...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Eden

...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-07-09, 05:19

...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie... :arrow: to tytuł tematu, jaki pragnę założyć, kontynuując wątek rozpoczęty w tym miejscu: viewtopic.php?f=40&t=8430&e=1&view=unread#unread

Skąd taki tytuł i co w temacie będzie? Już wyjaśniam :ymblushing:
...w drodze :arrow: ponieważ jesteśmy nie inaczej, jak w drodze: od narodzin do śmierci; ponadto "drogą" nazywano początkowo to, co wyznawali chrześcijanie:
Dz 24:14 "To jednak wyznaję przed tobą, że służę ojczystemu Bogu zgodnie z tą drogą, którą oni nazywają sektą, wierząc we wszystko, co jest napisane w zakonie i u proroków."
Dz 24:22 "A Feliks, który dość dokładnie był obeznany z drogą Pańską, odroczył ich sprawę i rzekł: Gdy dowódca Lizjasz przybędzie, osądzę waszą sprawę."
po zbawienie :arrow: bo temat zbawienia przewija się przez całą Biblię i jest zasadniczym elementem nauki chrześcijańskiej, że grzesznik potrzebuje zarówno zbawienia (czyli uratowania), jak i Zbawiciela (czyli Ratownika) od stanu grzeszności, w jakim jest, aby móc znaleźć się w świętej, bezgrzesznej Bożej obecności już na wieki...
Nikt sam siebie nie zbawi - pomoc potrzeba jest z zewnątrz; ona w Osobie i dziele Jezusa Chrystusa jest dostępna - trzeba tylko uwierzyć i zgodnie z tą wiarą żyć!
Jesteśmy zatem w drodze po zbawienie...

nad SŁOWEM :arrow: czyli nad Biblią, która jest Bożym Słowem (takim Listem Boga-Stwórcy do ludzi, Jego stworzeń, aby stali się Jego dziećmi; bo 100% ludzi to Boże stworzenia, ale nie wszyscy są Bożymi dziećmi... To właśnie Słowo pomaga nam nimi się stać)

zamyślenie... :arrow: bo to moje nad tekstami biblijnymi zamyślenia; moje nad nimi rozważania (podane w sposób graficzny). Dlatego też temat otwieram w dziale Wersety
_______

Po tych wyjaśnieniach, pora na dzisiejsze zamyślenie (raz na dobę pragnę je tutaj podawać; robię to też na Facebooku, a wcześniejsze prezentacje są zebrane w tym albumie: https://nfhost.me/album/zamyslenia.gNm/ ... esc&page=2 )

Jeśli ostrość wstawionego tu obrazu jest kiepska, to proszę kliknąć poniższą grafikę, a otworzy się w oryginalnej jakości, na cały ekran :)

35.Mt6,6-min_optimized.png

Ponieważ akurat temat modlitwy się pojawił, to mam chyba ciekawe nagranie w tym temacie:



Życzę dobrego odbioru :ymhug: i liczę na przychylne przyjęcie takiej prezentacji, której celem jest budowanie się w tej naszej duchowej drodze: stąd do wieczności...
Mile będą widziane komentarze - np. w związku z dzisiejszym tematem, można by się zastanowić:
# Czym w ogóle jest modlitwa?
# Dlaczego mamy się modlić?
# Komu ona jest potrzebna - tylko nam, czy i Panu Bogu też?


Takich i podobnych pytań można zadać jeszcze kilka; proszę o kreatywne podejście do tematu (jestem otwarty na słowa konstruktywnej krytyki), a myślę, że ogólny pożytek z tego będzie niemały... :ympeace:

Magnolia

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Magnolia » 2019-07-09, 09:46

Dobra prezentacja i dobry filmik.

We wspólnocie małżeństw (Domowy Kościół) nazywamy taka modlitwę namiot spotkania. :)
oto co pisze o niej założyciel Ruchu światło życie ks. Blachnicki: http://www.blachnicki.oaza.pl/conf/namiot/namiot.html

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Dezerter » 2019-07-09, 19:21

...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie... z Chrystusem.pl - dobry pomysł :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Eden

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-07-10, 05:55

Dezerter pisze: 2019-07-09, 19:21 ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie... z Chrystusem.pl - dobry pomysł :!:
Dziękuję za dobre słowo! :-bd Tak!! - jeśli po zbawienie, to tylko z Chrystusem!...
Po takiej zachęcie podaję nowe zamyślenie (i co dnia mam zamiar prezentować kolejną grafikę; chyba, że się większość wypowie w stylu: "temu panu to już dziękujemy!").
Kliknięcie obrazka sprawi, że stanie się większy i z lepszą jakością wizualną.

