Dlaczego eutanazja jest dobra?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-10, 13:21

Z chrześcijańskiej perspektywy nie.
Nie masz prawa odbierać życia, które zostało Ci podarowane przez Boga. Nie masz prawa odbierać życia innym, zwierzętom, ani sobie. Nie możesz nawet skrzywdzić rośliny (bez powodu, nie mówimy oczywiście o zbiorach i takich tam). To też zostało stworzone przez Boga.
W takim grubym uproszczeniu: nie szanując boskiego stworzenia, nie szanujesz Boga.

Dominik

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Dominik » 2019-06-10, 15:23

X_o pisze: 2019-06-10, 12:39 Skoro mamy prawo godnie zyć to musimy mieć też prawo godnie umrzeć. Brzmi logicznie i takie jest.
mamy prawo godnie żyć - OK, masz racje
mamy prawo na godną śmierć - OK, masz racje,, np. naturalna śmierć wśród kochającej rodziny
,,, ale eutanazja nie jest godną śmiercią,,, wydaje mi się że zazwyczaj eutanazja jest wołaniem o pomoc, brakiem wsparcia, miłości ze strony rodziny,, więc co w tym godnego?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-10, 17:18

Nie ma nic godnego w zabiciu siebie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Dezerter » 2019-06-10, 22:11

A jak ocenicie gdy np bardzo stara osoba mająca cukrzycę i schorowana tak bardzo, że już "nic mi z życia nie zostało", żadnych przyjemności ani sensu w dalszym uporczywym trzymaniu się przy życiu, ...
jeśli taka osoba nie weźmie świadomie insuliny (przekroczenie górnej granicy w kilka godzin), albo weźmie normalnie nie jedząc po tym posiłku (cukier w kilka godzin spada poniżej 40 co kończy się śmiercią)?
czy to ?
- eutanazja
- samobójstwo
- normalna naturalna śmierć na skutek zaprzestania leczenia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Dominik » 2019-06-10, 22:55

Dla mnie nie da się tego zero jedynkowo ocenić. Uporczywa terapia może być różnie odbierana, dla jednej osoby będzie to złamany paluszek, dla drugiej jakieś nieustające bóle fizyczne.
Jedna choroba, tabletki siup, ok nie boli, ale nie mogę tego robić
Druga choroba, tabletki siup, ok nie boli, ale nie mogę tego robić
Trzecia choroba, tabletki siup, ok nie boli, ale nie mogę tego robić

Gdzieś musi być granica,,, i nie bardzo podoba mi się to, że w takiej sytuacji bardzo starej kobiety gdyby nie wzięła świadomie leków miała by zostać potępiona.
Po prostu, czy nie będzie to nienaturalnym wydłużaniem czyjegoś życia?


Pytanie czy to będzie eutanazja, samobójstwo czy naturalna śmierć uważam za jakąś grę psychologiczną, mającą na celu podtrzymanie dalszego życia, cierpienia. Wymuszenie dalszego przyjmowania insuliny, posiłków.
Bo tak
jeśli samobójstwo,,, to piekło
eutanazja,,, no raczej nie,, jak już to samobójstwo
naturalna śmierć,,, i tutaj wracamy do punktu wyjścia,, np. czy świadomie zaniechanie prostej operacji na wyrostek będzie naturalną śmiercią? Dawniej się umierało od tego, dziś już nie.

Czy jeśli lekarz przepisze jakiś lek, który niepotrzebnie przedłuży męczarnie,, to czy jego świadome odstawienie będzie czymś złym, jeśli to spowoduje naszą śmierć?
Dlaczego lekarz ma być "bogiem", który tylko niepotrzebnie przedłuży nasze życie?

Za dużo jest zmiennych, by dać jednoznaczną odpowiedz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Dezerter » 2019-06-10, 23:29

Zgadzam się z tobą Dominiku- szukałem specjalnie przykładu, by pokazac, że nie zawsze wszystko można precyzyjnie nazwać i rozdzielić.
Inny przykład - wykrywają komuś raka w stadium nieoperacyjnym, proponują jakieś terapie typu chemia, naświetlanie, ale nie dają gwarancji wyleczenia, a nawet szanse wyleczenia określają jako poniżej 50%.
Ja bym chyba wybrał cieszenie się tym co mi pozostało i zrobienie rzeczy , których nie zrobiłem, nie załatwiłem, niż spędzanie czasu w szpitalach na wykończającej organizm terapii.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-06-10, 23:40

Odnosze wrazenie( a nawet wydaje mi sie, ze jestem przekonany ) iz jestesmy wolni w takich sytuacjach w wyborze: mamy prawo podjac terapie, ale z czystym sercem przed Bogiem mamy prawo takiej terapii nie podejmowac.

