Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-10-11, 14:31

Strzelasz sobie w stopę Magnolio. Obrona Toronto Blessing już na wstepie dyskwalifikuje wywód Księdza Szałandy.
Zresztą niemal wszystko co napisał np. w rozdziale "Korzenie" jest manipulacją.

Magnolia

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Magnolia » 2018-10-11, 14:47

Marek_Piotrowski pisze: 2018-10-11, 14:31 Strzelasz sobie w stopę Magnolio. Obrona Toronto Blessing już na wstepie dyskwalifikuje wywód Księdza Szałandy.
Zresztą niemal wszystko co napisał np. w rozdziale "Korzenie" jest manipulacją.
Czy jest już oficjalna wypowiedź Kościoła opiniująca Toronto Blessing?

Ja nie napisałam, że ze wszystkim się zgadzam, podałam tekst jako wykazujący manipulacje. Pod rozwagę i przemyślenie każdemu myślącemu człowiekowi, podanych jest tyle informacji i faktów że można sobie sprawdzić samemu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-10-11, 15:24

Kościół nie zajmuje się opiniowaniem Toronto Blessing. Na temat Nergala tez nie ma "oficjalnej wypowiedzi".
Ale są wypowiedzi na temat zjawisk: poznajesz? ;)
Obrazek

Ten tekst (ks Szałandy) raczej "jest manipulacją" niż je "wykazuje".
I owszem, można sprawdzić informacje.

Dodano po 11 minutach 14 sekundach:
Pierwsze z brzegu na temat Toronto Blessing :
https://www.miesiecznikegzorcysta.pl/wo ... a-swietego
https://www.gotquestions.org/Polski/blo ... ronto.html
Ostatnio zmieniony 2018-10-11, 15:17 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Magnolia » 2018-10-11, 15:29

Marku, poznaję biskupa Siemieniewskiego.

Ja także nie zajmuję się opiniowaniem Toronto Blessing, i publikując czyjąś wypowiedź nie oznacza że ze wszystkim się zgadzam, w zasadzie żadnego komentarza nie udzieliłam, dlaczego więc mam sobie strzelać w stopę.
Poza ty czy nie jest to manipulacja z Twojej strony, że najpierw linkujesz czyjąś wypowiedź a później podważasz ją ?
Nieumyślnie wprowadzasz innych w błąd?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-10-11, 16:22

Linkując tę wypowiedź zaznaczyłem od razu, że się z nią nie zgadzam. Jednak z Księdzem Szałandą przynajmniej można dyskutować, ponieważ staje do rozmowy, co stanowi jaskrawy kontrast wobec osób z listy "wyrażających stanowczy sprzeciw". To, że nie ma racji w części swojej argumentacji, to inna sprawa (a są rzeczy w ktorych ma - ja tez nie jestem za kategorycznym stwierdzeniem demoniczności Toronto Blessing, choć nie wykluczam takiej możliwości widząc, co tam się działo).

Magnolia

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Magnolia » 2018-10-11, 16:27

"2. 24-26 października 2017 odbyła się konferencja KAIROS 2017 organizowana przez katolicką organizację „Unied in Christ”, której przewodzi Matteo Calisi, były wiceprzewodniczący Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (ICCRS) oraz przewodniczący Katolickiej Fraterni Charyzmatycznej (CFCCCF), organizacji działających w ramach Papieskiej Rady ds. Świeckich (Matteo Calisi jest również członkiem Rady). Głównymi mówcami konferencji byli: kard. DiNardo (Przewodniczący Episkopatu USA), pastor Kenneth Copeland (pastor Ruchu Wiary), dr Mary Healy (Komisja Doktrynalna Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej - ICCRS), Mike Bickle (IHOP), Vinson Synan (Kościół Zielonoświątkowy), John Arnott, Lou Engle, Ché Ahn (przedstawiciele Toronto Blessing), dr Mark Kinzer (Żydzi Mesjanistyczni) oraz przedstawiciele Kościoła Prawosławnego. W wydarzeniu tym uczestniczył również bp Andrzej Siemieniewski.
3. 4 listopada 2016 kilku pastorów, w tym m. in. Stacey Campbell, Mike Bickle (IHOP), Che Ahn i Kris Vallotton (z Bethel Church), odbyli kilkugodzinne spotkanie z p a p i e ż e m Franciszkiem w Watykanie, który na przywitanie powiedział: „Musimy zaprosić proroków, aby wrócili do Kościoła i przywitać ich z szeroko otwartymi ramionami”. Modlili się oni wówczas nad papieżem z nałożeniem na niego rąk!" ks. Szałanda

