Kto stworzył szatana?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
wędrowiec

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-07, 10:13

Andej pisze: 2018-05-07, 08:40 (...) oparzenie palca to zło. Rozcięcie kolana, też. Ale dalsze skutki tych negatywnych doświadczeń są dobre.

Nie oceniajmy Boga! Ani Jego dzieł! Ale obserwujmy o wyciągajmy wnioski. Czyżbyście nie wierzyli, że to co Bóg stworzył było dobre? Bóg stworzył wszystko dobrym. Ale na swój obraz i podobieństwo obdarował rozumem, wolną wolą, kreatywnością (to nawet uczynił nakazem dla istot rozumnych). Dał nam i istotom duchowym narzędzia. Narzędzia do czynienia dobra. Dał nóż do krojenia chleba. I większość używa go zgodnie z przeznaczeniem. Niestety, są też wyjątki.
Piękny manifest wiary w dobrego i mądrego Boga, Andej!
Dziękuję :ymhug:

Aż mi się przypomniał mój niegdysiejszy artykuł "Noże nie są do zabawy".
Był on w podobnym temacie.

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-05-07, 10:53

Andej pisze: 2018-05-07, 08:40
Nie oceniajmy Boga! Ani Jego dzieł! Ale obserwujmy o wyciągajmy wnioski. Czyżbyście nie wierzyli, że to co Bóg stworzył było dobre? Bóg stworzył wszystko dobrym. Ale na swój obraz i podobieństwo obdarował rozumem, wolną wolą, kreatywnością (to nawet uczynił nakazem dla istot rozumnych). Dał nam i istotom duchowym narzędzia. Narzędzia do czynienia dobra. Dał nóż do krojenia chleba. I większosć używa go zgodnie z przeznaczeniem. Niestety, są też wyjątki.
Tu się z tobą zupełnie zgadzam.
Nie znamy pochodzenia zła. Możemy wymyślać teorie, ale to są tylko nasze teorie. Moc zła - to moc szatana. Moc dobra - to Bóg. Te moce ścierają się w naszym życiu. Człowiek ma daną wolną wolę i żadna z tych mocy mu tej woli nie zabiera. Mamy podszepty złego, który próbuje nas zniewolić i przeciągnąć na swoją stroną. Mamy działania w nas Boże, które pragną nas ratować przed złem i umacniać w świętości Bożej.
To my przede wszystkim przez nasze działania i wypowiedziane słowo wyrażamy swoją wolę - co wybieramy.
W naszym słowie jest moc i gdy się modlimy, to wyrażamy wolę należenia do Boga. W słowie jest również przekleństwo i wtedy ono przyciąga do nas siły ciemności.
Nikt nam woli nie zabiera i nie ogranicza. Moc dobra i moc zła szanuje naszą wolę.
Czytałam na pewnym forum, że najgorsi oprawcy i grzesznicy tego świata (Hitler i Stalin) byli z wyboru Boga, to jest to bardzo grzeszne oskarżenie. To ludzie mając wolną wolę ich wybrali. To ludzie ulegając siłą ciemności są odpowiedzialni za tworzone zło. Walka duchowa trwa w każdym człowieku do końca i to człowiek swoją wolą wybiera - czego pragnie.
Ponosi konsekwencję swoich wyborów oraz wyborów innych ludzi.
Ostatnio zmieniony 2018-05-07, 10:54 przez wybrana, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Andy72 » 2018-05-09, 11:24

Szatan sam mając wolną wolę wybrał zło
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Magnolia

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Magnolia » 2018-05-09, 13:40

Moja córka spojrzała mi przez ramię gdy czytałam ten wątek i mówi:
Mamo, czy Oni nie chodzili na religię?! Nie wiedzą?!
Za dwa dni przychodzi: to jak było z tym szatanem? :-\
:))

Odbierz wiadomość

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Odbierz wiadomość » 2018-07-25, 20:25

Szatan to stworzenie wykreowane przez Boga. Wydaje mi się, że jest pewnego rodzaju wyznacznikiem tego czy szczerze Kochamy Boga.
Człowiek to słaba istota. Często upada i oszukuje nawet sam siebie.

