Czy Bóg jest osobą?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Praktyk » 2018-10-12, 11:57

sam2 pisze: 2018-10-12, 11:33 Jesli raz wiara ma wplyw na to okienko, a raz twoje ziemskie instynkty to znaczy ze twoja wiara jest slaba i ulega wplywowi instynktow, co wlasnie powoduje takie nagle zmiany swiadomosci.
Nie widzę wpływu instynktów na wiarę. Widzę raczej walkę o miejsce w okienku świadomości między jednym a drugim.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

sam2

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: sam2 » 2018-10-12, 14:14

To nie jest wplyw instynktow na wiare, tylko jak walka i slabsze ulega silniejszemu.
To silniejsze w danym momencie wygrywa ta walke o okienko i zmienia to co jest w okienku. emocje opadna i wraca wiara do okienka, ale szkody juz powstaly.
Dlatego pisalem kiedys ze to wyglada jak shizofrenia. :-)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Praktyk » 2018-10-12, 15:39

Muszę się zgodzić :) tak to wygląda.

A co do rozwoju "okienka"... wystrzelałem się z argumentów. Nie czuję się jednak przekonany w drugą stronę, więc proponuję zawieszenie działań wojennych.

Moglibyśmy teraz zdecydować czy cała ta dyskusja o świadomości da się podciągnąć pod tytuł wątku, czy wydzielamy nowy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

sam2

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: sam2 » 2018-10-12, 17:34

Nie wiem czemu ma sluzyc ten temat czy Bog jest osoba.
Co mialo by to wyjasnic, czy czemu sluzyc?
Ostatnio zmieniony 2018-10-12, 17:35 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Praktyk » 2018-10-12, 19:40

Też nie do końca rozumiem. Ale można to zinterpretować jako dość fundamentalne pytanie wiary. Bo jeśli Bóg nie miał by cech osoby, to czym byłby ? Jakąś energią generującą wszechświaty samoistnie... zaciąga new age-em. Znam parę osób o bogatej duchowości i moralności broniących się jednak przed wizją tego, że Bóg jest świadom i można do niego mówić i że jesteśmy mu dziećmi. Wolą wędrówkę energii ku doskonałości.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

sam2

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: sam2 » 2018-10-12, 19:52

Nie bedzie to fundamentalnym pytaniem wiary, bo gdy dostaniesz odpowiedz to nie bedzie to juz wiara.
Kiedys pisalem o tym ze w ten sposob mozna pozbawic sie jednego z podstawowych elementow zbawienia.
Nie znaczy to bycia totalnie potepionym, ale z nauk Kosciola i Pism nie wyczytasz w jaki sposob zastapic ta wiare, by bylo to jakims nowym elementem zbawienia.
W praktyce, to sadze ze musial bys tak zyc by stac sie swietym meczennikiem, albo cos w tym sensie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Praktyk » 2018-10-14, 10:50

Zgadzam się, że odpowiedź na takie pytanie pochodzi z wiary. Ale sam już argumentujesz dlaczego osobowy jest lepszy od nieosobowego więc parę myśli da się tu chyba wymienić.

Co wynika z naszej wiary to wiadomo.

W hinduizmie mamy teraz kalijugę, erę stworzoną przez osobowego Boga, która ma się zakończyć zbawieniem przez wcielenie tego Boga... ( brzmi znajomo)

W buddyzmie mamy wiecznie istniejącą prajednię, z której wszystko się bierze i do czego wszystko dąży. Czy można by argumentować ją jako świadomą istotę z wolną wolą ? Dość łatwo.

Jak dla mnie gdy już się wierzy w świat ducha to trzeba bardzo chcieć nie uwierzyć w Boga osobowego by taką wersję wybrać.

No i mamy świat ateizmu, który się nie głowi nad takim pytaniem bo jest bezsensowne.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

sam2

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: sam2 » 2018-10-15, 08:46

Wiara w Boga istniela od poczatku stworzenia, wiec inne od katolickiej wiary tez z niej tej pierwotnej sie wywodza, tylko znieksztalcone w podobny sposob jak to dzis widac w obrebie wiary katolickiej ze mamy tyle rozlamow i denominacji.
Kazda z tych denominacji idzie w roznych kierunkach zmieniajac coraz bardziej swoje podstawy tak ze nie bedzie wcale dziwnym jesli za kilkaset lat jakies odlamy beda podobne do Buddyzmu, czy innych obecnych dzis wiar.
To samo stalo sie w przeszlosci z wiara w Boga i jak widac Zydzi zachowali ta wiare w najmniej zmienionej postaci dlatego stali sie Narodem Wybranym.
Niemniej ich wiara takze ulegala znieksztalceniom i potrzebne bylo naprostowanie tych znieksztalcen, wiec Jezus je skorygowal, ale jak widac Zydzi zbyt mocno utwierdzili sie w tych znieksztalceniach i nie przyjeli Nauczania Jezusa.

