Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-24, 10:23

To żeś wszedł na stronę ;) Mocni w Duchu to o.Recław i Marcin Zieliński :)



Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-06-24, 13:44

Filmiki są tendencyjne.

Moim kryterium jest ocena owoców. Co to przynosi? Tam, gdzie przynosi dobro - pochwalam.Tam, gdzie wyprowadza na manowce - ganię.
Jeśli ludzie przychodzą tam na terapię psychiczną, to oceniać można z pozycji medycyny. To dziecinne zachowanie, tarzanie się może przynosi jakieś pozytywne skutki psychiczne.

Nastawienie. Jeśli ktoś przychodzi dla dziwactw, to jest to czysta zło. Ale dla wielu osób nie maja znaczenia te spontaniczne lub wyreżyserowane zachowania. Jeśli przychodzą usłyszę dobre słowo i się nim dzielić, to dobrze. Jestem daleki od oceny ruchu. Jestem daleki od jednoznacznej opinii na temat całości. Uważam, że należy czerpać to, co dobre.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-24, 18:50

Skąd mniemanie, że "filmiki są tendencyjne"? Poszukaj filmików nakręconych przez same grupy powołujące się na TB - nie różnią się niczym, prócz komentarza.
Jakie owoce przynoszą te groteskowe wygłupy?
Co w tym dobrego?
Nadto: jesli przypisuje się takie zachowania - choćby i terapeutyczne (wątpliwa to terapia, ale niech będzie...) działaniu Ducha Świętego, to jest po prostu zwykłe kłamstwo. Kryterium prawdy jest ważniejsze niż kryterium skuteczności.
Ostatnio zmieniony 2019-06-24, 18:51 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-06-24, 21:19

Nie sądzę, aby dało się przypisywać Duchowi świętemu bezsensowne zachowania. Eksplozja radości, euforia (co mogłoby być reakcją na jakiś kontakt z Bogiem) raczej inaczej by się objawiała.
Filmiki tendencyjne bo skupione na jakiejś psychozie. A nie na nauce.
Kryterium prawdy nie jest i nie powinno być sprzeczne ze skutecznością. Jak mantrę powtarzam: Drzewo poznaje się po owocach.
Obite kolana nie są dobrym owocem. Owoce przynosi nauka, modlitwa. Przecież tam tego nie brak.Nie wiem jaki procent ludzi ulega psychozie. Sądząc po obrazie, niewielki. A jeśli tak, to może oznaczać, że dla wielu jest to dobra droga.
Uważam, że nie warto marginalnych i bezsensownych manifestacji stawiać na pierwszym miejscu. Więcej, uważam, że należy je pomijać i eliminować. Być może zbyt sceptycznie podchodzę do takich zachowań. Ale nie widzę żadnego sensu. A Bóg nie działa bez sensu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-24, 22:02

Mylisz się. To co masz za marginalne JEST tam na pierwszym miejscu.
Co do nauki - z tym jest jeszcze gorzej niż z manifestacjami.
Po pierwsze - teologia sukcesu.
"Musicie zrozumieć, że wolą Bożą dla was jest sukces finansowy"
„Dajesz [nam] [...] tysiąc dolarów, otrzymujesz sto tysięcy.[...] Marek 10,30 to świetny interes”
Kenneth Hagin twierdzi, że jeżdżenie starym wozem zamiast nowym cadillakiem nie jest „pokorą, ale brakiem poznania [Bożych praw sukcesu]”
Frederick Price zgadza się z tym: „Jeżdżę rolls-roycem [...] idąc w ślady Jezusa”

Skrajne, ośmieszające Boga "objawienia": "Bóg jest istotą mierzącą jakieś 185-190 cm, ważącą około 100 kg, a jego dłoń jest długa na 20 cm"
Fałszywe proroctwa (jak to z 20o1 roku o nawróceniu miliarda islamistów".
Twierdzenie, że każdy mógłby zrobić to co Jezus.

Widziałem kiedyś film (fabularny, ale to nic). Ksiądz w Meksyku chciał pobudzić do wiary swoich wiernych. Sfabrykował więc cud - płaczącą figurę Maryi.
Czy i takie coś uznałbyś za godne uznania, bo "działa"?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Quinque » 2019-06-24, 23:26

Efezjan pisze: 2019-06-23, 11:42 Widzę Dezerterze, że ty jesteś w tej zdrowej odnowie. Nie tej, która jest nastawiona na siebie samą, na zdobywanie charyzmatów, ale na pokorę i traktowanie charyzmatów odpowiednio - tzn. jako posługa dla Kościoła, a nie jakieś osiągnięcie, które się ma i którym się człowiek chwali. Wiem, że prowadzisz ewangelizację - tego mogę się od ciebie uczyć, bo sam jestem dość bierny w tym aspekcie.

