Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2019-06-12, 23:11

Co to znaczy - "dwie panie ewangelizatorki"?
katoliczki?
jakaś akcja, czy u was to normalne w parafii?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-06-12, 23:42

Dez Ty nie rozumiesz słowa "ewangelizator"?!
Proboszcz pozwala osobom z neokatechumenatu chodzic po domach i dawać świadectwo, tak katolikom, maja pisemną zgodę, żeby się odróżnić od śJ. W zeszłym roku były 3 Panie, wpuściliśmy, posłuchaliśmy świadectwa i pomodliliśmy się razem. W tym roku nie mogłam ich wpuścić ze względu na chorobę, ale żałuję okazji...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-06-13, 08:26

Szczerze, też nie słyszałem o takich działaniach. I kiedyś neokatehumenowałem. Podziwiam. Tak, jak i ŚJ. Samozaparcie, odwagę ...
To piękne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-06-13, 08:36

Rok temu miałyśmy chwilę na rozmowę, to podpytałam czy ludzie wpuszczają itd. Panie nie były z naszej parafii (zgodnie ze słowami że najgorzej być prorokiem we własnej okolicy), ale miały pozwolenie od proboszcza, były tez ogłoszone podczas niedzielnych ogłoszeń, głównie chciały się pomodlić, odwiedzić, chwile ciepło porozmawiać.
Nas nawracać nie musiały, ale porozmawialiśmy o Domowym Kościele, Neo i Odnowie też. Przyjemnie było.

Ale jednak przyznały że mało ludzi ich wpuszcza, że to uprzedzenia, że niechęć, że nie mają czasu. Zapewne ile ludzi, tyle powodów.
Ja nie potrzebowałam ewangelizacji, ale pomyślałam że to mili goście, że w ten sposób przychodzi do mnie Bóg ze swoim błogosławieństwem, więc jak mogę nie wpuścić...Poza tym to niezwykłe doświadczenie wspólnoty i braterstwa w Duchu św (nawet z obcymi osobami). Taka okoliczność zobaczenia jak powinniśmy być dla siebie życzliwi i otwarci.

Teraz naprawdę żałuję, że nie mogłam ugościć Pań.
A chodzenie po domach z Dobrą Nowiną w taki upał to poświęcenie graniczące z męczeństwem ;)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-13, 09:53

Ale jak dla mnie, czasem przesada.
Do mnie raz przyszli, nie wiem czy SJ, zielonoświątkowcy, czy co, bo twierdzili, że robią ankietę "czy Biblia nadal jest na topie".
1. Weszli na podwórko bez względu na psa. Miśka jest łagodna, nawet nie wyszła z budy. Ale mogłaby nie być taka łagodna
2. Co mnie uderzyło bardziej. Do moich drzwi prowadzą strasznie strome schody. Są nieprawidłowo, bardzo, wykonane i nawet barierki nie mają, żeby sobie pomóc. Jedna z SJ miała jakieś 25 lat, więc to nie był dla niej problem. Ale druga była już w podeszłym wieku (i jak zaczęła na nie wchodzić, to aż mi się słabo zrobiło, że zaraz spadnie).

Magnolia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Magnolia » 2019-06-13, 09:59

Wobec osób, które nie potrafią powiedzieć z jakiej są wspólnoty, wyznania, nie potrafią się przedstawić - jestem nieufna.

Kiedyś, zapewne śJ, weszły inne dwie Panie na plac domu mojej mamy, gdzie cos plewiłam na ogrodzie. Czyli generalnie weszły bez pozwolenia i zapytania na teren prywatny. Zapytały: czy znam Zbawiciela? Powiedziałam że jak najbardziej, jest Nim Jezus Chrystus i już było po rozmowie... Ciepło skomentowały mój wysiłek plewienia chwastów w upale i poszły dalej. Byłam conajmniej zaskoczona, że jakoś tak nie podjęły dalszej rozmowy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-06-13, 10:12

Jeśli czas mam, podejmuję rozmowę. Ze ŚJ, katolikami, ateistami. Jeśli ktoś z zaangażowaniem, w spokoju i przyjaźnie, to zawsze odpłacam mu tym samym. Co nie znaczy, że zawsze czas znajduję. Natomiast podziwiam inicjatywę. Wątpię, czy potrafiłbym się przełamać, aby chodzić po domach. I to niezależnie czy z Ewangelią, czy zestawem krawatów lub ofertami lokomotyw.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2019-06-13, 10:21

