Dlaczego wierzycie w Boga?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 09:05

Nie. Adam i Ewa zgrzeszyli tym, że zaufali sobie (i pośrednio szatanowi) bardziej niż Bogu. Tyle.

Kalart

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Kalart » 2018-12-20, 09:28

Właściwą zaś karą - wykonaną przez dobrotliwe i miłosierne bóstwo - jest ukaranie zarówno ich, jak i tysiące pokoleń wszystkimi niedolami, jakie oferuje niesprawiedliwy świat. Przeciętni rodzice potrafią dostosować karę do przewinienia, ale Bóg takich kompetencji nie posiada i za stosunkowo drobne nieposłuszeństwo zadbał o surową karę.
Aż strach byłoby spytać, jaka kara byłaby w wykonaniu mniej litosnej istoty.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 09:57

Nie tyle karą co skutkiem. Jak widzę, jesteś z tych, którzy jak włożą palec w szlifierkę, to za swój ból oskarżają Boga...

Kalart

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Kalart » 2018-12-20, 10:31

Oczywiście. Jak dziecko złamie sobie ramię, to aby odwrócić skutek - logicznym jest pojechanie do Francji i rzucenie się ze szczytu wieży Eiffla. To jest logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy według szanownych inżynierów.
W jaki sposób zjedzenie owocu skutkuje tym, że na świecie muszą być choroby i niedole? Rozumiałbym, gdyby to była chociaż puszka Pandory...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 10:50

Kalart pisze: 2018-12-20, 10:31 Oczywiście. Jak dziecko złamie sobie ramię, to aby odwrócić skutek - logicznym jest pojechanie do Francji i rzucenie się ze szczytu wieży Eiffla. To jest logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy według szanownych inżynierów.
Nie wiem według których - tu nikt nie napisał niczego takiego, co sugerowałoby podobny wniosek.
W jaki sposób zjedzenie owocu skutkuje tym, że na świecie muszą być choroby i niedole? Rozumiałbym, gdyby to była chociaż puszka Pandory...
Jakiego owocu?

Kalart

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Kalart » 2018-12-20, 11:09

W jaki sposób Adam sprzeciwił się Bogu? Poza tym że zjadł owoc, który dostał od swojej żony.
Niemniej i tak - nie ma żadnego bezpośredniego związku ze zjedzeniem owocu a wygnaniem z raju, poza tym że Bóg postanowił taki stworzyć.
Bóg stworzył jasny związek przyczynowo-skutkowy - Adam zjadł owoc, to ziemia stała się przeklęta, rodzi osty i trzeba wysiłkiem zdobywać pożywienie. Mimo że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Co grzech Adama ma do tego, że ziemia została przeklęta?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 12:01

Owoc jest symbolem "wiedzy złego i dobrego" (czyli, tłumacząc z żydowskiej mowy na nasze, uzurpację sobie stanowienia co jest dobre, a co złe).
"Przekleństwo ziemi" oznacza, że każdy grzech wnosi "popsucie" w cały Wszechświat, że wszystko ze wszystkim jest związane.

Damian907

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Damian907 » 2018-12-20, 18:41

Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-19, 10:02
Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:05
Andej pisze: 2018-12-16, 23:10 Proszę, nie dosypuj. Wyraź własnymi słowami. Nie linkami, ale własnymi przemyśleniami.
Powiedź mi - na przykład - dlaczego Bóg pozwala aby na świat przychodziły kalekie dzieci?
Złe pytanie. Powinno brzmieć "Dlaczego na świat przychodzą kalekie dzieci?" (Bóg nie jest "Wielkim Bratem" z show telewizyjnego).

Błąd, Bóg jest dawcą życia. Nic nie dzieje się bez woli boskiej. - Wg biblii oczywiści (Księga Izajasza 45,07).

Dodano po 58 sekundach:
Viridiana pisze: 2018-12-19, 19:08
Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:05
Andej pisze: 2018-12-16, 23:10 Proszę, nie dosypuj. Wyraź własnymi słowami. Nie linkami, ale własnymi przemyśleniami.
Powiedź mi - na przykład - dlaczego Bóg pozwala aby na świat przychodziły kalekie dzieci?
Człowiek sam to wybrał grzechem. Także uwaga Marka Piotrowskiego jest ważna.
Dziecko przed narodzinami zgrzeszyło? Przecież nie wierzycie w reinkarnację...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-20, 20:54

Damian907 pisze: 2018-12-20, 18:41
Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-19, 10:02
Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:05
Andej pisze: 2018-12-16, 23:10 Proszę, nie dosypuj. Wyraź własnymi słowami. Nie linkami, ale własnymi przemyśleniami.
Powiedź mi - na przykład - dlaczego Bóg pozwala aby na świat przychodziły kalekie dzieci?
Złe pytanie. Powinno brzmieć "Dlaczego na świat przychodzą kalekie dzieci?" (Bóg nie jest "Wielkim Bratem" z show telewizyjnego).

