PRAWDA OBJAWIONA

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
ODPOWIEDZ
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-02, 09:35

wybrana pisze: 2019-02-02, 00:14 Katolicy na każdej mszy katolickiej mówią - "I nie wódź nas na pokuszenie "
Czy są pouczeni, by w osobistej modlitwie mówić inaczej?
Ja osobiście mówię -"Ochroń mnie Boże przed pokuszeniami złego"
W osobistej modlitwie możesz mówić nawet, jak Ci dzień minął.
Ta fraza nie jest myląca. Może wydawać się myśląca, bo to jest coś w stylu "staropolskiego" dzisiaj nie użylibyśmy takiej formy, ale nie jest niewłaściwa.
Tak jak wyznanie wiary np. teraz z tego co słyszałam mówią
"Ukrzyżowany również za nas
pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany.
I zmartwychwstał trzeciego dnia,
jak oznajmia Pismo.",
Ale ja uczyłam się "umęczon pod ponckim piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion"
To znaczy to samo, ale jest inaczej powiedziane tylko. Radna różnica tak naprawdę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Andej » 2019-02-02, 09:55

wybrana pisze: 2019-02-02, 00:14 Katolicy na każdej mszy katolickiej mówią - "I nie wódź nas na pokuszenie "
Czy są pouczeni, by w osobistej modlitwie mówić inaczej?
Ja osobiście mówię -"Ochroń mnie Boże przed pokuszeniami złego"
Nie chodzi o to, jakie słowa wymawiasz, ale jaka jest zawarta w nich treść. Wypowiadając tradycyjne sformułowanie, nie mamy przecież na myśli, że to Pan "wodzi nas na pokuszenie". Czasem zostaje taki mało logiczny relikt, ale świadomego człowieka nie wprowadza on w błąd.
W modlitwie ważne jest jej treść, a nie forma.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wybrana

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: wybrana » 2019-02-02, 11:48

Andej pisze: 2019-02-02, 09:55
W modlitwie ważne jest jej treść, a nie forma.
Zupełnie się z tobą zgadzam. Trzeba mnie świadomość wypowiadanych słów.
Trzeba mieć świadomość wiary, by nie wywyższyć szatana, tak jak to uczynił Mojżesz - wieszając na pustyni miedzianego węża na palu(symbol szatana) i w nim pokładano ratunek.
Izraelici nie mieli świadomości wiary - więc chodzili w ciemności.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Dezerter » 2019-02-02, 11:58

wybrana pisze: 2019-02-02, 00:14 Katolicy na każdej mszy katolickiej mówią - "I nie wódź nas na pokuszenie "
Czy są pouczeni, by w osobistej modlitwie mówić inaczej?
Ja osobiście mówię -"Ochroń mnie Boże przed pokuszeniami złego"
Są pouczeni - Franciszka nie słyszałaś?, wszyscy katolicy słyszeli, bo to nasz papież
Ja modlę się drugą wersją
I nie dopuść abyśmy byli kuszeni
ale nas zbaw ode złego


polecam cały tekst
Papież stwierdził, że tradycyjne tłumaczenie nie jest dobre, lepsze będzie to, które znalazło się w nowych francuskich i włoskich tłumaczeniach tekstu Mt 6,13 i Łk 11,4: „Nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”. „To ja ulegam, a nie On mnie kusi, by patrzeć, jak upadłem” – tłumaczył papież[1]. Podawał przy tym argumenty o charakterze duszpasterskim i teologicznym: „Ojciec tak nie postępuje, ojciec natychmiast pomaga wstać. Tym, który nas wodzi na pokuszenie, jest Szatan, taki jest »zawód« Szatana. Znaczenie naszej modlitwy jest takie: »Kiedy Szatan mnie kusi, proszę Cię, pomóż mi, podaj mi swoją dłoń«. Tak jak na obrazie, na którym Jezus wyciąga rękę do Piotra błagającego: »Panie, ratuj mnie, tonę, pomóż mi« (por. Mt 14,30)”[2].
i film dla ekspertów ;) , albo ambitnych
http://www.orygenes.pl/nie-wodz-nas-na-pokusze
„Nie wódź nas na pokuszenie” czy „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”? (prof. Kalina Wojciechowska)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Andej » 2019-02-02, 12:18

wybrana pisze: 2019-02-02, 11:48
Andej pisze: 2019-02-02, 09:55 ... Trzeba mieć świadomość wiary, by nie wywyższyć szatana, tak jak to uczynił Mojżesz - wieszając na pustyni miedzianego węża na palu(symbol szatana) i w nim pokładano ratunek. ...
Mam wątpliwości co do takiej interpretacji.
Lb 21.8 i 9 Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: «Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu». Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.
Czy na prawdę sądzisz, że Bóg nakazał Mojżeszowi wywyższenie szatana? Że Mojżesz uczynił źle wypełniając nakaz otrzymany od Pana?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wybrana