Magnolia

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Magnolia » 2019-06-11, 08:03

Ja nie jestem w stanie dyskutować w temacie który brzmi : "dlaczego eutanazja jest dobra?"

To juz jest założenie, może czyjaś pewność, przekonanie, a dyskutanci mają podać argumenty ZA eutanazją...
Na mnie nie liczcie, eutanazja nie jest dobra, z moralnego punktu widzenia.
Poza tym jak zwykle trzeba najpierw poznać definicję eutanazji, żeby wiedzieć dokładnie o czym rozmawiacie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-11, 11:11

Oczywiście że mamy prawo zaniechać tzw. "uporczywej terapii" ale przykład z insuliną jest niedobry; to nie jest uciążliwa terapia, tylko zwykłe samobójstwo. Podobnie jak zaniechanie prostej operacji o której pisał Dominik.
Uporczywa terapia to jest sprawa ekstremalna, a nie pretekst.
Przy okazji: szanse wyleczenia ok. 50% to całkiem spore szanse.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Viridiana » 2019-06-11, 14:45

Dezerter pisze: 2019-06-10, 22:11 jeśli taka osoba nie weźmie świadomie insuliny (przekroczenie górnej granicy w kilka godzin), albo weźmie normalnie nie jedząc po tym posiłku (cukier w kilka godzin spada poniżej 40 co kończy się śmiercią)?
czy to ?
- eutanazja
- samobójstwo
- normalna naturalna śmierć na skutek zaprzestania leczenia
Wydaje mi się, że mimo wszystko to samobójstwo.
samobójstwo
1. «celowe odebranie sobie życia»
https://sjp.pwn.pl/sjp/samobojstwo;2519017.html
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-11, 14:52

A ja myślę, że to jednak może być trochę bardziej złożone i wszystko trzeba rozważać osobno.
Np. jeśli teraz przestanę brać moje leki, nic się nie stanie. Potem będę zmęczona, agresywna i stopniowo większość czynności, które organizm wykonuje bez mojej woli będzie się psuć, aż za 15 lat (jeśli będę odmawiać cały czas leczenia) doprowadzę się do stanu, gdzie już nie będzie się dało tego odratować.
To wynikałoby tylko z ignorancji, więc niby samobójstwo, a jednak bardziej głupota niż świadomy zamach na własną osobę (wystarczy się naczytać świetnych rad na niektórych stronach, żeby zwątpić w ludzkość).

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-06-11, 16:03

To jest wedlug mnie ulomnosc calej ludzkosci.
Ale ja bardziej mysle o sytuacji albo permanentnego bolu ( cierpienia ), albo permamentnej beznadziei trwania w zastanym stanie - trwania, ktore trwa jedynie za pomoca sztucznych srodkow czy sposobow, niewlasciwych naturze.
O takiej sytuacji mysle i sadze, ze tutaj maoze byc prawo wyboru zaprzestania tej drogi, a pozostaniu jedynie przy tym, co z Bozego daru mamy wlane jako naturalne procesy zyciowe. I wowczas albo Bog przedluzy , albo wezmie do siebie.
Tak to bym widzial.

Ps: nie namawiam, ani nie pragne wystepowac przeciwko Bogu.
Wydaje i sie, ze dyskutujemy o zupelnie innych kwestaich, niz samobojstwo dla samego samobojstwa.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Viridiana » 2019-06-11, 22:07

ToTylkoJa pisze: 2019-06-11, 14:52 To wynikałoby tylko z ignorancji, więc niby samobójstwo, a jednak bardziej głupota niż świadomy zamach na własną osobę
Toteż w przytoczonej przeze mnie definicji podkreślone jest, że to działanie celowe. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-12, 23:59

Eutanazja to wołanie o pomoc. Ważna historia: https://jedenznas.pl/12-lat-temu-chcial ... G16o5kVW3Y

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego eutanazja jest dobra?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-15, 15:54

Wkraczasz na temat uporczywej terapii, który był poruszony w innym wątku

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”