Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-05-08, 15:29

Bp. Andrzej Siemieniewski - 50 Jubileusz Odnowy Charyzmatycznej w Kościele Katolickim


„50 lat minęło od 1967 roku. Tak, to właśnie data, kiedy rozpoczęła się Odnowa Charyzmatyczna w Kościele katolickim, choć pewnie precyzyjniej, dokładniej i ściślej byłoby powiedzieć – od chwili, kiedy Duch Święty ją rozpoczął, bo przecież odnowa to nic innego, jak przyjęcie daru, który jest nieprzewidywalny, niezaplanowany, daru, który spływa z Góry” – mówił w homilii bp Andrzej Siemieniewski.
http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11022
Ostatnio zmieniony 2019-05-08, 15:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-13, 14:43

Pragne nawiazac do wypowiedzi Dezertera, w ktorej wyrazil swoje wzburzenie z powodu negatywnego stosunku do odnowy.
Wyjasniam: od poczatkow chrzescijanstwa istnialy w Kosciele trendy charyzmatyczne ( typu zielonego czy hurra - charyzmanii ). Wiele z nich juz dawno popadlo w zapomnienie, niektore przyczynily sie pozytywnie do rozwoju mysli duchowej Kosciola, wiele popadlo w herezje, a nawet poszlo w nurty antychrzescijanskie, magiczne czy satanistyczne.
My tutaj najczesciej powolujemy sie na ruchy odnowy w Kosciele katolickim.
trzeba otwarcie przyznac, ze sa one nie (anty)chrzescijanskim namaszczeniem, przejetym z rak protestanckich ruchow.
Co ciekawe, te ruchy otwarcie nawiazuja do punktu, w ktorym ponoc narodil sie wspolczesny ruch zielonoswiatkowy, czyli do ... falszu zapoczatkowanego przez pseudocharyzmatyczne "przejawy" w tzw. szkole pastora Parhama. Bardzo szybko wyszlo na jaw, ze "dary" jakie otrzymali ludzie w tejze szkole, przypisywane Duchowi Swietemu okazaly sie zwyklym zwiedzeniem, oszustwem czy naiwnym pozadaniem i oczekiwaniem cudownosci. To sa fakty.
Pozniej przyszla nastepna fala tzw. przebudzenia na Azusa Street.
Ta fala tak szybko, jak powstala, to tym szybciej runela pod ciezarem wzajemnych oskrzen i rowniez udowodnionych oszustw, ktora byly temu ruchowi przypisywane.
Jednak byc moze znalazlo sie wsrod tych wszystkich przejawow i prawdziwe. Mysle, ze moglo tak sie wydarzyc.
Grupa katalokow zafascynowana dziwnosciami ( przejawami jakichs cudownosci ) przejela te duchowosc i wprowadzila do Kosciola Katolickiego.
Generalnie rzecz biorac przejela z calym bagazem herezji i blednych nauk - oprocz tego z pozaapostolska droga "pseudosukcesji antykatolickiej" przekazywanego "namaszczenia Duchem Swietym".
Ale sa rowniez idobre strony - i te warto zauwazyc i pielegnowac.

Teraz przejde do meritum: od poczatku Kosciol przejmowal wiele trendow z poganstwa i wcielal do swego nauczania, widzac przejawy nieswiadomej "wiedzy" o Bogu.
Przejmowal, oczyszczal i przepajal duchem Prawdy. Stawaly sie one katolickie, gdyz byly nieuswiadomiona droga pogan ku Bogu.
I podobnie powinno byc z ruchem charyzmatycznym - przejmujemy to, co dobre iczynimy to katolicka droga Prawdy o Bogu.
A co sie dzieje: przychodzi fala "zywiolowego chrzescijanstwa" o korzeniach jawnie antykatolickich ... i zaczyna tworzyc antykatolickie trendy czy rozlamy w Kosciele. Widac, ze to nie pochodzi od Ducha swietego.
I takie "duchowosci" trzeba wyrzucic z Kosciola. Tak, jak to sie czyni od wiekow.
A po czym poznac, ze droga odnowy jest w Kosciele droga od Ducha Swietego? Gdy jest gloszona zwykla katolicka eklezjologia: zachowany chrystocentryzm i kult maryjny. Gdy te sa nauczane, praktykowane, przezywane to nie ma zadneych obaw: to pochodzi od Ducha Swietego.
Jesli zas przychodzi jakis "duch", ktory wprowadza nieprzyjazn do Matki Bozej ... ten ruch jest heretycki.