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: wybrana » 2019-02-02, 17:20

Andej pisze: 2019-02-02, 12:18
wybrana pisze: 2019-02-02, 11:48
Andej pisze: 2019-02-02, 09:55 ... Trzeba mieć świadomość wiary, by nie wywyższyć szatana, tak jak to uczynił Mojżesz - wieszając na pustyni miedzianego węża na palu(symbol szatana) i w nim pokładano ratunek. ...
Mam wątpliwości co do takiej interpretacji.
Lb 21.8 i 9 Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: «Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu». Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.
Czy na prawdę sądzisz, że Bóg nakazał Mojżeszowi wywyższenie szatana? Że Mojżesz uczynił źle wypełniając nakaz otrzymany od Pana?
A wąż od początku czego jest symbolem?
A w co zamieniła się laska Mojżesza?
Same symbole szatana!
To nie Bóg mu nakazał, ale szatan.
E.Jana
1:17Zakon bowiem został nadany przez Mojżesza, łaska zaś i prawda stała się przez Jezusa Chrystusa.
1:18Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-02, 18:05

@wybrana
Laska Eskulapa i Kaduceusz- symbole służby zdrowia przedstawiają... Węże! Straszne nie?
Nawet jest taka teoria: (a wszystko zaczęło się od 42, to ZAWSZE zaczyna się od 42) wyobraź sobie kaduceusza. To wąż, skierowany głową do góry. PNĄCY SIĘ DO GÓRY. Czego symbolem jest wąż? Szatana. Przez Szatana wystąpił grzech. Grzech doprowadził do śmierci.
Kaduceusz jest symbolem slozby zdrowia. Która ma dbać o nasze zdrowie, jak sama nazwa wskazuje. No ale zastanów się chwilę, czy ten wąż jest tam przez przypadek? Czy przez przypadek skierowany do góry?
Nic. NIC nie dzieje się przez przypadek.
Ten wąż to znak. Służba zdrowia nie dąży do poprawy zdrowia. Służba zdrowia odbiera nam zdrowie.
To oczywiście jest zasługą Szatana, on tym kieruje. To przecież oczywiste, że w jakiś sposób musi odbierać Bogu jego owieczki.
W dodatku służba rymuje się z wróżba, a wróżby są od Szatana!
Myślę, że to jest odpowiedni dowód na Twoją rację.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

*Teoria została oczywiście wymyślona przed chwilą, w trakcie rzucania jabłkiem w kota. Autorem jestem siedmiokrotnie ja.
Wąż jest również symbolem odrodzenia, a nawet przemiany [w mędrca], takiej świeżości. Czegoś nowego, lepszego. Bo z symbolami jest taki problem: mogą być użyte na 318 sposobów.
** Przyznajcie się, kto się zaczął nad tym zastanawiać? ;)

wybrana

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: wybrana » 2019-02-02, 18:59

„A gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i ją ukończył, któryś z uczniów powiedział: Panie, naucz nas modlić się tak, jak i Jan nauczył swoich uczniów. Odpowiedział im: Gdy się modlicie,
„Wy zatem tak się módlcie:
B.T.E.Mat.
Ojcze nasz,
który jesteś w niebie,
niech się święci Twoje imię.
Niech przyjdzie Twoje Królestwo,
niech się spełni Twoja wola
jak w niebie, tak i na ziemi.

Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj
i przebacz nam nasze winy,
tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili,
i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie,
ale nas zachowaj od złego

A jak się modlą chrześcijanie?
"I nie wódź nas na pokuszenie"
Do kogo się modlą?


