Pytania do Świadków Jehowy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-21, 15:06

To się zgadza z moimi obserwacjami.
Miałem sąsiadkę - była chora psychicznie (schizofrenia). Na ogół było dobrze, ale od czasu do czasu wpadała w psychozę i musiała jechać do szpitala.
Mąż przeszedł do Świadków Jehowy i zostawił ją wraz z córeczką. Kobiety cienko przędły finansowo (nie mówiąc już o wsparciu mężczyzny w domu, zwłaszcza w okresach nasilania się psychozy). Mąż ożenił się z inną (Świadkinią) i był dumnym głosicielem Królestwa Jehowy.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-21, 22:34

Mam pytanie do katolików.
Czy spalenie Jana Husa przez K RK było przejawem miłości ?

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus


Daję wam nowe przykazanie, żebyście się nawzajem kochali. Jak ja kocham was, tak wy kochajcie jedni drugich. 35 Po miłości widocznej wśród was wszyscy rozpoznają, że jesteście moimi uczniami”. Jn 13:34,35
Ostatnio zmieniony 2019-02-21, 22:35 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: konik » 2019-02-21, 23:01

To byla polityczna sprawa, rowna i podobna tej, jakiej dokonal Kalvin na Servet.
Niewiele to mialo wspolnego z wola Kosciola.
Chociaz nie powinny sie takie rzeczy wydarzac, to na dany czas nkazdy z nas moze podjac niewlasciwa decyzje, ocene ktorej we wlasciwy sposob dopiero kilka pokolen pozniej mozna bedzie dokonac.
Ty rowniez podejmujesz dzisiaj wiele decyzji ... chocby te dyskusje na forum: uplyw czasu w wielu tematach wykazal, ze nie masz racji. I co to zmienilo?
Np: w watku o Duchu Swietym na podstawie samych tylko tekstow biblijnych ( watek jeszcze nawet w polowie nie skonczony ) wykazalem , ze glosisz w tym temacie falszywa nauke.
Pamietaj - to, czym oskarzasz, a tym bardziej oskarzasz w niewiedzy czy zlej woli - powraca do ciebie jak bumerang i staje sie zarzutem w Twoim kierunku.
Gdyz tylko Prawda jest czysta i nieskazona.

Trzymaj sie.
Otrzymales juz tyle wskazowek, jak wyplynac z niedorzecznej mgly.
Wolisz plynac na mielizne w oparach absurdalnych nauk? Nie mamy na to wplywu - mozemy jedynie przestrzegac Ciebie.
Wszystko w reku Boga.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-21, 23:18

A wiesz ile ofiar spowodował skrajny nacjonalizm Husa?
1
Rzadko mówi się o tym, że wystąpienie Jana Husa było początkowo - zanim się zdegenerowało - sprzeciwem wobec działań antypapieża Jana XXIII szykującego się do krucjaty przeciw prawowitemu papieżowi Grzegorzowi XII. Jednak szybko czeski duchowny sam zaczął postępować w sposób burzący normy społeczne. Zmusił opozycję do milczenia, usuwając z uniwersytetu wszelkich adwersarzy Poparcie dla Husa nie było bynajmniej tak powszechne jak się to często przedstawia – 20 maja 1408 jego nauka (45 artykułów) została potępiona przez ówczesną elitę naukową Czech (ponad 1200 osób).

2
Co więcej, Hus głosił hasła, które obecnie uznalibyśmy za nacjonalistyczne (w dzisiejszym, negatywnym sensie tego słowa) – wskutek jego działań Uniwersytet Praski opuścili praktycznie wszyscy wykładowcy cudzoziemscy (a także około 5000 studentów). Hus skwitował to zdaniem „Niech będzie wysławiany Bóg wszechmocny, pozbyli-śmy się Niemców. Bóg oddał ziemię tę Czechom, jak niegdyś od¬dał ziemię obiecaną Izraelowi”
Była to prawdziwa katastrofa dla praskiego uniwersytetu, który w ślad za naukowcami opuściła bardzo duża liczba studentów (zyskały na tym uczelnie w Wiedniu, Erfurcie, Heidelbergu oraz odnowiona Akademia Krakowska).

