Kościół Boży w Chrystusie

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Viridiana » 2018-09-16, 12:07

Ostatnio dowiedziałam się, że istnieje taka denominacja jak Kościół Boży w Chrystusie. Jest to Kościół protestancki zbliżony konkretnie do Kościołów zielonoświątkowych. Mam kolegę, który do takiej wspólnoty należy.
Muszę przyznać, że z racji tego, iż wcześniej nigdy o tym nie słyszałam, teraz nasuwa mi się sporo pytań (z czystej ciekawości).
Jakie są ich zasady wiary?
Czym się różnią od Kościoła Katolickiego (poza oczywistymi różnicami wynikającymi z samych różnic pomiędzy protestantyzmem a katolicyzmem)?
Co odróżnia tę denominację od innych wyznań protestanckich?
Wiem, że mogę też o te rzeczy dopytać się kolegi. Mam zamiar to kiedyś zrobić i wtedy podzielę się w tym wątku swoimi spostrzeżeniami.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Dezerter » 2018-09-16, 18:20

Ważną informacją była by geneza powstania. Czyli kiedy i kto go założył i gdzie wcześniej należał założyciel.
W protestantyzmie nowe zbory/kościoły powstają przez podział :( i tak bez końca ... słabe to.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: sam2 » 2018-09-16, 18:40

To mozna by raczej zakwalifikowc do pączkowania a nie podzialu, a dokladniej podzial przez pączkowanie. :-)
Ostatnio zmieniony 2018-09-16, 18:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Viridiana » 2018-09-16, 18:56

Tyle, co udało mi się odnaleźć, to to, że działalność w budowaniu pierwszych takich społeczności rozpoczął Bolesław Dawidow (w 1956 wystąpił on z Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego) ze swoją rodziną na terenie Pińska. Pierwsze nabożeństwa zaczęły się odbywać w grudniu 1963 roku i organizowano je w mieszkaniach. Ówczesna sytuacja polityczno - ustrojowa sprawiła, że jego działalność była uznawana za nielegalną i próbowano ją zwalczać. Z czasem więcej osób się nim inspirowało i zakładało podobne wspólnoty. W 1988 roku Kościół Boży w Chrystusie został oficjalnie zarejestrowany.
Dla zainteresowanych: tu jest link do podstrony na oficjalnej stronie KBwCh, gdzie przedstawiają swoją historię, ale korzystałam też z innych źródeł
http://kbwch.pl/index.php/o-nas/historia/
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

konik

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: konik » 2018-09-16, 22:04

kosciol Bozy w Chrystusie opiera sie na zasadzie programowej, na ktorej dziala min. Kosciol Wolnych Chrzescijan. Wywodza sie oni z ruchu "darbystow", klada duzy nacisk na kalwinska predestynacje. Mozna ich porownac do swego rodzaju do baptystow z nurtu charyzmanii.
ogolnie rzecz biorac - nic nowego, szkoda czasu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Dezerter » 2018-09-16, 22:17

Z ich strony o chrzcie w Duchu Świętym
Początkowym znakiem towarzyszącym przy chrzcie w Duchu Świętym jest mówienie innymi językami
Nie ma to tamto - jak nie gadasz nie przeszedłeś chrztu - proste?!
Już widzę jaka jest presja! ja się nie dziwię, że większość zielonych to "ma"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Viridiana » 2018-09-17, 17:20

Jeżeli to co mówi konik o nacisku na predestynację to prawda, to rzeczywiście presja wręcz okrutna, bo jeżeli po chrzcie ktoś nie otrzymałby daru mówienia językami, to to brzmi wręcz tak, jakby już za życia ten człowiek miałby się nastawiać psychicznie na wieczne potępienie. :(
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-09-17, 20:13

Najśmieszniejsze (a może - najsmutniejsze?), że wcale nie mówią językami, tylko bełkoczą wypowiadając dźwięki nie należące do żadnego języka.

mondfa

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: mondfa » 2018-09-17, 20:28

