CISZA WYBORCZA. Jakiekolwiek poruszanie spraw związanych z polityką podczas ciszy wyborczej jest zakazane na naszym forum. Niezastosowanie się do tego wymogu będzie skutkowało blokadą konta.

Szkaplerz karmelitański

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 566 razy
Otrzymał podziękowań: 1066 razy

Re: Szkaplerz karmelitański

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-20, 01:59

Drodzy katolicy maryjni musicie zrozumieć to że Maryi NIE oddajemy czci boskiej (Latria) ale cześć odpowiednią do tego kim jest.
A co, znasz takiego katolika, co tego nie rozumie? Bo ja nie spotkałem nigdy (no, może w przedszkolu... ale też w maluchach, starszaki już wiedzą)

Awatar użytkownika
wybrana

Post autor: wybrana » 2016-10-20, 15:58

Marek_Piotrowski pisze:
Drodzy katolicy maryjni musicie zrozumieć to że Maryi NIE oddajemy czci boskiej (Latria) ale cześć odpowiednią do tego kim jest.
A co, znasz takiego katolika, co tego nie rozumie? Bo ja nie spotkałem nigdy (no, może w przedszkolu... ale też w maluchach, starszaki już wiedzą)
Marku - a jak rozumieć słowa pieśni - Pod twoją obronę ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 1000 razy
Otrzymał podziękowań: 674 razy

Post autor: Dezerter » 2016-10-21, 11:38

Marek_Piotrowski pisze:
Tu zostawmy temat o szkaplerzu a odpowiem ci w tym temacie:
http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=10&t=364
wybraną z wątpliwościami również tam zapraszam

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 566 razy
Otrzymał podziękowań: 1066 razy

Re:

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-19, 16:33

Pinchas pisze:
2016-03-22, 17:03
Ciekawe jest to, że w NT słowo eulogetos NIGDY nie zostało użyte w stosunku do człowieka (włącznie z Marią), a w Łk 1,48 występuje słowo pochodzące od makarios. W innym miejscu Biblia także mowi nam, że ci, którzy zachowują Słowo Boże i strzegą go są na równi z Marią błogoslawieni (w sensie uszczęśliwieni).[/b]
Autora już z nami nie ma, ale ta bzdura jak widzę nie została prostowana.
Otóż słowo eugletos (oczywiście w rodzaju żeńskim eulogēmenē) (STRONG 2127) zostało użyte w tym samym rozdziale Ewangelii wg św.Łukasza, gdzie Elżbieta wita Maryję okrzykiem:
Łk 1:42 bt4 "(42) Wydała ona okrzyk i powiedziała: błogosławionajesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona."
Pierwsze użycie odnosi się do Maryi, drugie do Jezusa.

Również w Łk 1,28 Anioł Gabriel mówi do Maryi Łk 1:28 "Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, ."
Tu też zostało użyte eulogēmenē

Awatar użytkownika
Efezjan
Wysłał podziękowań: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Post autor: Efezjan » 2019-01-19, 19:40

Ja w ogóle myślę być w trzecim zakonie karmelitańskim. Fascynuje mnie ta duchowość. Ale znając mnie, to pewnie będę się długo zbierał. Rok temu minęło 450 lat od reformy i powstania surowszej gałęzi karmelitańskiej - karmelitów bosych. Tutaj fajny filmik z youtube'a o tym:

Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 1000 razy
Otrzymał podziękowań: 674 razy

Post autor: Dezerter » 2019-01-19, 21:08

Bardzo dobre wykonanie - miło posłuchać.

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Efezjan
Wysłał podziękowań: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Post autor: Efezjan » 2019-01-20, 15:07

Dezerter pisze:
2019-01-19, 21:08
Bardzo dobre wykonanie - miło posłuchać.
Jeśli się wspinać, to tylko boso po stromych zboczach Karmelu. O:-)

Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
ToTylkoJa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 185 razy
Re:

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-20, 19:08

skaplerz - kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego.
Przywileje szkaplerza karmelitańskiego są następujące:
1. Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony;
2. Noszący szkaplerz jako czciciel Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę, co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci;
3. Każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu, zostanie wybawiony z czyśćca w pierwszą sobotę po swojej śmierci;
4. Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z Zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego dobrach duchowych za życia ziemskiego i po śmierci, a więc we Mszach świętych, Komuniach św., umartwieniach, modlitwach, postach itp.

Zachecilem was ? :-D
Ja proszę o wytłumaczenie trochę tego szkaplerza. Poszperałam w necie trochę, ale niewiele ogarnęłam.
Po tym na górze brzmi mi to jak zwykły amulet.

