Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: agust » 2019-01-28, 10:53

Andeju, wysłuchałeś dyskusji księdza i imama w linku, który podałem? Tam są odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-28, 11:08

agust pisze: 2019-01-28, 10:14 Może jest coś, czego moglibyśmy nauczyć się od nich, a oni od nas, przynajmniej w sferze stosunków międzyludzkich.
Czego oni od nas to pewnie nie trudno będzie powiedzieć. Ale my od nich też paru rzeczy, wymienię tylko trzy:
  • pewności wiary (bez kombinowania "moja wiara dobra, ale przecież sa inne, nie gorsze").
  • nie ulegania modom (pokazywałem w 2016 na sesji apologetycznej zdjęcia kobiet grających w siatkówkę plażową na olimpiadzie - więcej było zdjęć i gadania o tyłkach itp niż opisów sportowych. W tym czasie kraje arabskie wystawiły zawodniczki w skromnych strojach z czego wszyscy się śmiali. Z czego? Z własnej głupoty?
  • nie udawania, że "nie chcemy nawracać"
Za to ich cenię (choć, oczywiście, nie zgadzam się co do tego, która wiara jest prawdziwa).
Znacie może taki kraj, gdzie większość muzułmańska wzorcowo współpracuje i współzawodniczy z chrześcijanami, dla dobra społeczeństwa?
Tak, Albania. Z tym że tam do niedawna jedni i drudzy byli gnębieni, więc mają swoistą wspólnotę pokrzywdzonych.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: agust » 2019-01-28, 12:20

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-28, 11:08
agust pisze: 2019-01-28, 10:14 Może jest coś, czego moglibyśmy nauczyć się od nich, a oni od nas, przynajmniej w sferze stosunków międzyludzkich.
Czego oni od nas to pewnie nie trudno będzie powiedzieć. Ale my od nich też paru rzeczy, wymienię tylko trzy:
  • pewności wiary (bez kombinowania "moja wiara dobra, ale przecież sa inne, nie gorsze").
  • nie ulegania modom (pokazywałem w 2016 na sesji apologetycznej zdjęcia kobiet grających w siatkówkę plażową na olimpiadzie - więcej było zdjęć i gadania o tyłkach itp niż opisów sportowych. W tym czasie kraje arabskie wystawiły zawodniczki w skromnych strojach z czego wszyscy się śmiali. Z czego? Z własnej głupoty?
  • nie udawania, że "nie chcemy nawracać"
Za to ich cenię (choć, oczywiście, nie zgadzam się co do tego, która wiara jest prawdziwa).
Znacie może taki kraj, gdzie większość muzułmańska wzorcowo współpracuje i współzawodniczy z chrześcijanami, dla dobra społeczeństwa?
Tak, Albania. Z tym że tam do niedawna jedni i drudzy byli gnębieni, więc mają swoistą wspólnotę pokrzywdzonych.

Zapewne półnagie kobiety i epatowanie seksem w naszej kulturze, nie mogą być przeciwwagą dla zakapturzonych od stóp do głów muzułmanek. Wolę jednak umiarkowanie w naszej modzie, a nie wymóg religijny u muzułmanów, choć zapewne różnice są w różnych krajach. Dlatego więcej odważnej krytyki w tej dziedzinie, będzie większym wkładem, niż spieranie się o niuanse w tłumaczeniu wersetów sprzed tysięcy lat.
Podoba mi się u nich spoistość i odpowiedzialność za rodzinę - 4 przykazanie, choć aranżowane i nawet zmuszanie do małżeństwa już nie. Chwilowe małżeństwa w celach seksualnych, są takim samym przekrętem, jak zabójstwa za zdradę. Nie ma tam porzuconych dzieci i starych rodziców - zawsze jest rodzina.
Która odłam ich wiary jest prawdziwy, to oni sami nie wiedzą , bo najbardziej zwalczają sami siebie.
Andej pisze: 2019-01-28, 10:38 Czy masz zastrzeżenia do stosunków międzyludzkich między muzułmanami? Napisz szerzej jakie masz zastrzeżenia. Ale zaznaczam, że nie mam większego pojęcia o tym środowisku.
Andeju, czy naprawdę nie słyszałeś o sunnitach i szyitach. Przecież oni walczą ze sobą najbardziej ochoczo. Muzułmanie najwięcej zabijają się wzajemnie w imię Allacha. Czy nie slyszałeś o policjach obyczajowych, o mudzachedinach, talibach.
Akurat nie przebywałem między nimi, ale kilkanaście książek przeczytałem, napisanych o muzułmanach przez muzułmanów. Akurat czytam "Chłopiec z latawcem" napisaną przez Khaleda Hosseiniego. cytat:

