Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Antagonista

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Antagonista » 2018-10-10, 17:17

david491 pisze: 2018-10-10, 16:48 Czy masz jakieś dowody na to że Chrystus nie czynił cudów, nie uzdrawiał ludzi, nie wskrzesił do życia osoby, nie został ukrzyżowany, i nie zmartwychwstał? Przedstaw je, bo jak na razie to błędem logicznym jest to co napisałeś.
To Ty błądzisz. Udowodnij w takim razie, że ja nie jestem różowym jednorożcem. Nie zrobisz tego, nie da się. Jak mam Ci udowodnić że coś nie istnieje? Czy fakt, że nie da się udowodnić że "X" nie istnieje, jest automatycznie potwierdzeniem że "X" istnieje ?
david491 pisze: 2018-10-10, 16:48 Karat nic nie wyjaśnił, karat się ośmieszył. A Ty podpisując się pd tą krytyką, potwierdzasz tylko to, ze nie masz nic do powiedzenia na ten temat.
Wyjaśnił ma czym polega wiara. Nie musisz się zgadzać.
david491 pisze: 2018-10-10, 16:48 To tylko ty tak myślisz. Jak byś nie kombinował, to nie zmienisz tego że: Chrystusa śmierć, była publiczną egzekucją . Jezus został pobity, wychłostany, upokorzony, przybity do krzyża a Jego śmierć została wystawiona na widok publiczny. Jego bok przebito włócznią, by upewnić się, że umarł. Pochowano go w grobie znajdującym się w skale i ustawiono przed nim rzymskich żołnierzy, by go strzegli, gdyż arcykapłani i faryzeusze obawiali się próby wykradzenia ciała. Jednak na nic to się zdało, trzeciego dnia strażnicy uciekli, grób został otwarty, a jedynymi rzeczami jakie w nim znaleziono były płótna, w które owinięte było ciało. Poczynając od tamtego dnia apostołowie głosili, że widzieli żywego Jezusa wielokrotnie. Podobnie twierdziły setki innych osób. Rozmawiali z nim, jedli - a to wszystko po tym, jak na własne oczy widzieli Jego mękę, ukrzyżowanie i przebicie boku włócznią. Jak widzisz nasza wiara jest oparta, na faktach na autentycznych wydarzeniach.
To tak jakbym napisał Ci że Allah jest jedynym Bogiem i poparł to fragmentem Koranu. No proszę, bądźmy poważni. Na potwierdzenie autentyczności Biblii dajesz to co jest w niej zawarte. Zobacz ilu jest muzułmanów - taka liczba przecież nie może się mylić ;)
david491 pisze: 2018-10-10, 16:48 Nie widziałem, ani nie słyszałem. Ale nie słyszałem też, żeby ktoś porównywał wydarzenia ziemskie z Bogiem. Żeby robić takie porównywania to trzeba mieć tyle rozumu co dwie kury. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze to, że co druga kura posiada rozum.
A to Bóg nie był czasem na Ziemi? Sam pisałeś że to autentyczne wydarzenia, a teraz, że wydarzenia ziemskie z Bogiem nie mają nic wspólnego. Ten tekst o kurach już w ogóle poniżej krytyki. Co to miało być? Wezwanie do słownej przepychanki? Dziękuję, nie skorzystam :)

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-10, 17:42

Kalart pisze: 2018-10-10, 06:20 W to, że sam Bóg zstąpił na ziemię i objawił się w osobie Jezusa Chrystusa trzeba... ślepo wierzyć.
To nie jest ślepa wiara. Ślepym i głuchym trzeba być żeby tego nie widzieć, i o tym nie słyszeć że: Chrystus pokazał, że ma moc nad siłami natury, jaką może dysponować tylko Bóg - który je stworzył. Że Jezus wykazał, że posiada moc Stwórcy nad chorobą i ułomnością, Że: Chrystus pięć razy za swego życia przepowiedział, że umrze. Przewidział także, jak umrze i że trzy dni później powstanie z martwych i ukaże się swoim uczniom, i dokonał tego. I to jest wystarczający dowód dla człowieka rozumnego, ze takich rzeczy mógł dokonać tylko sam Bóg.

