Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Andej » 2017-01-06, 08:54

Dezerter pisze:Ciekawe czy Wybrana zachwycona protestantyzmem wiesz, że Luteranie i Kalwini (kraje typu Szwajcaria, Niemcy, Holandia ) mają więcej stosów na sumieniu niż kraje katolickie?
Tak podają niezależni historycy i sprawdzalne, potwierdzone dane z procesów i wyroków?
Wiedziałaś o tym?
Tak Dezerterze (swoją szosą dlaczego Dezerter? Nie zauważyłem, abyś rejterował kiedykolwiek.) właśnie te ofiary, o których piszesz, są przypisywane Świętej Inkwizycji. A także metody tam stosowane. Nie oznacza to, że Święta Inkwizycja wolna była od błędów i wypaczeń. Ale warto stosować jedną miarę do oceny różnych instytucji. I dobrze by było, gdy miara ta obiektywna była.
A wyliczając dwa odłamy warto wspomnieć też Anglię po odrzuceniu żądania udzielenia rozwodu. Czyż nie był to terror?

Ale w dalszym ciągu mam nadzieję na podanie przykładu potwierdzającego tezę Wybranej. Marek podał jeden konkret. Fakt wyjątkowy w naszych dziejach. Gdyż do wyliczenia takowych na ziemiach pod polską jurysdykcją będących (zaznaczam polską jurysdykcję, gdyż wiele z ziem obecnej Polski było pod innym panowaniem), wedle mojej wiedzy, wystarczy palców moich.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Dezerter » 2017-03-19, 22:04

Mikołaj Kapustka - Dobra Nowina
Dlaczego jestem i zawsze będę Katolikiem?
Oto 7 rozwiniętych argumentów, które mnie przekonują, a może umocnią i Ciebie - Katoliku.


polecam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Andej » 2017-03-19, 23:16

Nie umocnią. Przykro mi.
Każdy idzie swoją drogą. Staje przed swoimi wyborami.

Ale, ale. Nie neguję tego, że mogą pomóc w tej drodze. Jednak każdy musi sam przejść swoje życie. O odpowiedzi też musi udzielić sam. Warto się wspomóc czyimś doświadczeniem i wiedzą. Ale nic nie zastąpi własnego doświadczenia i wiedzy.

Mnie prowadzi każdy. Wiele dobrego nauczyłem się od ŚJ. Gdy z nimi dyskutowałem, musiałem argumentować. I to prowadziło mnie do Boga. Gdy sprzeczam się z niewierzącym, to też prowadzi mnie to do Boga. Gdy atakuje protestant, to przyznaję mu rację, dopóki idziemy tą samą drogą. A gdy atakuje Kościół, to umacnia mnie w moim przywiązaniu do Kościoła. Oni wszyscy, nie tylko katolicy, wzmacniają mój katolicyzm.
Tylko, czy jestem katolikiem? Na to pytanie jedynie Bóg może odpowiedzieć. Ja mogę jedynie odpowiedzieć, że się staram nim być. {Gdy błąd popełnia, jest to wyłącznie moja wina, gdy czynię dobrze, jest to zasługa, głównie, Boga i Kościoła.]
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Andej » 2017-03-20, 08:24

Przepraszam. Wstyd mi za dwie pierwsze linijki poprzedniego wpisu. Są niekonstruktywne. Impulsywne. Traz wolałbym je wyiksować.

Każdy argument może pomóc. Każdy może okazać się drogocenny, bo każdy może otworzyć oczy, ujrzeć inaczej. I właśnie w indywidualnej drodze każdego z nas może być drogowskazem.

To co dla jednych oczywiste, dla innych bywa odkrywcze. I odwrotnie. Ten sam znak jednym wskazuje drogę, a dla innych jest niemal niezauważalny. Każda narzędzie mogące służyć w Drodze jest cenne o godne pochwały.

Dezerterze nie miej mi za złe tego, co odszczekuję niniejszym. Trzymaj się.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Dezerter » 2017-03-20, 20:13

Mnie Andeju umocniła , czy wręcz przekonała do powrotu do katolicyzmu dyskusja na forum ekumenicznym, protestanckim Kosciol.pl,
ale
zapewne został bym protestantem, gdyby nie kilku katolików, którzy potrafili obronić dogmaty wiary katolickiej w sposób spokojny, kulturalny, merytoryczny i w duchu chrześcijańskim.
Wszedłem na to forum jako sympatyk protestantyzmu i w takim lekko antykatolickim duchu się wypowiadałem. Gdy forum kończyło swoją działalność byłem już apologetą katolicyzmu, choć ekumenicznym i lekko protestantyzującym.
A jak ci się Kapustka podobał?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Andej » 2017-03-21, 01:36

Niestety, mam awersję do warzyw. Nie czuję. Inne fale.

