Sztuka!

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Sztuka!

Post autor: Viridiana » 2019-04-15, 11:10

Jako że jest to temat mi bliski, po prostu muszę sobie urządzić taki artystyczny kącik na forum. :D
Ten temat to miejsce, gdzie możemy wrzucać i pisać o wszystkim, co ze sztuką związane - możemy podrzucać ciekawe linki, gadać o wystawach, podzielić się swoimi ulubionymi kierunkami w sztuce i artystami, etc. Możliwości są szerokie jak sądzę. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

sylvi91

Re: Sztuka!

Post autor: sylvi91 » 2019-04-16, 10:06

Cześć Veridiana fajny temat.
Popieram.
Na moje rozumowanie sztuka to chyba szerokie pojęcie, pod które można podciągnąć niejednokrotnie każdą działalność człowieka.
Bo na przykład sztuka - to pisać bez błędów. Ale i sztuką będzie ponadczasowe dzieło muzyczne Vivaldiego "Cztery pory roku".

Gra szkolna orkiestra.


Cztery pory roku, powtarzają się cyklicznie. Dla mnie to podstawowy dowód na to, że cykl życia trwa wiecznie.
Tak jak życie oraz śmierć i zmartwychwstanie, są ze sobą skojarzone w religiach tego świata, włączając w to postać dla katolików bardzo istotną - Pana Jezusa. ^:)^

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Sztuka!

Post autor: Viridiana » 2019-04-16, 10:19

sylvi91 pisze: 2019-04-16, 10:06 Na moje rozumowanie sztuka to chyba szerokie pojęcie, pod które można podciągnąć niejednokrotnie każdą działalność człowieka.
Zgadzam się. Skłania to do refleksji - czym jest sztuka? :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

sylvi91

Re: Sztuka!

Post autor: sylvi91 » 2019-04-16, 11:00

Viridiana pisze: 2019-04-16, 10:19 Zgadzam się. Skłania to do refleksji - czym jest sztuka? :)
Bardzo trudno odpowiedzieć bo jej granice nie są wyznaczone ściśle. Warto wymienić, że mamy pojęcie - sztuki pięknej, sztuki użytkowej, kulinarnej, plastycznej, tańca i innych, i do tego w sztuce różne nurty się spotyka.

Byłem kiedyś zaproszony przez bardzo pozytywne małżeństwo artystów, do galerii na wystawę malarstwa, której otwarcie poprzedzał występ myzyczny - gra solo na skrzypcach w akompaniamenice muzyki elektronicznej.
Ciekawi ludzie i sztuka którą tworzyli, jednak kontakt z nimi się urwał, zjechali do Polski kilka lat temu.

Dzisiaj ich dzieła (tego małżeństwa) mogę jedynie obejrzeć i wysłuchać przez internet, kiedyś miałem z nimi bezpośredni kontakt.

Mąż


Żona
http://www.nataliagallery.com/

Zaszczepili mi trochę wrażliwości na sztukę, samym swoim byciem w moim pobliżu.
Wiem, że spotkałem w życiu naprawdę ciekawych ludzi. Dlatego tych dwoje, Państwu tutaj przypominam/przedstawiam.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Sztuka!

Post autor: Viridiana » 2019-04-16, 11:37

sylvi91 pisze: 2019-04-16, 11:00 Ciekawi ludzie i sztuka którą tworzyli
W ogóle wydaje mi się, że gdy mówimy o ludziach naprawdę w sztukę zaangażowanych, to można zauważyć, że sporo w tym gronie ciekawych ludzi.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sztuka!

Post autor: Dezerter » 2019-04-16, 19:24

Dla mnie sztuka to wszystko co mnie porusza - głównie
muzyka - bardzo szeroko rozumiana
od pukowej Armii - uwaga słuchać głośno!
Jeżeli
Jeżeli nam zabraknie sił
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
zostaną jeszcze morze i wiatr
nadejdzie nasz czas
nadejdzie nasz czas
Jeżeli nam zabraknie sił
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze morze i wiatr
zostaną jeszcze morze i wiatr
nadejdzie nasz czas
nadejdzie nasz czas
Jeżeli nam…


Ten puchacz na początku, ta waltornia w tle i ta moc w głosie Budzyńskiego i szaleństwo na gitarze Bryla - dla nie to sztuka
A uczestniczenie w takim koncercie to już udział w spektaklu, misterium

Ostatnio zachwycił mnie swym autentyzmem i zaangażowaniem pewien zespół "etniczny" i to dla mnie też sztuka, która mnie porusza

można się cofnąć o 7000 lat ;)
cdn
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Sztuka!