Przeczytacie o tym tu: https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-s ... jedno.html jak również na czym polega budowanie jedności chrześcijan
W Polsce wciąż zmagamy się z tematem jedności chrześcijan. Czasem odnoszę wrażenie, jakbyśmy uważali, że nasz rodzimy katolicyzm jest jedynym słusznym, jaki ostał się pośród narodów tego świata. I dlatego potrzeba go bronić, udowadniając, że jest bez skazy. To nieprawda. Tak naprawdę tylko On - Jezus jest bez skazy. I tylko On ma moc wydoskonalać naszą wiarę jako jej Przewodnik (Hbr 12, 2). Bóg na całej ziemi wzywa dziś miliony katolików nie tyle do obrony, co do odnowy: odnowy biblijnej, odnowy liturgicznej, odnowy charyzmatycznej. I ta odnowa, nasze nawrócenie, jest miarą jakości naszej wiary. To, czego powinniśmy bronić, to naszej postawy serca, która wyraża się w gotowości do nawrócenia. A każde nawrócenie wiąże się ze zmianą: zmianą myślenia, zmianą stylu życia. To nie jest tak, że kiedy Duch Święty przychodzi do katolików, mówi: wy zawsze mieliście rację, a wszyscy pozostali byli w błędzie. Podobnie w takim kontekście nie przychodzi do protestantów. Kiedy przychodzi Duch Boży, On zawsze nakierowuje nasze serca na nawrócenie, którego owocem jest upodabnianie się do Jezusa. A kiedy przybliżamy się do Niego, przybliżamy się do siebie. Wbrew pozorom ekumenizm, który wyraża się również w przebaczeniu i pojednaniu ze sobą nawzajem, jest jednym z owoców naszego nawrócenia.

Oraz tu wypowiedź papieża:
https://papiez.wiara.pl/doc/2223804.Pap ... wiatkowych

Wolą Jezusa, który założył Kościół jest Jedność chrześcijan. Papież wzywa do nawrócenia i wzajemnego przebaczenia sobie błędów.
Czy taką postawę w tym wątku mamy? Czy raczej jeden katolik walczy z drugim katolikiem?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-10-11, 16:56

Trzymanie się z dala od błędów nie wynika z tego, że "nie przebaczamy komuś błędów" tylko z tego, że błąd jest po prostu nieprawdą.
natomiast budowanie narracji na podstawie spotkania... Kościół ma okreslone zasady uznawania, i nie sa nim spotklania ekumeniczne.
Przypominam, że papież spotykał się (i życzliwie rozmawiał) z Kwaśniewskim, Jaruzelskim czy Castro. A także z przywódcami żydowskimi i muzułmańskimi - i nie wyciągamy z tego wniosków, by przyjmować ich nauczanie.

Niestety takie podejscie pokazuje, że Ksiądz Doktor ma pewne rzeczy, delikatnie mówiąc, nieuporządkowane. Chyba że to zwykła demagogia.

jswiec
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 10 sty 2018
Lokalizacja: Warszawa/Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 79 times

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: jswiec » 2018-10-11, 18:06

Ks. Szalanda zwrócił uwagę na oczywiste elementy manipulacji w wideo "zwiedzonych".
No i dobrze, ale dlaczego milczy na temat doktryny MZ podlanej ewangelią sukcesu, na temat kwestionariusza we wspólnocie "Głos Pana" i na temat iluzoryczności pewnych uzdrowień MZ, które mijają po tygodniu?
Zbyt niewygodne tematy?

Równocześnie odpowiedź ks. Szalandy pokazuje, jak bardzo nonsensowny jest zarzut o. Recława, że za "zwiedzonymi" stoją jacyś lefebvryści. Ależ skąd: stoją byli charyzmatycy, którzy odrzucili "Toronto blessing" oraz ideologię "Ruchu Wiary". To jednak spora różnica. Ja bym na jego miejscu sprawdzał najpierw 3 razy to, co powiem w tak ważnej sprawie.

Magnolia

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Magnolia » 2018-10-11, 18:10

Marek_Piotrowski pisze: 2018-10-11, 16:56
Niestety takie podejscie pokazuje, że Ksiądz Doktor ma pewne rzeczy, delikatnie mówiąc, nieuporządkowane. Chyba że to zwykła demagogia.
Podważanie zaufanie do kapłanów, teologów, poprawianie ich i wykazywanie każdemu na każdym kroku błędów i pomyłek to ma być chrześcijańska postawa?! To ma być apologetyka?!
Odnoszę powoli wrażenie, że "Twoim Kościele " jest tylko jeden nieomylny - Marek Piotrowski?! x_x :-q
To nawet nie jest rzeczowa dyskusja, do której tyle razy nawołujesz, po prostu rzucasz cień na kolejnego kapłana...
Ostatnio zmieniony 2018-10-11, 18:21 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

mondfa

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: mondfa » 2018-10-11, 18:21

Mikołaj Kapusta o Toronto Blessing :) polecam obejrzeć.