3
Król Wacław, idąc za głosem Husa, począł grabić majątki arcybiskupie; prześladowano też (więzienie, konfiskaty, pręgierz) proboszczów przeciwnych Husowi. Dwóch radców miejskich, przeciwników husycytyzmu, skazano na śmierć.
Jeśli chodzi o samo spalenie i Sobór w Konstancji, to został on zwołany przez antypapieża Jana XXIII na zlecenie Zygmunta Luksemburskiego. Zwracam uwagę iż był to antypapież – dlatego nie został uwzględniony w numeracji i papież o imieniu Jan (panujący w latach 1958–1963) także przyjął imię Jana XXIII.
W dniu 4 lipca 1415 roku papież Grzegorz XII przejął Sobór (nie uznając wcześniejszych jego ustaleń), po czym natychmiast abdykował. Umarł (ponad 2 lata później), zanim wybrano następnego papieża (Marcin V).
Do Konstancji Hus przyjechał, aby poddać się pod ocenę Soboru – w tym celu zawieszono nawet ekskomunikę.


4
Wiele mówi się o tym, że Hus przybył tam, dzięki „listowi żelaznemu” króla Zygmunta Luksemburskiego – otóż nie jest to cała prawda. List żelazny wręczono mu już w Konstancji . Hus ze swej strony deklarował, iż jeśli udowodni mu się herezję gotów jest odwołać błędy i poddać się pokucie.
Wbrew częstym twierdzeniom, List żelazny nie stanowił gwarancji bezkarności dla Husa. Został on sformułowany raczej jako gwarancja bezpiecznej podróży: „Polecamy wszystkim i każdemu po szczególe czcigodnego magistra Husa z Czech, który udaje się na sobór do Konstancji, abyście go życzliwie przyjmowali, uczciwie traktowali, pomagali do odbycia podróży czy to lądem czy wodą, i abyście, jeśli okaże się potrze¬ba, bezpieczną straż mu dodali". Nieprawdą jest też insynuacja, jakoby na soborze orzeczono, iż względem heretyka nie ma obowiązku dotrzymywania obietnic (za Historia Powszechna F. Holz Warth).

5
Niestety, w rzeczywistości Hus nie ustawał w napadach na Kościół, nie poddał się także zakazowi odprawiania Mszy Świętej. Sprawę skomplikowała przybyła z Pragi delegacja naukowców i duchowieństwa oskarżająca Husa nie tylko o herezję, ale także o zrujnowanie Praskiego Uniwersytetu oraz podżeganie do grabieży majątków kościelnych.

6
W tej sytuacji, Sobór wydał postanowienie wydania Jana Husa „ramieniu świeckiemu” (tj. Zygmuntowi Luksemburskiemu) 6 lipca 1415 roku – z tym, że Hus mógł uniknąć kary przez odwołanie błędów. Sądownictwo średniowieczne – jak zresztą żadne - nie mogło tolerować jego pochwały nacjonalistycznej grabieży - Jan Hus był nastawiony skrajnie nacjonalistycznie(propagował hasło „Czechy dla Czechów”.).
Sam proces toczył się w części Soboru zwołanej przez antypapieża i nie uznanej przez Kościół; wreszcie sam wyrok nastąpił w okresie braku papieża na Watykanie.

7
Wystąpienie Husa doprowadziło do wojen husyckich, które pochłonęły bardzo wiele ofiar i były skrajnie okrutne (np. przywódca husycki, Jan Żiżko, znany był z tego, że nosił naszyjnik zrobiony z nosów i uszu księży oraz zakonników.).
Ostatnio zmieniony 2019-02-21, 23:18 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-22, 07:55

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-21, 23:18 A wiesz ile ofiar spowodował skrajny nacjonalizm Husa?
1
Rzadko mówi się o tym, że wystąpienie Jana Husa było początkowo - zanim się zdegenerowało - sprzeciwem wobec działań antypapieża Jana XXIII szykującego się do krucjaty przeciw prawowitemu papieżowi Grzegorzowi XII. Jednak szybko czeski duchowny sam zaczął postępować w sposób burzący normy społeczne. Zmusił opozycję do milczenia, usuwając z uniwersytetu wszelkich adwersarzy Poparcie dla Husa nie było bynajmniej tak powszechne jak się to często przedstawia – 20 maja 1408 jego nauka (45 artykułów) została potępiona przez ówczesną elitę naukową Czech (ponad 1200 osób).

