Przemoc

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Przemoc

Post autor: Viridiana » 2019-04-02, 21:36

Fedorowicz pisze: 2019-04-02, 09:25
Viridiana pisze: Nie zgadzam się z tobą..
Osoba manipulowana nie jest nawet pytana o zgodę, bo gdyby jej przedstawiono, jakie skutki będzie mieć manipulacja, nie zgodziłaby się. Wobec czego w pewnym sensie brakuje jej przyzwolenia.
Chociaż też się gubię w tym temacie, więc jestem otwarta na dyskusję. :)
Na przemoc przyzwolenia ze strony ofiary nie ma, na manipulacje czasem jest. Dlatego ze rezultat manipulacji jest ukryty, trudny do weryfikacji prawnej i odlegly w czasie. Manipulator to nieraz wilk w owczej skorze. Przykladowo lider destrukcyjnej sekty religijnej stosuje manipulacje, ale jej skutki beda widoczne dopiero pozniej, bo cele i mechanizmy jej dzialania sa gleboko ukryte. Nie stosuje przemocy, gdyz czlonkowie sekty dobrowolnie zgadzaja sie na manipulacje ktore postrzegaja jako "wole boza". Sekty najczesciej dzialaja legalnie.
Chyba nie do końca zrozumiałeś to, co chciałam powiedzieć. ;)
Teoretycznie rzecz biorąc, np. w szantażu jeżeli osoba szantażowana ulegnie i zgodzi się na warunki, to niby możnaby mówić o zgodzie. Ale chyba nie ma wątpliwości co do tego, że ta zgoda to niezbyt szczera i że szantaż jest formą przemocy. ;)
Trochę podobnie jest z manipulacją, tylko tutaj ofiara mniej odczuwa skutki.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-03, 06:17

Viridiana pisze: 2019-04-02, 21:36 Chyba nie do końca zrozumiałeś to, co chciałam powiedzieć. ;)
Teoretycznie rzecz biorąc, np. w szantażu jeżeli osoba szantażowana ulegnie i zgodzi się na warunki, to niby możnaby mówić o zgodzie. Ale chyba nie ma wątpliwości co do tego, że ta zgoda to niezbyt szczera i że szantaż jest formą przemocy. ;)
Trochę podobnie jest z manipulacją, tylko tutaj ofiara mniej odczuwa skutki.
Szantaz jest przestepstwem, spelnia definicje przemocy podobnie jak wymuszenie. Z kolei szantaz emocjonalny to forma manipulacji.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Przemoc

Post autor: Viridiana » 2019-04-03, 07:10

Fedorowicz pisze: 2019-04-03, 06:17
Viridiana pisze: 2019-04-02, 21:36 Chyba nie do końca zrozumiałeś to, co chciałam powiedzieć. ;)
Teoretycznie rzecz biorąc, np. w szantażu jeżeli osoba szantażowana ulegnie i zgodzi się na warunki, to niby możnaby mówić o zgodzie. Ale chyba nie ma wątpliwości co do tego, że ta zgoda to niezbyt szczera i że szantaż jest formą przemocy. ;)
Trochę podobnie jest z manipulacją, tylko tutaj ofiara mniej odczuwa skutki.
Szantaz jest przestepstwem, spelnia definicje przemocy podobnie jak wymuszenie. Z kolei szantaz emocjonalny to forma manipulacji.
A szantaż emocjonalny nie jest formą przemocy? ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-03, 08:53

Viridiana pisze: A szantaż emocjonalny nie jest formą przemocy? ;)
Jest w sytuacji szczegolnej, gdy spelnia warunki przemocy psychicznej.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Przemoc

Post autor: Viridiana » 2019-04-03, 19:33

Fedorowicz pisze: 2019-04-03, 08:53
Viridiana pisze: A szantaż emocjonalny nie jest formą przemocy? ;)
Jest w sytuacji szczegolnej, gdy spelnia warunki przemocy psychicznej.
A są sytuacje, gdy szantaż emocjonalny nie spełnia warunków przemocy psychicznej?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-03, 19:44

Z badań przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Dziecka sprzed 2 lat wynika, że ponad połowa Polaków akceptuje katowanie cielesne, uznając, że są takie sytuacje, w których trzeba dziecko skatować lub poniżyć. Przemoc częściej stosują rodzice prymitywni, agresywni alkoholicy, półanalfabeci, którzy nie zdają sobie sprawy, że bicie jest niezgodne z prawem, sami doświadczali często przemocy i znęcania w dzieciństwie, są nisko wykształceni, cierpią ubóstwo, niedostatek oraz wykluczenie społeczne, pochodzą z małych miejscowości, gdzie sami codziennie doznawali okrucieństwa i przemocy, są już dziś starsi wiekiem.