Magnolia

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Magnolia » 2018-10-11, 19:37

Wcześniej brakowało Markowi wypowiedzi, podpisu pod listem biskupa/biskupów. Znalazłam sprzed dwóch lat wypowiedź bp ( obecnie abp) Grzegorza Rysia, który namawia do słuchania tych świeckich ewangelizatorów, min Marcina Zielińskiego. Film wisi od dwóch lat, gdyby abp Ryś zmienił zdanie to pewnie by film usunięto.


mondfa

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: mondfa » 2018-10-11, 20:09

Abp Ryś powiedział o dwóch z nich, ale nie powiedział, których, a było ich trzech. Przecież nie wymienił żadnego nazwiska.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-10-11, 21:17

Wzywanie do słuchania świeckich ewangelizatorów (podpisuję się- z powodu żałosnego poziomu homiletyki w wykonaniu księzy, mówią zazwyczaj dużo lepiej niż oni) nie oznacza wspierania rzeczy, które dziś wygaduje Marcin.
Magnolia pisze: 2018-10-11, 18:10 Podważanie zaufanie do kapłanów, teologów, poprawianie ich i wykazywanie każdemu na każdym kroku błędów i pomyłek to ma być chrześcijańska postawa?! To ma być apologetyka?!
Odnoszę powoli wrażenie, że "Twoim Kościele " jest tylko jeden nieomylny - Marek Piotrowski?! x_x :-q
To nawet nie jest rzeczowa dyskusja, do której tyle razy nawołujesz, po prostu rzucasz cień na kolejnego kapłana...
Masz rację - dyskusja, w której ZAMIAST ARGUMENTÓW usiłuje się grać autorytetem - i to w sytuacji kiedy autorytety mają rozbieżne zdania - to nie jest "rzeczowa dyskusja".
Jeśli chcesz ze mną dyskutować, zmień swój sposób dyskusji i spróbuj odwołać się do jakichś ARGUMENTÓW.
Przypominam, że już było tak, że odsądzałaś mnie od czci i wiary (na forum i na priv) aż do momentu, kiedy musiałaś mi przyznać rację (w sprawie pewnego forumowicza). Nie zamyka to oczywiście drogi do krytykowanie mnie, ale na Twoim miejscu po takim doświadczeniu byłbym ostrożniejszy w reakcjach.

============================
Muszę przyznać, że sprawa tego filmu ujawniła poziom zwiedzenia, którego nie byłem świadomy. Uspokojony oświadczeniami Dezertera, przyjąłem za dobrą monetę że w Odnowie do pewnych rzeczy jednak się "charyzmatycy" nie posuwają (no, nie uwierzyłem do końca, ale przyjąłem do wiadomości, że to niewielka skala).
Tymczasem, jesli przy okazji "dawania odporu" filmowi czołowi frontmeni Odnowy (jak ks.Remigiusz czy - skądinąd sympatyczny - ks. Szalanda) występują z obroną (a nawet apoteozą) zarówno Toronto Blessing jak i Bethel czy Ruchu Wiary (a także gestów typu nakładanie rąk na głowę), to znaczy że jest dużo gorzej niż sądziłem.
Ostatnio zmieniony 2018-10-11, 22:24 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14809
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Dezerter » 2018-10-11, 23:53

Marek_Piotrowski pisze: 2018-10-11, 14:31 Strzelasz sobie w stopę Magnolio. Obrona Toronto Blessing już na wstepie dyskwalifikuje wywód Księdza Szałandy.
Zresztą niemal wszystko co napisał np. w rozdziale "Korzenie" jest manipulacją.
Też uważam, że duchowość "Toronto Blessing" jest nie do przyjęcia! Rozesłałem kiedyś do wszystkich z mojej wspólnoty film z zaleceniem:
Na które rekolekcje nie należy jeździć


Niestety zostałem skrytykowany trochę wraz z Mikołajem, że "wylewamy dziecko z kąpielą", że nie wszystko jest złe itp. - zrobił to mój ksiądz opiekun, ten niewolnik Maryi. Jak mnie znacie polemika była, ale ponieważ mam do niego szacunek, lubię go bardzo i jest w końcu moim opiekunem duchowym, więc odpuściłem.
Ostatnio zmieniony 2018-10-11, 23:57 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Marcin Zieliński - charyzmatyk, czy zagrożenie duchowe.