Na koniec: kochani - nie kazdemu duchowi wierzcie, nie kazdemu gloszeniu ulegajcie. Duchy badajcie.
A jesli cos kaze isc w poprzek apostolskiego Kosciola ( katolickiego ), to odrzucajcie.
Bo przeciez szatan zwodzi udajac aniola swiatlosci.

To tyle.

Niech Pan Bog prowadzi.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-16, 11:55

Co się dzieje? Nie rozumiem tego. Dr Mary Healy przewodnicząca Doktrynalnej Komisji ICCRS w Rzymie (czyli odnowy charyzmatycznej) chwali Toronto Blessing i chwali się, że otrzymała tam namaszczenie
I babka jest przewodniczącą DOKTRYNALNEJ Komisji?
Zaczynam wątpić, czy Odnowę uda się jeszcze uratować...

Biserica Dumnezeu

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-06-18, 15:54

Falszywych nauczycieli przybywa. Tak zaczyna sie zwiedzenie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Efezjan » 2019-06-22, 11:29

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-06-18, 15:54 Falszywych nauczycieli przybywa. Tak zaczyna sie zwiedzenie.
Weszli w Kościół jak w masełko. Uczucia, świeczuszki, tirli, tirli, 'Jezus cię kocha'.
Apologetyka leży i kwiczy. Marek z naszego forum robi świetną robotę. Trzeba bronić świętej wiary katolickiej.
Dziś ksiądz Michał Misiak został ekskomunikowany, bo przyjął drugi chrzest. WTF?
Jak uczą w seminariach - jeśli tak samo jak wszędzie, to tragedia. Apologetyki tam chyba nie ma, skoro taki kapłan dał się im 'zwerbować'. Masakra!
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Quinque » 2019-06-22, 11:36

No i słusznie że został ekskomunikowany. Heretyków należy izolować. Kościół Katolicki powoli wraca na właściwe tory

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 22:34
Dezerter pisze: 2019-04-01, 22:24 A swoją drogą znasz jakiś inny przypadek zielonego, co został katolikiem?
Jacek, założyciel Apologetyki, po 7 latach u "zielonych" (był nawet pastorem młodzieżowym) wrócił do Kościoła. Niestety, już odszedł do Pana.
Został ateistą?
Ostatnio zmieniony 2019-06-22, 11:36 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-06-22, 15:33

Ta ekskomunika automatyczna. Skoro sam opuścił Kościół, to sam ją na siebie nałożył.
Wydaje mi się, że jest to wynik zbaczania Kościoła w kierunku protestanckich nowinek. Ludzi zachwyceni wartościami, które tam odkrywają, zapominają o sednie. Wylewają dziecko z kąpielą.
To, że wydaje się wielu, że trawa w ogrodzie sąsiada jest bardziej zielona, wcale nie znaczy, że tak jest.
A skarbu nie należy szukać daleko. Tym bardziej, że jest blisko.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-06-22, 22:59

Quinque pisze: 2019-06-22, 11:36 No i słusznie że został ekskomunikowany. Heretyków należy izolować. Kościół Katolicki powoli wraca na właściwe tory

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 22:34
Dezerter pisze: 2019-04-01, 22:24 A swoją drogą znasz jakiś inny przypadek zielonego, co został katolikiem?
Jacek, założyciel Apologetyki, po 7 latach u "zielonych" (był nawet pastorem młodzieżowym) wrócił do Kościoła. Niestety, już odszedł do Pana.
Został ateistą?
No proszę cię :!: - zmarł
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Quinque » 2019-06-22, 23:01

A sorry, ja przeczytałem. "Odszedł od Pana"
Ostatnio zmieniony 2019-06-22, 23:01 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-06-22, 23:44

Marek_Piotrowski pisze: 2019-06-16, 11:55 Co się dzieje? Nie rozumiem tego. Dr Mary Healy przewodnicząca Doktrynalnej Komisji ICCRS w Rzymie (czyli odnowy charyzmatycznej) chwali Toronto Blessing i chwali się, że otrzymała tam namaszczenie
I babka jest przewodniczącą DOKTRYNALNEJ Komisji?
Zaczynam wątpić, czy Odnowę uda się jeszcze uratować...
Wysłuchałem całości - mądre nauczanie - posłuchaliście ? z czym się nie zgadzacie - chętnie podyskutuje.
Ja należę do tej większości, jak mniemam, polskich charyzmatyków, którzy nie akceptują Toronto Blesing i tyle, ale znam księży, którzy akceptują a przykład idzie jak widać z góry.
Marku - na spotkaniu liderów wspólnot odnowy w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks opiekun poinformował, że będzie szkolenie/rekolekcje, na których osoby dojrzałe w wierze, wyznaczone przez Lidera i zaakceptowane przez proboszcza i przez niego będą szkoliły się w modlitwie o uwolnienie (chodzi o tą gdzie będzie się można bezpośrednio zwracać do złego ducha - kojarzysz naszą dyskusję na ten temat?). Nie wiem jak inne wspólnoty, ale ja w kuluarach jasno wyraziłem swoją dezaprobatę co do tego pomysłu - z mojej wspólnoty nikt nie pojedzie!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Efezjan » 2019-06-23, 11:42

