Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Dezerter » 2019-05-17, 21:50

Jestem po Misjach Świętych prowadzonych przez dwóch rewelacyjnych Ojców Oblatów Maryji Niepokalanej Paweł Gomulak OMI z Kędzierzyna-Koźla i Janusz Napierała OMI z Laskowic Pomorskich - polecam ich gorąco jako rekolekcjonistów i misjonarzy.
Jednym z odkrywczych rzeczy jakie powiedzieli to było pokazanie w nowym świetle (dla mnie) grzechu pierworodnego. W popularnej i dotychczas mojej świadomości "to ona" czyli Ewa jest wszystkiemu winna, tak nas w większości tekstów również Kościół uczy. O. Paweł , biblista, hebraista i misjonarz miłosierdzia w jednym podając testy biblijne przeprowadził logiczne dowodzenie, że to tak naprawdę nie Ewa była za wszystko odpowiedzialna. Co sadzicie?. Chciałbym byśmy prześledzili i zbadali co Pismo mówi - zapraszam.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-17, 23:31

Od kiedy poznalem chrzescijanstwo ( nie wchodzac w szczegoly ) to zawsze bylem uczony, iz oboje z naszych prarodzicow byli winni.
Nie spotkalem innej nauki.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-18, 00:07

I ja.

Wolfi

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Wolfi » 2019-05-18, 00:36

Ewa ladacznica jedna

Dostajesz ostrzeżenie za ten post. Dominik
Ostatnio zmieniony 2019-05-18, 09:21 przez Wolfi, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-18, 09:13

Wolfi wybacz ... ale przekroczyles granice wszelkiego dobrego smaku. Zglaszam twa wypowiedz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Andej » 2019-05-18, 09:32

To ciekawe odkrycie z tą winą Ewy. Tym bardziej, że zwykle mówi się "wina Adama".
Ale ciekawy jestem, z jakich fragmentów Biblii da się wyciągnąć wniosek, że to wina kobiety? Interesujące jest też w jakich wypowiedziach Kościół sugerował winę wyłącznie kobiety.
Poza kolorowankami dla dzieci, w których Ewa trzyma jabłko, nie przypominam sobie innych źródeł.

Jednak temat wart jest zgłębienia. Nawet jeśli to tylko regionalizm. Bo jeśli oblaci wywołali ten temat, to znaczy, że gdzieś musieli się z nim zetknąć. A to znaczy, ze gdzieś wśród ludu są takie mniemania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Dominik » 2019-05-18, 10:02

Może zacznijmy od początku, czyli gdzie to Kościół uczy, że to wyłącznie Ewa (pomijamy węża) jest winna.

Adam miał opiekować się Edenem, zwierzętami i kobietą, czy tak? Czyli to jego decyzja powinna być najważniejsza. Adam był z Ewą, był przy niej gdy zrywała owoc, nie powstrzymał jej. Znał zakaz, więc nie mógł być bez winny. Nawet bym powiedział, że wina Adama jest większa niż Ewy.

Kalart

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Kalart » 2019-05-18, 10:13

Jeśli Adam miał się opiekować kobietą, ale kobieta nie miała opiekować się Adamem - już widać sugestię wyższości Adama nad Ewą. Niekoniecznie taki jest przekaz Kościoła. Oczywiście średniowieczni święci i doktorzy teologii niejednokrotnie tak twierdzili (np. św. Hierochim czy św. Augustyn) i tak było przyjęte przez wieki, ale to nie jest oficjalna nauka.
Fragment Biblii? Początek grzechu przez kobietę i przez nią też wszyscy umieramy*. Syr 25, 24. Cytat z większego artykułu https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/wiaspra_03.html

Interpretować to, że Adam był z Ewą można na różne sposoby. Spotkałem się z interpretacjami, że Adam był w ogóle nieświadomy tego, że owoc jest z drzewa poznania; ot, Ewa przyniosła mu owoc, a o tym skąd jest - dowiedział się po fakcie. "Który był z nią" może być po prostu przypomnieniem faktu, że oboje znajdowali się w ogrodzie Eden.
Cóż, zrobić, jak Biblia jest tak napisana, że dopuszcza różne logiczne interpretacje? Tymczasem taki pogląd przez wieki funkcjonował. Ewa jest porównywana do Pandory, która otworzyła puszkę pełną nieszczęść.

Dominik

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Dominik » 2019-05-18, 10:20

Właśnie, różne logiczne interpretacje. Nie wszystko to co jest logiczne, musi być prawdą.
"Który był z nią", tylko przecież logiczne jest, że oboje byli w ogrodzie Eden, więc po co o tym wspominać w tym znaczeniu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Andej » 2019-05-18, 10:48

Jest współodpowiedzialność. Zarówno współodpowiedzialność, jak też reakcja Adama na pojawienie się Boga są jednoznaczną oznaka współodpowiedzialności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Kalart » 2019-05-18, 11:14

@Dominik
Taki jest język biblijny. "Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem»" Rdz 3, 12 też mówi o oczywistości. Wystarczyłoby "Niewiasta".
Przy czym takie pytanie w ustach istoty wszechwiedzącej "«Gdzie jesteś?" jest... no właśnie. Po co istota wszechwiedząca miałaby pytać? Bardziej logiczne byłoby "Adamie, wyjdź" itp.
Reakcja Adama prędzej wskazuje na działanie grzechu pierworodnego. Nie powiedział "ukryłem się, bo się wstydzę swojego czynu", tylko że "jestem nagi". Reakcja nie wskazuje na współodpowiedzialność.

