Marcin Luter

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Marcin Luter

Post autor: Czernin » 2015-12-19, 01:55

Mamy na forum kilku protestantów, więc postanowiłem założyć taki temat.

Pytam się również katolików, co uważacie na temat Marcina Lutera. Jak oceniacie jego reformę i pomysł?
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-19, 18:39

Pomysł, by naprawić Kościół zachodni, który zaczął schodzić na manowce i kupczyć odpustami - bardzo dobry - wielu przed nim było reformatorów, którzy występowali przeciw i zamieniali na lepsze, np Św Franciszek. Wykonanie już gorzej, bo doszło do drugiego poważnego rozłamu w Kościele. A żył wówczas człowiek, który był mądrym i wielkim chrześcijaninem - największym w swoich czasach - Erazm z Roterdamu, który napominał i prosił Lutra, by się porozumieć i dogadać, nawoływał również do zgody i "odpuszczenia" papieża i jego wysłanników. Prosił, tłumaczył, groził karą Bożą, jeśli dojdzie do rozłamu w Kościele, ale było to zignorowane, przez obie strony :-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-22, 18:54

Martin Luther nie ma autorytetu aostolskiego, ale zostal ( jako zakonnik augustianski) wyswiecony na mocy autorytetu apostolskiego.
Jest to wazne na samym poczatku dyskusji, gdyz otryzmal jako ksiadz sukcesje apostolska do przewodzenia wiernym, ale odlaczajac sie pozbawil sie autorytetu. Stad wspolnota chrzescijanska powstala na bazie jego nauk posiada w jakis sposob lacznosc z sukcesja apostolska, ale nie posiada mocy tlumaczenia Pisma i ustanawiania norm wiary.
I tak , jak w jednym zakresie jest jego dzielo sprawa od Boga, tak w tym innym nie jest od Boga, ale jest blednym odlaczeniem sie od calosci Kosciola.
Przynajmniej tak to mozna okreslic. To na poczatek / uwazam, ze bez tych dopowiedzen nie mozna w miare przyzwoicie o tym czlowieku dyskutowac.

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-22, 21:46

A to ciekawe spostrzezenie, benjaminie.
No tak - mial swiecenia, wiec z rak biskupa otrzymal sukcesje ( w kaplanstwie lokalnym), pozniej dokonal czego dokonal ... ale faktycznie, nikt mu nie jest w stanie powiedziec, ze przestal byc pomazany przez biskupa.
To jest dane raz na zawsze - nawet Judasz choc zdradzil, do konca pozostal Apostolem.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-29, 10:02

Osoba Martina Luthra jest to temat bardzo trudny. Nie byl przykladem typowej poboznosci, a po porzuceniu kaplanstwa mniszego zagubil sie w sprawach damsko-meskich, co mu bardzo ostro Melanchton wytknal. Pozniej sie opamietal.
Warto zdac sobie sprawe, ze sam Luther nie odrzucil praktycznie struktury koscielnej znanej mu z katolicyzmu, to jego nasladowcy poszli z w tym duzo dalej.
Luther mial osobisty problem z wybaczeniem ( to gnebilo go do konca zycia), stad tak bardzo musial odciac sie od katolickich sakramentow, aby moc swoje tezy sam w sobie przetrawic.
A ze nie mogac znalezc uspokojenia w sumieniu na bazie pokory, zaczal nauki o sola scriptura, ktore maja podloze anarchizmu doktrynalnego.
Do tego doszla typowa dla moznych okazja wykorzystania tez Luthra do walki z Kosciolem ... ale nie o wiare, tylko o grabiez wlasnosci koscielnej, a grabiez ta usprawiedliwiona i oczyszczona z winy zostala przez twierdzenie, iz Kosciol to babilon i Bog pragnie aby go zniszczyc ... cos jak dzisiaj radykalni islamisci glosza.
Tak to mniej wiecej w tej kwestii wyglada.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-29, 20:18

Nie wiem czy katolicy zdają sobie z tego sprawę, że większość z 95 tez Lutra przybitych na drzwiach katedry w Wittenberdze ( jak byście nie wiedzieli, że to jego słynne tezy to) byście poparli! ;-)

Powiem może coś zaskakującego a dla wielu może gorszącego, ale jak bym żył w czasach Lutra, to nie wiem czy bym go w jego proteście nie poparł?!
Dodam inną ważną informację z której być może również większość katolików i nie katolików sobie nie zdaje sprawy:
większość tez i postulatów Lutra KRK wprowadził - głównie po SW II, ale i wcześniej....
sprawy poszły ostatnio tak daleko, że niektóre ze środowisk protestanckich zaczęły mówić, że
"protest się zakończył, bo KRK spełnił wszystkie podstawowe tezy Lutra"

podsumuje to tak
Chwała Panu, że tak przez swego Ducha kieruje Kościołem, że może jeszcze za naszego życia będziemy światkami - nie jak dotychczas kolejnych gorszących schizm i podziałów w Kościele, ale pojednania i powrotu do większej jedności - "aby stanowili jedno, jak ja w Tobie...."
daj Boże :idea:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-30, 10:23