Błąd, Bóg jest dawcą życia. Nic nie dzieje się bez woli boskiej. - Wg biblii oczywiści (Księga Izajasza 45,07).
Sugerujesz że zło jest wolą Boga?
Oczywiście że nie 1J 1:5
Dziecko przed narodzinami zgrzeszyło? Przecież nie wierzycie w reinkarnację...
A kto powiedział że dziecko?
Cudze grzechy też ranią.

sam2

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: sam2 » 2018-12-21, 09:13

Niektorzy mysla ze nie sa odpowiedzialni za wlasne bledy, glupote, ignorancje, czy lenistwo.
Przeciez mamy europejska demokracje i kazdemu wolno wszystko, jesli jedni moga krasc to ja moge truc, jesli jedni moga zabijac to ja moge kaleczyc, jesli jedni moga oskarzac to ja moge osadzac, itd itp. skad wiec jakiekolwiek zlo? przeciez mammy taka wolnosc i mozemy robic co nam sie podoba?

Kiedys pisalem ze grzech jest jak machina puszczona w ruch bez jakiejkolwiek kontroli, jak reakcja lancuchowa, jak wkurze czyms sasiada, a sasiad bedac wkurzony przez to caly dzien i wyladuje ta zlosc na innych np. mechaniku, piekarzu i kierowcy autobusu, ten mechanik wkurzy lekarza, lekarz moja zone, apiekarz mnie przy zakupach, to czy powinennem miec pretensje do aptekarza i zony ze mnie wkurzyli?
Gdybym nie wkurzyl sasiada nie bylo by tego calego lancuszka wkurzania kogokollwiek, a tym samym nikt by mnie nie wkurzyl.
Z chorobami, finansowymi problemami, praca itp. jest dokladnie tak samo, sami powodujemy wszelkie zlo a pozniej mamy przetensje do innych, ale skoro nie wiemy dlaczego tak sie dzieje obwiniamy Boga.
Wystarczy zwykle wybaczenie i taki lancuszek nieszczesc jest przerwany i grzech sie nie propaguje na wszystkich dookola.
Przebaczenie i okazywanie Milosci blizniemu ma dokladnie takie samo dzialanie i propagujje sie tak samo choc trudniej to nam przychodzi.
Sprawiajmy przyjemnnosc bliznim, to oni takze nam tym odplaca choc nie zawsze bezposrednio, bo przez kogos innego na kogoo nasze sprawianie przyjemnoosci innym sie rozpropagoowalo.
Zamiast zla, propagujmy Milosc.


Tym poostem sie pozegnam, zyczac Wesolych Swiat Bozego Narodzenia, w tym i przyszlycha latach, oraz Szczesliwegoo Nowego Roku, Tego i nastepnych.
Ostatnio zmieniony 2018-12-21, 09:43 przez sam2, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Viridiana » 2018-12-21, 12:03

Damian907 pisze: 2018-12-20, 18:41
Viridiana pisze: 2018-12-19, 19:08
Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:05 Powiedź mi - na przykład - dlaczego Bóg pozwala aby na świat przychodziły kalekie dzieci?
Człowiek sam to wybrał grzechem. Także uwaga Marka Piotrowskiego jest ważna.
Dziecko przed narodzinami zgrzeszyło? Przecież nie wierzycie w reinkarnację...
Nie chodzi o jego grzech osobiście, tylko o to, że natura człowieka przez grzech została skażona i ono odczuwa tego skutki.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Damian907

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Damian907 » 2018-12-22, 22:53

Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-20, 20:54 Sugerujesz że zło jest wolą Boga?
Oczywiście że nie 1J 1:5
Nawet jeśli nie wolą, to Jahwe się na zło godzi. Trzymajmy się jednak wątku - Bóg co najmniej godzi się aby na świat przychodziły kalekie dzieci...
Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-20, 20:54
[Damian] Dziecko przed narodzinami zgrzeszyło? Przecież nie wierzycie w reinkarnację...[koniec]
A kto powiedział że dziecko?
Cudze grzechy też ranią.
Odpowiadanie za cudze grzechy byłoby niesprawiedliwe...

