Wyszukiwarka treści w Biblii

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Dominik

Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-10, 17:45

Projekt się rozwija, związku z czym przyda się dedykowany temat pod to.

http://biblia.zchrystusem.pl

Instrukcja

Przykładowo szukamy "Pan Jezus"

Zaznaczając:
Dokładne wyrażenie, znajdzie nam "Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga.Mk 16, 19". Opcja niedostępna aktualnie.
Wszystkie wyrazy, znajdzie nam "Jezus rzekł do nich: Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi?"
Którykolwiek z wyrazów, znajdzie nam "Oto są dzieje początków po stworzeniu nieba i ziemi. Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo,"
Uwzględniaj polskie znaki, czyli odznaczając tę opcję możemy wpisać ogrod zamiast ogród i wyszukiwarka znajdzie co trzeba
Szukaj dokładnie podanych wyrazów, odznaczając tę opcję jeśli szukamy np. "Jezus", to znajdzie nam słowa "Jezus", jak i wszystkie któe zaczynają się na "Jezus", czyli np. Jezusa, Jezusowi. Natomiast nie znajdzie słowa abcJezusowi,, zakładając, że by takie było, ponieważ Jezus nie występuje na początku słowa.
W ilu wersetach szukać, normalnie jest ta opcja ustawiona na 1, czyli szukane wyrazy mają wystąpić w jednym wersecie. Gdy ustawimy tę opcję na 2, wtedy będą brane pod uwagę dwa wersety koło siebie przy poszukiwaniu. Opcja niedostępna aktualnie

Wyklucz
Jeśli np. wpiszemy tutaj rzekł, szukamy "Pan Jezus", to nie znajdzie nam "Jezus rzekł do nich: Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi?".
Opcja na razie ma błąd, działa tylko przy uwzględnianiu polskich znaków

Sigle przy wersetach, wyświetla sigle prze każdym wersetem, ale bez księgi
Oznaczenia ksiąg, wyświetla pełną sigle na końcu znalezionych wersetów
Oznaczenia ksiąg skrócone
Linie, dodaje poziomą linie między znalezionymi wersetami.
Nazwy ksiąg, dodaje wielkimi literami nazwy ksiąg, w których zostały znalezione wersety
Wypisz kody BB (dla forów), generuje wyniki szukania odpowiednio sformatowane do wklejenia na fora. Opcja niedostępna aktualnie
Utwórz plik DOC z wynikami, generuje plik Worda z wynikami szukania. Opcja niedostępna aktualnie.
Wyświetl weresty poprzedzające, dodaje wersety przed znalezionym wersetem.
Wyświetl weresty następujące, dodaje wersety po znalezionym wersetem.
Cudzysłowy
Wersety w osobnych liniach
Wypisuj numery wierszy
Linia po każdym znalezionym wystąpieniu,, opcja zostanie najprawdopodobniej usunięta,


Najlepiej to przeklikać i samemu zobaczyć jak to działa.
Obecnie wyszukiwarka ma sporo opcji, a będzie ich jeszcze więcej.
Zrobię drugą wersję wyszukiwarki, bez dodatkowych opcji.

sylvi91

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: sylvi91 » 2019-04-10, 23:45

Cześć Dominik. Ciekawa sprawa z tym wyszukiwaniem słów w Biblii.
Fajny pomysł.
Mam kilka uwag i pytań w związku z tym projektem
Nie bardzo rozumiem opcję "W ilu wersetach szukać,", gdyż z założenia wydaje mi się, że w wynikach powinny się ukazać wszystkie wersety, w których występują wyszukiwane słowa kluczowe. Także tutaj nie ma co chyba dodawać jakiegoś wyboru?
Powiedz mi jeszcze, czy masz całą Biblię w bazie zapisaną? Czy może korzystasz np. z systemu plików?
Zakładam, że korzystasz z bazy danych MySQL. Mam rację? I tu widzę opanować musiałeś składnię języka zapytań. No i jestem pod wrażeniem zdolności programistycznych.

Na tym etapie już działa jak należy i robi to bardzo szybko. W ułamku sekundy potrafi wylistować kilkadziesiąt odpowiedzi z wyszukiwanym słowem.

Może przydałoby się jeszcze dodać informację do każdego wyszukiwania, ile to odpowiedzi znaleziono.
Ponadto dobrze by było rozdzielić wyniki na mniejsze strony, aby całość nie wyświetlała się na jednej długiej ciągnącej się w dół stronie.
Można to na przykład podzielić na strony według maksymalnej liczby wyników, albo według ksiąg, ale to chyba byłoby trudniejsze do wykonania.

Znalazłem jedną literówkę do poprawienia w słowach - "Nazzwy ksiąg "
No... projekt bardzo ciekawy. Gratulacje.

Dominik

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-11, 07:37

Później opiszę jak ma działać opcją w ilu wersetach ma szukać.

Ja kiepsko się znam na zapytaniach MySQL, podstawy znam w sumie. Na pewno można by to lepiej zrobić.

Działa szybko ponieważ zrobiłem indeks słów, więc nie szuka w treści całej Biblii. Sprawdza id danego słowa i po tym już wie w jakich wersetach wystąpiło dane słowo.
Czyli na MySQL to działa. Są trzy tabele, jedna z Biblią, druga indeks słów, trzecia łączy dwie pierwsze. Takie tabele ma np. to forum.

Dodam podział wyników na strony, przynajmniej dla użytkowników niezarejestrowanych tak będzie. Będę to chciał jakoś z forum połączyć, by na tych danych odbywało się logowanie.

