św. Faustyna Kowalska

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Andej » 2019-06-27, 09:38

Czyż czytanie ST nie przeraża?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kasia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Kasia » 2019-06-27, 10:31

Dezerter pisze: 2019-06-26, 22:54 Kasiu - ja miałem podobnie, przerwałem czytanie Dzienniczka, z innych powodów niż ty, ale ta lektura mnie przerażała chwilami, a mało budowała. Dlatego mamy wielu świętych by każdy mógł znaleźć coś dla siebie
Mnie także przeraża tekst Dzienniczka np. w opisach doświadczeń mistycznych w czasie Eucharystii. Przepraszam, że to napiszę, nie chcę nikogo urazić i wiem, że Dzienniczek badali teologowie, ale opisy, jak to w czasie Mszy Świętej radosne Dzieciątko Jezus zostało zjedzone przez kapłana odebrałam jako makabryczne. Nijak mają się one do tego, co zdołałam o Eucharystii przeczytać u współczesnej mistyczki, Cataliny Rivas (polecam!), albo w niewielkich fragmentach pism św. Jana Pawła II. W Eucharystii uczestniczy całe niebo, łączy się w niej cały wszechświat, a my, przyjmując Komunię Świętą, już na ziemi niejako doświadczamy wieczności. Tymczasem Faustyna pisała o zjadanym przez kapłana Dzieciątku. Ubogie to i niezbyt piękne, ale warto wspomnieć, że sama święta miała problem z tą wizją:
Kiedy raz poszłam na świat do spowiedzi, trafiłam, że mój spowiednik odprawiał Mszę świętą. Po chwili ujrzałam Dziecię Jezus na ołtarzu, które pieszczotliwie i z radością wyciągało rączęta do niego, jednak ów kapłan po chwili wziął to piękne Dziecię w ręce i połamał, i żywcem je zjadł. W pierwszej chwili uczułam niechęć do tego kapłana z powodu takiego postępowania z Jezusem, ale zaraz zostałam oświecona w tej sprawie i poznałam, że bardzo jest miły Bogu ów kapłan
(Dz. 312)

Nie znam nauki św. Tomasza z Akwinu, ale on chyba mógłby mieć coś na ten temat do powiedzenia i rozwiać moje wątpliwości. Czytając takie fragmenty mam jednak w pamięci słowa Benedykta XVI o tym, że objawienia są sumą tego, czego ktoś doświadcza, i tego, w jaki sposób to odbiera, o czym już wspominałam w tym temacie. Mam też w pamięci i to, że nie muszę tego wszystkiego czytać.

Moim zdaniem do Dzienniczka powinna być napisana solidna przedmowa, jak wstępy do ksiąg w Piśmie Świętym. To, co można teraz znaleźć (piszę o wydaniu, które sama posiadam), to mniej więcej tylko podsumowanie o miłosierdziu. I znowu trudniejsze kwestie są jakby pomijane bądź ignorowane.

Magnolia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Magnolia » 2019-06-27, 16:05

Z teologicznego punktu widzenia wszystko jest ok : przecież spożywamy na Eucharystii Ciało i Krew Chrystusa. Realne Ciało Boga.

Może nigdy tak o tym nie myślałaś przyjmując komunię Kasiu, ale tak jest jak w tej wizji.

Kasia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Kasia » 2019-06-27, 16:18

Myślałam o tym, ale wyobrażałam sobie, że to coś bardziej wzniosłego. To, że spożywamy realne Ciało i Krew Pana Jezusa, to oczywiste, powstaje natomiast pytanie, czy jest dosłownie tak, jak opisała to św. Faustyna. Bo jej opis mnie smuci.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Andej » 2019-06-27, 16:40

Dosłownie jest to Ciało i Krew. Nie ma znaczenie, czy w wizji Dzieciątko, czy dorosły. Idzie ino o treść. To, że w tym kawałku chleba jest CAŁY ON. Cały. Zawsze jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Dezerter » 2019-06-27, 22:51

Kasiu- dokładnie o tym fragmencie pisałem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Magnolia » 2019-10-05, 11:56

Dziś jest wspomnienie św Faustyny.