Dodano po 1 minucie 31 sekundach:
Viridiana pisze: 2018-12-21, 12:03
Damian907 pisze: 2018-12-20, 18:41
Viridiana pisze: 2018-12-19, 19:08
Damian907 pisze: 2018-12-19, 08:05 Powiedź mi - na przykład - dlaczego Bóg pozwala aby na świat przychodziły kalekie dzieci?
Człowiek sam to wybrał grzechem. Także uwaga Marka Piotrowskiego jest ważna.
Dziecko przed narodzinami zgrzeszyło? Przecież nie wierzycie w reinkarnację...
Nie chodzi o jego grzech osobiście, tylko o to, że natura człowieka przez grzech została skażona i ono odczuwa tego skutki.
Ponoszenie kary za grzechy innych (pierwszych rodziców) byłoby niesprawiedliwe. Każdy powinien odpowiadać za siebie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-22, 23:52

Po pierwsze: co to znaczy "powinien"? Jak Cię kolega kopnie w.... no, powiedzmy w kostkę u nogi, to też wina Boga?
Po drugie: ludzkość jest jednością. Ciesz się z tego: wprawdzie cierpisz za cudze winy (i inni za Twoje), ale przede wszystkim dzięki tej współodpowiedzialności Jezus mógł CIę zbawić (możesz mieć udział w owocach Jego czynów, zwłaszcza Ofiary). A to daje Ci możliwość czegoś znacznie większego niż Ogród Eden.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Viridiana » 2018-12-23, 10:59

Damian907 pisze: 2018-12-22, 22:53
Viridiana pisze: 2018-12-21, 12:03
Damian907 pisze: 2018-12-20, 18:41 Dziecko przed narodzinami zgrzeszyło? Przecież nie wierzycie w reinkarnację...
Nie chodzi o jego grzech osobiście, tylko o to, że natura człowieka przez grzech została skażona i ono odczuwa tego skutki.
Ponoszenie kary za grzechy innych (pierwszych rodziców) byłoby niesprawiedliwe. Każdy powinien odpowiadać za siebie.
Tylko, że tak powiem, spróbuj zrozumieć naturę grzechu pierworodnego. To nie jest grzech taki sam, jak każdy inny. Popsuł on naturę człowieka, dotąd czystą. Człowiek przestał w pełni ufać Bogu. A dzieci ludzi, którzy już nie ufali w pełni Bogu, były wychowywane w takiej atmosferze "braku pełnego zaufania" i same też się "psuły".
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: agust » 2018-12-23, 16:35

W Boga wierzę dlatego, że wiarę zaszczepili mi moi Rodzice. Wierzę dlatego, że Boża Łaska wyryła mi wiarę w sercu. Wierzę dlatego, że nigdy nie zawiodłem się, przestrzegając Boskich przykazań. Wierzę dlatego, że człowiek, mając dobrą wolę i rozum, może wybierać między dobrem i złem. Jestem z natury romantykiem, ale umysł mam raczej ścisły i on mi podpowiada, że tylko wiara w Boga jest czymś pewnym. To człowiek, a nie Bóg, wywołuje wojny, wypadki. To człowiek osiedla się na terenie zalewowym, sejsmicznym i pod wulkanem. To człowiek sieje zgorszenie, bo nawet u zwierząt, jest jakiś porządek moralny. Czy wszystko zależy od człowieka? Pewno nie, bo Bóg karze już tu na ziemi za złe życie i po to, byś był gotowy w każdej chwili, a nie dopiero za dziesiąt lat. Chciałbyś mieć niewyczerpalne konto w banku i być niezniszczalny? Skakałbyś na główkę do pustego basenu i w krótkich portkach szedł świadomie na czołowe zderzenie z rozpędzonym samochodem? Jakby ten świat wyglądał? Nie rozpaczaj, gdy urodzi się chore dziecko, bo ono zaprowadzi cię do Boga. Zobacz, ty masz wszystko, a ono nic. Bóg nie zbawia nas wbrew naszej woli, trzeba tego chcieć. Kościół jest depozytariuszem Bożych przykazań, które pokazują drogę do Boga. Wierzę też dlatego, bo widzę jak miotają się ci, co sami chcą stanowić, co jest dobrem, a co złem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”