Obecna wersja Modlitwy Pańskiej nie jest kierowana do WYBAWICIELA lecz do żydowskiego boga zwodziciela. Tą modlitwą do zwodzicielawprowadzona jest już od II wieku. Taka wersja modlitwy jest zawarta w Didache.
W Didache ta modlitwa jest żydowską modlitwą 12 synów Izraela, a nie jest modlitwą Dwunastu Apostołów Chrystusa.
Ewangelie Mateusza, Łukasza nie przedstawiają tego szatańskiego pierwiastka, który został wczepiony.
Ostatnio zmieniony 2019-02-02, 23:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-02, 19:32

Na początku chciałam podejść do tego trochę poetycko, ale zrozumiałam, że to nie ma sensu.
Na początku definicja, bo jakżeby inaczej
Wodzić:
1. Prowadzić
2. Przesuwać coś po czymś *
Tak więc, "wodzić" tutaj zostało użyte w kontekście "nie prowadź mnie tam, gdzie może [szatan] mnie kusić"





*3 definicja związana jest z samicami ptaków, a 4 że stalkerstwem, ewentualnie liną, więc raczej nie są nam potrzebne

wybrana

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: wybrana » 2019-02-02, 19:39

ToTylkoJa pisze: 2019-02-02, 19:32 Na początku chciałam podejść do tego trochę poetycko, ale zrozumiałam, że to nie ma sensu.
Na początku definicja, bo jakżeby inaczej
Wodzić:
1. Prowadzić
2. Przesuwać coś po czymś *
Tak więc, "wodzić" tutaj zostało użyte w kontekście "nie prowadź mnie tam, gdzie może [szatan] mnie kusić"





*3 definicja związana jest z samicami ptaków, a 4 że stalkerstwem, ewentualnie liną, więc raczej nie są nam potrzebne
Skończ tą zabawę. Zachowuj się poważnie. Ja wiem, że może - to nie morze, a piernik - to nie wiatrak.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-02, 20:00

@wybrana
Nie widzę najmniejszego sensu, żeby rozwodzić się nad tym słowem.
Jeśli nazwiesz Boga idiotą w głębokim przekonaniu, że jest to synonim "wspaniałego", to w najgorszym wypadku to słowo nie zostanie wzięte po prostu pod uwagę.
W modlitwie nie chodzi o słowa, którymi się posługujesz, ale jak się nimi posługujesz.
To, że zamiast klęczeć w kościele i recytować modlitwę razem z całym chórem, opowiadasz Bogu o swoim dniu* nie uwłacza Twojej modlitwie. Osobiście uważam, że właśnie taką praktyka czyni modlitwę prawdziwą.
Jeśli czujesz potrzebę, możesz zmienić słowa modlitwy. Ale jeśli zmienisz całą modlitwę i wypowiesz ja z tą samą [prawdziwą i głęboką] intencją, tak naprawdę w calu nie zmienisz modlitwy.
Jeśli Boga nie dotyczy czas, mogę z przekonaniem stwierdzić, że chociaż słowa są potężniejsze od czasu, one również Go nie dotyczą.


*A była to praktyka stosowana przez moją byłą nauczycielkę. Na każdym spaceru modliła się po cichu
**Nie lubię zachowywać się przesadnie poważnie i uwierz mi na słowo, że się z trudem powstrzymywałam, mam nadzieję, że to zostanie docenione

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Andej » 2019-02-02, 20:27

wybrana pisze: 2019-02-02, 19:39 ...
Skończ tą zabawę. Zachowuj się poważnie. Ja wiem, że może - to nie morze, a piernik - to nie wiatrak.
Z przykrością stwierdzam, że powinnaś odnieść swoje słowa do samej siebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-02, 21:08

Naprawdę chcecie dalej rozważać zagadnienia typu "czy modlitwa Pańska ma szatański pierwiastek"?
Są chyba na forum jakieś granice - zarówno głupoty jak i bluźnierstwa, poza które nie wychodzimy, nawet pod pozorem że dyskusja ma swoje prawa?

wybrana

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: wybrana » 2019-02-02, 22:28

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-02, 21:08 Naprawdę chcecie dalej rozważać zagadnienia typu "czy modlitwa Pańska ma szatański pierwiastek"?
Są chyba na forum jakieś granice - zarówno głupoty jak i bluźnierstwa, poza które nie wychodzimy, nawet pod pozorem że dyskusja ma swoje prawa?
Za pewnie cię to nie razi - co mnie nawet nie dziwi. Co dzień wierni wypowiadając podstawową modlitwę, mówiąc słowa - "I nie wódź mnie na pokuszenie" - obrażają Boga.
Dla ciebie są to mało znaczące słowa, skoro nazywasz to głupotą.
Człowiek odpowiada za swoje obraźliwe słowa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: PRAWDA OBJAWIONA

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-02, 22:46

Nie odczuwam sensu dyskusji z Tobą, Wybrana. Natomiast odczuwam dyskomfort, czytając te bzdury.
Ostatnio zmieniony 2019-02-02, 23:03 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”