Czy obrazek Jezusa Miłosiernego może sprawować „funkcje opiekuńcze”?
Sam obrazek nie, ale… Przeczytajcie, co mówi biografka siostry Faustyny. Opowiada też o kilku konkretnych cudach.

Z Ewą K. Czaczkowską – dziennikarką, historykiem, autorką biografii św. Faustyny oraz książki „Cuda świętej Faustyny” – rozmawia Małgorzata Bilska.


Małgorzata Bilska: Siostra Faustyna słynie ze skromnej roli „sekretarki Jezusa”. Odkryłaś ją na nowo jako skuteczną orędowniczkę i cudotwórczynię?

Ewa K. Czaczkowska: Czy odkryłam? Kilka lat przed zakończeniem procesu beatyfikacyjnego s. Faustyny do trybunału w Rzymie zgłoszonych zostało ok. 6000 cudów i łask za jej wstawiennictwem. To tylko te zarejestrowane w Polsce, a ile było niezgłoszonych, ile poza Polską, ile od 1986 roku? – dziesiątki tysięcy.

Faustyna nie potrzebowała odkrywania. Ona była i jest niezwykle skuteczną świętą. Cieszę się natomiast, że mogłam ukazać w reportażach, składających się na książkę, indywidualne historie ludzi, którzy takich cudów doznali.

O Luciano Boschetto, Włochu, którego s. Faustyna uzdrowiła z częściowego paraliżu pewnej nocy w kwietniu 2004 roku w Mediolanie. W tej historii wszystko jest niezwykłe: wizyta s. Faustyny w szpitalu – notabene widział ją też inny pacjent – uzdrowienie Luciano przez dotknięcie dłonią i to, że Luciano, który nigdy nie słyszał o św. Faustynie i o kulcie Bożego Miłosierdzia, przez następnych kilka miesięcy szukał zakonnicy ze szpitala, aż wreszcie pojechał do Łagiewnik, bo o to go prosiła.

Luciano szukałam przez niemal pół roku. Wiedziałam, że tę historię muszę opowiedzieć, że bez niej nie ukończę książki. Pomogło wiele osób, zanim wreszcie do niego trafiłam. Historia chyba poruszyła czytelników, bo pół roku temu Teatr Raj przy parafii św. Marka Ewangelisty w Warszawie wystawił sztukę „Pięć palców Faustyny”, napisaną przez panią Bożenę Dźwigałę, na motywach mojego reportażu.

Dlaczego w książce powtarzają się wątki depresji, śmierci klinicznej?

Nie szukałam takich osób celowo, a jedynie prawdziwych, „mocnych” historii, takich uzdrowień, przed którymi medycy kapitulują, wiedząc, że nic nie wiedzą.

Depresja towarzyszy wielu różnym, opisanym w książce sytuacjom – uwikłaniom w okultyzm, alkoholizmowi, uzależnieniu od narkotyków. Wystąpiła także u osoby, która nie radziła sobie z niemożnością poczęcia dziecka. Myślę, że depresja jest dziś swoistą epidemią, a bez wątpienia bywa ściśle związana z okultyzmem.

Śmierć kliniczną, jako część ich historii, przeżyło kilku bohaterów reportaży. To ich doświadczenie pokazuje, z jakiego poważnego stanu, z progu między życiem a śmiercią, wyrwał ich Bóg.

A czemu uzdrowienia trwają latami?

Uzdrowienia fizyczne są nagłe, natomiast uzdrowienia duchowe z reguły zajmują dużo czasu. Zaczynają się od jakiegoś wstrząsu, uderzenia, którym może być uzdrowienie fizyczne… Dojście do jedności z Bogiem wymaga jednak czasu.

Trudno mi powiedzieć dlaczego, ale myślę, że skoro wchodzenie i trwanie w uzależnieniu czy w okultyzmie trwało jakiś czas, to i oczyszczenie też wymaga czasu.

Niesamowite wrażenie zrobiła na mnie historia gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego, pseudonim Gryf. Obrazek Jezusa Miłosiernego może sprawować „funkcje opiekuńcze”? I to przez całe życie?