Od środka kod strony nie jest taki ładny, tylko strukturalnie programuję, jest sporo rzeczy z których nie do końca jestem zadowolony. Np. strona, szablon za każdym razem jest generowany od nowa,,, a forum ma go w cache,,, będę chciał coś takiego zrobić. Zresztą nawet szablonu nie mam, kod PHP ifami dobiera co wyświetlić za pomocą setek echo w pętli.

Dominik

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-11, 09:02

Z tą opcją "W ilu wersetach szukać"o chodzi o sytuację

Przykładowo mamy takie wersety
1,1 "Marek Dominik Andrzej"
1,2 "Marcin Lucjan Michał"
1,3 "Ania Kasia Monika

Szukamy "Dominik Lucjan".
Gdy będziemy szukać w jednym wersecie to dostaniemy zero wyników. Jak zaznaczymy szukanie w dwóch(lub więcej) wersetach, to dostaniemy w wynikach 1,1-2.
Podobnie będzie przy szukaniu "Dominik Kasia", tylko żeby dostać wyniki trzeba będzie zaznaczyć szukanie w trzech (lub więcej) wersetach. Dostaniemy w wynikach 1,1-3.

Teraz będę się dumał, myślał, główkował by dobrze zrobić taką opcję.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-11, 09:04

Ciekawy pomysł

Magnolia

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Magnolia » 2019-04-11, 09:19

Wyszukiwarka działa wspaniale, bez problemu znalazłam odpowiedź na moją zagadkę zadaną w wątki z zagadkami biblijnymi, czy ktoś wykorzysta to narzędzie by poszukac rozwiązania i by zabawa toczyła sie dalej? Juz nie ma wymówek!
Podpowiedź wpisz: "dziesięć pokoleń"

Dominik

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-15, 09:02

Wspaniale jeszcze nie działa.
Pierwszy błąd:
np. szukamy "pan młody" i odznaczymy szukanie dokładnych wyrazów
Wyszukiwarka będzie szukać słów z listy "pan, panu, panie... młody..,..."
W wynikach będą wersety zawierające co najmniej dwa słowa z powyższej listy, ponieważ dwa słowa podaliśmy w wyszukiwarce
i... będzie znaleziony werset Rdz 18,31 (i dziesiątki innych błędnych). Zawiera on słowa Pan i Panie, a młodego nie zawiera
Zresztą, przy szukaniu dokładnych wyrazów też będzie ten błąd, jeśli w wersecie padnie dwa razy "pan", ale to już ciężej zauważyć taki błąd.
Czyli będę musiał od nowa napisać najważniejszą część wyszukiwarki,,,

Drugi błąd,, to chyba odznaczenie polskich znaków i odznaczenie szukanie dokładnych wyrazów,,,

Usunę opcje polskich znaków, czy ma je uwzględniać. Nie będzie brało pod uwagę polskich znaków,,, będzie można wpisać Bóg lub Bog i wyniki wyszukiwana będą takie same.
Nie widzę sensu rozróżniania tego,, a i roboty będzie ciut mniej z pisaniem wyszukiwarki

mondfa

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: mondfa » 2019-04-15, 09:54

Dominik nie przestajesz zaskakiwać! :) teraz to już na bank będziesz sławny :D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dezerter » 2019-04-21, 20:01

Dla mnie najlepsza ze znanych wyszukiwarek - przestałem korzystać z innych
Kolejny raz Dominiku pokazałeś klasę i wykazałeś się bezinteresownym działaniem dla innych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-21, 20:35

Ja tu od ponad tygodnia pracuje nad ulepszeniem wyszukiwarki,,, już trzeci raz od nowa zaczynam tworzyć..
Chodzi o zrobienie że wpisujesz np.
Pan Jezus* -Judasz* (Piotr Jan)
i szuka wersetów które zawierają słowa: dokładnie słowo "Pan", i zawiera Jezus lub Jezusa lub Jezusowi itp, i nie zawiera Judasz lub Judasza, lub Judaszowi itd,,,, i zawiera słowo Piotr lub Jan lub obydwa te słowa

Może mi się uda coś takiego zrobić.

Szukania w kilku wersetach o których wspominałem pewnie nie będzie, dam szukanie po całych księgach.

Dominik

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-26, 20:28

Jutro może zaktualizuje wyszukiwarkę.
Jak na razie coś takiego wykombinowałem,,,

Obrazek

Magnolia

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Magnolia » 2019-04-26, 20:39

A czy mogę prosić by "Wyszukiwarka" była na tym małym pasku niebieskim pod Logo, np po "Wesprzyj nas", żeby można było łatwiej ją znaleźć.

Dominik

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-26, 20:47

Oooo, dobry pomysł, dziękuje,,, będzie na tym pasku.

Dominik

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-27, 18:42

Oki, szukajka zaktualizowana.
Na razie powinny działać tylko takie bajery jak:
baran, czyli znajdzie tylko słowa baran
baran* czyli znajdzie baran, baranek itp
-baran, czyli znajdzie wersety gdzie baran nie występuje

Można używać złożonych zapytań
baran* zab* -mojżesz

-baran*,, jeszcze nie działa,, może będzie
Pierw to dobrze przetestuje to co jest zrobione, czy znajduje to co trzeba.

Dominik

Re: Wyszukiwarka treści w Biblii

Post autor: Dominik » 2019-04-29, 17:33

Kolejna aktualizacja

Można wpisywać sigle w wyszukiwarkę, na razie tylko w takim formacie:
rdz 2:1-8
skrót księgi, spacja,nr księgi, dwukropek, werset początkowy, myślnik, werset końcowy.

Po prostu, zamiast szukać konkretnych słów w Biblii, wpisujemy sigle i mamy dane wersety.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”