Podziwiam katolików, którzy nie boją się rozmawiać ze Świadkami Jehowy – muszą być mocno ugruntowani w wierze i dobrze znać Biblię, w przeciwnym razie albo daliby się przekonać ich argumentom, albo wycofali z rozmowy z poczuciem porażki. Nie potrafiłabym tak. Mam jeszcze dużo do nadrobienia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-06-13, 13:10

Znajomość Biblii nie wystarczy (i, na dobrą sprawę, nie jest koniecznie potrzebna, większość z nich słabo zna Biblię, za to doskonale "ścieżki argumentacyjne" - "powiedz ten cytat, jak odpowie to to ten, a jak tamto to tamten"). Problem jest z technikami sprzedażowymi zastosowanymi do propagandy wiary.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dezerter » 2019-06-13, 19:43

Magnolio ty nie rozumiesz moich pytań, że pytasz? - zajrzałem - są krótkie, jasne i precyzyjne :)
.... jednak zrozumiałaś, bo ładnie i ze zrozumieniem odpowiedziałaś
Nie słyszałem o takiej akcji, więc pytam :)

Kasiu - pobędziesz z nami rok i dasz radę rozmawiać sama i to skutecznie.

ToTylkoJa - jeśli jesteś księżniczką zamkniętą w wieży, to daj znać to zorganizujemy wyprawę i cię uwolnimy ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2019-06-13, 19:47

Kasia pisze: 2019-06-13, 10:21 ... katolików, którzy nie boją się rozmawiać ze Świadkami Jehowy – muszą ...
... mieć do mu Pismo Święte. I umieć je czytać. I w trakcie rozmowy nie dawać sie zasypywać cytatami, tylko wraz z nimi czytać (co najmniej) całe akapity i nigdy nie wyskakiwać z kontekstu. Biblia się sama obroni. Za pomocą logiki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-06-14, 12:08

Obrazek

Patrzcie, co znalazlam we flying Tiger.
Jak myślicie, sprzedają się w kraju, gdzie małżeństwa homoseksualne są nielegalne?

Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2019-07-01, 14:42

Chciałam zadać proste pytanie, ale nie uważam za potrzebne, by zakładać nowy wątek.

Jest blog o nauce włoskiego i jest jego strona na Facebooku. Lubię czytać ten blog, bo autorka bardzo przystępnie tłumaczy włoski, ale z tego, co zdołałam zaobserwować, popiera aborcję i nawet w tematach poświęconych Włochom pisała o dostępności aborcji w tym kraju. Ta strona jest naprawdę dobrze prowadzona, autorka ma na nią świetny pomysł i szkoda byłoby mi jej nie czytać, ale czuję dysonans jeśli chodzi o temat aborcji, bo jej nie popieram.

Czy wolno mi czytać ten blog i czerpać z niego wiedzę o języku włoskim i Włoszech? Czy polubienie tego bloga na Facebooku oznaczałoby poparcie dla aborcji? Czy moje obawy są bezpodstawne?

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2019-07-01, 15:33

Miej po prostu dystans do bloga i tyle. Gdyby unikać stron, które są niezgodne z nauką Kościoła to trzeba by z Facebooka zrezygnować. Facebook pozwala atakować Kościół, a islamu już nie. O banowaniu za krytykę homoseksualizmu już nie ma co wspominać.

Jeśli tematy proaborcyjne nie są najważniejsze na fanapage to nie sądzę by takie polubienie było poparciem dla aborcji.

Kasia

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Kasia » 2019-07-01, 15:43

Rzeczywiście, Facebook raczej skłania się ku poparciu dla poglądów lewicowych i liberalnych, ale nie one są tam najważniejsze, więc katolicy w większości nie widzą problemu, by mieć konto na tym portalu. Z tym blogiem jest tak samo: jest on poświęcony nauce włoskiego i kulturze Włoch, a ja się tym interesuję. Jeśli ktoś jeszcze chciałby coś dodać, to chętnie przeczytam, ale powoli skłaniam się ku temu, by powrócić do czytania tego bloga i polubienia jego strony na FB.

ODPOWIEDZ