Zła myśl i konsekwencje

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-04, 21:19

ToTylkoJa pisze: 2019-04-04, 21:14 Ja mam wrażenie, że Ty nie "zauważasz" tych myśli, ale je wywołujesz.
Jeśli cały czas będę się zadręczać tym, żeby nie nucić tej irytującej piosenki, co ostatnio leci w radiu, to czy będę chciała, czy nie, będę ją nucić.
DOKŁADNIE o to chodzi. Tyle że u kogoś z natręctwami jest to jeszcze silniejsze.

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-04-04, 21:53

Najgorsze jest to że ja teme wszystkie myśli zaczołem juz mamrotać, i to jest straszne np:,, oddaje dusze,Nie nie zrobie tego, oddaje dusze sztatanowi Nie!,, i to zamienia się w coś okropnego.A co próby nie myślenia nie da rady, bo te myśli są cały czas w twojej głowie , próba przestania myślenia kończy się zmasowanym atakiem tych myśli. Dlatego zdecydowałem się na psychologa bo mamrotanie tego typu żecz jak ,, oddaje duszę ,, a po chwili WCALE NIE,,nie jest normalne ,mając to czujesz się jakby cały czas coś za tobą łaziło i truło ci życie o oddani duszy złemu. A ponieważ dotyczy to kwesti wiary dochodzi to tego niepokój o życie wieczne, które jest sprawą najważniejszą.I mam pytanie czy przez tego typu myśli mamrotania, mam szansę na zbawienie?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Viridiana » 2019-04-04, 21:57

Taktok pisze: 2019-04-04, 21:53 I mam pytanie czy przez tego typu myśli mamrotania, mam szansę na zbawienie?
To są natręctwa. Ponieważ nie są to myśli, z którymi się zgadzasz, to nie ma bezpośredniego wpływu jak podejrzewam. Z doświadczenia skrupulantki: najlepiej te myśli olać, zająć mózg czymś innym i trwać w wierze, przynajmniej mi to pomogło. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-05, 00:37

Amen!
Znasz @Taktok trick z gumką recepturką?
Ostatnio zmieniony 2019-04-05, 00:37 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Magnolia » 2019-04-05, 08:13

Te natrętne mysli Ci się narzucają, stanowią dla Ciebie problem, więc nie jest to dobrowolne, ani nie robisz tego świadomie a to warunki grzechu. Wiem, że to strasznie męczy i boli, ale nie zadręczaj się kwestią zbawienia, bo powstaje błędne koło. Pogarszasz sprawę. Jak nie ma grzechu to nie ma zagrożenia zbawienia. Po prostu czym prędzej idź do spowiedzi i rozwiej tam swoje wątpliwości. Ale bądź spokojny, spowiedź ma Ci przynieść pokój, wskazówki.

Marek wyjaśnij mu z tą gumką, bo to jest dobre ćwiczenie behawioralne, które może zacząć od zaraz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Andej » 2019-04-05, 08:17

Taktok pisze: 2019-04-04, 21:53...,, oddaje dusze,Nie nie zrobie tego, oddaje dusze sztatanowi Nie!,, ...
Zamiast tego powtarzaj:
Jezu, oddaję Ci się cały, Ty mnie prowadź!
I powtarzaj to jak mantrę. Powtarzaj w każdej sytuacji, gdy coś Cię dociśnie. Gdy masz problem. Gdy się cieszysz. Gdy czegoś Ci brak.