Przecież nie bronię tezy że Adam jest niewinny, tylko wskazuję że taka teza istniała. W czasach, gdy księgi były drogie i nie każdy miał Biblię, nikt nie mógł skonfrontować opinii z tekstem Księgi Rodzaju i dojść do innych wniosków. Jak chłopstwu się powiedziało, że Ewa jest winną i dlatego powinna służyć mężczyźnie, to chłopstwo się słuchało.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-18, 12:59

Oboje, i Adam i Ewa mają swoje miejsce w tym grzechu.
Istotne jest - od początków praktycznie chrześcijaństwa - nie tylko pokazanie Jezusa - Nowego Adama, ale i Maryi - Nowej Ewy.
Tak jak Ewa przez swoje nieposłuszeństwo poczęła grzech prowadzący do śmierci; Maryja, Nowa Ewa, przez posłuszeństwo zrodziła Jezusa który przyniósł nam życie. Tak twierdził św.Justyn Męczennik (+167), a po nim św.Ireneusz (+202) który pisał:
„(…) węzeł nieposłuszeństwa został rozsupłany przez posłuszeństwo Maryi. Co bowiem Ewa dziewica przez niewiarę zawiązała, to dziewica Maryja rozwiązała przez wiarę”
Zwiastowanie w Ewangelii wg. św.Łukasza i scena kuszenia Ewy z Księgi Rodzaju uzupełniają się – Stara Ewa ulega „propozycji” Szatana, Nowa Ewa przystaje na bożą propozycję. W wyniku grzechu pierwszej cała ludzkość znajdzie się w sytuacji odłączenia od Boga, w wyniku posłuszeństwa drugiej powstanie całkiem Nowa Ludzkość, której Jezus przywrócił relację z Bogiem. To co Ewa niszczy, Maryja naprawia.
Obie biblijne kobiety stoją jakby w drugim rzędzie wydarzeń biblijnych (losy ludzkości w pierwszym wypadku spoczywają na Adamie, w drugim – na Chrystusie), jednak ich rola nie jest bynajmniej pasywna; Ewa doprowadza Adama do grzechu pierworodnego, Maryja swoim „Fiat” wprowadza do działania Jezusa – Głowę Nowej Ludzkości, który zbawi Świat i z którym każdy chrześcijanin tworzy jedno Ciało (1 Kor 12,27). Obie niewiasty mają też udział w skutkach owych działań (i to z całym swoim potomstwem)
Oczywiście w przypadku Maryi jest to potomstwo duchowe (Ap 12,17)

robbo1

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: robbo1 » 2019-05-19, 15:06

W 1 Tym.2:13-14 czytamy,że to mężczyzna został ukształtowany pierwszy,potem kobieta.
W wer.14 ,że to nie mężczyzna został zwiedziony,tylko kobieta i to w zupełności i popadła w występek.
Czytamy tam,że to nie mężczyzna "pierwszy dał się uwieść [przez szatana] ,lecz to właśnie kobieta p i e r w s z a sprzeniewierzyła się zakazowi".
To pewnie dla wielu stało się wywodem do obciążenia głównie kobiety.
Niemniej pierwsza świadczy,że nie jedyna.
Jej móż uległ jednak jej i pośrednio szatanowi.
Jak to z tym przysłowiem,gdzie diabeł nie może ,to...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Andej » 2019-05-19, 22:19

robbo1 pisze: 2019-05-19, 15:06 ... Jej móż uległ jednak jej i pośrednio szatanowi. ...
Tak. I na tym polega jego wina. A nawet dwa przewinienia. Zjadł, i nie powstrzymał.

Jeśli, jak piszesz, był odpowiedzialny za Ewę, to tym większe jego wina.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto winny grzechu Ewa czy Adam?

Post autor: Dezerter » 2019-05-19, 23:33

Może tylko w moim środowisku funkcjonuje popularna opinia, ze to Ewa jest winna, że to przez nią itd. Nie pisze tu oczywiście o opinii teologicznej, tylko ludowej, kulturowej.
Biblia jednak pokazuje to trochę inaczej
Kto dostał zakaz spożywania - obydwoje, czy tylko Adam?
15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. 16 A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; 17 ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz»8.
Ewy wówczas jeszcze nie było
Kto miał wszystkiego pilnować i doglądać? - obydwoje czy tylko Adam?
15 Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał.
Ewy wówczas jeszcze nie było
Jeszcze jeden argument za winą Adama
Zobaczcie co działo się jak Ewa zjadła a co jak Adam, - kiedy grzech zaczął działać, kiedy straciliśmy rajską rzeczywistość?
Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. 7 A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy
Jak Ewa zjadła to nic się ie działo!
Kolejny argument za nasza panowie winą
Kogo Bóg woła na dywanik! - oboje?
9 Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: «Gdzie jesteś?» 10 On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». 11 Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść
Wołał odpowiedzialnego.
Przez kogo w końcu musimy żyć na tak nieprzyjaznej ziemi- przez obydwoje prarodziców?
zobaczmy co mówi Słowo
17 Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu:
Wyraźnie Bóg mówi " z twego"
Przyznam, że Oblaci zmienili moje widzenie tego fundamentalnego wydarzenia
ale to dobrze, bo człowiek uczy się do końca życia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”