Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Post autor: Viridiana » 2018-08-13, 20:36

SzymonL pisze: 2018-08-13, 14:35 czy da się być jednocześnie praktykującym katolikiem i gejem, tak jak pisałem wcześniej.
Moim zdaniem się da. Pewnie nie jest to łatwe, ale do zrobienia. Sama orientacja homoseksualna nie jest grzeszna. Natomiast grzechem są wszelkie "czyny homoseksualne".
SzymonL pisze: 2018-07-25, 18:25 Jedyne co mogę zrobić to powstrzymywać się od seksu, bo chyba samo mieszkanie z chłopakiem i przytulanie się z nim grzechem nie jest...
No i właśnie kwestia czynów homoseksualnych. Jak ja przytulę moją młodszą siostrę z którą mieszkam na co dzień w domu, to to też nie jest grzechem... Ale chyba domyślasz się, że moja miłość do siostry i ta, którą ty masz na myśli to nie to samo ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

SzymonL

Re: Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Post autor: SzymonL » 2018-08-14, 01:18

@Marek_Piotrowski

Poza aspektami religijnymi dla mnie jest oczywiste że homoseksualiści niczego złego nie robią, nikomu nie robią krzywdy jak są ze sobą i się kochają. Co według Ciebie jest złego w homoseksualizmie, pomijając fakt, że według naszej religii seks homoseksualny to grzech?
Ostatnio zmieniony 2018-08-14, 01:24 przez SzymonL, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-14, 07:17

SzymonL pisze: 2018-08-14, 01:18 @Marek_Piotrowski

Poza aspektami religijnymi dla mnie jest oczywiste że homoseksualiści niczego złego nie robią, nikomu nie robią krzywdy jak są ze sobą i się kochają. Co według Ciebie jest złego w homoseksualizmie, pomijając fakt, że według naszej religii seks homoseksualny to grzech?
Szymonie,
Boże polecenia nie są "bo mi się tak chce" Boga, lecz zabezpieczają nasz dobro.
Naprawdę chcemy tu się babrać w rozważaniach o szkodliwości homoseksualizmu? Nie ma sprawy, mam takie dane.
Ale po co?

Magnolia

Re: Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Post autor: Magnolia » 2018-08-14, 07:50

Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-14, 07:17
SzymonL pisze: 2018-08-14, 01:18 @Marek_Piotrowski

Poza aspektami religijnymi dla mnie jest oczywiste że homoseksualiści niczego złego nie robią, nikomu nie robią krzywdy jak są ze sobą i się kochają. Co według Ciebie jest złego w homoseksualizmie, pomijając fakt, że według naszej religii seks homoseksualny to grzech?
Szymonie,
Boże polecenia nie są "bo mi się tak chce" Boga, lecz zabezpieczają nasz dobro.
Naprawdę chcemy tu się babrać w rozważaniach o szkodliwości homoseksualizmu? Nie ma sprawy, mam takie dane.
Ale po co?
Marku, dobrze wyczuwasz, że to nie jest dobry pomysł w osobistym wątku Szymona pisać o szkodliwym odziaływaniu homoseksualizmu. Ale może ten wątek viewtopic.php?f=11&t=790&start=135&hilit=homoseksualizm będzie dobrym miejscem?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-14, 08:48

Tam to chyba już o tym pisałem... viewtopic.php?p=18213#p18213
Jednak nie chciałbym stawiać punktu ciężkości na szkodliwości "przyrodzonej".
Bóg tego nie chce i to jest dla mnie wystarczający argument.
Ostatnio zmieniony 2018-08-14, 08:49 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Post autor: Dezerter » 2018-08-26, 23:34

SzymonL pisze: 2018-08-14, 01:18 @Marek_Piotrowski

Poza aspektami religijnymi dla mnie jest oczywiste że homoseksualiści niczego złego nie robią, nikomu nie robią krzywdy jak są ze sobą i się kochają. Co według Ciebie jest złego w homoseksualizmie, pomijając fakt, że według naszej religii seks homoseksualny to grzech?
Szymonie mam dwoje dzieci i jak dorastały zastanawiałem się czasami co bym zrobił gdyby któreś było odmiennej orientacji seksualnej?.
Kochał bym nadal i próbował pomóc zmienić to - jakaś rozmowa z psychologiem, próba terapii - są przypadki, że pomaga - namawiam spróbuj.
Jeśli będziesz miał potwierdzenie specjalisty to będziesz miał pewność na czym stoisz. Ja bym do tego dodał sprawdzenie co odrzucasz, czyli przeżycie bliskości z dziewczyną (nie namawiam do grzechu) - wiesz co odrzucasz?
Ciekaw jestem jak ksiądz reaguję na twoją spowiedź?