2
Co więcej, Hus głosił hasła, które obecnie uznalibyśmy za nacjonalistyczne (w dzisiejszym, negatywnym sensie tego słowa) – wskutek jego działań Uniwersytet Praski opuścili praktycznie wszyscy wykładowcy cudzoziemscy (a także około 5000 studentów). Hus skwitował to zdaniem „Niech będzie wysławiany Bóg wszechmocny, pozbyli-śmy się Niemców. Bóg oddał ziemię tę Czechom, jak niegdyś od¬dał ziemię obiecaną Izraelowi”
Była to prawdziwa katastrofa dla praskiego uniwersytetu, który w ślad za naukowcami opuściła bardzo duża liczba studentów (zyskały na tym uczelnie w Wiedniu, Erfurcie, Heidelbergu oraz odnowiona Akademia Krakowska).

3
Król Wacław, idąc za głosem Husa, począł grabić majątki arcybiskupie; prześladowano też (więzienie, konfiskaty, pręgierz) proboszczów przeciwnych Husowi. Dwóch radców miejskich, przeciwników husycytyzmu, skazano na śmierć.
Jeśli chodzi o samo spalenie i Sobór w Konstancji, to został on zwołany przez antypapieża Jana XXIII na zlecenie Zygmunta Luksemburskiego. Zwracam uwagę iż był to antypapież – dlatego nie został uwzględniony w numeracji i papież o imieniu Jan (panujący w latach 1958–1963) także przyjął imię Jana XXIII.
W dniu 4 lipca 1415 roku papież Grzegorz XII przejął Sobór (nie uznając wcześniejszych jego ustaleń), po czym natychmiast abdykował. Umarł (ponad 2 lata później), zanim wybrano następnego papieża (Marcin V).
Do Konstancji Hus przyjechał, aby poddać się pod ocenę Soboru – w tym celu zawieszono nawet ekskomunikę.


4
Wiele mówi się o tym, że Hus przybył tam, dzięki „listowi żelaznemu” króla Zygmunta Luksemburskiego – otóż nie jest to cała prawda. List żelazny wręczono mu już w Konstancji . Hus ze swej strony deklarował, iż jeśli udowodni mu się herezję gotów jest odwołać błędy i poddać się pokucie.
Wbrew częstym twierdzeniom, List żelazny nie stanowił gwarancji bezkarności dla Husa. Został on sformułowany raczej jako gwarancja bezpiecznej podróży: „Polecamy wszystkim i każdemu po szczególe czcigodnego magistra Husa z Czech, który udaje się na sobór do Konstancji, abyście go życzliwie przyjmowali, uczciwie traktowali, pomagali do odbycia podróży czy to lądem czy wodą, i abyście, jeśli okaże się potrze¬ba, bezpieczną straż mu dodali". Nieprawdą jest też insynuacja, jakoby na soborze orzeczono, iż względem heretyka nie ma obowiązku dotrzymywania obietnic (za Historia Powszechna F. Holz Warth).

5
Niestety, w rzeczywistości Hus nie ustawał w napadach na Kościół, nie poddał się także zakazowi odprawiania Mszy Świętej. Sprawę skomplikowała przybyła z Pragi delegacja naukowców i duchowieństwa oskarżająca Husa nie tylko o herezję, ale także o zrujnowanie Praskiego Uniwersytetu oraz podżeganie do grabieży majątków kościelnych.

6
W tej sytuacji, Sobór wydał postanowienie wydania Jana Husa „ramieniu świeckiemu” (tj. Zygmuntowi Luksemburskiemu) 6 lipca 1415 roku – z tym, że Hus mógł uniknąć kary przez odwołanie błędów. Sądownictwo średniowieczne – jak zresztą żadne - nie mogło tolerować jego pochwały nacjonalistycznej grabieży - Jan Hus był nastawiony skrajnie nacjonalistycznie(propagował hasło „Czechy dla Czechów”.).
Sam proces toczył się w części Soboru zwołanej przez antypapieża i nie uznanej przez Kościół; wreszcie sam wyrok nastąpił w okresie braku papieża na Watykanie.

