Różaniec na szyi, czy można nosić?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Dominik

Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Dominik » 2018-08-09, 18:25

Jak myślicie, czy można nosić różaniec na szyi?
Czasem spotyka się osoby co go noszą jako ozdobę.
Ostatnio zmieniony 2020-05-23, 11:16 przez Dominik, łącznie zmieniany 3 razy.

PokazDroge

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: PokazDroge » 2018-08-09, 18:29

Nie wiem czy można, ale ja osobiście noszę od kilku lat... polecam drewniane na sznurku z drewnianymi krzyżami... inne jeżeli nosisz codziennie szybko się psują...

Wolfi

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: Wolfi » 2018-08-09, 18:49

A czemu by nie,

Magnolia

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: Magnolia » 2018-08-10, 16:19

Różaniec na szyi może nas trochę dziwić, bo przyjęło się w naszej kulturze, że różaniec to nie ozdoba, a narzędzie do modlitwy. Więc najlepszym miejscem do noszenia różańca jest dłoń ;) , a więc aktywna modlitwa.
Ale jeśli po to jest noszony na szyi by pamiętać o modlitwie to nie widzę nic w tym złego.
Wiele strojów zakonnic i zakonników ma na stałe wpisane noszenie różańca, np przy pasku (ale własnie dlatego by był w pobliżu dłoni i był często używany)

Jednak noszony bez świadomości religijnej, po prostu dla ozdoby jest w moim odczuciu jakąś pomyłką. To nie jest biżuteria, podobnie jak noszenie krzyżyka u bransoletki "bo ładnie wygląda" albo "bo jest właśnie taka moda".

Warto zapytać samego siebie czy jest to wyraz mojej wiary?
czy noszę różaniec/krzyżyk z godnością?
Czy mój sposób bycia jest zgodny z noszonym znakiem religijnym?
A jesli ktos nosi symbole religijne by szokować innych, właśnie zachowywać się odwrotnie niż inni spodziewali by się po kimś kto nosi różaniec na szyi - to daje złe świadectwo, albo po prostu wykazuje się brakiem wrażliwości dla uczuć religijnych innych ludzi.

Jak zwykle wiele zależy od intencji i powodów noszenia symboli religijnych "na widoku". ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: Dezerter » 2018-08-10, 23:44

Mnie osobiście nieco razi jest jakieś takie ostentacyjne i nazwał bym to:
użyciem przedmiotu niezgodnie z jego przeznaczeniem
ale nikogo noszącego na pewno nie będę atakował - co najwyżej z zaciekawieniem spytam-
dlaczego właśnie tak?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

SzymonL

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: SzymonL » 2018-08-12, 00:40

Myślę że można, czemu by nie? Mi też się zdarzyło nosić kilka razy.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: Sebastian » 2018-08-14, 15:23

Raczej można nosić:)
Totus Tuus

Słuch

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: Słuch » 2018-11-11, 11:21

Ja noszę różaniec często na szyji,ale tylko po to aby nie zapominać o codziennej modlitwie do naszej mamy a nie dla ozdoby jeśli ktoś tak myśli to po prostu błądzi. pamiętajcie różaniec to bomba atomowa na złego, łańcuch ktury go biczuje przy każdej odmuwionej dziesiątce różańca z całkowitą wiarą że niebo słyszy naszą MODLITWE.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: Sebastian » 2018-11-11, 18:25

Różaniec to skarb, który trzeba odkryć :)
Totus Tuus

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: inquisitio » 2018-11-15, 20:07

Jeżeli ktoś nosi dla ozdoby ,żeby się ludziom pokazać itp to moim zdaniem ociera się o bluźnierstwo gdyż wykorzydtuje świętośc dla swoich przyziemnych celów.
Jakby człowiek wiedział jak bardzo nie dorasta, jak bardzo nie jest godzien do tego by przyodziac się w święte znaki to by się w pierś bił przed samym ich założeniem. Możliwość wiec noszenia tego co święte i co przypomina o świętości potraktujmy jako Łaskę.
Serviam

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: Dezerter » 2018-11-16, 22:23

inquisitio pisze: 2018-11-15, 20:07 Jeżeli ktoś nosi dla ozdoby ,żeby się ludziom pokazać itp to moim zdaniem ociera się o bluźnierstwo gdyż wykorzystuje świętość dla swoich przyziemnych celów.
Pełna zgoda, podobnie jak noszenie krzyża dla ozdoby.
Jakby człowiek wiedział jak bardzo nie dorasta, jak bardzo nie jest godzien do tego by przyodziac się w święte znaki to by się w pierś bił przed samym ich założeniem. Możliwość wiec noszenia tego co święte i co przypomina o świętości potraktujmy jako Łaskę.
A tego to za bardzo nie rozumiem... więc dopytam
Człowiek wierzący nie jest i to "bardzo nie jest godzien do tego by przyodziac się w święte znaki" - czyli krzyż , medalik, szkaplerz ?
Jak to nie jest godny do noszenia jakichś symboli, skoro jest godny do " noszenia" Ducha Świętego, do przyjmowania Komunii Świętej, do bycia świątynią Bożą. To jest Rzeczywiście Święte :!: . Przedmioty są co najwyżej poświęcone i nie posiadają w sobie świętości - tak myślę, ale chętnie przeczytam opinie innych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: Viridiana » 2018-11-16, 23:23

Dezerter pisze: 2018-11-16, 22:23 Jak to nie jest godny do noszenia jakichś symboli, skoro jest godny do " noszenia" Ducha Świętego, do przyjmowania Komunii Świętej, do bycia świątynią Bożą.
Przed Komunią w Kościele pada tekst "Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja". Mówią go wszyscy, nie tylko ci, którzy nie mogą przyjąć Komunii.
Z tego mogą wyjść bardzo ciekawe rozważania. Komunia jest w pewnym sensie łaską. Aktem miłosierdzia. Bóg nam daje samego siebie.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić

Post autor: inquisitio » 2018-12-09, 16:52

Viridiana
Komunia jest w pewnym sensie łaską. Aktem miłosierdzia.
Zaiste. Podobnie jest też z modlitwą. A że Różaniec jest też modlitwą to i łaska jest tu koniecznie potrzebna. Jeżeli tej łaski nie posiadamy to powinniśmy o nią prosić. Ja tak uczyniłem i Bóg mnie nią obdarował :)
Serviam

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Dezerter » 2019-11-10, 23:10

Ostatnio przed Eucharystią różaniec prowadził kościelny i po zakończeniu założył różaniec na szyję, pod ubranie i poszedł do zakrystii -
taki obrazek z mojej parafii. Ja nie odebrałem tego w negatywny sposób.
Ostatnio zmieniony 2019-11-10, 23:11 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Dominik » 2019-11-11, 07:43

Jest to jakiś sposób by różaniec był zawsze pod ręką. Glowy trudno jest zapomnieć zabrać ze sobą.

ODPOWIEDZ