Katolicy w cerkwi.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2019-01-06, 21:29

Tyle to i ja wiem i dużo więcej, ale dziękuje za troskę. Najbardziej się obawiam, że nie będę umiał się zachować w odpowiednich częściach liturgii.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Andej » 2019-01-06, 22:38

Quinque pisze: 2019-01-06, 21:15 No ja bym uważał. Przyjęcie komunii w prawosławiu oznacza że Cerkwie uzna Cię za prawosławnego
Co nie zobowiązuje nas do dostosowania się do tego mniemania. Ani nie wpływa na naszą wiarę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Quinque » 2019-01-06, 23:45

Dezerter pisze: 2019-01-06, 21:29 Tyle to i ja wiem i dużo więcej, ale dziękuje za troskę. Najbardziej się obawiam, że nie będę umiał się zachować w odpowiednich częściach liturgii.
Zawsze możesz obejrzeć film z liturgii na youtube

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-07, 08:20

Andej pisze: 2019-01-06, 22:38
Quinque pisze: 2019-01-06, 21:15 No ja bym uważał. Przyjęcie komunii w prawosławiu oznacza że Cerkwie uzna Cię za prawosławnego
Co nie zobowiązuje nas do dostosowania się do tego mniemania. Ani nie wpływa na naszą wiarę.
Niemniej powinniśmy szanować przekonania Adwersarzy.
Są przecież obrządki katolickie mające liturgię wschodnią - można iść.

Awatar użytkownika
rumianek
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2020
Wyznanie: Mariawityzm
Been thanked: 2 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: rumianek » 2020-01-18, 19:43

Ja nie rozumiem zachwytu katolików liturgią prawosławną. Dla mnie ona jest zdecydowania przeładowana, a brak języka polskiego powoduje, że to wyznanie jest dla mnie egzotyczne.
MARIAWITA

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dezerter » 2020-01-18, 19:47

Przecież egzotyka przyciąga, myślę, że przyciąga również ich ortodoksja i niepostępowość
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-18, 21:24

Jaka niepostepowosc. Sa bardziej nieraz zmodernizwani niz luteranie z biskupka na czele. Prawoslawie to przede wszystkim liturgia. Ale juz nie dogmat.
Czy raczej - juz nie tylko dogmat, ale obrzed.

Eden

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Eden » 2020-01-19, 07:48

Ja prawosławia wcale nie pojmuję; obcy język mnie do tego "uzdalnia"...

Biserica Dumnezeu

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-19, 08:32

Nasz jezyk jest rowniez niepojmowalny dla kilkuset milionow katolikow i chrzescijan niekatolikow w kosciolach wschodnich.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Andej » 2020-01-19, 09:26

rumianek pisze: 2020-01-18, 19:43 Ja nie rozumiem zachwytu katolików liturgią prawosławną. Dla mnie ona jest zdecydowania przeładowana, a brak języka polskiego powoduje, że to wyznanie jest dla mnie egzotyczne.
Z tego co sobie przypominam, to w Warszawie są dwie cerkwie, w których używany jest język polski. Barierę językową, można więc ominąć. Natomiast przeładowana liturgia może męczyć swoją długością. Ale, czyż nie mówi się, że kto śpiewa modlitwy, ten dwa razy się mogli.Nie namawiam do konwersji, ale doceniam piękno śpiewów prawosławnych. Bogata dekoracja, może razić, może zachwycać. A jeśli się weźmie, że to wszystko jest robione dla Boga, to uważam to wszystko za dobre. Czy nie jesteśmy winni Bogu największej wdzięczności i otaczania Go najwyższą chwałą.

Z pokorą podziwiam liturgię prawosławną i wyposażenie świątyń. Łatwiej jest mi się skupić w skromnym, nawet surowym, wnętrzu. Ale w barokowym kościele też znajduję Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jaśmina

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Jaśmina » 2020-02-16, 15:43

Boże Narodzenie mają przecudne. Byłam raz ale w języku ukraińskim. O:-)

Biserica Dumnezeu

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-16, 20:23

Racja - obrzedy prawoslawne sa przecudne. Ale sa to obrzedy, ktore byly w wiekszosci wspolne dla katolikow przed rozlamem na Koscioly rzymski i prawoslawny.
Wiekszosc z tych obrzedow pozostala w obrzadkach wschodnich Kosciola katolickiego.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dzik » 2020-10-11, 21:17

Jak ktoś jest w Polsce nie w Rosji i pójdzie w niedzielę do cerkwi prawosławnej i tam pójdzie do Komuni to liczy się mu ta msza i czy nie jest to grzech

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Pompieri » 2020-10-11, 22:39

Przyjmujac komunie w cerkwi automatycznie wyznajesz wiare w prawoslawne zasady wiary. W ten sposob porzucasz katolicyzm ( normy prawoslawia w ten sposob to okreslaja ).
Ale sama komunia jest jak najbardziej prawdziwa, gdyz dogmat o Ciele i Krwi Panskiej jest zachowany.
Czy to jest grzech? jesli masz zwykla mozliwosc uczestniczenia w liturgii Kosciola katolickiego, to jest to jakis grzech. Niewiem, nie jestem teologiem, jakiej wagi . Ale to rozstrzygnij na spowiedzi.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Katolicy w cerkwi.

Post autor: Dzik » 2020-10-11, 23:13

Tu też chodzi o to że koronapropaganda jest coraz większa w niektórych kościołach dają Komunie na ręke a wedłóg mnie uczestniczenie we mszy w której dają chociaż części osobą Komunie na ręke jest niewarzne i grzeszne bo to wiara w to że Komunia może przenosić choroby. Niektórzy nawet nazwali to aż czarną mszą. A wiem że w prawosławiu takich rzeczy nie ma bo Kościół prawosławny jasno wyraził swoje stanowisko w tej sprawie że Komunia nie przenosi chorób bo to rzecz święta. A jeśli we wszystkich kościołach katolickich zaczną dawać Komunie na ręke to zostaje tylko prawosławie i stąd moje pytanie a z drugiej strony obawa że obecny papież zniszczy Kościół
Ostatnio zmieniony 2020-10-11, 23:15 przez Dzik, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