Biblia z dużą czcionką

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Kasia

Biblia z dużą czcionką

Post autor: Kasia » 2019-06-13, 14:07

Mam duże problemy ze wzrokiem, a chcę czytać Słowo Boże. Do tej pory słuchałam Biblii Audio Superprodukcji; całe księgi, bez podziału na rozdziały, są dostępne na oficjalnej stronie do pobrania za darmo. Dotychczas uważałam ten sposób poznawania Słowa Bożego za dobry, jednak niewystarczający. Słuchanie nie daje możliwości zapoznawania się z tekstami podobnymi, z przypisami itd., co wymusza czytanie. Przesłuchałam prawie cały Nowy Testament w ten sposób i nie wszystko zrozumiałam, bo bardzo rzadko czytałam przypisy, nie mówiąc już o fragmentach podobnych. Nie chodzi mi o naukowe podejście do Pisma Świętego, ale uważam, że przypisy czy objaśnienia są po to, by każdy mógł z nich korzystać.

Dawno temu dostałam na I Komunię Świętą Biblię Tysiąclecia. Próbowałam ją czytać, ale nie daję rady z powodu wzroku. Nie wiem, czy jest sens rozglądać się za innym wydaniem, skoro w domu już jedno jest. Z drugiej strony skoro i tak z niego nie korzystam, może inni skorzystają, a ja będę czytać takie wydanie, które nie będzie męczyło moich oczu.

Ktoś mi kiedyś zaproponował, że odstąpi mi egzemplarz Nowego Testamentu z dużą czcionka, ale po przemyśleniu doszłam do wniosku, że chcę czytać całą Biblię. Znalazłam w internecie z dużą czcionką Biblię Tysiąclecia, Biblię Paulistów, przekład bpa Romaniuka i nie wiem, na który się zdecydować, tym bardziej że nie widzę tych wydań na żywo – przeczytałam, że Biblia Tysiąclecia ma czcionkę 14,2 pkt, to chyba nieźle. Co do pozostałych, nie mam pojęcia. Niektóre wydania mają też ilustracje, co uważam za zbędne, bo przecież duża czcionka pociąga za sobą większy format, a zatem i ciężar, więc po co dodawać jeszcze kolejne kartki?

Mam też czytnik e-booków, ale jeśli chodzi o Pismo Święte, polski rynek pod tym względem nie ma wiele do zaoferowania. Znaleźć można przekłady protestanckie, przekład ekumeniczny i bpa Romaniuka – ten ostatni, mimo że katolicki i mimo (jeśli dobrze pamiętam) pozytywnej opinii Jana Pawła II nie jest przekładem, który by mnie bardzo interesował. Biblię Tysiąclecia można w tej formie nabyć tylko na pendrive, co jest dziwne i nietypowe jak na rynek e-booków i nawet nie mogę znaleźć darmowego fragmentu do przejrzenia – e-book, zwłaszcza Biblii, powinien być dobrze zrobiony, a nie chcę kupować czegoś, o czym nie wiem, jak wygląda, zwłaszcza za tak wysoką, jak na e-booki, cenę. Smartfona nie posiadam, więc wszelkie aplikacje odpadają.

Moje pytanie jest następujące: czy warto w moim przypadku rozglądać się za wydaniem papierowym Pisma Świętego z dużą czcionką, a jeżeli tak, to na które się zdecydować?

Dominik

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Dominik » 2019-06-13, 14:31

Może wydrukować Biblie z czcionką jaka Ci pasuje, z przekładu jaki chcesz i skorzystać z usług introligatorskich?
Z prawidłowym ułożeniem przypisów będzie pewnie problem przy takim wydruku.

Kasia

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Kasia » 2019-06-13, 16:58

Dlatego myślę, że lepiej kupić oryginał, bo zależy mi na przypisach. Poza tym koszt takiego wydruku byłby taki sam, o ile nie wyższy, jak gdybym zakupiła oryginalne wydanie.
Ostatnio zmieniony 2019-06-13, 16:59 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Dominik » 2019-06-13, 17:21

Jasne, jeśli jest oryginał to wyjdzie on taniej. Po prostu źle Cie zrozumiałem, myślałem, że nie ma wydania z dużą czcionka jakiego poszukujesz.