Pomodlę się by Ojciec niebieski, który na pewno Cie kocha dał ci łaskę umocnienia twojej wiary i by prostował twoje ścieżki, byś znalazł swoją drogę do domu Ojca, czego ci z szczerego serca życzę jako ojciec.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Post autor: Viridiana » 2018-09-12, 19:14

SzymonL pisze: 2018-08-14, 01:18 Poza aspektami religijnymi dla mnie jest oczywiste że homoseksualiści niczego złego nie robią
A mnie ostatnio naszła taka refleksja: wierzymy, że Bóg jest doskonały. Ktoś doskonały się nie myli i to, co uważa za złe, jest obiektywnie złe. Czyli coś w twoim zdaniu jest błednęgo. Czyli albo:
- Bóg nie jest doskonały (a jest, więc ta opcja odpada)
- zachowania homoseksualne obiektywnie i poza religią również są błędne.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy da się być jednocześnie gejem i katolikiem?

Post autor: Dezerter » 2018-09-18, 20:48

Oficjalnie KRK nie przyjmuje gejów do seminariów - mamy tu ważne dokumenty i wypowiedzi papieży w temacie bycia gejem i katolickim księdzem

Homoseksualizm jest nie do pogodzenia z powołaniem kapłańskim.

Podczas spotkania z biskupami Włoch papież wspomniał o problemie homoseksualizmu w kontekście formacji do kapłaństwa. Stwierdził, że jeśli są jakieś wątpliwości co do kandydata, to lepiej go nie przyjmować do seminarium. Komentatorzy zauważyli, że po raz pierwszy Franciszek wspomniał o tej kwestii publicznie. Można przypuszczać, że skłoniły go do tego różne afery związane z księżmi homoseksualistami. Ale przecież nie brakowało w Kościele wypowiedzi na temat homoseksualizmu, i to dużo bardziej precyzyjnych. W roku 2005 Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego opublikowała dokument zatytułowany: „Instrukcja dotycząca kryteriów rozeznawania powołania w stosunku do osób z tendencjami homoseksualnymi w kontekście przyjmowania ich do seminariów i dopuszczania do święceń”. Czytamy w nim, że Kościół „nie może dopuszczać do seminariów ani do święceń osób, które praktykują homoseksualizm, wykazują głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne lub wspierają tak zwaną »kulturę gejowską«”. Bardziej radykalnie ocenił sprawę Benedykt XVI w książce – wywiadzie „Światłość świata”. Zagadnięty przez Petera Seewalda, iż „nie jest tajemnicą, że także wśród księży i zakonników są osoby homoseksualne”, papież stwierdził jednoznacznie: „Homoseksualizm jest nie do pogodzenia z powołaniem kapłańskim”. I to nie tylko homoseksualizm aktywny, ale również homoseksualizm rozumiany jako jedynie tendencja. Po czym dodał bez ogródek: „Byłoby wielkim niebezpieczeństwem, gdyby celibat stawał się powodem wchodzenia w stan kapłański ludzi, którzy i tak nie chcą się ożenić, gdyż (...) ich stosunek do mężczyzny i kobiety jest zniekształcony, zakłócony”. Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego potwierdziła swe stanowisko w opublikowanym w roku 2016, a zatem już za Franciszka, „Ratio fundamentalis”. W dokumencie stwierdza się m.in., że „nie można w żaden sposób zignorować negatywnych konsekwencji mogących zrodzić się na skutek święceń osób o głęboko zakorzenionych tendencjach homoseksualnych”.
https://www.gosc.pl/doc/4770551.Homosek ... eminariach
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