Dodano po 21 minutach 54 sekundach:
Kalart pisze: 2018-10-10, 06:20 Najstarsza sztuczka oszustów. "Kiedyś byłem taki jak ty, słaby i bezsilny. Ale teraz spójrz, kupiłem materac za pięć tysięcy złotych i kręgosłup już mi nie doskwiera!" Nic to, że materac z biedronki za niecałą stówkę, a plecy sprzedawcy zawsze działały bez zarzutu.
Jak mnie życie nauczyło, to oszust będzie widział w każdym oszusta. ale rozumny człowiek powinien się zastanowić na tym jak to możliwe ze ci Apostołowie którzy stchórzyli, i nie wierzyli w zmartwychwstanie swojego Mistrza, stają się później odważnymi ludźmi i głoszą zmartwychwstanie, swojego Mistrza, i wszyscy oprócz jednego, oddają swoje życie za głoszenie zmartwychwstania. Gdy im zakazywano odpowiadali: Nie możemy zatajać tego, co sami widzieliśmy i słyszeliśmy!” Uczniowie narażali życie, by głosić to, w co w żaden sposób nie wątpili: że Jezus zmartwychwstał udowadniając, iż był Synem Bożym, tak jak to powiedział..

Czy oddałbyś swoje życie za kłamstwo dobry człowieku?

Kalart

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Kalart » 2018-10-10, 18:05

@david491
Nie żyłem dwa tysiąclecia temu, więc nie miałem okazji zobaczyć i usłyszeć samego Chrystusa we własnej osobie, który na moich oczach udowodniłby moc nad siłami natury. Czy możesz uzasadnić, dlaczego obrażasz mnie nazywając ślepym i głuchym? Czyżbyś znał sposób, bym mógł zobaczyć i usłyszeć bezpośrednio Boga? Zaznaczę, że opinie pośredników to za mało, a o tym poniżej.
Życiu Mahometa też towarzyszyło wiele cudów - mało tego, niektórzy z wyznawców proroka Allaha twierdzą że uczynił on ich wielokrotnie więcej. Wielu ludzi za jego życia to potwierdzało, miliony żyło i umierało za islam. Parafrazując Twoje słowa - czyżbyś był ślepy i głuchy, nie wierząc w Muhammada ibn Abd Allah ibn Abd al-Muttalib? Czy może jednak opisy życia wielkich proroków i twórców nowych religii mogą być... delikatnie przeinaczone?
Właśnie dlatego mistyczne dokonania Chrystusa (jak zmartwychwstanie) należy udowodnić, a takim dowodem nie są "świadkowie".

Logicznie niemożliwe, żeby przedstawiciele wszystkich religii mieli swoich cudotwórców, a był tylko jeden Bóg- na dodatek zazdrosny i zakazujący wyznawanie Go w "błędny" sposób. Ktoś musi kłamać.
Świadectwo wiary mogłoby być przekonujące, gdyby nie to że niechrześcijan zawsze było więcej niż chrześcijan. Chrześcijaństwo są najliczniejszą religią, ale daleko im do większości w skali planety. Jeśli wiarygodność jakiekolwiek religii miałaby być demokratycznie zatwierdzana, żadna nie osiągnęłaby koniecznego 50%. Zerkając na wikipedię, chrześcijanie stanowią 1/3 współczesnego społeczeństwa. Po co więc mówić że dowodem na prawdziwość Biblii są miliardy wiernych, gdy nawet trzykrotnie więcej ludzi nie wierzy lub mają inne przekonania?

To, że Jezus Chrystus cokolwiek wykazał i cokolwiek uczynił ponadto, co mogą zrobić inni ludzie - to kwestia wiary. Jakby Jezus Chrystus przez ostatnie dwa tysiąclecia chodził i nauczał... brak chęci?
Ciężar dowodu spoczywa na tych, którzy chcą przekonać innych swojej tezy. Twierdzenia o tym, że Chrystus jest Bogiem są niepoparte dowodami, można bez dowodów odrzucić. Erystyczną, błędną argumentacją jest wymaganie tego, bym udowadniał to, że Jezus nie jest Bogiem. Wybacz, ale to nie ja się ośmieszyłem.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Viridiana » 2018-10-10, 18:09

Antagonista pisze: 2018-10-10, 17:17 To Ty błądzisz. Udowodnij w takim razie, że ja nie jestem różowym jednorożcem. Nie zrobisz tego, nie da się. Jak mam Ci udowodnić że coś nie istnieje? Czy fakt, że nie da się udowodnić że "X" nie istnieje, jest automatycznie potwierdzeniem że "X" istnieje ?
Gdybyś był różowym jednorożcem, prawdopodobnie kopyta nie pozwalałyby ci pisać na klawiaturze. :)
Antagonista pisze: 2018-10-10, 17:17 To tak jakbym napisał Ci że Allah jest jedynym Bogiem i poparł to fragmentem Koranu. No proszę, bądźmy poważni. Na potwierdzenie autentyczności Biblii dajesz to co jest w niej zawarte. Zobacz ilu jest muzułmanów - taka liczba przecież nie może się mylić ;)
Jeżeli dobrze się orientuję, fakt ukrzyżowania Chrystusa jest jednym z powszechnie uznawanych przez historyków.
Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 Nie żyłem dwa tysiąclecia temu, więc nie miałem okazji zobaczyć i usłyszeć samego Chrystusa we własnej osobie, który na moich oczach udowodniłby moc nad siłami natury.
Za to apostołowie widzieli.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Kalart

