Papież Franciszek

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Dezerter » 2019-05-02, 17:48

My musimy jednak jako chrześcijanie świadomi, tego czym jest chrześcijaństwo, pozostać wierni nauce Kościoła, a więc naszego biskupa i szerzej episkopatu jako synodu biskupów, ewentualnie szerzej nowego Soboru - to skali zewnętrznej. A w wewnętrznej jest chyba dużo łatwiej, bo jesteśmy tylko my/nasze sumienie/Duch Święty i Prawo Boże zawarte w Piśmie i Tradycji (dla mnie najważniejsza jest ta Starożytna IV wieków). Ja wiem czego się trzymać.
Forum też mamy zrównoważone co do poglądów i damy radę wypracować chrześcijańską i katolicka drogę prowadząca do zbawienia - tak by się nie musieć kiedyś tłumaczyć Naczelnemu Administratorowi.

Magnolio - twoja radę stosuję zawsze w modlitwie wiernych - często prosimy Boga, by pilnował/prowadził/pouczał/natchnął papieża, biskupów i prezbiterów, by prowadzili nas prostą drogą do Domu Ojca.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-02, 19:57

Problem leży w tym, że wygląda na to, że w pewnych kwestiach to, co słyszymy od niektórych hierarchów zaczyna rozchodzić się z tym, co czytamy w Piśmie i Tradycji. A także np. w patrystyce.
Osobiście mam nadzieję, że można to położyć na karb pewnego braku talentu do jasnego formułowania wypowiedzi przez obecnego papieża oraz tego, że pewne rzeczy mówi pochopnie (zwłaszcza w wywiadach).
Pamiętajmy jednak, że to nie papież, ani biskupi, ani sobory kształtują naukę Kościoła (nie mają takich uprawnień) - oni ją jedynie wykładają.

Biserica Dumnezeu

Re: Papież Franciszek

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-02, 22:12

Mozna dodac, ze nawet kwestia papieza heretyka nie rujnuje KOSCIOLA: o ile rzeczywiscie jest heretykiem. I nie mam tu na mysli akurat konkretnej osoby ... lecz samo zagadnienie.
W historii Kosciola tylko raz ( i to posmiertnie ) zostal jeden papiez oficjalnie okreslony jako heretyk. Nie pamietam, ale chyba chodzi o Honoriusza. I nie przyjrzalem sie zagadnieniu glebiej, dlatego moze glosze jakies niescislosci.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-05-11, 07:08

11 kwietnia w Domu św. Marty w Watykanie dokument z Abu Zabi został przypieczętowany symbolicznym gestem. Franciszek położył się na ziemi przed trzema przywódcami z Sudanu i pocałował ich stopy, błagając o pokój. Gest ten powinien być oceniany nie tyle jako znak tego, co potwierdza: poddania Kościoła potęgom politycznym, ale jako znak tego, co neguje: jako odrzucenie królowania Pana Jezusa Chrystusa. Ten, który reprezentuje Chrystusa, na którego imię zgina się każde kolano w niebie i na ziemi (Flp 2,10), musi przyjmować hołd ludzi i narodów, a nie składać hołd komukolwiek.


Powyższe jest cytatem. Całość w poście: viewtopic.php?f=48&t=800&p=186260#p186260
Zaczerpnięte z https://www.pch24.pl/roberto-de-mattei- ... 102,i.html
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-11, 10:12

Przy całym moim sceptycyzmie dla wielu działań papieża Franciszka, ta ocena wydaje mi się nie trafiona i niesprawiedliwa.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Quinque » 2019-05-11, 22:16

E tam, przecież Franciszek to nie pierwszy papież który głosi dziwne rzeczy, był już Jan XXII czy Honoriusz

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-05-11, 22:26

Problem w tym, że często stykamy się z tłumaczeniami wypaczającymi sens wypowiedzi. Albo z wyciętymi fragmentami wypowiedzi wypaczającymi sens całości. Nikt nie neguje roli, ani posłannictwa Franciszka. Chcemy jeno dobrze zrozumieć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-11, 23:07

Andej pisze: 2019-05-11, 22:26 Problem w tym, że często stykamy się z tłumaczeniami wypaczającymi sens wypowiedzi. Albo z wyciętymi fragmentami wypowiedzi wypaczającymi sens całości.
To prawda, ale niestety to już nie tłumaczy wszystkiego.
Tomek Terlikowski wydał w swoim czasie ksiażkę broniąca Franciszka i demaskującą te przekłamania. Ale teraz już też widzi, że wszystkiego tym sie wytłumaczyć nie da.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: takisobie » 2019-08-25, 21:05

Nie potrafię ocenić na ile książka "Papież dyktator skrywana historia pontyfikatu papieża Franciszka" jest wiarygodna ale jeśli zawiera prawdę to dramat.

Eden

Re: Papież Franciszek

Post autor: Eden » 2019-08-26, 08:47

frachtowiec pisze: 2019-08-25, 21:05 Nie potrafię ocenić na ile książka "Papież dyktator skrywana historia pontyfikatu papieża Franciszka" jest wiarygodna ale jeśli zawiera prawdę to dramat.
O czym książka jest?? Aaa... o tym: https://www.znak.com.pl/ksiazka/papiez- ... nna-133323
A kto wybrał tego papieża?! Mówi się, że to Duch św. wybiera - to jak to: ktoś się sprzeciwiać waży??! :-w

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Papież Franciszek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-26, 08:57

Po pierwsze: naprawdę Eden nie wiesz kiedy się zamknąć.
Po drugie: od kiedy to wybór Boga oznacza doskonałość wybranego? Dawid, Mojżesz, Piotr i apostołowie (nie mówiąc juz o Judaszu).