Te wszystkie podobienstwa w wiekszosci dzisiejszych wiar sa takze dowodem na to ze wywodza sie z jednej wczesniejszej pierwotnej wiary w Boga, ktora ulegala rozlamom i znieksztalceniom jak dzisiejsze denominacje np. protestanckie.
Mysle ze w tym jest caly sens powrotu do jednej wiary, by byla jedna wiara i jeden Kosciol.
I jak wszelkie zmiany, trzeba zaczac od nas samych, czyli od podstawowych podmiotow tej wiary i idac coraz wyzej od lokalnych parafii, poprzez diecezje itd.
Skutki tego beda swiadectwem, ktore spowoduje nawrocenia i powrot innych do tej pierwotnej wiary.
To co dzis widac miedzy np. KRK, a denominacjami protestanckimi to przeciaganie liny (wiernych) a nie dazenie do jednosci.
To dazenie do jednosci trzeba zaczac od samego dolu, od nas samych i lokalnych kosciolow. Dlatego wlasnie te wszystkie dzialania charyzmatyczne nie powinny odciagac od lokalnych kosciolow, tylko odbywac sie w nich, czyli jakikolwiek charyzmatyk powinien dzialac jedynie we wlasnej parafii i we wlasnym miejscowym kosciele, bo tam te Charyzmaty sa potrzebne, a nie robic wystepy goscinne odciagajac wiernych od ich lokalnego kosciola.
Przez te wystepy goscinne charyzmatycy traca-marnuja dane im Charyzmaty, otrzymanie ktorych mialo na celu zjednoczenie danej parafii.
Ostatnio zmieniony 2018-10-15, 09:17 przez sam2, łącznie zmieniany 3 razy.

konik

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: konik » 2018-10-18, 21:04

Poniewaz i aczkolwiek nie bylo mnie tu czas jakis, to nawiaze jedynie krotko do wypowiedzi Praktyka: otoz pelna zgoda na twoja calkowita niezgode - gdyz ten dylemat dotyczacy "osoby" jest od tysiacleci dylematem otwartym i nierostrzygnietym.
Ale … warto tu dorzucic, ze w pierwotnym Kosciele rowniez niewyartykulowano dostatecznie w sposob rozstrzygajacy tematu osoby Boga. Co wiecej … starano sie unikac tego okreslenia, poniewaz w poganskim otoczeniu filozofow greckich zbyt nachalnie przywodzilo to na mysl personifikacje bozkow: a woec okreslenie Boga jako osoby sprowadzaloby w tym kontekscie Jedynego i Prawdziwego Stworce do spersonifikowanej postaci ( idei ) jednego z rzedu bostw ( bozkow ) … i w tej wykladni nie wiadomo, czy najwazniejszego, czy jedynie podrzednego bozka.
To tyle ku rzuceniu niewielkiego snopa swiatla w temacie.

Uwazazm, ze zbyt pochopnie uzywamy pewnych okreslen , a one same wymagaja pewnego usystematyzowania. Np: czy osobowosc jest tozsama z osoba? Jesli osobnik ze swiata zwierzat nie jest uznany za osobe, to co to jest osobnik i co to jest osoba ? A jesli osobnik ma osobowosc, to czym sie rozni ( lub w czym jest podobna ) osobowosc do osobniczosci? … itd.itd.
Ostatnio zmieniony 2018-10-18, 21:14 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: konik » 2018-10-22, 21:28

Moi drodzy … przepraszam ( wczytujac sie w moje wypowiedzi ) iz co nieco pokomplikowalem wydawaloby sie proste i od zawsze ( jak sie sadzi ) znane stweirdzenia i prawdy.
Czy wobec tego watek warto by juz zamknac, czy moze nie byloby czyms niekorzystnym sprobowac zmierzyc sie z naszymi wyobrazeniami w wymianie mysli?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Praktyk » 2018-10-24, 14:53

Ja tam lubię się wyobrażeniami po wymieniać :) Jesteśmy w wątku na etapie porównania między Bogiem osobowym a bezosobowym, czyli takim naszym, a np buddyjskim. Możesz dorzucić coś do ognia, bo przygasło :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-10-24, 15:09

Nie kapuję o czym właściwie mamy rozmawiać?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Praktyk » 2018-10-24, 15:29

A o czym byś chciał ? :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

B.Wisniewski

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: B.Wisniewski » 2018-12-26, 14:08

Bóg jest transpersonalny i ponadosobowy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Andej » 2018-12-26, 14:13

Co to znaczy "transpersonalny"?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