Magnolia

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Magnolia » 2018-07-26, 08:23

Nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem że Szatan to stworzenie wykreowane przez Boga. To spory błąd teologiczny.
Bóg wszystko co stworzył było dobre. Aniołowie zostali obdarzeni wolną wolą , tak jak i my ludzie. Jeden który się zbuntował i wybrał zło, nienawiść i pychę nazywa się obecnie szatanem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-26, 09:24

Usciślijmy - Bóg stworzył istotę (osobę), którą znamy dziś jako "szatana". Ale to nie On uczynił ją szatanem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Andej » 2018-07-26, 09:27

Odbierz wiadomość pisze: 2018-07-25, 20:25 Szatan to stworzenie wykreowane przez Boga. ...


Nie wykreowane, ale jedynie stworzone. Z aniołami podobnie jak z ludźmi. Stworzył. A jacy są ludzie? Są dobrzy i źli.

* Bóg nie kreuje zła.
* Bóg dał rozum i wolną wolę. Nie determinuje wyborów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Odbierz wiadomość

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Odbierz wiadomość » 2018-07-28, 17:44

Andej pisze: 2018-07-26, 09:27
Odbierz wiadomość pisze: 2018-07-25, 20:25 Szatan to stworzenie wykreowane przez Boga. ...


Nie wykreowane, ale jedynie stworzone. Z aniołami podobnie jak z ludźmi. Stworzył. A jacy są ludzie? Są dobrzy i źli.

* Bóg nie kreuje zła.
* Bóg dał rozum i wolną wolę. Nie determinuje wyborów.
Wykreowane to inaczej też stworzone. Nie napisałem dokładnie tego co miałem na myśli. Przepraszam.
Marek_Piotrowski sprecyzował to idealnie. Właśnie to miałem na myśli pisząc tego posta.
Ostatnio zmieniony 2018-07-28, 17:49 przez Odbierz wiadomość, łącznie zmieniany 1 raz.

Zibi
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2019
Has thanked: 1 time

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Zibi » 2019-01-21, 10:23

Szatan to po prostu przeciwnik, przeciwnik Boga, przeciwnik Jezusa. Każdy kto naucza co innego niż oni. Pan Jezus nawet do Piotra tak powiedział.

Każde stworzenie ma wolną wolę i może robić co chce. Nikt nie rodzi się szatanem, czyli przeciwnikiem. Takim się staje.

konik

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: konik » 2019-01-21, 11:53

Bardzo prawidlowe zrozumienie.

malgo_1991

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-05, 15:55

Bog stworzyl szatana - lucyfera. Byl on dobrym aniolem,najwyzszym po Bogu ale poprzez swoja pyche upadl i dostal kopa z nieba.

Biserica Dumnezeu

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-05, 16:57

"Bog stworzyl szatan" - stwierdzenie nieprawidlowe, choc noszace pozory prawdy - Tak naprawde to nie Bog stworzyl szatana. Tak naprawde szatan nie zostal stworzony.
Bog stworzyl wszystko ... w tym stworzyl istoty zyjace, a w posrod istot zyjacych stworzyl anioly.
Niektore anioly idac za przykladem pychy Lucyfera zbuntowaly sie przeciwko Bogu ... i oddzielily od Boga i utracily swoja doskonalosc. To oznacza stanie sie szatanem.
Szatan to nie okreslona persona - szatan to stan, w jakim okreslona persona sie znajduje.
Identycznie jak to, ze Bog nie stworzyl grzechu - grzech to stan, w jakimstworzona przez Boga istota na jego obraz i podobienstwo moze sie znalezc.

ODPOWIEDZ