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Kalart » 2018-10-10, 18:15

@Viridiana
W takim razie, z chęcią pogadam z apostołami. Zresztą, apostołom też towarzyszyły liczne cuda, które były potwierdzeniem prawdziwości ich nauki. Uwierzę nawet księżom, jeśli ich naukom - tak jak naukom apostołów - będą towarzyszyły widoczne cuda. Szkoda, że liczba cudów - zwłaszcza widowiskowych, jakich nie brakowało w ciągu wieków - drastycznie spadła w ciągu ostatnich dekad. Czyżby dlatego, że naukowcy skutecznie udowadniają, że wiele z nich było po prostu kłamstwami i fałszerstwami? Kto by się spodziewał...
Jeszcze co do Davida - muzułmańscy terroryści - samobójcy to chyba najwyższy przykład wiary. Czy to oznacza że może powinienem zacząć wyznawać islam? Ich poświęcenie dla wiary robi wrażenie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-10, 18:21

Antagonista pisze: 2018-10-10, 17:17 To Ty błądzisz. Udowodnij w takim razie, że ja nie jestem różowym jednorożcem. Nie zrobisz tego, nie da się. Jak mam Ci udowodnić że coś nie istnieje? Czy fakt, że nie da się udowodnić że "X" nie istnieje, jest automatycznie potwierdzeniem że "X" istnieje ?
Nie zmieniaj tematu. Nie żądam od Ciebie dowodów na to co nie jest, tylko zażądałem dowodu, na to co napisałeś że nie ma dowodu na wiarę katolicką. Jak byś nie kombinował to nic nie wykombinujesz, ponieważ Chrystus jet postacią historyczną. Żaden szanujący się historyk nie odważy sie tego zanegować. Więc proszę bardzo udowadniaj że to jest nie prawda co piszą Ewangelie. Do boju.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 17:17 david491 pisze: ↑2018-10-10, 15:48
Karat nic nie wyjaśnił, karat się ośmieszył. A Ty podpisując się pd tą krytyką, potwierdzasz tylko to, ze nie masz nic do powiedzenia na ten temat.
Wyjaśnił ma czym polega wiara. Nie musisz się zgadzać.
Nie ośmieszaj się.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 17:17 To tak jakbym napisał Ci że Allah jest jedynym Bogiem i poparł to fragmentem Koranu. No proszę, bądźmy poważni. Na potwierdzenie autentyczności Biblii dajesz to co jest w niej zawarte. Zobacz ilu jest muzułmanów - taka liczba przecież nie może się mylić


Przeczytałeś tekst do którego dałeś odpowiedź? Co to ma być z tym Allachem? Ja podawałem wydarzenia z Ewangelii, które sa też wydarzeniami historycznymi. Czy Allach chodził po ziemi? Czy widział G[quote
[/quote]o ktoś? @-)
Antagonista pisze: 2018-10-10, 17:17 A to Bóg nie był czasem na Ziemi? Sam pisałeś że to autentyczne wydarzenia, a teraz, że wydarzenia ziemskie z Bogiem nie mają nic wspólnego. Ten tekst o kurach już w ogóle poniżej krytyki. Co to miało być? Wezwanie do słownej przepychanki? Dziękuję, nie skorzystam
Przecież ci pisałem że transcendentny Bóg w osobie Jezusa Chrusta, wszedł w czas i przestrzeń i ukazał się ludziom. Ale porównywanie wiary II wojny światowej z wiara Boga, to ci napisałem co o tym myślę. a tak na marginesie, to w objawieniach Fatimskich były ostrzeżenia o II wojnie światowej, ale Ty i tak w nie nie uwierzysz. :-s