Dodano po 6 minutach 54 sekundach:
Quinque pisze: 2019-06-22, 11:36 No i słusznie że został ekskomunikowany. Heretyków należy izolować. Kościół Katolicki powoli wraca na właściwe tory

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 22:34
Dezerter pisze: 2019-04-01, 22:24 A swoją drogą znasz jakiś inny przypadek zielonego, co został katolikiem?
Jacek, założyciel Apologetyki, po 7 latach u "zielonych" (był nawet pastorem młodzieżowym) wrócił do Kościoła. Niestety, już odszedł do Pana.
Został ateistą?
Czy ty nie jesteś przypadkiem Czerwonym Motylem z youtube'a?
A co? :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-06-25, 09:22

Marek_Piotrowski pisze: 2019-06-24, 22:02 Mylisz się. To co masz za marginalne JEST tam na pierwszym miejscu. ...
Jeśli tak jest, jak piszesz, to jest to działanie przeciw Bogu. Jeśli jest tak, jak piszesz, to dlaczego Kościół nie potępił jednoznacznie?

Nie znam nikogo, kto zetknął się bezpośrednio. Nie znam na tyle angielskiego, aby rozumieć to, o czym mowa. A na dodatek jestem zbyt leniwy, aby przeszukiwać internety w poszukiwaniu relacji, które mają przekonywać do tych praktyk. Nie mam materiału porównawczego.

Jeśli tak jest jak piszesz, to przyznaję rację. Nie znaczy to, że wątpię w Twoje słowo. Ale aby mieć własne ugruntowane zdanie wiem zbyt mało. Opieram się na zdaniach wielu. A tych co chwalą, wcale nie mało. A tych co zajmują stanowisko neutralne (do całości, ganiąc jedynie pewne przejawy) jest jeszcze więcej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Efezjan » 2019-06-25, 09:25

Quinque pisze: 2019-06-24, 23:26
Efezjan pisze: 2019-06-23, 11:42 Widzę Dezerterze, że ty jesteś w tej zdrowej odnowie. Nie tej, która jest nastawiona na siebie samą, na zdobywanie charyzmatów, ale na pokorę i traktowanie charyzmatów odpowiednio - tzn. jako posługa dla Kościoła, a nie jakieś osiągnięcie, które się ma i którym się człowiek chwali. Wiem, że prowadzisz ewangelizację - tego mogę się od ciebie uczyć, bo sam jestem dość bierny w tym aspekcie.

Dodano po 6 minutach 54 sekundach:
Quinque pisze: 2019-06-22, 11:36 No i słusznie że został ekskomunikowany. Heretyków należy izolować. Kościół Katolicki powoli wraca na właściwe tory

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 22:34
Dezerter pisze: 2019-04-01, 22:24 A swoją drogą znasz jakiś inny przypadek zielonego, co został katolikiem?
Jacek, założyciel Apologetyki, po 7 latach u "zielonych" (był nawet pastorem młodzieżowym) wrócił do Kościoła. Niestety, już odszedł do Pana.
Został ateistą?
Czy ty nie jesteś przypadkiem Czerwonym Motylem z youtube'a?
A co? :)
Nic, po prostu podobnie napisałeś na youtubie o byłym księdzu Misiaku. Styl pisania Cię zdradził. ;)
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-26, 00:19

Andej pisze: 2019-06-25, 09:22
Marek_Piotrowski pisze: 2019-06-24, 22:02 Mylisz się. To co masz za marginalne JEST tam na pierwszym miejscu. ...
Jeśli tak jest, jak piszesz, to jest to działanie przeciw Bogu. Jeśli jest tak, jak piszesz, to dlaczego Kościół nie potępił jednoznacznie?
A widziałeś, żeby ostatnio Kościół coś powiedział jednoznacznie?
Nie znam nikogo, kto zetknął się bezpośrednio.
Ja się zetknąłem z tymi praktykami asymilowanymi. Nie z wszystkimi, ale np, z rzekomym darem smiechu tak.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-06-26, 11:19

Marek_Piotrowski pisze: 2019-06-26, 00:19 ... A widziałeś, żeby ostatnio Kościół coś powiedział jednoznacznie?
...
Tak. Poprawność polityczna. I brak niepodważalnego autorytetu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-06-26, 22:43

Śmiech pojawił się nawet u mnie we wspólnocie - kilka kąśliwych uwag z mojej strony i wyraźny brak naśladownictwa ze strony innych szybko ukrócił te zapędy. Pojawiła się jednak osoba, której śmiech był dość przerażający i prawie nikomu z Duchem Świętym się nie kojarzył, była to nowa osoba, która nieprzygotowana duchowo jeździła po różnych dziwnych rekolekcjach.
We wspólnocie już nie jest, ale właśnie skończyła Teologie, i będzie dzieci wasze i wnuki uczyć religii w szkole ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-19, 01:18

Media Narodowe zaprosiły mnie do udziału w rozmowie (miało być o książkach, było o ruchu charyzmatycznym). Adwersarz też mnie zaskoczył (nie wiedziałem że Jacek będzie, a wiedziałem że ma skrajne poglądy).
Jak wyszło możecie zobaczyć tu

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-12-29, 13:49

Tak misie przypominała Twoja Marku odpowiedź w innym wątku - nie jestem na flance (polskiego KK) - mówi to zaproszony gość Media Narodowe w takim towarzystwie ;)
ale to tak na marginesie
Wypowiedź twoja wyważona, rozsądna - znamy twoje poglądy. Dobrze , że masz wątpliwości.