Dominik

Re: Papież Franciszek

Post autor: Dominik » 2019-08-26, 09:04

Eden pisze: 2019-08-26, 08:47
frachtowiec pisze: 2019-08-25, 21:05 Nie potrafię ocenić na ile książka "Papież dyktator skrywana historia pontyfikatu papieża Franciszka" jest wiarygodna ale jeśli zawiera prawdę to dramat.
O czym książka jest?? Aaa... o tym: https://www.znak.com.pl/ksiazka/papiez- ... nna-133323
A kto wybrał tego papieża?! Mówi się, że to Duch św. wybiera - to jak to: ktoś się sprzeciwiać waży??! :-w
Eden, jak coś krytykujesz to niech to ma jakiś sens,,, a nie dodajesz link do książki i dodajesz swoje nic nie wnoszące trzy grosze.
Potraktuj to jako upomnienie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-08-26, 10:03

Eden pisze: 2019-08-26, 08:47 ... A kto wybrał tego papieża?! Mówi się, że to Duch św. wybiera - to jak to: ktoś się sprzeciwiać waży??! ...
Pytanie dość dziecinne. Sadzę, że bez trudu znajdziesz listę tych, którzy brali udział w wyborze. Ale masz rację, na tej liście nie znajdziesz Ducha świętego. Nie dlatego, że nie brał udziału. Dawał tylko natchnienie. Pomagał w podejmowaniu decyzji. Ale odrzucając wpływ Ducha świętego na ludzkie czyny, praktycznie, odrzucasz Trójcę świętą.

Jak rozumiem sprzeciwiasz się Duchowi świętemu. Marginalizujesz Jego role lub wręcz odrzucasz. W ten sposób sprzeciwiasz się jemu samemu.

Uwaga osobista. Odnoszę wrażenie, na podstawie Twoich wypowiedzi nie tylko z tego wątku, że się coraz bardziej zacietrzewiasz. Przyznaję, czynisz to kulturalnie, za Ci chwała. Ale wydaje mi się, że tracisz poczucie rzeczywistości, gdy czujesz imperatyw poczynienia jakiegoś zarzutu. Zakwestionowania czegoś. Na siłę.
I pojawia się arogancja wyrażająca się w tym, że czujesz się władnym oceniania innych. Zapomniałeś, że napisane jest "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni". Człowieka może oceniać tylko Bóg. A my możemy jeno ludzkie czyny. I niech tak zostanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Papież Franciszek

Post autor: Eden » 2019-08-26, 10:19

Andeju, z jednej strony piszesz:
Andej pisze: 2019-08-26, 10:03 Zapomniałeś, że napisane jest "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni". Człowieka może oceniać tylko Bóg.
a wcześniej piszesz o mnie:
Andej pisze: 2019-08-26, 10:03 Ale odrzucając wpływ Ducha świętego na ludzkie czyny, praktycznie, odrzucasz Trójcę świętą.

Jak rozumiem sprzeciwiasz się Duchowi świętemu. Marginalizujesz Jego role lub wręcz odrzucasz. W ten sposób sprzeciwiasz się jemu samemu.
co jest głupotą do n-tej potęgi!
Przestań takie błędy popełniać - wyjdzie Ci to na zdrowie...

Nie ma sensu moja na forum obecność; zdrowia wszystkim życzę: tego fizycznego też :-h

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Papież Franciszek

Post autor: Andej » 2019-08-26, 10:25

Eden pisze: 2019-08-26, 10:19 Andeju, z jednej strony piszesz:
Andej pisze: 2019-08-26, 10:03 Zapomniałeś, że napisane jest "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni". Człowieka może oceniać tylko Bóg.
a wcześniej piszesz o mnie:
Andej pisze: 2019-08-26, 10:03 Ale odrzucając wpływ Ducha świętego na ludzkie czyny, praktycznie, odrzucasz Trójcę świętą.

Jak rozumiem sprzeciwiasz się Duchowi świętemu. Marginalizujesz Jego role lub wręcz odrzucasz. W ten sposób sprzeciwiasz się jemu samemu.
co jest głupotą do n-tej potęgi!
Przestań takie błędy popełniać - wyjdzie Ci to na zdrowie...

Nie ma sensu moja na forum obecność; zdrowia wszystkim życzę: tego fizycznego też :-h
Nie paniał. Nie odróżniasz oceniania człowieka od oceniania jego działania. Masz rację w jednym. Bez odróżnienia oceny człowieka, od oceny jego czy nów, nie da się zrozumieć Biblii. A nie pojmując Biblii nie ma sensu zabierać głosu na tematy z nią związane. A wiar, przynajmniej katolicka, jest nierozerwalnie związana z Biblią. Katolicy wierzą, że jest Księgo natchnioną. Że przekazuje wole bożą. Odrzucając to odrzucasz sens dyskusji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