Dezerterze, a czy znasz te tezy?
Mam zastrzezenia co do entuzjazmu - takie stawianie tez bylo normalnym obyczajem dla rozpoczecia dyskusji scholastycznej. Dopiero po jakims czasie zostaly one upolitycznione i stawiane jako orez w walce przeciw papiezowi.
Same w sobie dotycza zwyklych spraw Kosciola.
Ale to tez temat na calkiem inny watek.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-30, 22:34

Dezerterze, a czy znasz te tezy?
znam i mam na kompie chcesz poznać?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-01-01, 00:02

W czerwcu 2008 roku byłem na nabożeństwie ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Kościół Marcina Lutra posiada swoją symbolikę, swoją magię. Pastorzy tego kościoła wzorem księdza katolickiego Klimuszki, posiadają własną, oryginalną apteczkę zielarską.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2016-01-01, 05:19

Ty jako muzułmanin uczęszczasz na modlitwy w świątyniach chrześcijańskich?
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-01-01, 08:40

Tak bywało, chociaż na przykład nie chodzę na pasterkę. Bywało, że w ramach wizyt varsavianistycznych odwiedziłem trzy razy metodystów, po nabożeństwie odwiedziłem kalwinistów na alei Solidarności, byłem również u luteran. Czernin, chyba zgodzisz się ze mną, że nie byłoby życia społecznego bez wzajemnych kontaktów ;-).

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-02, 13:45

Drodzy panowie - temat jest o Marcinie Lutrze, a nie o tym, czy np: konie lubia chodzic na wybieg.
Adminie - uporzadkuj ten balagan.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-04, 16:44

Marcin Luter napisał, nie pamiętam ile, pamflety obrażające Żydów. Nie wiem czy wiecie, ale z jego twórczości pełną ręką korzystali naziści. Luter początkowo widział w Żydach sprzymierzeńców i zaproponował im przyjecie protestantyzmu. Odwzajemnili mu się propozycją przyjęcia nauk żydowskich. To chyba taka postawa wywołała w nim falę nienawiści do Żydów. Człowiek, który nawołuje do spalenia synagog nie pojął w pełni nauki Jezusa.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-04, 20:28

Tomaszek pisze:Marcin Luter napisał, nie pamiętam ile, pamflety obrażające Żydów. Nie wiem czy wiecie, ale z jego twórczości pełną ręką korzystali naziści. Luter początkowo widział w Żydach sprzymierzeńców i zaproponował im przyjecie protestantyzmu. Odwzajemnili mu się propozycją przyjęcia nauk żydowskich. To chyba taka postawa wywołała w nim falę nienawiści do Żydów. Człowiek, który nawołuje do spalenia synagog nie pojął w pełni nauki Jezusa.
Tomaszku ale bądźmy uczciwi i przyznajmy, że my (katolicy, prawosławni) w tym czasie wcale nie byliśmy lepsi i pogromy żydowskie zdarzały się nierzadko, a pierwsze getto (tak nazywała się dzielnica żydowska) powstało w Rzymie.
U katolików zmiana zaszła w czasie i po II wojnie Światowej wobec masowego ludobójstwa a poważna i godna pochwały i dumy zmiana zaszła na SW II i za pontyfikatu JP II .
Ale prawdą jest, że sporo odłamów protestantyzmu ma bardziej zachowawczy i wstrzemięźliwy stosunek do żydów niż my.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-04, 21:21

Żadna religia nie jest wolna od przejawów braku tolerancji. Gdyby prześledzić historię każdej, znalazłoby się to i owo. Pisząc to co napisałem, chciałem podkreślić jednak nie błędy określonej grupy religijnej, ale samego lidera. Katolików są miliony, i zawsze była do duża grupa. A w dużej grupie łatwo o skrajnie różne postawy. Ale tutaj nie mówimy o grupie ludzi, ale o konkretnym człowieku. Człowieku, którego wielu wynosi na piedestał. Nie osądzam go, bo kimże ja jestem. Nie wiadomo jaką postawę przyjąłbym w tamtych czasach. Jedyne co chcę, aby nie uważać tego człowieka za jakiegoś duchowego guru, bo nie był żadną indywidualnością, wzorem cnót chrześcijańskich. On nie należał do bezmyślnego tłumu, ale był liderem nawołującym do nienawistnych zachowań. Ale nie osądzam gościa, apostoł Paweł też miał w swoim życiu taki okres. Może i Luter się nawrócił, aż tak dokładnie jego życiorysu nie znam.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

ODPOWIEDZ