Badania miały na celu rozpoznanie poziomu społecznej zgody na stosowanie przemocy wobec dzieci:

1)uznawania kar cielesnych za metodę wychowawczą;
2)przyzwolenia na stosowanie innych form przemocy w wychowaniu np. znęcania psychicznego, poniżania.

Aż 27% Polaków akceptuje bicie i katowanie dzieci, zgadzając się ze stwierdzeniem, że lanie jeszcze nikomu specjalnie nie zaszkodziło. :-s

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
Viridiana pisze: 2019-04-03, 19:33 A są sytuacje, gdy szantaż emocjonalny nie spełnia warunków przemocy psychicznej?
Tak. Przykładowo: Jeśli mnie kochasz, to przytul mnie i daj buziaka ! :)

Dominik

Re: Przemoc

Post autor: Dominik » 2019-04-03, 19:57

Masz jakiegoś linka do tych badań? Jestem ciekaw czy rzeczywiście tylu Polaków jest za katowaniem.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-03, 20:23

Dominik pisze: 2019-04-03, 19:57 Masz jakiegoś linka do tych badań? Jestem ciekaw czy rzeczywiście tylu Polaków jest za katowaniem.
Wybacz, mam już zdecydowanie dość waszych nieustających ataków personalnych,braku kultury, pomawiania, cenzurowania wypowiedzi, kłamliwych insynuacji i zastraszania. Co chcesz czynić, czyń prędzej !

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przemoc

Post autor: Andej » 2019-04-03, 20:32

Śmiać się? Czy płakać?

Ostatni post świadczy o tym, że żyjesz we własnym wyimaginowanym świecie.
Gdybyś nie bał się z niego wyjść o doznać rozczarowania, to sugerowałbym, abyś dał komuś do dokonania analizy logicznej ten "bulwersujący" post Dominika. Jeśli widzisz w tym atak personalny lub przejaw braku kultury ew. pomówienie wycięcie części postu albo kłamliwą insynuację wzgl. próbę zastraszania, to znaczy, że daleko odleciałeś. Wydaje mi się, że takie bezpodstawne oskarżenia są formą PRZEMOCY. A udawaniem pokrzywdzonego.

Co chcesz czynić, czyń prędzej!
albo
Nie strasz, nie strasz ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Przemoc

Post autor: Dominik » 2019-04-03, 21:56

Fedorowicz, masz 240 postów na liczniku,,, jak tu tak źle, to co tutaj jeszcze robisz? Pamiętaj, że przy każdym poście masz przycisk z wykrzyknikiem. Możesz zgłaszać posty o charakterze które wymieniłeś.

Ja tylko chce chce znać te badania,,, Nie sądzę by tak dużo Polaków było za katowaniem dzieci. Opierasz się na kłamliwych analizach tego badania przeczytanych w jakimś miejscu(zostałeś wprowadzony w błąd), albo zrównujesz klapsa z katowaniem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przemoc

Post autor: Dezerter » 2019-04-03, 22:27

Dominik pisze: 2019-04-03, 21:56 Fedorowicz, masz 240 postów na liczniku,,, jak tu tak źle, to co tutaj jeszcze robisz? Pamiętaj, że przy każdym poście masz przycisk z wykrzyknikiem. Możesz zgłaszać posty o charakterze które wymieniłeś.

Ja tylko chce chce znać te badania,,, Nie sądzę by tak dużo Polaków było za katowaniem dzieci. Opierasz się na kłamliwych analizach tego badania przeczytanych w jakimś miejscu(zostałeś wprowadzony w błąd), albo zrównujesz klapsa z katowaniem.
Dokładnie - jakieś bzdury piszesz o katowaniu i się dziwisz, że ktoś prosi o podanie linku, albo źródła tych głupot- tak głupot!, które wypisujesz oczerniając połowę Polaków a więc i połowę forumowiczów :ymblushing: [-x
Za SJP
katować

bić w sposób bestialski
Ostatnio zmieniony 2019-04-03, 22:30 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-04, 05:17

