Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2019-05-15, 14:20

To słabe. Bo nawet jak ksiądz potem dowie się z innego źródła to nic nie może powiedzieć... chyba. Sprytny pedofil profilaktycznie pójdzie do spowiedzi do przełożonego.
Ostatnio zmieniony 2019-05-15, 14:21 przez Praktyk, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2019-05-15, 14:57

Tajemnica spowiedzi jest nadrzędna. Ale spowiednik może nakazać określone działanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-15, 15:03

Ale nie oszukujmy się, nakazywać to sobie może, a jak ktoś chce to i tak będzie robił swoje.

Kalart

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Kalart » 2019-05-15, 15:30

Tylko co po wtedy przystępować do spowiedzi? Ale cóż, logika wierzących bywa niezbadana.
Zapewne po prostu się szuka kolejnego księdza tak długo, aż ewentualna pokuta będzie brzmieć inaczej niż "idź na policję i się przyznaj". Może trafi się jakiś wyrozumiały, co każe tylko się modlić. Ale jak można połączyć takie życie z choćby imitacją wiary...

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2019-05-15, 15:50

Kalart pisze: 2019-05-15, 15:30 Tylko co po wtedy przystępować do spowiedzi? Ale cóż, logika wierzących bywa niezbadana.
Zapewne po prostu się szuka kolejnego księdza tak długo, aż ewentualna pokuta będzie brzmieć inaczej niż "idź na policję i się przyznaj". Może trafi się jakiś wyrozumiały, co każe tylko się modlić. Ale jak można połączyć takie życie z choćby imitacją wiary...
Nie można tego połączyć. Modlitwy to mogą być pokutą za nie chodzenie do kościoła.
"Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu" przy pedofilli to poważniejszy temat.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18933
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-15, 16:18

ToTylkoJa pisze: 2019-05-15, 15:03 Ale nie oszukujmy się, nakazywać to sobie może, a jak ktoś chce to i tak będzie robił swoje.
Nie całkiem. Można związać odpuszczenie z określonym działaniem

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2019-05-15, 16:24

Marek_Piotrowski pisze: 2019-05-15, 16:18 Nie całkiem. Można związać odpuszczenie z określonym działaniem
To na pewno, ale nie sądzisz, że popełniający pedofilię mogą wykorzystywać spowiedź jako zabezpieczenie milczenia ?
Mogą iść do spowiedzi bez intencji odpuszczenia, a jedynie by związać spowiednika tajemnicą.

Powinno dać się zwolnić spowiednika z tajemnicy jeśli nie było intencji szczerej spowiedzi. Chociaż to trudne do wykazania.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2019-05-15, 16:42

Praktyk pisze: 2019-05-15, 16:24... mogą wykorzystywać spowiedź jako zabezpieczenie milczenia ? ...
Zabezpieczenia przed czym? Jaki sens ma? Żeby się pochwalić? W jakich złych intencjach można (da się) przystąpić do spowiedzi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-15, 16:55

Jeśli ten duchowny, który przyjmował spowiedź wcześniej miał podejrzenia i próbowałby to sprawdzić, zwracając się do wyższej instancji byłby problem bo zostałby oskarżony o złamanie tajemnicy spowiedzi.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2019-05-15, 16:57

Andej pisze: 2019-05-15, 16:42
Praktyk pisze: 2019-05-15, 16:24... mogą wykorzystywać spowiedź jako zabezpieczenie milczenia ? ...
Zabezpieczenia przed czym? Jaki sens ma? Żeby się pochwalić? W jakich złych intencjach można (da się) przystąpić do spowiedzi?
Nie tak. Idąc do przełożonego pedofil związuje go tajemnicą. Następnie jeśli ofiara pójdzie do proboszcza by powiedzieć o zdarzeniu on nadal nie może nic zrobić w moim zrozumieniu.
Złą intencją jest właśnie to związanie tajemnicą.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Kalart

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Kalart » 2019-05-15, 17:16

Ależ jakie to związanie? Proboszcz może powiedzieć ofierze, by udała się na policję, a samemu zapewnić duchowe wsparcie.
Jeśli w danej sytuacji jest taka potrzeba, do swoich przełożonych zaś wysłać list gdzie poinformuje tylko i wyłącznie o tym fakcie, że przyszła ofiara i przekazała takie informacje, zaś dalszymi krokami już powinna zajmować się kuria.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Praktyk » 2019-05-15, 17:25

W sumie racja.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2019-05-15, 19:08

Praktyk pisze: 2019-05-15, 16:57... jeśli ofiara pójdzie do proboszcza by powiedzieć o zdarzeniu on nadal nie może nic zrobić ...
Bynajmniej. Informacje uzyskane inną drogą nie podlegają rygorom tajemnicy spowiedzi. Nawet, jeśli są tożsame.

Informacji uzyskanych w trakcie spowiedzi nie może udostępniać nikomu, zwłaszcza, gdyby to w jakikolwiek sposób mogło wpłynąć na identyfikację.

Wyłącznie nakaz zgłoszenia pod groźbą ekskomuniki. Wzgl. brak rozgrzeszenia do czasu zgłoszenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Viridiana » 2019-05-15, 19:24

Praktyk pisze: 2019-05-15, 14:04 Jak to jest w ogóle, gdy pedofil wyspowiada się swojemu proboszczowi ? Czy ten ma możliwość zgłosić to na policję ? Czy obowiązuje go tajemnica ?
Hmm...
Za uczynione zło trzeba zadośćuczynić, wobec czego jeżeli ksiądz spowiadający się z pedofilii nie wyrazi chęci oddania się w ręce wymiaru sprawiedliwości, to wtedy mam wątpliwości, czy dałabym mu na miejscu spowiednika rozgrzeszenie.
Ale tajemnica spowiedzi to tajemnica spowiedzi...
W ogóle sytuacja jest trochę abstrakcyjna, bo jeżeli ktoś naprawdę odważy się wyznać grzech pedofilii w konfesjonale, to musi mieć ku temu jakiś sensowny powód. Pedofil, który nie żałuje, wolałby chyba zataić ten grzech.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18933
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-15, 19:25

Praktyk pisze: 2019-05-15, 16:57
Nie tak. Idąc do przełożonego pedofil związuje go tajemnicą. Następnie jeśli ofiara pójdzie do proboszcza by powiedzieć o zdarzeniu on nadal nie może nic zrobić w moim zrozumieniu.
Nic podobnego. Tajemnica dotyczy tego, co się usłyszało na spowiedzi.

ODPOWIEDZ