Post autor: Magnolia » 2018-10-12, 05:11

Marek_Piotrowski pisze: 2018-10-11, 21:17
Masz rację - dyskusja, w której ZAMIAST ARGUMENTÓW usiłuje się grać autorytetem - i to w sytuacji kiedy autorytety mają rozbieżne zdania - to nie jest "rzeczowa dyskusja".
Jeśli chcesz ze mną dyskutować, zmień swój sposób dyskusji i spróbuj odwołać się do jakichś ARGUMENTÓW.
Przypominam, że już było tak, że odsądzałaś mnie od czci i wiary (na forum i na priv) aż do momentu, kiedy musiałaś mi przyznać rację (w sprawie pewnego forumowicza). Nie zamyka to oczywiście drogi do krytykowanie mnie, ale na Twoim miejscu po takim doświadczeniu byłbym ostrożniejszy w reakcjach.
Po pierwsze sam ciągle grasz swoim autorytetem, nie widzisz tego?
Po drugie słusznie zauważyłeś, że nie dyskutuję z Tobą na argumenty, bo szanuje Twoją wiedzę i rozum.
Ale oburza mnie Twoja postawa rzucania cieni na kolejnych kapłanów, krytykowania ich i wytykania im błędów i to nie w formie rzeczowych argumentów czyli pokazania czyjejś wypowiedzi i pokazania gdzie ktoś popełnił błąd wykazując dokument Kościoła mówiący inaczej. Tylko wyrażasz się w stylu "ks Recław znowu mnie zawiódł", "Szustak sam ma problemy z doktryną", "większość z setki kapłanów ma problemy" , a na koniec całkowicie bezpodstawnie oceniasz jako "paszkwil" podpisany list w obronie charyzmatyka, gdzie nie padają oszczerstwa ani pomówienia, tylko jest wyrażony sprzeciw ludzi, którzy mają wgląd od środka, bo znają te osoby osobiście.
Po trzecie szukanie w Kościele ciągle herezji i błędów naprawdę nie sprzyja myśleniu dobrze o Kościele. Nie sprzyja budowaniu zaufania. Brakuje w Twoich wypowiedziach równowagi i podkreślania dobra, które również dzieje się w Kościele za sprawą Odnowy Charyzmatycznej, dobra które również robią Ci kapłani, na których rzucasz cienie.
A skupianie się bardziej na dobru a jedynie na koniec ostrzeżenie przed zagrożeniami dawałoby poczucie równowagi w wypowiedziach, no i jest postawą ewangeliczną.
Po czwarte. W przypisach Twojego opracowania, "Czy pentekostalizm pochłonie Odnowę w Duchu św?", nie znalazłam tej pozycji, a może warto się z nią zapoznać: O. Wit Chlondowski " Pentekostalizacja Kościoła w ujęciu kard. J Ratzingera" http://www.academia.edu/36133393/Pentek ... zagrożenie
Gdzie w podsumowaniu O. Chlondowski pisze: "jednostronna wizja pentekostalizacji, która wyolbrzymia kwestię zagrożeń z nią związanych, jest zbudowana na błędnej, protestanckiej wizji Kościoła katolickiego oraz na uwypukleniu pewnych skrajnych ruchów protestanckich. Skutkuje to postawą, przed którą przestrzegał przeszło 30 lat temu kard. Ratzinger – zbytnie skupienie się na zagrożeniach i niedostrzeganie daru Ducha Świętego. Przeciwnie zarówno przyszły papież, jak i episkopaty poszczególnych krajów z różnych kontynentów zgodnie rozumieją pentekostalizację jako praktyczny wymiar odnowy Soboru Watykańskiego II, wynikający z odnowionej pneumatologicznej chrystologii. Z tej perspektywy pentekostalizacja to Boży dar, którym jest żywe doświadczenie ponadczasowego wydarzenia Pięćdziesiątnicy. Owa łaska skutkuje odnowieniem chrześcijańskiego życia w wielu wymiarach, zarówno w życiu osobistym, jak i wspólnotowym. Zatem jeśli na całym świecie episkopaty poszczególnych krajów uznają doświadczenie pentekostalizacji jako rzeczywistość zdecydowanie pozytywną, choć wymagającą oczywiście rozważnego prowadzenia i oczyszczenia, należy żywić nadzieję, że również w Polsce zmieni się narracja na ten temat."

Marku, postuluję na koniec o więcej równowagi w Twoich wypowiedziach, więcej roztropności w podważaniu autorytetów i rzucaniu cieni na kapłanów. Bo ludzie - wierni potrzebują autorytetów, chcą kapłanom ufać. Swoją postawą możesz również szkodzić, czego możesz nie zauważać skupiając się tylko na dbałości o doktrynę.

Nawet Jacek zauważył, że Marcin się rozwija i zmienia, stosuje do wskazówek teologów, więc może warto poczekać jak to się ostatecznie rozwinie. Jeśli jest od Boga to się ostanie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”