Ja nie ogarniam tego fenomenu mówienia językami. O co chodzi? Po co? Jaki jest cel i sens? Zacząć mówić jakimś niezrozumiałym dla tłumu językiem nagle? No po co? Byłam świadkiem raz i nie mogłam się nadziwić jak to ludzi porwało. Gdy poprosiłam "obdarowanego", żeby powiedział o co chodzi to odpowiedział, że do każdego trafia co innego i to fenomen tego mówienia językami. Że on wyrzucił z siebie cały potok tych dziwnych dźwiękonaśladowczych tworów, a każdy ma zrozumieć swój sens. :-o :))

konik

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: konik » 2018-09-18, 07:48

Kosciol Bozy w Chrystusie stoi na fundamencie kalwiskich artykolow wiary i dlatego predestynacja ( podobnie jak i w baptyzmie ) jest glowny filarem.
A mowienie jezykami przerodzilo sie w najczesciej spotykany zwykly belkot … bo jesli naucza sie, ze znakiem zbawienia jest mowienie jezykiem, to chocby z samego strachu przed potepieniem ludzie wymyslaja wszystko, zeby uchodzic za zbawionych.
Sa nawet specjalne szkola, na ktorych uczy sie mowienia "jezykami ludzi i aniolow" …
Tak wygladaja slepe zaulki w chrzescijanstwie. Nie tylko slepe … ale nieraz i sam diabel potrafi sie podszywac pod tego typu "charyzmaty".

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Viridiana » 2018-09-18, 16:22

konik pisze: 2018-09-18, 07:48 Sa nawet specjalne szkola, na ktorych uczy sie mowienia "jezykami ludzi i aniolow" …
Ciekawa kwestia. Nie umiem pojąć, jaki sens przy zakładaniu predestynacji (bo jeśli wierzą, że z góry określone jest, kto będzie zbawiony, to logicznym wnioskiem jest, że taka osoba według nich dostałaby taki dar po chrzcie samoistnie, więc udawanie, że się go dostało, brzmi bezsensownie) mają takie szkoły.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Dezerter » 2018-09-18, 21:26

Słuszna uwaga, może konik nie mówił o tym konkretnym przypadku, tylko rzucił sobie taka ogólna uwagę o tych szkołach?
Dla mnie to, że wiążą ściśle dar języków z chrztem w Duchu - dyskwalifikuje ich jako poważnych chrześcijan.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

PatrykLiverpool

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: PatrykLiverpool » 2018-09-23, 19:04

Jestem chrzescijaninem i powiem tak. Smiac mi sie chce z wiary katolickiej , dlaczego? bo wiekszasc katolikow chodzi do kosciola w niedziele i mowia ze sa wierzacy i na tym w zasadzie sie konczy. Ale sa pewnie tacy co mocno wierza... Jednak sa zaslepieni i nie potrafia czytac pisma swietego ze zrozumieniem. O co chodzi? Katolicy modla sie do jakis swietych i marii ... co w ogole nie jest zgodne z BILBIA czyli pismem swietym.. Gdzie w pismie swietym jest napisane zeby modlic sie w ogole do marii czy jakis swietych krzysztofów? kpina... w bibli wyraznie jest napsiane ze jedynym OJCEM jest ojciec w niebie. wiec o co chodzi z mianem ojca swietego? ojca pio itp? biblie trzeba czytac ze zrozumieniem a nie poruszac sie miedzy tym co wygodne a niewygode odrzucac. Wiara prawdziwa bilbijna nie jest latwa a katolicyzm to daleko od bilbi stoi.
Chrzest? w bibli jest jasno i wyraznie napisane ze kazdy mezczyzna i kobieta wierzacy powinni byc ochrzczeni, gdzie jest napisane ze dzieci? chrzest to swiadomy wybor ze chce sie oddac zycie bogu. wiec dlaczego katolicy chrzcza dzieci? w biblii jest mowa o MEZCZYZNACH i KOBIETACH. dzieci sa uswiecone do czasu wlasnej swiadomosci.
co do darow takich jak mowienie jezykami to takze w bibli jest napisane ze nowe dary otrzymaliscie.


Jesli jest tu jakis katolik na prawde wierzacy niech mi wskaze wersety w biblii gdzie jest opisane by modlic sie do marii lub innych swietych
niech ktos powie gdzie w biblii znajde na temat chrztu ze trzeba male dzieci chrzscic?
jesli tego nie ma w pismie swietym to jasno i wyraznie mozna stwierdzic ze to wymysl ludzki. Pamietajmy ze pismo jest natchnione przez boga a wszystko co zostaje z niego odjete lub dodane jest od zlego.

Pozdrawiam Katolikow i mam nadzieje ze ludzi wierzacy (katolicy) ktorzy pragna na prawde boga zaczna czytac biblie ze zrozumieniem i otworza oczy bo droga jest waska i na prawde niewiele osob ja zna...


i tak na koniec to jeszcze kwestia modlenia sie do figurek i obrazow...

