Dlaczego Msze są takie nudne

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-12, 22:53

Ciekawe, ilu ludzi nudzilo sie na gadaniu apostolow?
Nawet pisze, ze ktos zasnal i spadl z pierwszego pietra.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Andej » 2019-07-13, 01:48

Uważam, że człowiek prawdziwie wierzący nigdy się nie nudzi. Tylko przeżywa.
Natomiast to, że czasem myślami pobłądzi, to wynik cyklicznej pracy mózgu. Większość ludzi tak funkcjonuje, że aktywność mózgu jest przerywana. Rozproszenie w modlitwie nie jest tożsame z nudzeniem się.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-13, 09:06

Polecam gorąco:


Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-13, 21:11

Dezerter pisze: 2019-07-12, 22:40 Też się kiedyś nudziłem - to kwestia "napełnienia Duchem Świętym"
Są msze dla dzieci - "mniej nudne" ;)
No właśnie z tą ciekawością dziecięcych mszy różnie bywa... U nas parafię prowadzą redemptoryści. Twarde chłopy.
Strasznie formalistycznie podchodzą do wiary. Zamiast rozmawiać z dziećmi o dobru, źle i innych takich, ostatnio rozmawiali o częstotliwości odmawiania pacierzy i brewiarzu...

Na prawdę wymiękam czasem z reklamowaniem mszy dzieciom :)

Dodano po 8 minutach 50 sekundach:
Andej pisze: 2019-07-13, 01:48 Uważam, że człowiek prawdziwie wierzący nigdy się nie nudzi. Tylko przeżywa.
Natomiast to, że czasem myślami pobłądzi, to wynik cyklicznej pracy mózgu. Większość ludzi tak funkcjonuje, że aktywność mózgu jest przerywana. Rozproszenie w modlitwie nie jest tożsame z nudzeniem się.
Dla prawdziwie wierzącego nic nie jest przeszkodą. Nudne kazanie też się księdzu wybacza. Czasem natchnienie duchem przegrywa ze zmęczeniem ciała i umysłu.

Dla ludzi słabej wiary, dążących do wiary, ale nie wiedzących czego szukają, msze w klasycznej formie są słabą "przynętą".
Ostatnio zmieniony 2019-07-13, 21:12 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Viridiana » 2019-07-13, 21:32

Praktyk pisze: 2019-07-13, 21:11 Dla ludzi słabej wiary, dążących do wiary, ale nie wiedzących czego szukają, msze w klasycznej formie są słabą "przynętą".
Tylko teraz należy sobie postawić pytanie: Czy to wystarczający powód do tego, by formułę Mszy zmieniać?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Andej » 2019-07-13, 23:05

Praktyk pisze: 2019-07-13, 21:11... Dla ludzi słabej wiary, dążących do wiary, ale nie wiedzących czego szukają, msze w klasycznej formie są słabą "przynętą".
Bo nie mają być przynętą. I nie chodzi o wybaczanie, ale od odnajdowanie tego, co ważne. Tego, co skierowane do uczestnika.

Marzyłoby mi się, aby po homilii następowała dyskusja. Albo, aby wybrani (losowo spośród chętnych) zabierali głos. Ale prawo kanoniczne na to nie pozwala. A organizacyjnie mogłoby to rozwalać mszę św. Jednak cały czas koncentrujesz się na liturgii słowa. Jest ona zasadniczym elementem. Jednak Ofiara jest ważniejsza.

Nie wiem, co to znaczy małej wiary. Ale sądzę, że raczej masz na myśli chodzących do kościoła" z rozpędu", bo tak należy, bo ludzie powiedzą, bo presja w domu. Są to często ludzie niewierzący. Mówiący o sobie, że są katolikami. Ale nie żyjący wiarą.

Atrakcyjna msza św. nic im nie da. To Ty musisz im wyjaśnić, zachęcić.
Zapewne nie pamiętasz mszy św. bitowych. Pod koniec lat 60-tych. To było nieporozumienie. Owszem, przychodziła młodzież, aby posłuchać. Ale wiary w tym nie było. Zapewne były pozytywne wyjątki. Ale oni i tak by trafili, bez bigbitu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-14, 13:46

Andej pisze: 2019-07-13, 23:05
Praktyk pisze: 2019-07-13, 21:11... Dla ludzi słabej wiary, dążących do wiary, ale nie wiedzących czego szukają, msze w klasycznej formie są słabą "przynętą".
Bo nie mają być przynętą. I nie chodzi o wybaczanie, ale od odnajdowanie tego, co ważne. Tego, co skierowane do uczestnika.

