Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
ODPOWIEDZ
Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-24, 06:46

Dezerter pisze: 2019-02-23, 23:34 ..nie rozumiem - spróbuj jeszcze raz go sformułować..
Chodzi o to, że Bóg stał się człowiekiem i jedni powiedzieli wtedy Bogu tak, a inni powiedzieli Bogu: nie ! I mówią do dziś.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Dezerter » 2019-02-24, 10:29

Zgoda - no i to jest to twoje " tragiczne odkrycie na temat judaizmu" ? ;)
Tylko warto pamiętać, że tymi, którzy powiedzieli Bogu TAK to byli w pierwszej kolejności żydzi, tysiące, dopiero po jakimś czasie spodobało się Duchowi Świętemu zaskoczyć Piotra i innych judeochrześcijan i uczynić chrzest w Duchu Świętym "bojącym się Boga" (a więc też prawie wyznawcom judaizmu) Korneliuszowi i jego rodzinie. Na pierwszych prawdziwych pogan włączonych do grona wyznawców Jeszui Ha Mesjaha, do duchowego Izraela, trzeba było jeszcze trochę poczekać na Pawła i jego misje, które jednak najpierw skierował do swych braci żydów z diaspory, a dopiero po odrzuceniu do pogan.
Bądźmy sprawiedliwi - w każdym narodzie są tacy co mówią Bogu tak i są tacy co mówią nie, żydzi nie są tu jakimś szczególnym wyjątkiem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-25, 17:37

Dezerter pisze: 2019-02-24, 10:29 ..to byli w pierwszej kolejności żydzi,..Bądźmy sprawiedliwi - w każdym narodzie są tacy co mówią Bogu tak i są tacy co mówią nie, żydzi nie są tu jakimś szczególnym wyjątkiem.
Po tylu dyskusjach w temacie judaizm na forum "Przy FŻP" w których brałeś nieraz czynny udział pamiętasz chyba, że za Żyda uważa się wyznawcę judaizmu, niekoniecznie pochodzącego z matki Żydówki. A judaizm do dziś nie uznaje Jezusa za Mesjasza, ani tym bardziej za Boga. Nie uznaje też Trójcy Świętej. Żydzi, którzy przyjęli chrześcijaństwo nie są już uznawani za Żydów.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Dezerter » 2019-02-25, 19:07

Fedorowicz pisze: 2019-02-25, 17:37
Dezerter pisze: 2019-02-24, 10:29 ..to byli w pierwszej kolejności żydzi,..Bądźmy sprawiedliwi - w każdym narodzie są tacy co mówią Bogu tak i są tacy co mówią nie, żydzi nie są tu jakimś szczególnym wyjątkiem.
Po tylu dyskusjach w temacie judaizm na forum "Przy FŻP" w których brałeś nieraz czynny udział pamiętasz chyba, że za Żyda uważa się wyznawcę judaizmu, niekoniecznie pochodzącego z matki Żydówki. A judaizm do dziś nie uznaje Jezusa za Mesjasza, ani tym bardziej za Boga. Nie uznaje też Trójcy Świętej. Żydzi, którzy przyjęli chrześcijaństwo nie są już uznawani za Żydów.
Ale to jest tylko i wyłącznie rozumienie żydowskie, a my tu na forum polskim i katolickim piszemy i takie rozumienie obowiązuje. Takie samo rozumienie maja historycy więc nie kombinuj - skupmy się na faktach a fakty są takie jak opisałem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: konik » 2019-02-25, 22:18

Brawo Dezerterze. Popieram.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-26, 03:44

Dezerter pisze: 2019-02-25, 19:07 Ale to jest tylko i wyłącznie rozumienie żydowskie.. więc nie kombinuj - skupmy się na faktach a fakty są takie jak opisałem.
Ani ja, ani Ty z kolegą konikiem czy Moderacja jakiegoś forum nie decydujemy o tym, kto jest , a kto nie jest Żydem. A fakty są takie, że judaizm i państwo Izrael nie uznał i nie uznaje Chrystusa ani chrześcijaństwa za religię prawdziwą, zgodną z Biblią hebrajską. Rzecz polega na tym, że religia dla Żydów jest wyjątkowo ważna, gdyż w Torze Bóg Izraela zawiera Przymierze z całym narodem żydowskim.Tak też traktują ten fakt władze polityczne państwa Izrael i ustawodawstwo, że Żyd oznacza wyłącznie wyznawcę judaizmu.Takiej sytuacji nie ma w odniesieniu do innych narodów. Polak niekoniecznie musi oznaczać Katolik. Nie istnieje święta księga Polaków, ani ustawa która wiązałaby narodowość polską z religią katolicką czy chrześcijańską, ani jakąkolwiek. Również obywatelstwo państwa polskiego, jego przyznanie nie ma nic wspólnego z wyznaniem. Konwersja na judaizm jest osobną sprawą, bo jak już napisałem ,Żydem można zostać na dwa sposoby:
1)Z matki Żydówki w judaizmie
2)Przez konwersję na judaizm
"Ger Tzedek" (prawdziwy konwertyta) jest chrześcijaninem, który został Żydem oczyszczony z grzechów i z głębokim przekonaniem o prawdzie żydowskiej religii, bez żadnej innej motywacji. Widzimy tu, że chrześcijaństwo jest rozumiane jako grzech ! Taką konwersję z chrześcijaństwa na judaizm uznaje i rozpoznaje religia Tory i Talmudu. Ale nigdy przeciwnie.
Ostatnio zmieniony 2019-02-26, 03:47 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-26, 08:57