Widzę Dezerterze, że ty jesteś w tej zdrowej odnowie. Nie tej, która jest nastawiona na siebie samą, na zdobywanie charyzmatów, ale na pokorę i traktowanie charyzmatów odpowiednio - tzn. jako posługa dla Kościoła, a nie jakieś osiągnięcie, które się ma i którym się człowiek chwali. Wiem, że prowadzisz ewangelizację - tego mogę się od ciebie uczyć, bo sam jestem dość bierny w tym aspekcie.

Dodano po 6 minutach 54 sekundach:
Quinque pisze: 2019-06-22, 11:36 No i słusznie że został ekskomunikowany. Heretyków należy izolować. Kościół Katolicki powoli wraca na właściwe tory

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 22:34
Dezerter pisze: 2019-04-01, 22:24 A swoją drogą znasz jakiś inny przypadek zielonego, co został katolikiem?
Jacek, założyciel Apologetyki, po 7 latach u "zielonych" (był nawet pastorem młodzieżowym) wrócił do Kościoła. Niestety, już odszedł do Pana.
Został ateistą?
Czy ty nie jesteś przypadkiem Czerwonym Motylem z youtube'a?
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-06-23, 13:05

Z reguły nie uruchamiam filmików. Przełamałem się i ten włączyłem. I nie jestem zgorszony. Może wynika to z mojej ignorancji. Ale przekaz sensowny. Wybija się dążenie do jedności. Zgadzam się z tym. Jestem też zwolennikiem tego, aby od innych chrześcijan czerpać, to co dobre.
Zgadzam się też z prelegentką, że bliższe kontakty z innymi wyznaniami czy religiami wymagają silnej i mądrej wiary. Dla osób słabych jest to igranie z ogniem w składzie opału. Dla głęboko wierzących mogą (mogą, nie muszą, ani są) być umocnieniem w wierze. Poszerzeniem horyzontów.
Jednak czy połączenie chrześcijan w jedno jest możliwe? Wątpię. Wydaje mi się, że będą kolejne próby budowania wież Babel. I( idące za tym pomieszanie języków.
Ale szczerze cenię osoby wierzące. W szczególności w w Boga w Trójcy Jedynego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-06-23, 13:39

Efezjanie jestem przekonany, ze takich jak ja jest ogromna większość w polskiej odnowie, w Szkołach Nowej Ewangelizacji i w Oazach/Kościół Domowy. Znam 2 wielkie i jedne z najstarszych wspólnot
Jerozolima z Poznania
Dom Zwycięstwa z Torunia i zapewniam cię, ze nie ma tam ani miejsca dla zachowań znanych z Toronto Blesing, ani zgody na nie.
Powiem więcej - połowa uczestników Sesji Apologetycznej, to albo byli albo aktualni członkowie odnowy.
Właśnie tu i teraz tworzymy historię Odnowy w Duchu Świętym w Polsce - są różne tendencje i propozycje
dobre chwalmy i wspierajmy
złe pokazujmy i piętnujmy ... krytykując jednak błędy a nie Odnowe.
Dziękuję Markowi, że tak właśnie czyni, choć czyni to za ostro i za mocno (moim zdaniem)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-24, 09:20

Andej pisze: 2019-06-23, 13:05 Z reguły nie uruchamiam filmików.
Uruchom jakiś pokazujący zachowania Toronto Blessing, a zrozumiesz o co ten krzyk.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-06-24, 10:12

Wpisałem w wyszukiwarkę "Toronto Blessing". Znalazłem: https://www.youtube.com/watch?v=30tw11PH3rI. Nie znalazłem też zapowiadanych kolejnych trzech. I do tego com tam usłyszał ogranicza się moja wiedza. To co usłyszałem nie daje podstaw do potępienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”