Kasia

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Kasia » 2019-06-13, 17:33

Napisałam:

Znalazłam w internecie z dużą czcionką Biblię Tysiąclecia, Biblię Paulistów, przekład bpa Romaniuka i nie wiem, na który się zdecydować, tym bardziej że nie widzę tych wydań na żywo...

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Efezjan » 2019-06-15, 20:24

Kasia pisze: 2019-06-13, 17:33 Napisałam:

Znalazłam w internecie z dużą czcionką Biblię Tysiąclecia, Biblię Paulistów, przekład bpa Romaniuka i nie wiem, na który się zdecydować, tym bardziej że nie widzę tych wydań na żywo...
Tysiąclatkę słyszymy podczas czytań w kościele. Polecam paulistów. Mam i używam, aczkolwiek częściej poznańską.

Znalazłem więcej takich Biblii tutaj:
https://e-religijne.pl/pl/c/Pismo-Swiet ... terami/367
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Kasia

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Kasia » 2019-06-15, 21:04

Właśnie ku Biblii Paulistów najbardziej się skłaniam. Wysłałam mail do wydawnictwa z pytaniem, czy mają jeszcze Biblię z czcionką 14,2 pkt, którą znalazłam na stronie pewnej księgarni, ale nie wiem, jak z nakładem. W podanym przez Ciebie linku jest wydanie z czcionką 13 pkt, ale nie mam wyobrażenia, jaka to wielkość w praktyce, musiałabym mieć porównanie. Dziękuję za link.

Dominik

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Dominik » 2019-06-15, 22:03

Masz fejsa, napisz do strony spotted swojego miasta, że szukasz kogoś kto ma takie wydanie lub wie gdzie kupić w mieście.
Jeśli opublikują Twoje pytanie to będzie ono anonimowe, a w komentarzach może ktoś Ci odpisze.

Kasia

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Kasia » 2019-06-15, 22:26

Jestem z małego miasta, księgarni mało, ostatnio jakieś zamknęli, mieszkańców też mało – wątpię, żeby ktoś coś wiedział. Być może po niedzieli dostanę odpowiedź z wydawnictwa. :)


Kasia

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Kasia » 2019-06-16, 22:14

Pierwszy link znam, ale właśnie nie wiem, czy nakład tych wydań nie jest wyczerpany, dlatego czekam na odpowiedź wydawnictwa. W drugim linku jest tylko Nowy Testament, a ja szukam całego Pisma Świętego.

Magnolia

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Magnolia » 2019-06-16, 22:26

Ale na pewno można napisać do tych sprzedawców, czy mają całe Pismo św. Może nie wystawiają aukcji z powodu małego zainteresowania, a coś tam jeszcze mają w magazynie.

Kasia

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Kasia » 2019-06-18, 12:29

Chciałam tylko poinformować, że nadszedł e-mail z odpowiedzią Edycji Świętego Pawła. Mają w ofercie Biblię w formacie A4 w kolorze szarym. Mam nadzieję, że to jest ta, o której myślę, czyli z czcionką 14. Podali mi numer telefonu, więc będę dzwonić i pewnie dowiem się wszystkiego. Już się cieszę. :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Andej » 2019-06-18, 17:05

Cieszę się, że znalazłaś. Ale czy nie wygodniej w pdf?
Czy wzrok nieuleczalny? Czy nie jest to coś, co da się naprawić?
Korzystam z pdf, gdyż mogę sobie downie powiększać, a i przypisy są. A także dlatego, że gdy czegoś nie rozumiem, to mogę na bieżąco podłubać w internetach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kasia

Re: Biblia z dużą czcionką

Post autor: Kasia » 2019-06-18, 21:13

Format PDF wymusza czytanie na komputerze, tak samo wyszukiwanie czegoś w internecie. Oczywiście to ostatnie jest dobre, by poszerzać wiedzę, ale chciałabym ograniczyć korzystanie z internetu także w tym względzie, bo za dużo czasu spędzam w sieci. Będę czuła się bardziej komfortowo, mając Biblię w wersji klasycznej, papierowej. Można plik PDF konwertować do MOBI na czytniki, ale wtedy trudniej o przypisy.

Wzrok nieuleczalny i nie da się naprawić, ale nie chcę pisać na ten temat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”