Obrazek – nie, ale modlitwa, kult Jezusa Miłosiernego przedstawiony na obrazku – tak. Obrazek ma kierować myśli, modlitwy człowieka do Jezusa. Za Gryfa przez kilkadziesiąt lat modliła się matka, która dała mu ten obrazek w sierpniu 1939 r., i modlił się on sam. Nie znał kultu Bożego Miłosierdzia, nie znał Koronki do Bożego Miłosierdzia, ale modlił się tak, jak umiał. Jezus był zawsze z nim, bo serce Gryfa było przy Nim. Obrazek był tylko znakiem.

My często nosimy w portfelach, w torebkach – ja też – obrazki świętych, Jezusa, Matki Bożej. Ale czy nasze serca, myśli są przy nich? Czy są tylko jakąś atrapą?

Ale Gryf był żołnierzem, agentem, zabijał ludzi na służbie…

Brochwicz jako 19-latek walczył w kampanii wrześniowej, zabijał, bo walczył o wolną Polskę. Po wojnie, jako członek AK, powstaniec, musiał zostać na Zachodzie. Wstąpił do armii brytyjskiej i jako agent wywiadu wykonywał różne zadania w Europie i świecie podzielonym na dwa bloki, z których jeden, pod dominacją sowiecką, nie był wolny. Służba w brytyjskim wywiadzie była dla niego także walką o wolną Polskę.

Cuda za wstawiennictwem św. Faustyny mają chyba konkretną misję. Myślę o szerzeniu kultu Bożego Miłosierdzia.

Na pewno jest to jednym z efektów cudów św. Faustyny czy Jezusa Miłosiernego. Myślę, że Bogu, a i świętym pośrednikom, zależy na tej konkretnej osobie, która jest uzdrawiana – fizycznie i duchowo.

Ale ktoś, kto doznał tak ogromnej łaski, miłosierdzia, chce za nią Bogu dziękować, głosić i dzielić się z innymi, że Bóg jest miłosierny. Chce za wielkie miłosierdzie, które otrzymał, czynić miłosierdzie wobec bliźnich.

Tak więc Ben Radecki, bohater jednego z moich reportaży, wybudował na swojej działce pod Jarocinem kaplicę pod wezwaniem św. Faustyny i Bożego Miłosierdzia. Nieżyjący już Mieczysław Nikody prowadził grupy anonimowych alkoholików. Luciano Boschetto do dziś się dziwi, że to jego uzdrowiła s. Faustyna, ale jego siostra Giovanna, która założyła grupę modlitewną Bożego Miłosierdzia, nie ma wątpliwości, że stało się to po to, aby szerzyć kult Bożego Miłosierdzia.

A czy siostra Faustyna była naprawdę miłosierna wobec bliźnich? Czy raczej przekazuje nam prawdę o miłosiernym Jezusie?

Jezus wymagał od siostry Faustyny tego samego, co od każdego czciciela Bożego Miłosierdzia, czyli miłosierdzia wobec bliźnich jako dowodu miłości Boga. Podał też trzy sposoby czynienia miłosierdzia: poprzez czyn, słowo, modlitwę.

Siostra Faustyna modliła się za wiele osób: krewnych, współsiostry i wychowanki, za zmarłych, za Polskę, za Kościół. Mówiła też siostrom, wychowankom, o Bożym miłosierdziu i karmiła biedaków przychodzących do furty klasztornej… Ale najważniejszym jej zadaniem było przekazanie orędzia o Bożym Miłosierdziu, co było też wielkim aktem miłosierdzia wobec nas.

Opisałaś doświadczenia ludzi różnych wyznań. Bóg nie ma więc chyba względu na religie.

Nie ma względu na religie i na żadne inne podziały. Boże Miłosierdzie nie ma granic – społecznych, rasowych, kulturowych, materialnych, religijnych i jakichkolwiek innych. Miłosierdzie Boga jest ponad wszelkimi naszymi podziałami – dotyka, kogo chce i jak chce. I to jest najwspanialsza wiadomość.

https://pl.aleteia.org/2017/12/09/uzdro ... zU2HoB4qJ4

Adam
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 231
Rejestracja: 13 paź 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Adam » 2019-11-25, 23:21