Nie kumam: to na czym polega to Twoje "odkrycie na temat judaizmu"? Na tym że judaizm nie jest chrześcijaństwem? ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Dezerter » 2019-02-26, 17:16

Fedorowicz pisze: 2019-02-26, 03:44
Dezerter pisze: 2019-02-25, 19:07 Ale to jest tylko i wyłącznie rozumienie żydowskie.. więc nie kombinuj - skupmy się na faktach a fakty są takie jak opisałem.
Ani ja, ani Ty z kolegą konikiem czy Moderacja jakiegoś forum nie decydujemy o tym, kto jest , a kto nie jest Żydem. A fakty są takie, że judaizm i państwo Izrael nie uznał i nie uznaje Chrystusa ani chrześcijaństwa za religię prawdziwą, zgodną z Biblią hebrajską. Rzecz polega na tym, że religia dla Żydów jest wyjątkowo ważna, gdyż w Torze Bóg Izraela zawiera Przymierze z całym narodem żydowskim.Tak też traktują ten fakt władze polityczne państwa Izrael i ustawodawstwo, że Żyd oznacza wyłącznie wyznawcę judaizmu.Takiej sytuacji nie ma w odniesieniu do innych narodów. Polak niekoniecznie musi oznaczać Katolik. Nie istnieje święta księga Polaków, ani ustawa która wiązałaby narodowość polską z religią katolicką czy chrześcijańską, ani jakąkolwiek. Również obywatelstwo państwa polskiego, jego przyznanie nie ma nic wspólnego z wyznaniem. Konwersja na judaizm jest osobną sprawą, bo jak już napisałem ,Żydem można zostać na dwa sposoby:
1)Z matki Żydówki w judaizmie
2)Przez konwersję na judaizm
"Ger Tzedek" (prawdziwy konwertyta) jest chrześcijaninem, który został Żydem oczyszczony z grzechów i z głębokim przekonaniem o prawdzie żydowskiej religii, bez żadnej innej motywacji. Widzimy tu, że chrześcijaństwo jest rozumiane jako grzech ! Taką konwersję z chrześcijaństwa na judaizm uznaje i rozpoznaje religia Tory i Talmudu. Ale nigdy przeciwnie.
A czy ja pisałem o współczesnych czasach?
z kim ty dyskutujesz?
Ja pisałem o tym jak było w I wieku
FAKT- do końca I wieku biskupami Jerozolimy - kolebki Kościoła/pierwszej Stolicy Apostolskiej byli rodowici Żydzi.
FAKT - pierwszymi wyznawcami (ok 10000) Jezusa Mesjasza/gr. Chrystusa było prawie 100% obrzezanych Żydów
Cokolwiek byś nie napisał, nic tego FAKTU historycznego i Biblijnego nie zmieni.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-26, 18:58

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-26, 08:57 Nie kumam: to na czym polega to Twoje "odkrycie na temat judaizmu"? Na tym że judaizm nie jest chrześcijaństwem? ;)
Na tym, że zarówno Chrystus jak i jego uczniowie byli prześladowani.

Dodano po 30 minutach 8 sekundach:
Dezerter pisze: 2019-02-26, 17:16 A czy ja pisałem o współczesnych czasach?
z kim ty dyskutujesz?
Ja pisałem o tym jak było w I wieku
FAKT- do końca I wieku biskupami Jerozolimy - kolebki Kościoła/pierwszej Stolicy Apostolskiej byli rodowici Żydzi.
FAKT - pierwszymi wyznawcami (ok 10000) Jezusa Mesjasza/gr. Chrystusa było prawie 100% obrzezanych Żydów
Cokolwiek byś nie napisał, nic tego FAKTU historycznego i Biblijnego nie zmieni.
Rodowici Żydzi po odstępstwie przestawali być uważani za Żydów. Za odstępstwo od religii judaizmu do innej religii groziła tak w I wieku, jak i wcześniej śmierć i dlatego zginął Pan Jezus, podobnie pierwsi chrześcijanie byli prześladowani i ginęli. Przywódcy żydowscy uważali to za zdradę Boga i swego narodu wybranego. Jeśli twierdzisz, że mordowani chrześcijanie byli dalej Żydami, to tak jak byś twierdził, że dziś po utracie praw obywatelskich nadal jesteś obywatelem polskim, a gdy skazano Ciebie za zdradę państwa na karę śmierci, to nadal możesz być uważany za Polaka.
Nie Ty o tym decydujesz, a wierzyć sobie możesz w co tylko chcesz.

"Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: Chodźmy, służmy bogom obcym, bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi ..Ukamienujesz go na śmierć."
Księga Powtórzonego Prawa 13:7-12

"Kiedy nastał dzień, Żydzi zebrali się i zobowiązali się pod klątwą, że nie będą ani jeść, ani pić, dopóki nie zabiją Pawła. Ponad czterdziestu mężów złożyło tę przysięgę. Udali się oni do arcykapłanów i starszych i powiedzieli: "Zobowiązaliśmy się pod klątwą, że nic nie weźmiemy do ust, dopóki nie zabijemy Pawła. Teraz wy, razem z Sanhedrynem, przekonajcie trybuna, aby go do was sprowadził pod pozorem dokładniejszego zbadania jego sprawy, a my jesteśmy gotowi go zabić, zanim dojdzie" (Dz.Ap.23,12-15).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Dezerter » 2019-02-26, 19:38

Pismo przeczy twojemu niby żydowskiemu rozumieniu - kilka dowodów
Dz 5
12 Wiele znaków i cudów działo się przez ręce Apostołów wśród ludu. Trzymali się wszyscy razem w krużganku Salomona. 13 A z obcych nikt nie miał odwagi dołączyć się do nich, lud zaś ich wychwalał. 14 Coraz bardziej też rosła liczba mężczyzn i kobiet, przyjmujących wiarę w Pana1. 15 Wynoszono też chorych na ulicę i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. 16 Także z miast sąsiednich zbiegało się mnóstwo ludu do Jerozolimy, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia.
38 Więc i teraz wam mówię: Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, 39 a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem». Usłuchali go. 40 A przywoławszy Apostołów kazali ich ubiczować8 i zabronili im przemawiać w imię Jezusa, a potem zwolnili. 41 A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia [Jezusa]. 42 Nie przestawali też co dzień nauczać w świątyni i po domach i głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.
Nauczali w Świątyni - więc nikt ich nie wykluczał

Przypominam, że Paweł poddał się wiele lat później oczyszczeniu w Świątyni
a Jakub brat Pański - pierwszy biskup Jerozolimy był przez współczesnych (zapewne nie tylko chrześcijan) nazwany Cadykiem
i powszechnie szanowany. Jego śmierć stała się powodem do usunięcia Najwyższego Kapłan.

Nie twierdzę, że nie było prześladowań i kamienowań, były ale faktem jest, że gmina chrześcijańska trwała w Jerozolimie i Świątyni do jej zburzenia. Moim zdaniem przez Żydów była traktowana jak jedna z wielu sekt jak saduceusze, faryzeusze, zeloci, uczniowie Jana Chrzciciela, esseńczycy

reasumując
dla Greków, Syryjczyków, Egipcjan, Rzymian, Samarytan - to byli Żydzi na 100%
dla współczesnych żydów jest dożo przesłanek, że też, bo kogo stawiano przed Sanhedrynem, kogo kamienowano - na pewno nie pogan :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: konik » 2019-02-26, 22:31

Dobre wytlumaczenie Dezerterze. fedorowicz ... co sie dzieje, ze idziesz w zaparte nie na temat.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-27, 04:08

Dezerter pisze: 2019-02-26, 19:38 dla Greków, Syryjczyków, Egipcjan, Rzymian, Samarytan - to byli Żydzi na 100%..
A dla Maorysów, Aborygenów, Hutu i Tutsi, Eskimosów ? Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi a już dalej nie widzę sensu sensu tłumaczyć, że bycie Żydem oznaczało od zawsze i oznacza nadal wyznawanie religii judaizmu. Dziękuję za uwagę.

Dodano po 9 minutach 28 sekundach:
konik pisze: 2019-02-26, 22:31 fedorowicz ..idziesz w zaparte nie na temat.
Proszę o odrobinę kultury, mój nick name to Fedorowicz. A do wyrażania zachwytów, oklasków i podziękowań służy inna opcja.W dyskusji podaje się dowody na swoje tezy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-27, 09:14

Nadal nie bardzo rozumiem o co idzie spór i odkrycie. Bo chyba nie jest odkryciem, że ta część Żydów która nie uwierzyła w Jezusa... nie uwierzyła w Jezusa? ;)

konik

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: konik » 2019-02-27, 14:36

Bardzo dobre spostrzezenie,Marku.
Fedorowicz - entschuldigung ... literowka z mej strony w Twoim nicku.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Moje tragiczne odkrycie na temat judaizmu

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-28, 19:40

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-27, 09:14 Nadal nie bardzo rozumiem o co idzie spór i odkrycie. Bo chyba nie jest odkryciem, że ta część Żydów która nie uwierzyła w Jezusa... nie uwierzyła w Jezusa? ;)
Dyskusja rozpoczęła się od o pytania usera o relację judaizmu do islamu i chrześcijaństwa.
Aby odpowiedzieć sensownie i zgodnie z prawdą historyczną na to pytanie, trzeba na chwilę zapomnieć o dialogu międzywyznaniowym, a raczej jednostronnym monologu niektórych przedstawicieli pewnego wyznania.

ODPOWIEDZ