Powtarzaj, najpierw, jak krzyk rozpaczy. Jak wołanie o pomoc tonącego. Aby z czasem weszło to w krew. Aby stało się gorącym pragnieniem. Aby kiedyś zaczęło wytyczać drogę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-05, 10:14

Magnolia pisze: 2019-04-05, 08:13 Marek wyjaśnij mu z tą gumką, bo to jest dobre ćwiczenie behawioralne, które może zacząć od zaraz.
Załóz sobie na rękę gumkę recepturkę (ale tak, by nie uciskała). To Twój "wyłącznik natręctw". Jak przychodzą natręctwa, "pstrykasz" (bezboleśnie) gumką i "wyłączasz" natręctwo (zmieniasz temat mysli).
Wygląda głupio, ale działa.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Viridiana » 2019-04-05, 18:34

Andej pisze: 2019-04-05, 08:17
Taktok pisze: 2019-04-04, 21:53...,, oddaje dusze,Nie nie zrobie tego, oddaje dusze sztatanowi Nie!,, ...
Zamiast tego powtarzaj:
Jezu, oddaję Ci się cały, Ty mnie prowadź!
I powtarzaj to jak mantrę. Powtarzaj w każdej sytuacji, gdy coś Cię dociśnie. Gdy masz problem. Gdy się cieszysz. Gdy czegoś Ci brak.
Niestety to tylko sprawia, że mózg wciąż ma natręctwa na uwadze. Naprawdę, moim zdaniem lepiej zajmować myśli czymś innym w tym przypadku. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Andej » 2019-04-05, 18:55

Skoro kolejna osoba tak uważa, to zapewne macie rację.
Opisałem w jaki sposób pozbyłem się złych myśli. Nie natrętnych. Incydentalnych. Ale zdarzyło mi się w jakichś sytuacjach.

Mi zwrócenie się do Boga pomogło. A właściwie, to Bóg pomógł mi, gdy zwracałem się do niego. Teraz, gdy widzę szaleńca na drodze, do głowy nie przyjdzie mi życzyć mu wypadku. Odruchowo życzę, aby dojechał do celu nie robiąc nikomu krzywdy.

Skoro uważacie, że życzenie komuś dobra, zamiast zła prowadzi do pogłębienia natręctwa złych myśli, to wymiękam. I kończę w tym temacie, gdyż nie chcę sprowadzać złą na nikogo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Taktok

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Taktok » 2019-04-06, 18:31

Ten trik z gumką działa ! I to co teraz napiszę będzie ostatnim pytaniem jakie zadam w tym temacie jeśli np. jeśli pomyślę ,,dla spokoju oddaję duszę,, a potem tom myśl zaneguję, czy coś się stało? I to było moje ostatnie pytanie proszę o odpowiedź i dobranoc

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: ToTylkoJa » 2019-04-06, 19:55

A jeśli pomyślę sobie "chcę się zabić", przetnę sobie tętnicę, a później pomyślę, że jednak nie, to krew przestanie lecieć?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zła myśl i konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-07, 02:56

Taktok pisze: 2019-04-06, 18:31 Ten trik z gumką działa ! I to co teraz napiszę będzie ostatnim pytaniem jakie zadam w tym temacie jeśli np. jeśli pomyślę ,,dla spokoju oddaję duszę,, a potem tom myśl zaneguję, czy coś się stało? I to było moje ostatnie pytanie proszę o odpowiedź i dobranoc
Raczej tak nie myśl.Q każdym razie świadomie.
Ostatnio zmieniony 2019-04-07, 02:58 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Piszebopisze

Konsewencje myślenia.

Post autor: Piszebopisze » 2019-04-07, 13:06

Wiem bardzo podobny temat był już poruszany na forum, ale moja perspektywa się różni. Oturz napadła mnie 2 razy myśl ,,że oddaje duszę złemu :-o wystraszony zaczołem się modlić o zbawienie. Czy coś się mojej duszy stało?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Konsewencje myślenia.

Post autor: Viridiana » 2019-04-07, 13:20

Nie, bo to nie była szczera myśl.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Magnolia

Re: Konsewencje myślenia.

Post autor: Magnolia » 2019-04-07, 15:33

A skąd się wzięły te myśli? Masz wśród znajomych satanistę? Słuchasz mrocznej muzyki? Czytasz coś mrocznego?

ODPOWIEDZ