7
Wystąpienie Husa doprowadziło do wojen husyckich, które pochłonęły bardzo wiele ofiar i były skrajnie okrutne (np. przywódca husycki, Jan Żiżko, znany był z tego, że nosił naszyjnik zrobiony z nosów i uszu księży oraz zakonników.).
Kto upoważnił KRK do wydawania wyroków śmierci ? Czy Pan Jezus upoważnił apostoła Piotra do wydawania wyroków śmierci poprzez palenie ludzi na stosach ?
Oczywiście nie popieramy wojen husyckich, które miały miejsce po zamordowaniu w okrutny sposób Jana Husa.

Dodano po 4 minutach 15 sekundach:
Czy William Tyndale też był skrajnym nacjonalistą ?

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/William_Tyndale

Jak to się ma do słów Jezusa zapisanych w ew. Jn 13,35 ?
Ostatnio zmieniony 2019-02-22, 08:01 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Magnolia » 2019-02-22, 08:02

A czy ostracyzm odchodzących z organizacji także jest przejawem miłości bliźniego?
A tuszowanie pedofilii wewnątrz organizacji, poprzez prawo że aby udowodnić pedofilie musi być dwóch świadków, ale kto gwałci dziecko przy świadkach?! Więc skoro nie ma świadków to nie było gwałtu?
To także są przejawy miłości i sprawiedliwości?!

Skoro Wasza organizacja nie jest czysta to czemu rzucasz w Kościół kamieniami? Przyjrzyj się swoim!

konik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: konik » 2019-02-22, 08:08

Jezus Chrystus ukazal nam, co nalezy czynic: zanim zaczniesz wyciagac drzazge z oka blizniego, to najpierw wyciagnij belke ze swojego wlasnego oka.
Czyli drogi swiadku Jehowy - zanim zaczniesz poszturchiwac katolikow, to najpierw grzmotnij mocno swiadkow Jehowy.

Bozego pokoju zycze. I Bozych drog zycia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-22, 08:57

I znów brak wiedzy. Naprawdę tak głupie sa te Wasze broszury?
Pod prąd pisze: 2019-02-22, 07:55 Kto upoważnił KRK do wydawania wyroków śmierci ?
Jakbyś poczytał, to byś wiedział, że Kościół nie wydawał wyroków śmierci.
Czynił to zawsze władca świecki, którego to jest zadaniem Rz 13:3-4 bt5 "(3) Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego. A chcesz nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. (4) Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzania sprawiedliwej kary temu, który czyni źle."
Oczywiście nie popieramy wojen husyckich, które miały miejsce po zamordowaniu w okrutny sposób Jana Husa.
Hus został skazany legalnym, prawomocnym wyrokiem prawomocnej władzy.
Czy William Tyndale też był skrajnym nacjonalistą ?
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/William_Tyndale
Nie. Był heretykiem, co wówczas było karane we wszystkich niemal krajach.
Jak to się ma do słów Jezusa zapisanych w ew. Jn 13,35 ?
Nijak - jak wszystkie poczynania władzy sądowniczej, która ma prawo i obowiązek wymierzać kary.

I co, mam Ci udowadniać że ludzie Koscioła nie zrobili nigdy nic złego?
Nie będę tego robił, bo to kłamstwo, a ja nie jestem Świadkiem Jehowy by kłamliwie przedstawiać "swoich" jako bezgrzesznych.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-23, 18:46

[po co zacytowałeś Marka skoro nic od siebie nie piszesz? - Dezerter]
Ostatnio zmieniony 2019-02-23, 19:21 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-02-23, 19:14

Pod prąd pisze: 2019-02-23, 18:46 ... William Tyndale ..
Pociągnij dalej. Zaciekawiłeś mnie. Podaj władzę sądowniczą. Strony procesu. Niestety, zupełnie nie znam struktury sądownictwa Belgijskiego. Tym bardziej XVI wiecznego. Z zainteresowaniem przeczytam, kto wydał wyrok. Jedna osoba czy kolegium. Tylko proszę, nie mieszaj orzekania o winie z wydawaniem wyroku. Napisz o jednym i drugim. I jeszcze jedno, bardzo ważne. Podawaj linki, abym mógł zweryfikować to, co piszesz.
Dopóki tego nie uczynisz, nie mogę zająć stanowiska w tej sprawie.

Dygresja. Tytuł wątku brzmi: Pytania do Świadków Jehowy. A ja na razie niemal nigdy nie odpowiadasz na pytania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-23, 21:31

Ostatnio zmieniony 2019-02-23, 22:23 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 3 razy.