Awatar użytkownika
dromax
Bywalec
Bywalec
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: dromax » 2019-01-20, 23:26

:) :) Chcę poinformować, że podczas ostatnich rekolekcji adwentowych, które prowadził jeden z Karmelitów przyjęliśmy z żoną szkaplerze. Wierzymy w to co zostało objawione na temat tych, co je noszą. :) :)

Awatar użytkownika
ToTylkoJa
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-21, 16:25

dromax pisze:
2019-01-20, 23:26
:) :) Chcę poinformować, że podczas ostatnich rekolekcji adwentowych, które prowadził jeden z Karmelitów przyjęliśmy z żoną szkaplerze. Wierzymy w to co zostało objawione na temat tych, co je noszą. :) :)
Ponawiam pytanie. Skoro przyjęłaś szkaplerz, musisz wiedzieć, o co w nim chodzi. Wytłumacz mi proszę, bo z tego co przeczytałam nic nie wyciągnęłam.

Awatar użytkownika
konik

Post autor: konik » 2019-01-23, 09:12

O szkaplerzu karmelitanskim znajdziesz mnostwo informacji w necie mila ToTylkoJa. Nie mecz ludzi ...

Awatar użytkownika
ToTylkoJa
Elitarny komentator
Elitarny komentator

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-23, 09:43

@konik
Czytałam, ale nie rozumiem. Chodzi o to, że noszący szkaplerz ma naśladować Maryję i dbać o dobro wszystkich ludzi, w zamian za to ma w pierwszą sobotę zostać uwolniony z czyśćca i takie tam. Pojęłam.
Nie rozumiem zasadności szkaplerza. Co to za różnica, czy masz medalik, czy nie? Każdy chrześcijanin powinien naśladować Maryję, naśladować Jezusa i dbać o dobro wszystkich ludzi, więc to nie jest odkrywcze.
Dlatego szkaplerz wygląda mi na zwykły amulet, za który jednak Wy go nie uważacie, proszę o wytłumaczenie tej konkretnej kwestii.

Awatar użytkownika
konik

Post autor: konik » 2019-01-23, 10:00

To nie forma jest czynnikiem przesadzajacym ... forma wynika z obyczaju, tradycji itp.
Kazde sakramentalium jest pomocne w tym znaczeniu, jesli kazdy przyjmie dla siebie przemiane zycia w duchu tegoz sakramentalium-
W zyciu duchowym mozemy isc wieloma roznymi drogami do Chrystusa - w przypadku Szkaplerza Karmelitanskiego korzystamy wlasnie z jednej z takich drog.
Materialny przekaz (forma) jest przypomnieniem i umocnieniem - jesli mamy godziwa intencje i prowadzimy godziwe zycie, wowczas nas wsoiera ( poprzez przypominanie oraz poprzez wsparcie z nieba, realne ... ale tylko w wymiarze naszego oddania sie Bogu.
Amulet zas obiecuje ( nieprawdziwie i falszywie ) osiagniecie mocy i korzysci bez wzgledu na dobro czy zlo, jakiego dokonujemy
.Taka jest zasadnicza roznica miedzy amuletem a sakramentalium. Takim sakramentalium jest wspomniany Szkaplerz.

Awatar użytkownika
dromax
Bywalec
Bywalec
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Post autor: dromax » 2019-02-04, 18:58

ToTylkoJa pisze:
2019-01-23, 09:43
@konik
Czytałam, ale nie rozumiem. Chodzi o to, że noszący szkaplerz ma naśladować Maryję i dbać o dobro wszystkich ludzi, w zamian za to ma w pierwszą sobotę zostać uwolniony z czyśćca i takie tam. Pojęłam.
Nie rozumiem zasadności szkaplerza. Co to za różnica, czy masz medalik, czy nie? Każdy chrześcijanin powinien naśladować Maryję, naśladować Jezusa i dbać o dobro wszystkich ludzi, więc to nie jest odkrywcze.
Dlatego szkaplerz wygląda mi na zwykły amulet, za który jednak Wy go nie uważacie, proszę o wytłumaczenie tej konkretnej kwestii.
:( W necie masz multum artykułów na temat szkaplerza. Różnych, różniastych z różnych źródeł...

Awatar użytkownika
Kasia

Post autor: Kasia » 2019-03-07, 13:18

Noszę szkaplerz karmelitański. Bardzo podobają mi się słowa, że to „namiastka habitu” albo „szata Maryi” – z takimi określeniami się spotkałam. Wierzę w łaski płynące z sakramentaliów, dlatego wierzę, że Maryja mnie chroni m.in. dzięki temu, że noszę szkaplerz. Jednocześnie jestem świadoma, że z przyjęciem szkaplerza wiążą się konkretne zobowiązania – i nie chodzi tylko o codzienne odmawiania konkretnej modlitwy – dotyczące postępowania. Jak można np. świadomie wybierać grzech, nosząc szatę Maryi? Piękne jest znaczenie szkaplerza, ale jakie zadanie ze sobą niesie...
Ostatnio zmieniony 2019-03-07, 13:20 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