36. Mt 14,23-min.png

Już nie mam, jak wczoraj, filmiku, ale może ponowię pytania, zachęcając do wypowiedzi:
# Czym w ogóle jest modlitwa?
# Dlaczego mamy się modlić?
# Komu ona jest potrzebna - tylko nam, czy i Panu Bogu też?

:)

Magnolia

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Magnolia » 2019-07-10, 22:20

Celna refleksja, dobra grafika.

Eden

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-07-11, 05:30

Magnolia pisze: 2019-07-10, 22:20 Celna refleksja, dobra grafika.
"Skrzydeł mi dodaje" O:-) takie zdanie; dziękuję: 1) Panu Bogu, że daje, co trzeba, aby się coś mogło ukazać;
2) Tobie Magnolio (a też Dezerterowi; i może jeszcze komuś, kto się nie wypowiedział).
Jestem otwarty na sugestie, gdybyście coś widzieli, co warto poprawić :ymhug:

Na dziś mam takie połączenie słów z obrazem:
[klikając obrazek, ujrzysz go w większym formacie i lepszej jakości]

37.Mt6,7_optimized.png
Ostatnio zmieniony 2019-07-11, 05:30 przez Eden, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Magnolia » 2019-07-11, 08:26

Na grafice nie ma zbyt wiele miejsca by wszystko powiedzieć... w tej brakuje mi zapewnienia, że Bóg znając nasze potrzeby najlepiej je zaspokaja, we właściwym czasie. Bo wie lepiej czego nam trzeba.

Eden

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-07-11, 09:08

Magnolia pisze: 2019-07-11, 08:26 Na grafice nie ma zbyt wiele miejsca by wszystko powiedzieć... w tej brakuje mi zapewnienia, że Bóg znając nasze potrzeby najlepiej je zaspokaja, we właściwym czasie. Bo wie lepiej czego nam trzeba.
Te grafiki mają swą pewną ciągłość; i o tym, co piszesz, albo już było, albo będzie...
Tu: https://nfhost.me/album/zamyslenia.gNm/ ... esc&page=2
są wcześniejsze.
Faktycznie, miejsca mam tyle, co widać, co ogranicza ilość treści; zawsze możemy poza grafikami o tym porozmawiać... One są takim streszczeniem; zachętą do ciągu dalszego...

Nawiązując do tego, co piszesz, to masz rację - nasz Niebiański Ojciec wie najlepiej o naszych potrzebach, i właściwym czasie na ich zaspokojenie. On też umie, lepiej od nas, ocenić, czy prosimy Go o to, co jest naszą potrzebą, czy może tylko zachcianką (i to jeszcze chwilową)...

A skoro wcześniej się nikt nt modlitwy nie wypowiedział, to skorzystam z okazji i napiszę, że Pan Bóg zawsze nasze modlitwy wysłuchuje - a Jego odpowiedzi przybierają 4 formy:
a) TAK (coś, o co się modlimy, dzieje się nieomal na naszych oczach; niezwłocznie i tak, jak chcieliśmy);

b) TAK, ale nie teraz (prośba jest dobra w Bożych oczach, ale nie jest to jeszcze ten czas na jej spełnienie; trzeba cierpliwie poczekać - tu też się sprawdza nasza wytrwałość w modlitwach);

c) TAK, ale nie dokładnie to (prośba była dobra, ale Bóg ma coś innego niż chcieliśmy; coś zbliżonego - w zastępstwie, ale w Jego rozumieniu lepszego; bywa, że po latach dopiero widzimy to, co On widział od razu...);

d) NIE (nic się nie dzieje, a nawet dzieje się gorzej; to najtrudniejszy rodzaj Bożej odpowiedzi, bo odczuwamy, że Bóg milczy, że nas nie słyszy, że jest obcy i daleki... Bywa, że ludzie nie radzą sobie z tą formą Bożej odpowiedzi, i nawet Go porzucają; może to robią, bo bardziej im zależało na darze od Boga, niż na Nim samym?...).