Ale prawdą jest, że każda droga może i powinna prowadzić do Boga. Mi zwykle pomagają rozmowy z innowiercami, gdyż zmuszają do myślenia. Także do czytania Pisma.

Nie wiem, dlaczego Bóg mnie prowadzi tak, jak to czyni. Wszystko dzieje się powolutku. W dyskusji pada zdanie, argument, który drąży. Czasem drąży latami. Te problemy są jak szczeble jakubowej drabiny. Czasem można się poślizgnąć na szczeblu i zjechać nieco w dół. Ale potem łatwiej się wspinać, gdyż drogę zna się już.

Ale to, że Kapustka do mnie nie przemawia, to wcale nie znaczy, że nie jest dobrym przewodnikiem, dla kogoś innego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: dromax » 2018-01-05, 16:06

wybrana>>>>>>>>>>>>>Sola scriptura (Tylko Pismo)...................
:?: Piszesz, że jesteś katoliczką?
A tutaj przytaczasz doktrynę protestancką. To jak to jest?

Magnolia

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Magnolia » 2018-01-06, 00:09

dromax pisze: 2018-01-05, 16:06
wybrana>>>>>>>>>>>>>Sola scriptura (Tylko Pismo)...................
:?: Piszesz, że jesteś katoliczką?
A tutaj przytaczasz doktrynę protestancką. To jak to jest?
Dromax rozmowa z Wybrana przebiegała rok temu w styczniu, popatrz na daty postów. ;)

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: dromax » 2018-01-08, 11:58

:?: A to ona się już nie pojawi tu?

Magnolia

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Magnolia » 2018-01-08, 12:36

Nie wiem, nie mogą za nią ręczyć, ale jeśli ktoś milczy od roku, wątek był tak długo nieaktywny to chyba marne szanse... Stare wątki można aktywować, ale wnoszą coś nowego do nich, coś od siebie. Można rozpocząć dyskusje od nowa, jak najbardziej.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Quinque » 2018-01-09, 10:49

Już wielokrotnie mówiłem że w wyniku komunistycznych nauk Lutra, w XVI w. Gineli ludzie

Po tym jak zobaczyłem jaki stosunek protestanci mają do katolików. Przestałem mieć jakiekolwiek skrupuły przed dyskredytowaniem ich

Magnolia

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Magnolia » 2018-01-09, 10:57

Quinque pisze: 2018-01-09, 10:49 Już wielokrotnie mówiłem że w wyniku komunistycznych nauk Lutra, w XVI w. Gineli ludzie

Po tym jak zobaczyłem jaki stosunek protestanci mają do katolików. Przestałem mieć jakiekolwiek skrupuły przed dyskredytowaniem ich
Ale mogę liczyć że podeprzesz się nauką Kościoła Katolickiego w tym stanowisku?
Albo najlepiej żebyś podparł się nauczaniem Jezusa, podaj cytaty z Pisma św które pozwalają na dyskredytowanie osób trzecich. :-s

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-09, 11:47

Powiedzmy, że słowo "dyskredytować" jest wieloznaczne i rzeczywiście może budzic kontrowersje, zwłaszcza użyte w stosunku do osoby, nie nauki.
Myślę jednak, że Quinque miał na mysli dyskredytację w sensie apologetyki - czyli "obrony wiary przy pomocy argumentów" a nie np. obrzucanie "Wybraną" epitetami ;)
Czy mam rację, Quinque?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Quinque » 2018-01-09, 12:01

Tak. Protestanci nazywają katolików wyznawcami antychrysta, diabła itd. I to są chrześcijanie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Rozterki wiary protestantyzującego katolika

Post autor: Dezerter » 2018-01-09, 14:52

Quinque pisze: 2018-01-09, 12:01 Tak. Protestanci nazywają katolików wyznawcami antychrysta, diabła itd. I to są chrześcijanie?
A ty co o nich myślisz, jak (analogicznie) byś ich nazwał?
Nauki Lutra były "komunistyczne" mówisz =)) , no Marks i Lenin się w grobie przewracają ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