Bierzmowanie

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
dziwak
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 sty 2019
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Bierzmowanie

Post autor: dziwak » 2019-04-25, 07:26

Krótka piłka: byłem rano w spowiedzi, zapomnialem kilku grzechow. Dzisiaj mam tez bierzmowanie. Czy te bierzmowanie bedzie godne I uzyskam dar ducha swietego itd ?

Magnolia

Re: Bierzmowanie

Post autor: Magnolia » 2019-04-25, 08:11

Zapomniałeś czy zataiłeś?
Jest wśród tych grzechów jakiś ciężki?

dziwak
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 sty 2019
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Bierzmowanie

Post autor: dziwak » 2019-04-25, 08:56

Ciezkie sa, zapomialem, zataic bym sie nie odwazyl

Dodano po 4 minutach 32 sekundach:
Przypomniały mi się gdy usiadlem w lawce, takie juz moje sumienie skrupulanta, nie umiem sie do konca wyspowiadac przez stres I slaba pamiec a potem zle sie z tym czuje

Magnolia

Re: Bierzmowanie

Post autor: Magnolia » 2019-04-25, 10:16

"Rozgrzeszenie usuwa wszystkie grzechy jakie w tej chwili masz na sumieniu, jeśli tylko nie zataiłaś/-łeś jakiegoś grzechu ciężkiego. Usuwa wszystko, wychodzisz z konfesjonału czysty. Jeśli po spowiedzi Ci się przypomni lekki grzech to już Go nie ma, jeśli ciężki, to mówisz go przy następnej spowiedzi. Warunkiem ważności spowiedzi jest niezatajenie grzechu ciężkiego ."
To jest wypowiedź mojego proboszcza. Jeśli nie było zatajenia, to jesteś czysty, a grzech ciężki powiesz przy następnej spowiedzi.
Pamiętasz że grzech ciężki to taki popełniony świadomie, dobrowolnie i w ciężkiej materii?
U skrupulantów wiele grzechów wydaje się być ciężkimi, choć nimi nie są...bo np nie było ciężkiej materii albo dobrowolności...

Polecam szczególnie wątek o spowiedzi, który prostuje wiele kwestii związanych ze spowiedzią.
viewtopic.php?f=75&t=877&start=45
Ostatnio zmieniony 2019-04-25, 10:20 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

dziwak
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 11 sty 2019
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Bierzmowanie

Post autor: dziwak » 2019-04-25, 10:51

Dzięki wielkie za odpowiedź. Niestety moje wypaczone sumienie nie rozroznia nawet czy zdjedzenie paczki chipsow to nie obzarstwo i dlatego dla pewnosci wszystko uznaje za grzech, zatajenia nie bylo zadnego wiec tyle dobrze

Magnolia

Re: Bierzmowanie

Post autor: Magnolia » 2019-04-25, 11:35

Obżarstwem nazwałabym jedzenie bez umiaru, ciągle, prowadzące do otyłości, chorób.
Paczka chipsów, choć zdrowa nie jest, ma swój koniec, prawda? Jeśli poprzestałeś na tej jednaj paczce, to gdzie widzisz problem obżarstwa?

Jak chcesz wyjść ze skrupułów? Uznając wszystko za grzech?! Nie tędy droga.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Bierzmowanie

Post autor: Viridiana » 2019-04-25, 13:20

Właśnie też mi się wydaje, że sporo z tych grzechów wcale nie musiało być ciężkimi. Bo mam wątpliwości, czy o grzechach ciężkich jest tak łatwo zapomnieć, żeby kilka z głowy uciekło.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Bierzmowanie

Post autor: ToTylkoJa » 2019-04-25, 18:33

@Viridiana
Jeśli się jest wystarczająco utalentowanym, można zapomnieć o wszystkim.
Zdarza mi się zapomnieć własne nazwisko.

Magnolia

Re: Bierzmowanie

Post autor: Magnolia » 2019-04-25, 21:22

Myślę o tej sytuacji cały dzień...
Po pierwsze- zadbac o siebie- gdy zorientowałeś się, że zapomniałeś grzechy wyznać, byłeś jeszcze w kościele, mogłeś pójść do spowiedzi jeszcze raz... Nawet mogłeś pójść do kancelarii i poprosić o spowiedź, tego nie trzeba się bać, to jest w najlepiej rozumianym Twoim interesie, szczególnie jeśli wieczorem masz ważne wydarzenie (dziś bierzmowanie, ale kiedyś może tak być z czymś innym ważnym)
Po drugie- popatrz na Jezusa- "do wolności wyswobodził nas Chrystus" - umarł na krzyżu za nasze grzechy, po to by dac nam wolność od grzechu, zrobił to z miłości - Jesli tego ciągle nie rozumiesz, to postaraj się dziś to na wieczornej modlitwie rozważyć. Taka wielka miłość do każdego człowieka przejawia się w ogromnym miłosierdziu, kazdy uczciwy grzesznik, czyli taki który za grzechy żałuje i z upadku się podnosi, może liczyć na to miłosierdzie. Nie musi żyć w strachu, ani lęku, bo ma świadomość ze Bóg wybaczy. Bać się powinni Ci, którzy nie kochają Boga i nie chcą żałować za grzechy.

W Biblii ponad 350 razy padają słowa "nie bój się, nie lękaj się" - to Jezus CI mówi - Nie żyj w strachu i wiecznych wyrzutach, żałuj za grzechy ale żyj w pokoju.

p.s. @Pixel te słowa kierują także do Ciebie.
Ostatnio zmieniony 2019-04-25, 21:23 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Bierzmowanie

Post autor: Magnolia » 2019-04-26, 08:49

Jak sie masz po bierzmowaniu?

ODPOWIEDZ