Dominik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Dominik » 2019-02-23, 21:49

Mamy oglądać dziesiątki filmów w poszukiwaniu odpowiedzi? Jak juz to wybierz konkretny jakiś dotyczący dyskusji.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Viridiana » 2019-02-23, 22:27

Marek i Magnolia napisali to:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-21, 15:06 To się zgadza z moimi obserwacjami.
Miałem sąsiadkę - była chora psychicznie (schizofrenia). Na ogół było dobrze, ale od czasu do czasu wpadała w psychozę i musiała jechać do szpitala.
Mąż przeszedł do Świadków Jehowy i zostawił ją wraz z córeczką. Kobiety cienko przędły finansowo (nie mówiąc już o wsparciu mężczyzny w domu, zwłaszcza w okresach nasilania się psychozy). Mąż ożenił się z inną (Świadkinią) i był dumnym głosicielem Królestwa Jehowy.
Magnolia pisze: 2019-02-21, 14:45 Smutne te owoce przynosi ta organizacja...rozłam rodzin... rodzice nie rozmawiają z dziećmi, które zostały wykluczone... stosuje się szantaż emocjonalny.. "jak wrócicie to będziemy znowu rozmawiać"...
Nie do pomyślenia...

Oglądam te filmy od kilku dni, wiele i wszyscy byli Śj mówią to samo! Przerażające.
A Pod prąd odpowiada tym:
Pod prąd pisze: 2019-02-21, 22:34 Mam pytanie do katolików.
Czy spalenie Jana Husa przez K RK było przejawem miłości ?

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus


Daję wam nowe przykazanie, żebyście się nawzajem kochali. Jak ja kocham was, tak wy kochajcie jedni drugich. 35 Po miłości widocznej wśród was wszyscy rozpoznają, że jesteście moimi uczniami”. Jn 13:34,35
???
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-25, 06:56

Dlaczego świadkowie Jehowy nie mogą przyjmować krwii, ale już jej drobne frakcje tak?
No i dlaczego nie mogą jej oddawać, skoro mogą z niej korzystać (w przypadku "części")?

Magnolia

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Magnolia » 2019-02-25, 09:19

Pod Prąd jak rozumiesz Słowa? :
Mt 25,31-46
31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swojej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na tronie swojej chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody. Oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce ustawi po swojej prawej stronie, a kozły po lewej. 34 Wtedy do tych po prawej Król powie: "Chodźcie, błogosławieni mojego Ojca, stańcie się dziedzicami królestwa, przygotowanego dla was od założenia świata. 35 Bo byłem głodny, i daliście mi jeść; byłem spragniony, i daliście mi pić; przybyszem byłem, a przygarnęliście mnie; 36 nagi - a odzialiście mnie; zachorowałem, i odwiedziliście mnie; znalazłem się w więzieniu, a przyszliście do mnie".

1. Czy potrafisz podać adres placówki prowadzonej przez ŚJ, gdzie samotna matka z dzieckiem może znaleźć schronienie i dom, gdy życie jej się pogmatwa?

Katolik bez problemu potrafi znaleźć takie domy prowadzone w diecezji, przez siostry lub braci zakonnych, przez caritas, przez fundacje (http://www.pro-life.pl/potrzebujesz-pom ... tnej-matki)

2. Czy potrafisz podać adres głodnemu/bezdomnemu jadłodajni gdzie otrzyma ciepły posiłek?

Katolik poda Ci szereg miejsc:
http://www.opswesola.waw.pl/index.php/a ... gi-artykul

3. Czy potrafisz podać kiedy ostatnio ŚJ zebrali zbiórkę jedzenia i odzieży, środków czystości dla biednych, sierot, bezdomnych?

Tylko w grudniu mieliśmy w mojej parafii kilka takich inicjatyw, które są również kontynuowane przez cały rok.

4. Czy przy Twoim zborze jest otwarta łaźnia dla osób bezdomnych?

W mojej parafii są udostępniane łazienki, pralka, toalety.

5. Kiedy ostatnio odwiedziłeś chorego? Kiedy pocieszałeś więźnia?

6. Kiedy zrobiłeś coś dobrego nie dla swojego brata ŚJ ale po prostu dla drugiego człowieka, nie spodziewając się zapłaty, wdzięczności, czy rewanżu?

Bo Jezus powiedział: (Łk 6, 27-38)
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie. Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”