Dominik pisze: 2019-04-03, 21:56 Ja tylko chce chce znać te badania,,, Nie sądzę by tak dużo Polaków było za katowaniem dzieci. Opierasz się na kłamliwych analizach tego badania przeczytanych w jakimś miejscu(zostałeś wprowadzony w błąd), albo zrównujesz klapsa z katowaniem.
Działalność Rzecznika Praw Dziecka jest powszechnie znana, informacje są dostępne więc udawanie niewiedzy nie ma sensu.
https://brpd.gov.pl/node/43223

Dodano po 2 minutach 51 sekundach:
Dezerter pisze: 2019-04-03, 22:27 ..źródła tych głupot- tak głupot!, które wypisujesz
Za SJP
katować
bić w sposób bestialski
Bicie dziecka nie jest bestialskie? To chyba dla Ciebie, bo dla mnie jest. A polskie bite dzieci też są Polakami.

Magnolia

Re: Przemoc

Post autor: Magnolia » 2019-04-04, 07:28

Podawanie żródła informacji nie powinno stanowić problemu dla nikogo, kopiuj wklej potrafią dzieci w podstawówce.
Nota bene niedawno napisałeś:
Fedorowicz pisze: 2019-04-01, 10:28 Wybacz. Ja mam zasade, ze zawsze cytuje zrodla naukowe i z nich korzystam. Pozdrawiam w Chrystusie!
Fedorowicz pisze: 2019-04-03, 19:44 Z badań przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Dziecka sprzed 2 lat wynika,
Badania z Twojego linku to raport z 2018 roku, a mamy 2019, czyli sprzed roku.
https://brpd.gov.pl/sites/default/files ... d_2018.pdf
Fedorowicz pisze: 2019-04-03, 19:44 że ponad połowa Polaków akceptuje katowanie cielesne, uznając, że są takie sytuacje, w których trzeba dziecko skatować lub poniżyć.
Nie ma w tym raporcie słów "poniżyć" i "skatować" w pytaniach do ankietowanych, więc wniosek że Polacy są za katowniem jest mocnym nadużyciem. Nie różnicujesz między klapsami, laniem, nakrzyczeniem na dziecko, oraz biciem z obrażeniami i katowaniem. A żebyśmy mogli rozmawiać i się porozumiewać należy używać słów zgodnie z ich znaczeniem. Dzieci katowane trafiają do szpitala, zwykle takimi przypadkami zajmują się również media i słyszymy o tym w wiadomościach, oprócz właściwych organów, które w takiej sytuacji podejmują działania na rzecz ochrony dziecka z odebraniem praw rodzicielskich włącznie.
Fedorowicz pisze: 2019-04-03, 19:44 Przemoc częściej stosują rodzice prymitywni, agresywni alkoholicy, półanalfabeci, którzy nie zdają sobie sprawy, że bicie jest niezgodne z prawem, sami doświadczali często przemocy i znęcania w dzieciństwie, są nisko wykształceni, cierpią ubóstwo, niedostatek oraz wykluczenie społeczne, pochodzą z małych miejscowości, gdzie sami codziennie doznawali okrucieństwa i przemocy, są już dziś starsi wiekiem.
Takich wniosków również nie widzę w raporcie. Albo powołujesz się na inne badania, albo sam doszedłes do tych wniosków.
Fedorowicz pisze: 2019-04-03, 19:44 Badania miały na celu rozpoznanie poziomu społecznej zgody na stosowanie przemocy wobec dzieci:

1)uznawania kar cielesnych za metodę wychowawczą;
2)przyzwolenia na stosowanie innych form przemocy w wychowaniu np. znęcania psychicznego, poniżania.

Aż 27% Polaków akceptuje bicie i katowanie dzieci, zgadzając się ze stwierdzeniem, że lanie jeszcze nikomu specjalnie nie zaszkodziło. :-s
Cele badania 2018
• poziom i dynamika aprobaty różnych zachowań przemocy w wychowaniu, w tym uderzania i bicia
• poziom i dynamika aprobaty kar cielesnych jako metody wychowawczej oraz sytuacje w których aprobata kar cielesnych jest wyrażana
• postawy wobec działań w stosunku do problemu oraz preferencje na temat rodzaju działań
• wiedza i stosunek do zakazu kar cielesnych
• poziom przyznawania się rodziców do przemocy w wychowaniu