Kalart

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Kalart » 2018-10-10, 18:27

Historyczność Jezusa w środowisku historycznym nie podlega większym wątpliwościom. Za to cuda i boskość Chrystusa nie są uznawane za historyczne. To że są przesłanki ku temu, by uznać że Jezus istniał nie oznacza potwierdzenia Biblii. Zauważ, że przecież Jezus nie został zaakceptowany przez wielu mu współczesnych. Jak choćby przez żydowskie duchowieństwo czy władze. Wystarczyłaby jedna pokazówka u Heroda... jego słowo znaczyłoby więcej, niż słowo tysięcy.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Viridiana » 2018-10-10, 19:24

Kalart pisze: 2018-10-10, 18:15 Szkoda, że liczba cudów - zwłaszcza widowiskowych, jakich nie brakowało w ciągu wieków - drastycznie spadła w ciągu ostatnich dekad. Czyżby dlatego, że naukowcy skutecznie udowadniają, że wiele z nich było po prostu kłamstwami i fałszerstwami? Kto by się spodziewał...
Może cuda są, ale takie już bardziej prywatne że tak powiem? Człowiek lubi, gdy jest spektakularnie, ale nie zawsze tak jest.
No i jeszcze to mi przyszło na myśl:
Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! 28 Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". 29 Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" 30 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". 31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"»- Łk 16, 27-31
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Antagonista

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Antagonista » 2018-10-10, 19:31

Mam wrażenie, że trochę odchodzimy od tematu.
david491 pisze: 2018-10-10, 18:21 Nie zmieniaj tematu. Nie żądam od Ciebie dowodów na to co nie jest, tylko zażądałem dowodu, na to co napisałeś że nie ma dowodu na wiarę katolicką. Jak byś nie kombinował to nic nie wykombinujesz, ponieważ Chrystus jet postacią historyczną. Żaden szanujący się historyk nie odważy sie tego zanegować. Więc proszę bardzo udowadniaj że to jest nie prawda co piszą Ewangelie. Do boju.
Chwila, chwila, czego nie "zażądałeś"?
david491 pisze: 2018-10-10, 16:48 Czy masz jakieś dowody na to że Chrystus nie czynił cudów, nie uzdrawiał ludzi, nie wskrzesił do życia osoby, nie został ukrzyżowany, i nie zmartwychwstał? Przedstaw je, bo jak na razie to błędem logicznym jest to co napisałeś.
Więc powtórzę - nie udowodnię, że coś nie istnieje. Fakt, że Jezus żył i został ukrzyżowany nie dowodzi jego boskości. Zginęły tak tysiące osób. Ot, jedna z hańbiących kar śmierci. Nie twierdzę, że cała ewangelia to kłamstwo. Król Herod też jest postacią historyczną.
david491 pisze: 2018-10-10, 18:21 Nie ośmieszaj się.

Śmieszna to jest sytuacja, kiedy Katolik nie potrafi zdefiniować co to jest Wiara i pisze, że jest oparta na autentycznych wydarzeniach. Albo cytuje Ewangelie zawartą w Biblii, żeby udowodnić autentyczność Biblii. Pominę już ten słowny atak w jednym z postów. Naprawdę, zaczekajmy na kogoś bardziej kompetentnego w temacie od nas np. Administrację, proszę, niech się odniesie do któregoś z postów.
david491 pisze: 2018-10-10, 18:21 Przeczytałeś tekst do którego dałeś odpowiedź? Co to ma być z tym Allachem? Ja podawałem wydarzenia z Ewangelii, które sa też wydarzeniami historycznymi. Czy Allach chodził po ziemi? Czy widział Go ktoś? @-)
Przeczytałem. Z Allachem to porównanie ;) Mohamed uciekł z Mekki do Medyny i założył tam wspólnotę muzułmańską. Później wznieśli tam pierwszy meczet. To też fakt historyczny.
Jezus Chrystus jest jednym z proroków Allaha, a jest postacią historyczną. Proszę - dowód na istnienie Allaha.
david491 pisze: 2018-10-10, 18:21 Przecież ci pisałem że transcendentny Bóg w osobie Jezusa Chrusta, wszedł w czas i przestrzeń i ukazał się ludziom. Ale porównywanie wiary II wojny światowej z wiara Boga, to ci napisałem co o tym myślę. a tak na marginesie, to w objawieniach Fatimskich były ostrzeżenia o II wojnie światowej, ale Ty i tak w nie nie uwierzysz. :-s
Ten z II WŚ to argument pokazujący gdzie się kończy "wiara" a zaczyna "fakt historyczny". Masz rację,nie uwierzę w fakt, mogę się jedynie z nim zgodzić. Tak samo jak nie uwierzę w grawitację, tylko uznam ją za fakt nie podlagający dyskusji.
Kończę ten temat. Z postu na post przestaje być budujący, a nie przyszedłem tutaj by wprowadzać chaos. Viridiano wybacz zamieszanie :)

