Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

ODPOWIEDZ
Buzz

Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Buzz » 2018-10-05, 20:27

Będąc kilka tygodni temu u spowiedzi ksiądz zadał mi pokute. Mam zwyczaj odmawiać ją wieczorem przed snem. Lecz przed ostatnią spowiedzią(dzisiaj) przyszła myśl czy ja odmówiłem. Pomyślałem że na pewno tak po niby sobie przypominam jak kiedyś po meczu w Tv odmówiłem. Ksiądz zadal mi wtedy chyba Koronkę. Nie było by w tym nic złego abym mógł odmówic jeszcze raz na pewność ale było to 5 minut przed moim wyjściem do kościoła,a w kościele chciałem sie skupić na tym co mam zaraz mówić. W domu przed wyjsciem postanowiłem odmówić Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo, bo z Koronką by i zajęło jednak kilka minut i powiedziałem o tym na spowiedzi,że nie byłem pewny pokuty itd.. Czy dobrze zrobiłem? Jeżeli bym nie odmówić tej pokuty kilka tygodni temu to dzisiejsza jest nieważna?
Ostatnio zmieniony 2018-10-05, 20:31 przez Buzz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Dezerter » 2018-10-05, 20:30

Witaj wśród nas.
Nie wiem gdzie jest problem - skoro powiedziałeś spowiednikowi, jak było to dostałeś chyba odpowiedź...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Buzz

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Buzz » 2018-10-05, 20:32

Powiedziałem spowiednikowi ze odmówiłem te dwie modlitwy bo nie byłem pewny czy odmówiłem tamtą wcześniejszą(pokute). Ksiądz o nic nie dopytywał.

Magnolia

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Magnolia » 2018-10-05, 20:39

Buzz, po pierwsze nic nie ukryłeś przed spowiednikiem, więc ok, sprawa jest czysta.
A po drugie, czas dotyczy ludzi a Boga nie, więc odmów Koronkę na chwałę Pana choćby zaraz, a może nawet codziennie, bo to piękna modlitwa, a cała Koronka to 10 minut, możesz w drodze do szkoły, pracy, na uczelnię odmawiać. A dziś jest wspomnienie św Faustyny Kowalskiej, koronkę otrzymaliśmy od Jezusa, bo własnie Faustynie ja podyktował. Nie zastanawiaj sie tylko odmawiaj;-) Z Bogiem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Dezerter » 2018-10-05, 20:43

Uznał więc , że wszystko jest wporządku- dostałeś rozgrzeszenie.
Jeśli jednak twoje sumienie ci nie daje spokoju, to uklęknij teraz przeżegnaj się i przepraszając Boga za swoje ewentualne zaniedbanie odmów tamtą pokutę jako wynagradzającą modlitwę.
Jestem przekonany, że Bóg, który jest Miłością Miłosierną, uśmiechnie się w Duchu do ciebie - swojego ukochanego dziecka i pobłogosławi ci.
Amen
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Karoll

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Karoll » 2018-10-06, 19:25

Mi się wydaje ze spowiedź ważna z jednego względu, zastapiles tamtą pokutę ale powiedziałeś o tym księdzu.

Buzz

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Buzz » 2018-10-06, 22:25

Mi tez sie wydaje ze spowiedź jest ważna, bo nawet jeśli nie odmówiłem pokuty zadanej to ją zamieniłem i powiedziałem o tym księdzu. Kolejna sprawa to ze na 99% odmówiłem ją wcześniej a to tylko skrupuły.
A tak propo po za pytaniem to czy w ogóle nie odmówienie pokuty przed przystąpieniem do kolejnej spowiedzi czyni ją nieważną?
Ostatnio zmieniony 2018-10-06, 22:26 przez Buzz, łącznie zmieniany 3 razy.

Buzz

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Buzz » 2018-10-07, 17:34

Co mam zrobić gdy mój rozum wie ze było dobrze a sumienie mówi ze było źle. Próbuje sobie to wytłumaczyć,że przecież powiedziałem księdzu no ale moje sumienie jest nieugiete i chyba będe musiał powtórzyć spowiedź bo inaczej się nie da. ...

Magnolia

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Magnolia » 2018-10-07, 17:45

Mamy tu wątki o skrupułach, poczytaj viewtopic.php?f=75&t=8482&p=169492&hili ... ły#p169492

W moim odczuciu to są podszepty złego... to podważanie ważności spowiedzi, skoro ani spowiednik ani Twój rozum nie reagują by powtórzyć spowiedź. Nie słuchałabym głupot złego;-)

Buzz

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Buzz » 2018-10-07, 17:53

Magnolia pisze: 2018-10-07, 17:45 Mamy tu wątki o skrupułach, poczytaj viewtopic.php?f=75&t=8482&p=169492&hili ... ły#p169492

W moim odczuciu to są podszepty złego... to podważanie ważności spowiedzi, skoro ani spowiednik ani Twój rozum nie reagują by powtórzyć spowiedź. Nie słuchałabym głupot złego;-)
ja już nie dam rady... Kolejna spowiedź i kolejne skrupuły. Nie moge ot tak powiedzieć że spowiedź ważna bo sumienie i tak mi to wypomni za 2 tygodnie i po będe przekonany że nie jestem w łasce...... Nie mam sił

Dominik

Re: Nie wiem czy odmówiłem pokutę.

Post autor: Dominik » 2018-10-07, 18:38

Co musiało by się stać by te skrupuły odeszły? Ksiądz zaakceptował Twoje przyznanie się do problemów z pokutą. My tutaj na forum piszemy wszyscy zgodnie, że spowiedź była ważna, co rzadko czynimy.
Ostatnio zmieniony 2018-10-07, 18:38 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