W weekend obejrzałem film: "Miłość i miłosierdzie". I to nawet całkiem udana produkcja o Faustynie. W sumie bardziej mi się podobał niż film Faustyna z 1994. I przytoczył ciekawe porównanie apropo punktów stycznych Całunu z punktami stycznymi obrazu. O tym nigdy nie słyszałem. Z tego względu bardzo polecam ;)
"Szczęśliwe rodziny ryją mi łeb, patrzę głodny na malowany chleb" - Quebo

Magnolia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Magnolia » 2019-11-26, 08:57

To ciekawe, jakie punkty styczne były poruszone? opowiedz co zapamiętałeś

Adam
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 231
Rejestracja: 13 paź 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Adam » 2019-11-26, 16:41

Główne punkty na twarz Jezusa namalowanego przez masona Eugeniusza Kazimierowskiego z Całunem i rzeczywiście jest styczność. Mam tylko nadzieję, że ta styczność jest rzeczywista i mi jej nie wmówiono, a ja łyknąłem ;) Jeżeli jest rzeczywista to niewierzący autor namalował wizerunek styczny z Całunem, czyli musi być rzeczywiście coś na rzeczy z tym Całunem.

W sumie dziwię się, że nie oglądaliście tego filmu :)
"Szczęśliwe rodziny ryją mi łeb, patrzę głodny na malowany chleb" - Quebo

Magnolia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Magnolia » 2019-11-26, 16:54

Jeszcze nie oglądałam, ale mam zamiar.
Mamy wątek o Całunie, poczytaj... ba na pewno jest coś na rzecz;-)

Konwalia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Konwalia » 2019-11-26, 16:56

Oglądałam, nie zachwycił mnie. Ale wątek z Całunem był jednym z mocniejszych punktów tego filmu. Sama św. Faustyna jednak była raczej rozczarowana efektem końcowym, w jej przekonaniu obraz nie oddawał w pełni piękna Pana Jezusa. O obrazie jest wątek na forum.

Magnolia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Magnolia » 2019-12-08, 22:13

Byłam na filmie "Miłość i Miłosierdzie" udany fabularyzowany dokument. Po przeczytaniu wnikliwiej biografii św Faustyny to nie zaskoczył mnie żaden z faktów pokazywanych w dokumencie, wręcz jakby był ekranizacją tej biografii, choć nie wszystko pokazano (np nie było nic o wzajemnych relacjach miedzy siostrami w zakonie)
Bardzo polecam bo to dobry film!
Kapłan, który zapowiadał seans, bo byłam na UKSW w Katolickim Centrum Kultury (seans ostatniej szansy) powiedział że film juz nie jest grany w Polsce, ale w USA robi "karierę" i zdobywa dużą popularność, jest stale puszczany.
Nawet w filmie pada na koniec zdanie, ze w czasach ostatecznych kult Bożego Miłosierdzia jeszcze bardziej wzrośnie...

Magnolia

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Magnolia » 2021-01-21, 08:38

Zapraszam na quiz o św Faustynie:
https://krolowa.pl/quiz-jak-dobrze-znas ... ia-bozego/

Ciekawe czy dobrze znacie polską świętą...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: św. Faustyna Kowalska

Post autor: Jozek » 2021-01-22, 23:42

Magnolia pisze: 2019-06-27, 16:05 Z teologicznego punktu widzenia wszystko jest ok : przecież spożywamy na Eucharystii Ciało i Krew Chrystusa. Realne Ciało Boga.

Może nigdy tak o tym nie myślałaś przyjmując komunię Kasiu, ale tak jest jak w tej wizji.
Magnolia, ja raczej widzial bym w tym dzialanie zlego.
Kiedys pisalem o tym jak konczy sie mowienie o czyms co sie widzialo i zly pokazuje cos co przypomina to co sie widzialo, ale w negatywnym przeslaniu.
Wiekszosci uznanych przez Kosciol Swietych zly czesto mieszal, o czym sami nieraz mowili, szczegolnie np. O Pio.
Ten fragment wyglada jak wlasnie taka odwrocona wersja tego co wczesniej widziala.
Obawiam sie ze komus poza konfesjonalem o tym mowila i miala jak ja to nazywam "powtorke z rozrywki", czyli wersje zlego, ktora nie powinna sie przedostac do jej opisow objawien.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”