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-10, 20:08

Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 Nie żyłem dwa tysiąclecia temu, więc nie miałem okazji zobaczyć i usłyszeć samego Chrystusa we własnej osobie, który na moich oczach udowodniłby moc nad siłami natury.
To czemuś się tak późno urodził. Trzeba było się wcześniej urodzić to moze dane było by ci zobaczyć. Chrystus postanowił się objawić dwa tysiące lat temu. Co ja ci na to poradzę. Jeżeli nie wierzysz świadkom tych wydarzeń, i nie wierzysz ze nadal żyje i króluje i ma większa władzę jak w tedy gdy chodził po ziemi to Twoja sprawa. Ja wierzę bo nie jeden raz przekonałem się w życiu ze to prawda. Chrystus jest bardzo blisko tych którzy Go wzywają, ,pod warunkiem że wzywają Go strzeże.
Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 Czy możesz uzasadnić, dlaczego obrażasz mnie nazywając ślepym i głuchym?
Z antyklerykałami tak już jest ze to co katolickie to można ośmieszyć, bo to u nich normalka, wyssali to już z mlekiem matki. Nidzie ciebie nie obraziłem, i nie miałem takiego zamiaru. Odpowiedziałem tylko na Twój post dokładnie tak samo jak Ty odniosłeś się na mój. Nie zauważyłeś tego,l czy chcesz zmienić temat tym sposobem? Przypomnę. Cytat :Kalart pisze: ↑2018-10-10, 05:20W to, że sam Bóg zstąpił na ziemię i objawił się w osobie Jezusa Chrystusa trzeba... ślepo wierzyć.KONIEC CYTATU.

Odpowiedź :To nie jest ślepa wiara. Ślepym i głuchym trzeba być żeby tego nie widzieć, i o tym nie słyszeć że: Chrystus ..... Ja nie widzę tu nic ubliżającego z mojej strony. To Ty ubliżyłeś mi ze wierzę ślepo. Wybacz ale nie należę do tych którzy lubią nadstawiać drugi policzek.
Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 Czyżbyś znał sposób, bym mógł zobaczyć i usłyszeć bezpośrednio Boga?
Są tacy którzy chcieli zobaczyć i zobaczyli. O to jeden z nich, był ateistą. Ale Ty i tak w to nie uwierzysz.

http://www.wiara.us/cz%C5%82owiek_kt%C3 ... C5%82_boga
Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 Właśnie dlatego mistyczne dokonania Chrystusa (jak zmartwychwstanie) należy udowodnić, a takim dowodem nie są "świadkowie".
A to jakaś nowość że świadkowie wydarzeń nie są dowodem, tych A byłeś Ty kiedyś w sądzie? Jak było 2000 lat temu, tak jest i teraz.To na podstawie świadków sa wydawane wyroki. ;)
Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 Świadectwo wiary mogłoby być przekonujące, gdyby nie to że niechrześcijan zawsze było więcej niż chrześcijan.
Tak sądzisz, a co powiesz o Koperniku? Przecież na początku mało kto wierzył w to co On odkrył.
Musze cie zmartwić, ateistów wciąż ubywa.
Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 To, że Jezus Chrystus cokolwiek wykazał i cokolwiek uczynił ponadto, co mogą zrobić inni ludzie - to kwestia wiary. .
Noto już do boju. Daj sie ukrzyżować publicznie, przebić sobie serce włócznią, po dokonaniu żywota, zmartwychwstań przechodź przez siany, pojawiaj się nagle i znikaj, jedz i pij, na oczach co najmniej 500 świadków wniebowstąp, wtedy uwierzymy ze zwykly człowiek moze dokonać tego co dokonał Chrystus. :))
Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 Ciężar dowodu spoczywa na tych, którzy chcą przekonać innych swojej tezy. Twierdzenia o tym, że Chrystus jest Bogiem są niepoparte dowodami, można bez dowodów odrzucić.
Że co proszę? Co ty tu masz do roboty na katolickim forum? W Boga nie wierzysz i tracisz tyle drogocennego czasu i energii na Tego który według Ciebie nawet nie istnieje? Czy to jest logiczne zajmowanie sie Kims Kto nawet według Ciebie nie istnieje? Jeżeli według mnie coś nie istnieje to tym czymś nie istniejącym nie zajmuje i po sprawie . :-h
Ostatnio zmieniony 2018-10-10, 20:09 przez david491, łącznie zmieniany 1 raz.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-10, 21:14

Antagonista pisze: 2018-10-10, 19:31 Chwila, chwila, czego nie "zażądałeś"?
Tego co napisałeś. Taką krótka pamięć masz? Twoje słowa: CYTAT Udowodnij w takim razie, że ja nie jestem różowym jednorożcem. Nie zrobisz tego, nie da się.Koniec Cytatu. Jak widzisz dało się, Viridiana ci udowodniła. Więc wyszło na to ze ta twoja odpowiedź jest tyle warta co zeszło roczny śnieg.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 19:31 Więc powtórzę - nie udowodnię, że coś nie istnieje.