Post autor: Viridiana » 2019-04-16, 20:30

Dezerter pisze: 2019-04-16, 19:24 Ostatnio zachwycił mnie swym autentyzmem i zaangażowaniem pewien zespół "etniczny" i to dla mnie też sztuka, która mnie porusza
Ciekawy, podejrzewam, że skandynawski jakiś. ;)
Jest taki fajny islandzki zespół:

Co do Islandii, Þrándur Þórarinsson namalował kiedyś taki obraz:
Obrazek
Przedstawia on Grýlę - postać z islandzkiej mitologii, która na Boże Narodzenie zjadała niegrzeczne dzieci wcześniej je ugotowawszy.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sztuka!

Post autor: Dezerter » 2019-04-16, 21:06

Biedne Islandzkie dzieci :(, przynajmniej były przez wieki
http://www.iceland.pl/artyk/031212jolasveinn.html
ten artykuł pokazuje bardzo dobrze, jak ewoluują ludzkie opowieści, postaci i jak dostosowują się do współczesności na przestrzeni wieków - warto mieć tego świadomość jak się używa historycznych pojąć.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sylvi91

Re: Sztuka!

Post autor: sylvi91 » 2019-04-16, 21:10

Dezerter, Viridiana nie wiem co mam myśleć? =)) Mroczny klimat...
To forum religine jest.
Dezerterze czy ty przypadkiem nie uciekłeś z kościoła? Czy tylko ze służby w armii?

To może chociaż piosenka o aniołach, w której niebiański głos Annie, chórki i instrumenty tworzą całkiem przyjemne w odbiorze połączenie?



i Baranek Boży



Tytuł: Angus Dei. "Baranek Boży".
Technika: Olej na płótnie.
Rodzaj: Sztuka sakralna.
Autor: Francisco de Zurbarán.
Data utworzenia: pomiędzy 1635 AD i 1640 AD
Licencja: Public Domain.
Agnus Dei, by Francisco de Zurbarán. 38 cm × 62 cm. Oil on canvas. Museo del Prado, Madrid

Obrazek

A słyszeliście o Akiane Kramarik? Prawdziwa artyska z Łaski Bożej vel Bożej łaski.

Akiane Kramarik / Painting The Impossible...JESUS...


Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sztuka!

Post autor: Dezerter » 2019-04-16, 21:43

Sylvi - to jest dział Kawiarenka, a kawiarenka jest bezwyznaniowa ;)
a wątek nazywa się Sztuka a nie sztuka religijna, czy sakralna
czy się mylę?
parafrazując:
Nie samym duchem człowiek żyje
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Sztuka!

Post autor: Viridiana » 2019-04-16, 23:07

sylvi91 pisze: 2019-04-16, 21:10 Dezerter, Viridiana nie wiem co mam myśleć? =)) Mroczny klimat...
To forum religine jest.
Oj tam, ja się bardzo pasjonuję subkulturą gotycką, mitologiami i takimi tam, a jeszcze żyję. ;)
Utworów jeszcze nie przesłuchałam, późno jest, ale à propos aniołów:

Żeby nie było, że to bardziej zaawansowana wersja wątku do wrzucania piosenek: co sądzicie o tego typu muzyce? Czy w gatunkach takich jak ambient, industrial, elektronika, muzyka eksperymentalna itp. widzicie sztukę?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sztuka!

Post autor: Dezerter » 2019-04-16, 23:57

Ja awangardę zawsze starałem się poznawać ;) z naciskiem na starałem, ale bardzo rzadko znajdowałem jakieś perełki
ambient i industrial mnie nużą.

Kolejną dziedzina sztuki jaka mnie porusza, to książki - pamiętam jak fizycznie wręcz odczuwałem, odbierałem - to coś - gdy czytałem w szkole średniej Witkacego, Gombrowicza i Różewicza, czy Ginsberga "Skowyt" - nigdy później tak nie odbierałem literatury., No może po zastanowieniu jeszcze raz jak czytałem Mistrza i Małgorzatę - jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem - to była duchowa i intelektualna przygoda i uczta coś niesamowitego.
Wiele bym dał, by tego jescze raz doświadczyć taki bezposrednie obcowanie, dotykanie, konsumowanie Sztuki, Idei czy jak to nazwać - ja prosty inżynier jestem, więc nie za bardzo potrafię

Mitologie znam prawie wszystkie - córa dorwała ostanio gdzieś Słowiańską, ale jeszce nie przywiozła - fascynujący dlamnie świat pradawnych wierzeń, takich począdków kultury duchowej ludzkości, mitów, kosmogommi i kosmologii - kiedyś tam szukałem Boga
Mitologie wszystkich ludów powinny być zkwalifikowane przez Unesko jako dziedzictwo światowe kultury, chronione i przechowywane.
Fajny temat zaczęłaś
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Sztuka!

