Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

sam2

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: sam2 » 2019-01-12, 20:39

Mysle ze wystarczy wlasne sumienie by wybrac wlasciwego Boga.
Nie kazdy ma je dobrze uksztaltowane, ale wlasnie nauka temu ma sluzyc by je uksztaltowac wlasciwie i miec wlasciwe poczucie sprawiedliwosci.
Z ta sprawiedliwoscia mamy chyba najwiekszy problem i dlatego wiele ruchow antyreligijnych i ateisci wyszukuje szczegoly ktore moga obrocic w niesprawiedliwosc Boga, a tym samym odwrocic od rzeczywistej sprawiedliwosci.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Andej » 2019-01-12, 22:46

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-12, 20:29 Którego Boga wybrać? Przecież jest jeden, nie ma więc żadnego wyboru.
Można co najwyżej Go wybrać albo odrzucić.
Słusznie i logicznie. I konsekwentnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Buddyzm - Inny punkt widzenia

Post autor: Quinque » 2019-01-13, 01:24

Choćby z tego względu że byli śmiertelni albo głosili sprzeczne ze sobą tezy

Kalart

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Kalart » 2019-01-13, 07:34

Wiara bez wątpienia jest konsekwentna, ale czy słuszna i logiczna - to już niekoniecznie.
Patrząc na rozmaitość wszelkich wiar, postanowiłem: Niech Bóg odezwie się do mnie osobiście. Sam wie najlepiej, jak mnie przekonać. Jeśli nie chce lub nie może, nie widzę powodu by traktować go jak Boga. Nie jest słusznym i logicznym "wybieranie" Boga, nie mając informacji niezbędnych do świadomego wyboru.
Takie podejście rozwiązuje wiele problemów.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Dezerter » 2019-01-13, 10:37

A nie pomyślałeś , że odzywał się do ciebie już 100 razy :?:
Najpierw przez mamę, później przez babcie, księdza, kolegów i koleżanki, ewangelizatorów, rekolekcjonistów, you tuba, fejsa, fora religijne, a już wprost, przez forum to, na którym piszesz - z Chrystusem :!:
Przypomniał mi się kawał z powodziom i wierzącym mocno człowiekiem, który odrzucał pomoc od rożnych służb, bo czekał aż Bóg go uratuje....
Ostatnio zmieniony 2019-01-13, 10:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-13, 11:31

Kalarcie, masz postawę roszczeniową - tak jakby to nie w Twoim, ale w interesie Boga było to, byś w Niego uwierzył...
Bóg zrobił już dość, teraz Ty się rusz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Andej » 2019-01-14, 09:39

Kalart pisze: 2019-01-13, 07:34... postanowiłem: Niech Bóg odezwie się do mnie osobiście. ...
Mam prośbę. Czy mógłbyś postanowić, że np. Musk ma wpłacać Ci na konto równowartość miliona dolarów miesięcznie (którymi, mam nadzieję, dzieliłbyś się z nami) w dowolnej istniejącej walucie? A jesli tego nie będzie mógł lub chciał zrobić, to przestaną istnieć jakiekolwiek waluty.

Ciekawym, czy Musk przestraszy tego postanowienia i natychmiast zacznie płacić.

Wybacz, a w kwestii Boga masz możliwości sprawcze jeszcze mniejsze niż w zakresie żądań kierowanych do Muska. Niczego nie wymusisz na Bogu. Twoje podejście zupełnie nie zmienia rzeczywistości. Zmienia jedynie pozycję, którą zajmujesz. Skreśla z pozycji beneficjantów. Sam sobie robisz koło pióra. I przyznają, masz do tego prawo wynikające z daru wolnej woli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Kalart » 2019-01-14, 10:58

@Andej
Absurdalny przykład, bo przykład jest groźbą, i to groźbą niemożliwą do zrealizowania. Wcale nie proszę o milion dolców miesięcznie, co byłoby równoważne domaganie się od Boga szczęśliwego życia. Ponadto, Musk przecież nie dał obietnicy, że troszczy się o każdego, co dawałoby podstawę by prośba o pomoc finansową miała sens. Właściwa analogia to: "Jeśli Musk jest filantropem i troszczy się o KAŻDEGO biednego, to niech mi pomoże, albo uznam zgodnie z prawdą, że wcale nie każdemu pomaga".

Dlatego, jeśli próbujesz tworzyć analogię, postaraj się by miały one sens. Próbując kpić w ten sposób, kpisz jedynie z samego siebie.

@@Dezerter
Próbować coś sto razy i za każdym razem nieudanie to przykład niekompetencji, a cechą Boga nie jest niekompetencja. Wystarczy że Bóg spróbuje raz, za to porządnie - a już wszechwiedzący wie najlepiej, jak może zrobić to skutecznie.
Czy rejestrując się na radykalnym forum muzułmańskim, mogę uznać że Allah w ten sposób daje sobie znak i wobec tego powinienem dokonać zamachu bombowego? Interesowałem się różnymi wierzeniami (choć powierzchownie) i jakby to był każdorazowo znak od bóstw danej religii...