Nie prawda istnieją zapisy świadków, tych autentycznych wydarzeń.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 19:31 Śmieszna to jest sytuacja, kiedy Katolik nie potrafi zdefiniować co to jest Wiara i pisze, że jest oparta na autentycznych wydarzeniach. Albo cytuje Ewangelie zawartą w Biblii, żeby udowodnić autentyczność Biblii. Pominę już ten słowny atak w jednym z postów. Naprawdę, zaczekajmy na kogoś bardziej kompetentnego w temacie od nas np. Administrację, proszę, niech się odniesie do któregoś z postów.
Ten katolik bardzo dobrze zna Kanony Katechizmu, i dobrze wie jak jest zdefiniowana wiara. I ten katolik wyraźnie ci napisał że wiara katolicka jets oparta na Zmartwychwstaniu Chrystusa, i zacytował werset który jest w Piśmie Świętym.Problem jest jedynie w tym ze porwałeś się z motyka na słonce i nie wiesz jak z tego wybrnąć.

KKK 2087 Nasze życie moralne znajduje swoje źródło w wierze w Boga, który objawia nam swoją miłość. Św. Paweł mówi o "posłuszeństwie wiary" (Rz 1, 5; 16, 26) jako o pierwszym obowiązku. W "nieuznawaniu Boga" widzi on źródło i wyjaśnienie wszystkich wypaczeń moralnych (Por. Rz I, 18-32). Naszym obowiązkiem względem Boga jest wierzyć w Niego i świadczyć o Nim.

Więcej o wierze katolika pod poniższym linkiem poczytaj sobie, i nie ośmieszaj się.

http://www.teologia.pl/m_k/00-w.htm
Antagonista pisze: 2018-10-10, 19:31 Przeczytałem. Z Allachem to porównanie Mohamed uciekł z Mekki do Medyny i założył tam wspólnotę muzułmańską. Później wznieśli tam pierwszy meczet. To też fakt historyczny.
Jezus Chrystus jest jednym z proroków Allaha, a jest postacią historyczną. Proszę - dowód na istnienie Allaha.
Nie pytałem o Mahometa tylko o Allacha, czy chodził po ziemi ukazał swą boskość w cudach, tak jak to to zrobił Chrystus: uzdrawianie niewidomych, uciszenie burzy na morzu, wskrzeszanie ludzi z martwych, nakarmienie tysięcy poprzez rozmnożenie chleba, tak, jak zrobił to Jezus? Nie widzę dalej odpowiedzi. Widzę uciekanie od tematu.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 19:31 Ten z II WŚ to argument pokazujący gdzie się kończy "wiara" a zaczyna "fakt historyczny". Masz rację,nie uwierzę w fakt, mogę się jedynie z nim zgodzić. Tak samo jak nie uwierzę w grawitację, tylko uznam ją za fakt nie podlagający dyskusji.
Kończę ten temat. Z postu na post przestaje być budujący, a nie przyszedłem tutaj by wprowadzać chaos. Viridiano wybacz zamieszanie
Takiej odpowiedzi się spodziewałem, tylko nie tak wcześnie.
Ostatnio zmieniony 2018-10-10, 21:19 przez david491, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Dezerter » 2018-10-10, 23:17

Za SJP
wiara

1. określona religia, wyznanie, przekonanie o istnieniu Boga/boga;
2. przeświadczenie o słuszności czegoś; przekonanie o wartości czegoś; przekonanie, że coś się spełni;
3. wierność komuś;
4. przekonanie o istnieniu zjawisk nadprzyrodzonych;
Więc np. moja wiara, to przynależność do chrześcijaństwa, ale również przekonanie i przeświadczenie, że Bóg Jest i działa tu i teraz. Opiera się ona na najlepiej opisanym i udokumentowanym (w NT) wydarzeniu, opisanym i poświadczonym przez wielu autorów, niezależnie od siebie, w sposób niesprzeczny i spójny, poświadczony również przez dziesiątki naocznych świadków, apostołów, którzy poszli na cały świat o opowiadali to co widzieli i słyszeli od Jezusa i jego uczniów. Ojcowie Apostolscy z przełomu I i II potwierdzili to w swoich Listach, Didache, Pasterzu. Jak dla mnie bardzo wiarygodny opis wydarzeń z I połowy I wieku naszej ery.
Ostatnio zmieniony 2018-10-10, 23:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kalart

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Kalart » 2018-10-11, 08:08

@david491
W związku z oczywistym kłamstwem, że ateistów wciąż ubywa - nie będę dalej z Tobą dyskutował. Jeszcze gdyby to był jedyny chwyt erystyczny...