Ja dostrzegam różnicę w twoich celach i celach raportu.
A przeglądając wykresy można dojść do wniosków przeciwnych do padanych przez CIebie, co naukowcy ujęli w tych słowach:
Główne wnioski
- Różnego rodzaju działania ukierunkowane na obniżanie poziomu aprobaty przemocy w wychowaniu przynoszą pozytywny efekt:
-w społeczeństwie i wśród samych rodziców spada poziom akceptacji przemocy w wychowaniu, choć nadal jest wysoki i wymaga działań go minimalizujących
-rośnie świadomość potrzeby ochrony dziecka, na tle uznawanej autonomii rodziców w postępowaniu z dzieckiem oraz przychylna ocena działań ( w tym zakazu kar cielesnych) wobec występowania problemu przemocy w wychowaniu w rodzinie
-Rodzice coraz rzadziej przyznają się do stosowania zachowań przemocy w wychowaniu

https://brpd.gov.pl/sites/default/files ... d_2018.pdf

Fedorowicz, jak dla mnie nie byłeś rzetelny i wiarygodny podając informacje z tego raportu.
Widać gołym okiem, że nie różnicujesz pojęć, a to prowadzi do fałszywego spojrzenia na rzeczywistość i na problemy. A innych wprowadzasz w błąd.
Mogę zrozumieć, że Ciebie oburzają takie wyniki badań statystycznych oraz samo używanie przemocy wobec dzieci, ale emocje nie pomogły Ci odczytać dobrze wyników.

Poza tym, że masz miejsce do wyrażeniem swojego oburzenia, powiedz mi jak Twoje posty zmienią w sytuacji choćby jednego dziecka w Polsce? Jakie podejmujesz działania? Masz dzieci? nigdy ich nie uderzyłeś, nie nakrzyczałeś, nie puściły Ci nerwy? Stawiam jednak, że nie masz dzieci...

p.s Z tego jak obserwuję, jakie tematy CIe interesują i jak je postrzegasz to wyrażam spory niepokój o Ciebie. Skupiasz się na negatywach a nie szukasz pozytywów w rzeczywistości. Nawet w Biblii szukasz tylko tych cytatów, które mają wesprzeć Twoje poglądy, a nie czytasz jej całościowo. Skąd ten wniosek: bo jak można czytając Słowo Boże nie czytać o przebaczeniu, o miłosierdziu, o szukaniu w człowieku dobra? Jak można pominąć, że każdy człowiek jest kochany przez Boga?
Piętnować można zjawiska, ale człowiekowi trzeba pomagać w wewnętrznej przemianie na lepsze. A tego w Twoich postach brakuje zupełnie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przemoc

Post autor: Andej » 2019-04-04, 07:34

Trudno i nazwać powyższe wypowiedzi arogancją. Są czymś znacznie gorszym.

Bezpodstawne oskarżenia Dominika uznałem za jakaś pomyłkę, frustrację i żale wylewane pod niewłaściwym adresem. Dlatego dość lekko zwróciłem uwagę. Ale teraz. swoją postawą, wyraźnie podkreślasz, że zależy Ci na poniżeniu dyskutanta. Wybrałeś Dominika, który jest najłagodniejszym rozmówcą. Z tego wynika, że kierujesz się złą wolą. Stosujesz przemoc słowną. Twoje posty są napastliwe i obrażające.

Zawiodłem się na Tobie.
Kiedyś napisałeś, że potrafisz przeprosić za swoje błędy. Robisz z gęby cholewę. Zraniłeś dyskutanta i zamiast się pokajać, brniesz dalej poniżając go. To jest obrzydliwe. PRZEGIĄŁEŚ.

Nie chciałem tego pisać, gdyż może Cie to zaboleć. Pomimo tego, że jest radą daną z życzliwości i troski o Ciebie. Koniecznie poradź się psychiatry. Daj mu dostęp do Forum, niech zobaczy Twoje obsesje, brak rozumienia niektórych słów i całkowity brak krytycyzmu. Sądzę, że terapia psychologiczna pozwoli Ci spojrzeć na samego siebie z jakimś dystansem.
Po udanej terapii wyzwolisz się z ciągłego użalania się nad sobą i oskarżaniem całego świata, że jest przeciw Tobie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Przemoc

Post autor: Dominik » 2019-04-04, 10:19

Dziękuje za link Fedorowicz. Powiem tak, za Magnolią. Rozumiem, że klaps jest dla Ciebie jakąś formą przemocy, że z punktu widzenia dziecka nawet klaps to forma katowania. Rozumiem, że bicie to katowanie w Twoim odczuciu, w moim zresztą też.

Pozostańmy jednak przy poprawnej definicji katowania, zwłaszcza przy powoływaniu się na badania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”