"Kiedy Farzana powtórzyła pytanie głośniej, nagle podbiegł do niej młody talib, i uderzył ją drewnianą pałką w udo. Tak mocno ją uderzył, że upadła. Zaczał ją wyzywać, wrzeszczał, że Ministerstwo Cnoty i Występku zakazuje kobietom głośno mówić.(...) Nie mogłem zrobić nic innego, jak tylko stać i patrzeć, jak bije się moją żonę. Gdybym stawił opór, ten pies posłałby mi kulkę - i to z przyjemnością".

Andeju, w bibliotekach jest wiele takich ksiązek, opisujących stosunki międzyludzkie między muzułmanami. Oczywiście, nie muszą być wszędzie. Opisana sytuacja dzieje się jednak nie na zapadłej prowincji, tylko w Kabulu.

Dość naiwne otwieranie się na obcych, może być samobójcze. Publikacje, zgodne z poprawnością polityczną, są zakłamane.
Ostatnio zmieniony 2019-01-28, 18:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-28, 13:32

agust pisze: 2019-01-28, 12:20
Zapewne półnagie kobiety i epatowanie seksem w naszej kulturze, nie mogą być przeciwwagą dla zakapturzonych od stóp do głów muzułmanek. Wolę jednak umiarkowanie w naszej modzie, a nie wymóg religijny u muzułmanów, choć zapewne różnice są w różnych krajach.
Słusznie.
Dlatego więcej odważnej krytyki w tej dziedzinie, będzie większym wkładem, niż spieranie się o niuanse w tłumaczeniu wersetów sprzed tysięcy lat.
Co mi tam do ich wersetów...
Podoba mi się u nich spoistość i odpowiedzialność za rodzinę - 4 przykazanie, choć aranżowane i nawet zmuszanie do małżeństwa już nie. Chwilowe małżeństwa w celach seksualnych, są takim samym przekrętem, jak zabójstwa za zdradę. Nie ma tam porzuconych dzieci i starych rodziców - zawsze jest rodzina.
Obawiam się, że to jst raczej dyktatura niż spoistość rodzinna.
Dość naiwne otwieranie się na obcych, może być samobójcze. Publikacje, zgodne z poprawnością polityczną, są zakłamane.
Wystarczy przeczytać relacje kobiet, które tu wyszły za muzułmanina, a potem okazało się że "tam" sa czwartą żona i jakie piekło przezyły.

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
Inna rzecz, że cały czas w rozmowie may przed oczyma Islam arabsko - pakistańsko-indyjski. Polski (tatarski) czy nawet w dużej części amerykański to jednak co innego (choć w wydaniu murzyńskim bywa agresywny).

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Quinque » 2019-02-26, 01:52

Marek_Piotrowski pisze:
I nie wiem, czy całowanie Koranu jednak nie sprzeniewierza się nauce Chrystusa
Też mi się to nie podoba. Ale jeżeli nie miało konotacji religijnych to nie

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: takisobie » 2019-08-24, 19:29

Dominik pisze: 2019-01-23, 21:26 Macie jakieś zdanie na temat tego dnia?

Jak dla mnie ten dzień jest złym pomysłem, z przyczyn wymienionych w filmie.