"3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."

pozdrawiam katolikow i mam nadzieje ze wielu otworzy w koncu oczy na prawde jaka jest zapisana w pismie swietym


i jeszcze co do darow jezykow :

werset opisujacy to w biblii (jeden z wielu)


Ewangelia według św. Marka 16:17-18
17 A takie znaki będą towarzyszyć tym, którzy uwierzą: w moim imieniu będą wypędzać demony, będą mówić nowymi językami;

18 Będą brać węże, a choćby wypili coś śmiercionośnego, nie zaszkodzi im; na chorych będą kłaść ręce, a ci odzyskają zdrowie.
Ostatnio zmieniony 2018-09-23, 19:07 przez PatrykLiverpool, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: Dezerter » 2018-09-23, 22:59

Patryku z Liverpulu - witaj na forum.
Najpierw z obowiązku administratora kilka uwag.
Co z ciebie za chrześcijanin jak Bóg i Maria piszesz z małej litery?!, nawet ateiści na tym forum piszą z dużej, bo tu piszemy po polsku! Przeczytaj regulamin, by uniknąć zgrzytów niepotrzebnych.

A teraz merytorycznie - należysz do Kościół Boży w Chrystusie?
Bo jeśli nie to nie ma sensu wszystkiego omawiać w tym wątku.
Mamy kilka wątków o Marii matce naszego Pana - zapraszam tam do kontynuacji
A tak ogólnie
PatrykLiverpool pisze: 2018-09-23, 19:04 Ale sa pewnie tacy co mocno wierza... Jednak sa zaslepieni i nie potrafia czytac pisma swietego ze zrozumieniem.
Chcesz powiedzieć, że miliard katolików ze wszystkich narodów świata przez wszystkie 20 wieków było "zaslepieni i nie potrafia czytac pisma swietego ze zrozumieniem" - w tym dziesiątki tysięcy profesorów, noblistów, naukowców, biblistów itd itp
...ty serio chcesz to powiedzieć ;) ? ... wybacz , że się tak dopytuje , ale uwierzyć nie mogę, że ktoś inteligentny i myślący może coś takiego napisać.
Ja bym np tak nigdy nie napisał o protestantach, bo znam kilku i wiem, że nie są osobami ani zaślepionymi, ani nie potrafiącymi czytać ze zrozumieniem. Oni po prostu inaczej rozumom Słowo Boże, niż ja, niż inny protestant, czy ewangeliczny chrześcijanin antytrynitarny.

Ojciec
- jak mnie pytają "imię ojca" - to odpowiadam - Stanisław
...ty rozumiem, że odpowiadasz - Jahwe ;) :p
idąc dalej twoim tokiem rozumowania, by nie "odrzucać tego co niewygodne" - mam nadzieję, że nikogo również nie nazywasz "dobrym", bo przecież znasz Pismo!

Chrzest dzieci
Musiałbyś zapytać starożytnych chrześcijan z Kościoła np z Kartaginy, gdzie na jesieni 253 roku zebrało się 66 biskupów na synodzie z całej okolicy i w tej sprawie dyskutowali i tak napisali:
"Co się tyczy chrztu dzieci, to powiedziałeś, że w drugim lub trzecim dniu po ich urodzeniu chrzcić ich nie należy i że trzeba uwzględnić dawne prawo obrzezania i dlatego przed 8 dniem chrzcić i oświecać się nie powinno. Nasz synod co do tego był całkowicie innego zdania. Na twój pogląd nikt się nie zgodził , lecz raczej wszyscy sądziliśmy, że żadnemu urodzonemu dziecku nie mozna odmawiać miłosierdzia Boga i łaski"
Acta Synodalia 50-381 str13
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Kościół Boży w Chrystusie

Post autor: konik » 2018-09-24, 00:58

Szkoly takie istnieja jako jedna z form "nauczenia sie bycia predestynowanym". Czyli … jesli trafilo sie na taka szkole to znaczy,ze bylo sie predestynowanym do nabycia takiego wyksztalcenia "predestynowania" , comjest swiadectwem samym z siebie predestynowania do zbawienia.
Czyli jesli Maslo jest maslem to znaczy, ze zostala smietana przeznaczona na Maslo, niezaleznie od tego, ze mogla po prostu przypadkowo trafic do wytworni masla.

ODPOWIEDZ