@Dezerter
Nowy Testament jest względnie niesprzeczny i spójny. Głównie dlatego że z kilkunastu Ewangelii wybrano wyłączne cztery - które mniej więcej do siebie pasowały. Ale i ze spójnością i niesprzecznością jest różnie - jak opis śmieci Judasza, dla przykładu.
Niezależność autorów od siebie... apostołowie czy ich uczniowie nigdy się nie spotkali, jak rozumiem? Stąd wniosek o niezależności?
Na jedną Ewangelię przypada kilka Ewangelii apokryficznych - których to autorzy - świadkowie tacy sami, jak inni - częściowo lub wcale nie potwierdzają tego, jak wyglądało życie Jezusa. Piłat, Herod czy żydowscy duchowni również byli świadkami - a czy byli wyznawcami Chrystusa? Co z tłumem podczas ukrzyżowania, wierzyli?
Problemem jest to, że wychwalacie świadków potwierdzających boskość Chrystusa, zaś odrzucacie świadków to negujących. Żaden dobry sąd nie wysłucha jednej strony i nie wyda wyroku tylko dlatego, że ta relacja jest spójna. Każdy sąd też jest świadom, że świadkowie nawet w dobrzej wierze mogą się mylić - na przykład, gdy zostali oszukani. Dlatego dowody są kluczowe - zwłaszcza w przypadku, gdy różni świadkowie składają różne relacje.
Ostatnio zmieniony 2018-10-11, 08:27 przez Kalart, łącznie zmieniany 1 raz.

Antagonista

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Antagonista » 2018-10-11, 16:05

Ehh no widzisz, sam podejmujesz temat. Szczerze chciałem kończyć. Gdybym po tamtym poście zamilkł to przyznałbym się do zarzucanego mi błędu, którego w swoim rozumowaniu nie widzę.
david491 pisze: 2018-10-10, 21:14 Tego co napisałeś. Taką krótka pamięć masz? Twoje słowa: CYTAT Udowodnij w takim razie, że ja nie jestem różowym jednorożcem. Nie zrobisz tego, nie da się.Koniec Cytatu. Jak widzisz dało się, Viridiana ci udowodniła. Więc wyszło na to ze ta twoja odpowiedź jest tyle warta co zeszło roczny śnieg.
Z moją pamięcią wszystko w porządku. Następnym razem pisz bardziej zrozumiałe posty ;) Zacytuję: "Nie zmieniaj tematu. Nie żądam od Ciebie dowodów na to co nie jest, tylko zażądałem dowodu, na to co napisałeś że nie ma dowodu na wiarę katolicką." Wybacz, że źle zrozumiałem :))

Viridiana nic nie udowodniła. Stwierdziła że z kopytami niemożliwe jest by pisać na klawiaturze. To taki sam argument jakbym napisał: "zmartwychwstanie jest niemożliwe, bo po śmierci niszczeją organy wewnętrzne" Równie dobrze ten różowy jednorożec może posiadać dar telepatii i pisać bez swoich kopytek. Idąc dalej - możemy tak napisać całą książkę o tym jakie cuda wyprawiają te jednorożce. Widzisz aluzje?