@@Marek_Piotrowski
Czyli miłosierdzie Boże się skończyło i Bóg już niczego nie uczyni, bo to nie Jego interes?
Ale tak. Jak Bóg Kubie, tak Kuba Bogu. Jeśli wcale nie obchodzę Boga, to nie widzę powodu by obchodził mnie Bóg. Dobrze zrozumiałeś.
Jeśli to jest postawa roszczeniowa, to i postawą roszczeniową Boga jest to, że człowiek ma wierzyć, nie mając ku temu wystarczających podstaw.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-14, 11:24

Właściwie to jest to,czego najbardziej nie rozumiem.
Dlaczego to, że jestem na tym forum, to znak od Boga, a to, że w zeszłym tygodniu byłam u płaskoziemców (zbanowali mnie :( ), to już po prostu nuda, a nie znak, że Ziemia jest płaska?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Andej » 2019-01-14, 12:31

ToTylkoJa pisze: 2019-01-14, 11:24 Właściwie to jest to,czego najbardziej nie rozumiem.
Dlaczego to, że jestem na tym forum, to znak od Boga, a to, że w zeszłym tygodniu byłam u płaskoziemców (zbanowali mnie :( ), to już po prostu nuda, a nie znak, że Ziemia jest płaska?
A co to ma do wątku?
To, że tu jesteś, to znaczy, że szukasz.
A Ziemia jest wklęsła. Dlatego zbanowali.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-14, 12:37

@Andej
Tutaj raczej to było niejakim nawiązaniem do wypowiedzi Kalarta.
Bo mówisz, że np. rozmowa z księdzem, babcią, kimkolwiek to sposób, w jaki Bóg chce się ze mną skontaktować.
Ale spotkałam też np. jakiegoś kolesia, który mówił mi coś o demonach, magii i innych takich. Od kogo to znak? Hekate?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Andej » 2019-01-14, 12:52

ToTylkoJa pisze: 2019-01-14, 12:37 ... Bo mówisz, że np. rozmowa z księdzem, babcią, kimkolwiek to sposób, w jaki Bóg chce się ze mną skontaktować. ...
Powódź. Woda zalała okolicę. Facio wspiął się na dach.
Podpływa łódź, z której wołają, aby się ewakuował.
Facio odpowiada, że on się modli i wierzy, że Bóg go uratuje.
Woda podchodzi pod dach. Podpływa amfibia, żołnierz krzyczy, aby do nich zszedł.
Facio odpowiada jak poprzednio.
Dom zaczyna się walić. Podlatuje helikopter: ratownik chcą zabrać człowieka, ale on odmawia, bo wierzy w skuteczność modlitwy.
Wreszcie dom się wali, facio topi. Trafia do nieba i od razu z pretensjami, że tak się modlił i nie został uratowany.
A na to Pan mu odpowiada: Trzy razy udzielałem ci pomocy. Wysłałem łódź, amfibię i helikopter. Ale za każdym razem odrzuciłeś oferowana pomoc.

Chciej skorzystać z takiej pomocy, jaką oferuje. Nie wybrzydzaj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Kalart » 2019-01-14, 13:14

Nie ma to jak anegdota, która wcale nie odpowiada na pytanie. Ale to nic dziwnego, bo uderza ono w samo sedno.
Czy jakby facet modlił się do Zeusa, to podpływające łodzie byłyby jego odpowiedziami, a nie pomocą Pana?
A co jeśli w łodziach byliby kolejno katolik, buddysta i ateista? Uratowanie się z pierwszym z nich zachęcałoby do katolicyzmu, z drugim to dążenie do nirwany, a trzeci to kierowanie się imperatywem kategorycznym?

W ideologii (a bardziej konkretną formą ideologii jest religia) bardzo ważne jest myślenie życzeniowe i efekt samopotwierdzenia, przy ignorowaniu wszelkich argumentów sprzecznych z wyznawaną przez siebie ideologią. Właśnie dlatego większość ideologii i religii uznaje się za nieracjonalne - odżegnują się od metody naukowej.

Jak katolik zachęca do wiary w Boga, to jest to znak od Boga. Jak innowierca zachęca do wiary we inną wiarę, jest to znak od Szatana, który poprzez inne religie próbuje wypaczyć jedną słuszną "prawdę".
Dlatego też jak ksiądz proponuje pomoc duchową, to Bóg chce się w ten sposób skontaktować. Jak ktoś inny proponuje pomoc duchową, to w najlepszym razie jest to pomoc wypaczona i niepełna, a w najgorszym dzieło Szatana.
Jak ma się do czynienia z cudownymi uzdrowieniami u katolików - widoczny znak Boga. Jak ma się do czynienia z jednakowymi jakościowo cudownymi uzdrowieniami u innych religii - to Szatan mąci.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-14, 14:15

No ale ja właśnie o tym mówię.
Różne rzeczy mnie spotykały. Gdybym każda z nich uznawała za znak od jakiegoś boga, prawie na pewno byłabym poganinem. Z tym kolesiem od demonów np. sytuacja prawdziwa, nie podkoloryzowana. Dlaczego nie miałabym tego uznać jako dowody na istnienie Bnopft? Ja myślę, że to brzmi całkiem jak Bnopft.
Wychodzicie od razu z tezy "Bóg istnieje i wszystko, co nas otacza pochodzi od niego", co nie jest w żaden sposób nawet zachętą do chrześcijaństwa.
Jeśli powiem "wszystko, co zaszło w Sadze o Ludziach Lodu jest prawdą", a później zacznę dostosowywać argumenty do tezy, czy to was przekona?
Ostatnio zmieniony 2019-01-14, 14:15 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Którego boga/Boga wybrać i czym się kierować?

Post autor: Viridiana » 2019-01-14, 16:40

Tak btw to mamy jeszcze inny temat o szukaniu Boga, w którym materiału jest multum:
viewtopic.php?f=41&t=8531
Jeszcze tutaj coś jest:
viewtopic.php?f=31&t=8417
...I tutaj...
viewtopic.php?f=8&t=8644
Ten temat ciągle wraca. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”