Dzień islamu to porażka polskiego KK

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Rafał » 2022-01-27, 13:22

W tym roku również pojawiły się kontrowersje związane z tym wydarzeniem.
Moje stanowisko jest takie: dialog i wyciągnięcie ręki do różnych grup pozachrześcijańskich jest wporządku natomiast musimy być uważni co do środków. I tak, skłaniałbym się raczej, by ten dzień nazwać np. dniem braci muzułmańskich albo dzień modlitwy za muzułmanów zamiast ogólnikowo dniem Islamu, co od razu nasuwa skojarzenie, że koncentować powinniśmy się nie na bliźnim, a raczej na podmiocie jakim jest wiara mahometowa. Ponadto Islam nakłania do rzezi "niewiernych" zatem nie jest na tyle moralnie obojętny, żeby robić z tego coś na wzór tygodnia kuchni włoskiej w popularnym supermarkecie. To trochę tak, jakby uczynić dzień złodziejstwa, miast dnia modlitwy i wyciągnięcia ręki do bliźnich, którzy zbłądzili.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-27, 14:27

Dobrze powiedziane.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: konserwa » 2022-01-27, 23:09

No coz, dzien islamu w Kosciele to jak posag Zeusa w Swiatyni Jerozolimskiej - czyste balwochwalstwo.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Jozek » 2022-01-27, 23:24

konserwa pisze: 2022-01-27, 23:09 No coz, dzien islamu w Kosciele to jak posag Zeusa w Swiatyni Jerozolimskiej - czyste balwochwalstwo.
Wybacz ze uzyje twojej wypowiedzi.
Otoz czy cos jest balwochwalstwem czy nie, to zalezy jedynie od naszego nastawienia, ktore wynika z naszego nie zawsze prawdziwego o tym co ktos mysli i co mial na mysli robiac czy mowiac cos, w danym temacie.
Na kontrowersyjnym temacie pachamamy sprobuje co nieco wyjasnic, jesli mi sie w ogole to uda. ;)
Otoz jesli taka pachamama zostala przyniesiona do swiatyni jako cos-obiekt poddany Bogu, w formie symbolu poddania sie Bogu ludzi wczesniej uwazajacych pachamame jako bostwo, to negacja obecnosci pachamamy w swiatyni bedzie odrzuceniem jej bylych wyznawcow jako wyznawcow Boga.
Czyli krotko mowiac, odrzucenie duzej grupu nawroconych.
Pwne szczegoly calej procedury i obrzadkow sa dla nas niezrozumiale, jednak ktos te procedury zatwierdzil, wiec powinnismy przynajmniej myslec o tym jako poddanie pachamamy, czyli jej wyznawcow, Bogu.
To cos w rodzaju Holdu Pruskiego w naszej historii.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: konserwa » 2022-01-27, 23:32

Pachamam jest poganskim bozkiem. Jaka duza grupe nawroconych masz na mysli?
czy wyznawcy swiatowida beda tez nawroconymi?
Nie stoi nic Bogu na przeszkodzie, aby umozliwic takim ludziom zbawienie ... bo to jest mozliwe dla ludzi dobrej woli.
Ale to nie beda chrzescijanie. To nie sa bracia w wierze. To sa blizni - dobrzy mniej lub bardziej ...,

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Jozek » 2022-01-28, 00:01

A co myslisz na temat Holdu Pruskiego?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: konserwa » 2022-01-28, 10:04

To polityka, ktora juz znalazla swoj kres.
Mamy inne czasy i inne polityczne problemy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Andej » 2022-01-28, 10:21

Jozek pisze: 2022-01-28, 00:01 A co myslisz na temat Holdu Pruskiego?
Jakie elementy muzułmańskie dotyczą hołdu składanego przez Albrechta (protestanta) swojemu wujkowi Zygmuntowi? Chyba nie chodzi Ci o całkowicie niestosowny sposób klęknięcia sfotografowany przez Matejkę.


Kiedyś, ktoś ważny na tym Forum, bardzo walczył, aby tematyka dyskusji miała jakiś, choćby minimalny związek z jego tytułem.
Ale może tak lepiej? Mógłby być jeden watek, w którym poruszane byłyby wszystkie tematy. Kiedyś nawet taki zakładałem. Może przywrócić?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Post autor: Jozek » 2022-01-28, 10:53

przyklad holdu pruskiego tyczyl problemu z pachamama.

Dobry pomysl z watkiem na wszystkie tematy.
Moglby on przyczynic sie do czytania ze zrozumieniem i rozgraniczania wypowiedzi na rozne watki powstale w glownym temacie.
Po prostu ci ktorzy beda uwaznie czytac wpisy innych beda w ogole mogli sie polapac o co chodzi. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