Post autor: Viridiana » 2019-04-17, 10:21

Różewicz fajny jest. ;) Przynajmniej tak wnioskuję po utworach, na jakie się jak dotąd natknęłam.
Mitologia słowiańska to bardzo ciekawy temat - szczególnie, że znamy ją gorzej, niż grecką. ;) Ja w temacie mitów pewnie jeszcze wiele mam do odkrycia. Parę miesięcy temu kupiłam sobie książkę o mitologii nordyckiej, ale przez to, że trochę brakuje mi czasu oraz to, że dzieła literackie dostawałam też na urodziny i święta, przez co lista oczekujących jest długa, nadal jej nie zaczęłam czytać. :(
W wątku "Muzyka" przywoływałam już polskie zespoły, które inspirują się folklorem:
Runika - "Słowianie"

Cronica - "Śpiący Rycerze"

Oba zespoły bardzo lubię, a są tak mało znane. :(
Temat mitologii w sztuce jest tak szeroki, że na pewno materiału do dyskusji nie zabraknie. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

sylvi91

Re: Sztuka!

Post autor: sylvi91 » 2019-04-18, 19:01

Viridiana ciekawe kawałki muzyki wstawiłaś.
Utwory nagrane przez Burial - Archangel i cały album Untrue zaznaczyły się w historii muzyki. Nie jest może to utwór, który często mogę słuchać ale będę do niego wracał.

Gotyk to może i subkultura, ale dla mnie to głównie okres, który zaznaczył się w architekturze, rzeźbie czy malarstwie.

Tutaj jedna z perełek architektury romańskiej i wczesnego gotyku: Klasztor Cystersów w Sulejowie w woj. Łódzkim.



To dla mnie sztuka przez duże S. Kawał historii związany jest z tym miejscem. Przemarsz króla W. Jagiełły z rycerstwem w drodze na Grunwald.

W materiale wspomniano o wykorzystaniu obiektu podczas kręcenia kilku filmów ważnych dla naszej kultury. Pan Wołodyjowski, Potop i nawet serial Janka osadzony w latach dwudziestych XX wieku.
Sztuka filmowa, jakże popularna dzisiaj, przeszła wielką ewolucję od czasów powstania pierwszego kinematografu braci Lumiere w 1895 roku.
Dzisiaj dzieła filmowe wspiera silnie technika komputerowa i takie produkcje jak Avatar albo Władca Pierścieni to prawdziwy majstersztyk.
Cały świat stworzony przez genialnego pisarza J. R. R. Tolkiena został wreszcie przeniesiony na ekran.
Zarówno książka i jak i film są świetne w swojej kategorii.

Sztuka filmowa ma jednak różne oblicze i dla innych będzie taką sztuką np. animowany obraz złożony z tysięcy malowanych ręcznie farbą na pótnie pojedyńczych obrazów.
Współreżyserką jest Pani Dorota Kobiela.

Loving Vincent, to film dedykowany pamięci wybitnego malarza Vincenta Van Gogha.




Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Sztuka!

Post autor: Viridiana » 2019-04-18, 20:31

sylvi91 pisze: 2019-04-18, 19:01 Gotyk to może i subkultura, ale dla mnie to głównie okres, który zaznaczył się w architekturze, rzeźbie czy malarstwie.
Gotyk i subkultura gotycka to dwie różne sprawy. ;)
sylvi91 pisze: 2019-04-18, 19:01 Tutaj jedna z perełek architektury romańskiej i wczesnego gotyku: Klasztor Cystersów w Sulejowie w woj. Łódzkim.
Znam. :) Tutaj inny przykład opactwa cysterskiego (Wąchock):
Obrazek
sylvi91 pisze: 2019-04-18, 19:01 Cały świat stworzony przez genialnego pisarza J. R. R. Tolkiena został wreszcie przeniesiony na ekran.
Zarówno książka i jak i film są świetne w swojej kategorii.
Koniecznie muszę kiedyś poprawić swoją znajomość twórczości Tolkiena. Jak dotąd czytałam i obejrzałam tylko "Hobbita...".
sylvi91 pisze: 2019-04-18, 19:01 Loving Vincent, to film dedykowany pamięci wybitnego malarza Vincenta Van Gogha.
To też muszę kiedyś obejrzeć. ;) W ogóle kilka miesięcy temu widziałam zwiastun innego filmu o van Goghu:
https://niezlasztuka.net/aktualnosci/po ... -zwiastun/
Co do van Gogha, kojarzy mi się on z jedną z dyskusji z moim kolegą (z którym niestety nie mam już kontaktu, ale nie o tym ten wątek):
- W ogóle to van Gogh miał zaburzenia lękowe.
- A czego van Gogh nie miał...
Albo taki żarcik słowny:
Synagoga? Nie wiedziałem, że van Gogh miał syna!
Dobra, koniec żartów. :ymhug:
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