Mnie zainteresowała historia Odnowy o jakiej nie widziałem:
Kardynał Bergolio pozwolił aby nałożyli na niego ręce pastorzy Wolnych Kościołów, w tym pastorka i nastąpiło wylanie Ducha Świętego
- ktoś coś wie na ten temat? - jakieś wiarygodne materiały o tym wydarzeniu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-29, 15:59

Dezerter pisze: 2019-12-29, 13:49 Tak misie przypominała Twoja Marku odpowiedź w innym wątku - nie jestem na flance (polskiego KK) - mówi to zaproszony gość Media Narodowe w takim towarzystwie ;)
Gdyby pytali w TVN też bym poszedł, a Media Narodowe (to ci od Marszu Niepodległości) są mi dalece bliżsi niż TVN.
Dyskusja miała mieć zresztą inny temat, ale w ostatniej chwili zmienił się redaktor prowadzący.
Jesli słuchałeś całość to łatwo dostrzec, że nie dałem się ustawić prowadzącemu w roli w jakiej chciał mnie ustawić, zadajac pytania typu "czy katolikowi wolno zapisywać się do Odnowy".
Jacek Szmidt (zresztą nie wiedziałem że będzie) ma do tego inne podejście - patrz dyskusja z Nim pod filmem.
Mnie zainteresowała historia Odnowy o jakiej nie widziałem:
Kardynał Bergolio pozwolił aby nałożyli na niego ręce pastorzy Wolnych Kościołów, w tym pastorka i nastąpiło wylanie Ducha Świętego
- ktoś coś wie na ten temat? - jakieś wiarygodne materiały o tym wydarzeniu?
Tez tylko o tym słyszałem, choć kilka razy (co nie znaczy że nie jest to powtórzona plotka).
Ostatnio zmieniony 2019-12-29, 16:00 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: exe » 2020-08-23, 16:36

Dezerter pisze: 2018-04-02, 22:15 Dzięki Marku, że po raz nasty poznaliśmy twoja opinie o modlitwie w językach- jest to jedna z wielu opinii - masz do niej prawo, podobnie jak ludzie, którzy są przekonani, że dar mówienia w językach nieistniejących jest darem od Ducha Świętego. Ja ani ty Bogiem nie jesteśmy, aby wiedzieć co im rzeczywiście w duchu/duszy działa. Biskup Siemieniewski też podaje 4 możliwe odpowiedzi.
Jedno jest pewne - dar języków nie jest znakiem koniecznym dla potwierdzenia wylania Ducha Świętego. Kto tak twierdzi, błądzi - tak samo jednak błądzi ten, który twierdzi, że podczas, czy po wylaniu i napełnieniu Duchem Świętym, osoba wielbiąca Boga nie może modlić się w nieistniejących językach/językach anielskich.

Modliliśmy się o wylanie Ducha Św. nad 15 (?) osadzonymi - żaden z nich od razu nie dostał daru języków, żaden nie zaczął prorokować, żaden nie miał upadku - a mimo to nikt z nas nie ma wątpliwości, że w przynajmniej 8 przypadkach Duch Święty mocno zaczął działać w ich życiu.
Czy przez ten "brak fajerwerków" poczułem się mniejszym charyzmatykiem - żadną miarą :!: - ten Kurs Alfa był moim największym przeżyciem charyzmatycznym ever.
Ani jedna osoba z 12 prowadzących nie wyraziła rozczarowania, czy żalu z powodu braku widocznych charyzmatów nadzwyczajnych.

Ktoś wie czemu w USA ubywa charyzmatycznych wspólnot? wbrew tendencjom światowym.
Mimo WIELKIEGO szacunku do bp.Siemieniewskiego, polemizowałbym. Z biskupem Andrzejem Siemieniewskim będziemy na ten temat polemizować na Sesji Apologetycznej 7-9 września (i wcale bym się nie zdziwił, gdybyśmy się zgodzili...) - gorąco wszystkich Was na sesję zapraszam.
Wpisuję sobie w kalendarz i zawieszam dyskusję o modlitwie w językach. Zaczynam jednak się od dzisiaj znów modlić o ten dar do Ducha Świętego, a gdy go dostanę, to .... B-) ;)
Marku - jest gdzieś wątek o Sesji - zaproś w nim lub załóż nowy, bo czas leci a wakacje ludzie planują już teraz.
Moje zgłoszenie już masz. :)
Dużo mozna by pisać o tym, dlaczego kurs alfa, to narzędzie ptotestantyzacji, albo dlaczego USA toną w sekciarstwie ale lepiej wyrazi to materiał poniżej:
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”