Ty w ogóle rozumiesz o czym ja piszę? Ja Ci nie próbuje wyjaśnić, że Boga nie ma, tylko pokazać różnice między "wiarą" a "faktem". Nigdy nie miałeś wątpliwości? Biblia może być w 99% faktem i nie dowodzić boskości Jezusa. Ten 1% to właśnie wiara. Argument z II WŚ pasuje tutaj świetnie, trzeba go tylko poprawnie zinterpretować. Jeśli jesteś w 100% przekonany (są autentyczne badania naukowe, mnóstwo różnej literatury) do pewniej rzeczy, to jest FAKTEM (tak jak np. II WŚ), gdzie tam miejsce na wiarę? Gdyby jednak ocenić szansę udanego zamachu na Wodza III Rzeszy nawet na 90%, to jego sprawcy WIERZYLI, że się powiedzie, nie mieli pewności. Żeby coś udowodnić, potrzebne jest badanie, "szkiełko i oko". Zmartwychwstania nie udowodniono, zatem jest kwestią wiary. Nikt nie twierdzi, że to kłamstwo, albo prawda.
david491 pisze: 2018-10-10, 21:14 Nie prawda istnieją zapisy świadków, tych autentycznych wydarzeń.
Bez komentaza. "Ktoś widział i zapisał, więc to prawda".
david491 pisze: 2018-10-10, 21:14 Ten katolik bardzo dobrze zna Kanony Katechizmu, i dobrze wie jak jest zdefiniowana wiara. I ten katolik wyraźnie ci napisał że wiara katolicka jets oparta na Zmartwychwstaniu Chrystusa, i zacytował werset który jest w Piśmie Świętym.Problem jest jedynie w tym ze porwałeś się z motyka na słonce i nie wiesz jak z tego wybrnąć.

KKK 2087 Nasze życie moralne znajduje swoje źródło w wierze w Boga, który objawia nam swoją miłość. Św. Paweł mówi o "posłuszeństwie wiary" (Rz 1, 5; 16, 26) jako o pierwszym obowiązku. W "nieuznawaniu Boga" widzi on źródło i wyjaśnienie wszystkich wypaczeń moralnych (Por. Rz I, 18-32). Naszym obowiązkiem względem Boga jest wierzyć w Niego i świadczyć o Nim.
Po raz kolejny - cytujesz Biblię żeby potwierdzić jej autentyczność. Dalej nie widzisz absurdu tej sytuacji. Oczekujesz, że znajdę fragment w Biblii, który zaprzeczy Ewangelii albo doktrynie Kościoła? Nie znajdę, co nie potwierdza jej autentyczności, tylko spójność. Zauważ, że zostały wybrane tylko 4 Ewangelie, a mimo to różnią się szczegółami. Nie uznawanie Boga prowadzi do wypaczeń moralnych? Spójrz na Meksyk i Czechy. Chyba 2 skrajne kraje pod względem stosunku do religii. W Meksyku gdzie ok. 80% obywateli deklaruje wiarę katolicką dochodzi do morderstw, kradzieży, porwań, handlu narkotykami na nieporównywalnie większą skalę niż w ateistycznych Czechach.
david491 pisze: 2018-10-10, 21:14 Nie pytałem o Mahometa tylko o Allacha, czy chodził po ziemi ukazał swą boskość w cudach, tak jak to to zrobił Chrystus: uzdrawianie niewidomych, uciszenie burzy na morzu, wskrzeszanie ludzi z martwych, nakarmienie tysięcy poprzez rozmnożenie chleba, tak, jak zrobił to Jezus? Nie widzę dalej odpowiedzi. Widzę uciekanie od tematu.
Nie chodził po ziemi, ale są świadkowie, że podczas hadżdż - pielgrzymki do Mekki były uzdrowienia. Możesz poczytać.
Ostatnio zmieniony 2018-10-11, 16:10 przez Antagonista, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Viridiana » 2018-10-11, 16:14

Antagonista pisze: 2018-10-10, 19:31 kiedy Katolik nie potrafi zdefiniować co to jest Wiara i pisze, że jest oparta na autentycznych wydarzeniach.
Moim zdaniem, wiara i wiedza nie wykluczają się wzajemnie, pod warunkiem, iż jest to wiedza jeszcze niepełna. :)

Antagonista pisze: 2018-10-10, 19:31 Kończę ten temat. Z postu na post przestaje być budujący, a nie przyszedłem tutaj by wprowadzać chaos. Viridiano wybacz zamieszanie :)
Spokojnie, zdaję sobie sprawę, że czasami trzeba zrobić burzę mózgów, aby do czegoś dojść. :) Jedyne, na czym mi zależy, to to, aby mimo wszystko przebijał się motyw Biblii i jej ukazywania prawdy na temat Boga.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 19:31 Jezus Chrystus jest jednym z proroków Allaha, a jest postacią historyczną. Proszę - dowód na istnienie Allaha.
Bóg też ma swoich proroków. ;)
Kalart pisze: 2018-10-10, 18:05 Nie żyłem dwa tysiąclecia temu, więc nie miałem okazji zobaczyć i usłyszeć samego Chrystusa we własnej osobie, który na moich oczach udowodniłby moc nad siłami natury.
A skąd wiemy, że historia naszego kraju, świata, jest prawdziwa? Nie widzieliśmy jej osobiście ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”