Czy kosmici dostąpią zbawienia?

UFO, obce cywilizacje, niewyjaśnione zjawiska na Ziemi. Ciężkie dyskusje na ciężkie tematy.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Andej » 2019-06-04, 21:38

Jeśli to istoty rozumne, to z pewnością Bóg przewidział dla nich jakiś plan zbawienia. Ale nie widzę żadnego powodu, lda którego miałby on być analogiczny do naszego. Jak też wcale nie muszą mieć humanoidalnej formy. Zakładam jednak, że niebo jest wspólne. Poczekaj. Jak zasłużysz, to się dowiesz.
Jesteś kolejnym miłośnikiem fantazy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2019-06-04, 23:05

Inne istoty myślące - jeśli istnieją to na pewno mają inne widzenie Boga, inne doświadczenie i inne poznanie. Nie wykluczam, że w jakimś sensie i stopniu wspólne naszemu, nawet to prawdopodobne.
Ostatnio zmieniony 2019-06-04, 23:06 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Magnolia » 2019-06-05, 08:46

X_o pisze: 2019-06-04, 21:17 Wiemy, że życie poza ziemskie istnieje,
Skąd wiemy? Ja nie wiem! Są jakieś rzetelne dowody?!

Dominik

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Dominik » 2019-06-05, 09:50

Co w przypadku jeśli np. nasze pupile domowe koty staną się istotami rozumnymi i będą świadome swego istnienia?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-05, 10:07

Ja bym to nazwała raczej: biorąc pod uwagę rozmiary wszechświata jest pewne prawdopodobieństwo, że życie pozaziemskie istnieje i istnieją przesłanki, które pozwalają PODEJRZEWAĆ, że zanim wyginęło, było w naszym układzie słonecznym i być może nadal szczątkowo jest (mówimy raczej o jednokomórkowcach, może bakteriach, niż obcych chcących przejąć
wszechświat)
Ale ja nie jestem od dawna na bieżąco, dużo mogło się zmienić.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Andej » 2019-06-05, 13:41

Ująłbym inaczej. Nie ma przesłanek do twierdzenia, że jesteśmy jedynymi istotami rozumnymi.

Zwierzęta będą, jeśli tylko ich obecność będzie komuś koniecznie potrzebna do szczęścia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Kalart » 2019-06-08, 08:21

ToTylkoJa przecież napisała, jaka istnieje przesłanka ku istnieniu życia pozaziemskiego. Przesłanki więc jak najbardziej są.
Dokładnie takie same przesłanki ku istnieniu Boga niektórzy nazywają "dowodami logicznymi". "Wszechświat jest zbyt wielki, by była tu tylko ludzkość" a "życie jest zbyt skomplikowane, by powstało na drodze ewolucji" - to dokładnie tego samego poziomu przesłanki. Choć w mojej opinii większa szansa na istnienie życie pozaziemskiego niż Boga.

Aby kosmici potrzebowaliby dostąpić zbawienia, musieliby zgrzeszyć. O ile więc nie było kosmicznych Adama i Ewy...
Choć pewnie każdy rodzaj inteligentnych istot buntuje się przeciw Bogu. Zaczęło się od aniołów, potem ludzkość - czemu nie kosmici?

Biserica Dumnezeu

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-06-08, 09:13

Wszystkie istoty zamieszkujace znany nam wszechswiat ( kosmos )sa kosmitami. W sensie ogolnym ludzkosc to jeden ( jesli istnieja inni - zakladam, ze moga istniec ) z przedstawicieli ( zbiorowych ) kosmitow.

Kalart

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Kalart » 2019-06-08, 10:02

Podobno jesteś wielbicielem słowników. Masz tu definicję kosmity:
kosmita «domniemany mieszkaniec planety innej niż Ziemia»

Biserica Dumnezeu

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-06-08, 22:47

Nieporozumienie - nie jest to dyskusja encyklopedystow.
Dlatego dlatego dopuszczalne sa skojarzenia oraz wnioski wynikajace z rozszerzenia wyrazu.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-10, 20:45

Mówiąc "istnieją przesłanki" mam na myśli nie tylko rozmiary wszechświara, ale i jego domniemaną historię. Jeśli podejrzewa się, że na Tytanie (chyba, jeśli pomyliłam, proszę o korektę) i Marsie kiedyś istniało życie (i być może przetrwało w postaci jakiś jednokomórkowców), to prawdopodobieństwo, że gdzieś we wszechświecie również powstało życie, rośnie.
Ja bym podchodziła do tego z ogromnym dystansem. Ale jednak nie wykluczała.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Andej » 2019-06-11, 16:24

Coraz rzadziej spotykam kosmitów. Ale w telewizji wciąż ich dostrzegam. I to coraz więcej. Wydaje mi się, że co najmniej połowa z tych ubogotęczowych* to kosmici.

* ubogotęczowi to wyznawcy tęczy pozbawionej jednej z barw.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Tek de Cart » 2020-01-02, 16:09

Polecam 'trylogie międzyplanetarna' C.S.Lewisa. bardzo ciekawie ten problem jest tam ujęty - i czyta się dobrze bo to powieść a nie teologia/filozofia ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Eden

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Eden » 2020-01-02, 16:16

Nieoczekiwanie wątek zbawienia pozaziemskich istot pojawił się w tym moim temacie: viewtopic.php?f=27&t=9860
Zapraszam do poznania treści mojej z @Andej dotychczasowej rozmowy :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy kosmici dostąpią zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-02, 17:04

Na razie nie ma żadnych dowodów na istnienie życia poza ziemią. Tym bardziej życia rozumnego. Błagam tylko, proszę nie wyjeżdżać z "równaniem Drake'a".

ODPOWIEDZ