Tak to widzę i tym się dzielę; jeśli macie swoje przemyślenia, to zapraszam... - tu jest dobre miejsce, aby je wyrażać, bo to temat o zamyśleniach nad Bożym Słowem :)

Magnolia

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Magnolia » 2019-07-11, 09:24

Zgodzę się, też obserwuję te sposoby reagowania Boga na nasze modlitwy. Ale Pismo wyjaśnia dlaczego Bóg tak reaguje, bo nasze modlitwy w pierwszej kolejności mają dotyczyć spraw Królestwa Niebieskiego.
Pisze o tym więcej o. Salij. https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/sz ... wanie.html

Modlitwa o wygraną w lotto nijak się ma do spraw Bożego Królestwa, więc pewnie pozostanie niewysłuchana. Ale gdy modlimy się o nawrócenie grzesznika, albo o czyjes zbawienie to naśladujemy w tej modlitwie samego Boga, okazujemy miłość i troskę o grzesznika, taka modlitwa ma zdecydowanie szanse na wysłuchanie, tylko we właściwym czasie. Często modlę się o nawrócenie ludzi, którzy mnie krzywdzą teraz, nie oczekując że nawróca się już teraz aby mi było lżej i łatwiej, chodzi mi o ich zbawienie, proszę o nawrócenie choćby w godzinie śmierci, ale by mogli poznać wspaniałą miłość Boga. Wierzę że taka modlitwa jest po myśli Boga, bo nie oczekuję tego dla siebie, tylko dla nich.

Eden

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-07-12, 06:31

38. Mt 6,7-8-min.png

Przypomnę, że kliknięcie grafiki otworzy ją w większym formacie i lepszej jakości :)
Co myślicie o słowach Jezusa na niej widocznych? Jak to jest z tym "gadulstwem" w modlitwie?...

Magnolia

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Magnolia » 2019-07-12, 08:30

Wydaje mi się, że każda tego typu grafika powinna być odrębną całością. Czyli pomimo tego samego wersetu, nie wspominasz poprzedniej grafiki (której ktos mógł nie widzieć) ale rozważasz te same słowa a pod innym kątem, perspektywą itd.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Viridiana » 2019-07-12, 10:58

Dziękuję za taki piękny i przydatny wątek i na pewno będę się czasami dzielić swoimi refleksjami związanymi z danym fragmentem. ;)
Te wersety skłaniają mnie do zwrócenia uwagi na to, że z Bogiem prowadzimy relację, a nie transakcję handlową. :) Nie chodzi o to, by nabić odpowiednią ilość słów by wtedy dostać, ale by spotkać się z Bogiem. W związku z tym nie musimy udawać, nie musimy klękać na grochu, by nam się spełniło. :) Bóg również potrzebuje naszej modlitwy - pragnie relacji z nami, w końcu nas kocha.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Eden

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-07-12, 13:21

Viridiana pisze: 2019-07-12, 10:58 Dziękuję za taki piękny i przydatny wątek i na pewno będę się czasami dzielić swoimi refleksjami związanymi z danym fragmentem.
Trzymam za słowo... :ymblushing:
Zachęca mnie to do kontynuacji, gdy uważasz, że to za przydatny wątek; chwała Bogu, że mam ochotę go prowadzić (taki 2-gi mój tu "sztandarowy" wątek to ten o malarstwie: viewtopic.php?f=41&t=9512&p=188871#p188871 ).

Zgadzam się z tym, co piszesz nt modlitwy!
Pozdrawiam :x

Eden

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Eden » 2019-07-13, 05:26

39.Łk15,28-29.31_optimized.png

Kontynuacja tematu modlitwy, ale z innej nieco strony... Jak rozumiecie, i czy możemy brać do siebie obecnie słowa ojca do starszego syna wypowiedziane: "...wszystko moje jest twoje".

Magnolia

Re: ...w drodze po zbawienie ⭐ nad SŁOWEM zamyślenie...

Post autor: Magnolia » 2019-07-13, 06:48

Ciekawe spostrzeżenie: obaj widzieli ojca jakby w krzywym zwierciadle...

ODPOWIEDZ