Marzyłoby mi się, aby po homilii następowała dyskusja. Albo, aby wybrani (losowo spośród chętnych) zabierali głos. Ale prawo kanoniczne na to nie pozwala. A organizacyjnie mogłoby to rozwalać mszę św. Jednak cały czas koncentrujesz się na liturgii słowa. Jest ona zasadniczym elementem. Jednak Ofiara jest ważniejsza.
Ja np. myślę, że gdyby do prowadzenia mszy dopuszczeni byli żonaci, dzieciaci mężczyźni to stało by się tak jakbym sobie to wyobrażał. Msza przeszła by z budynku kościoła do domów, wrosła by w rodziny, stała by się bardziej osobista, bliska codzienności.
Wpadasz na kawkę do znajomych a tu msza :) Można porozmawiać o słowie, zrozumieć więcej. Zapoznać się ze świadectwem Księdza-ojca, dlaczego wierzy, co mu to daje.

Nie przeszkadzało by to też w prowadzeniu obrządku tradycyjnego. Jako "źródła".
Nie wiem, co to znaczy małej wiary. Ale sądzę, że raczej masz na myśli chodzących do kościoła" z rozpędu", bo tak należy, bo ludzie powiedzą, bo presja w domu. Są to często ludzie niewierzący. Mówiący o sobie, że są katolikami. Ale nie żyjący wiarą.
O takich chyba myślę. Masz rację.
Atrakcyjna msza św. nic im nie da. To Ty musisz im wyjaśnić, zachęcić.
Zapewne nie pamiętasz mszy św. bitowych. Pod koniec lat 60-tych. To było nieporozumienie. Owszem, przychodziła młodzież, aby posłuchać. Ale wiary w tym nie było. Zapewne były pozytywne wyjątki. Ale oni i tak by trafili, bez bigbitu.
Na pewno nie mam na myśli przedstawienia. Bardziej jak wyżej napisałem przesunięcie mszy z elitarnego kościoła do domów.
Ostatnio zmieniony 2019-07-14, 13:47 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Andej » 2019-07-14, 13:55

Praktyk pisze: 2019-07-14, 13:46 ... Ja np. myślę, że gdyby do prowadzenia mszy dopuszczeni byli żonaci, dzieciaci mężczyźni to stało by się tak jakbym sobie to wyobrażał. Msza przeszła by z budynku kościoła do domów, wrosła by w rodziny, stała by się bardziej osobista, bliska codzienności. ...
A gdyby jeszcze wprowadzić tancerki topless, piwo, ciasteczka ... Najlepiej darmowe. I oczywiście na plaży, albo w lesie. Wygodne fotele. Muzyka. A ksiądz, jeśli już musiałby być w trakcie tej "meszy' to najlepiej gdzieś dalej. Cichutko. Tak, aby nikomu nie przeszkadzać.

Tylko, gdzie byłby miejsce dla Boga?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-14, 13:56

Andej pisze: 2019-07-14, 13:55
Praktyk pisze: 2019-07-14, 13:46 ... Ja np. myślę, że gdyby do prowadzenia mszy dopuszczeni byli żonaci, dzieciaci mężczyźni to stało by się tak jakbym sobie to wyobrażał. Msza przeszła by z budynku kościoła do domów, wrosła by w rodziny, stała by się bardziej osobista, bliska codzienności. ...
A gdyby jeszcze wprowadzić tancerki topless, piwo, ciasteczka ... Najlepiej darmowe. I oczywiście na plaży, albo w lesie. Wygodne fotele. Muzyka. A ksiądz, jeśli już musiałby być w trakcie tej "meszy' to najlepiej gdzieś dalej. Cichutko. Tak, aby nikomu nie przeszkadzać.

Tylko, gdzie byłby miejsce dla Boga?
Masz wspaniałą wyobraźnię :) Moja tak daleko nie doszła.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-14, 14:16

Nie rozumiem, komu jest nudno: rozmawiamy o Tobie, czy o dzieciach?

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-14, 19:07

jestem zdania, ze w zadanym pytaniu zakradlo sie nieporozumienie; moim zdaniem powinno ono brzmiec; dlaczego ja (JA) nudze sie.
I tutaj przywolac mozna cokolwiek, np. : dlaczego z takim zachwytem ida tlumy na "Gwiezdne wojny" , a ja nudze sie na filmie.
Dlaczego nudze sie ... to nieproblem Mszy sw. To ja (JA ) sie nudze. Nie Msza sw. Ani nie BOg.
Przypuszczam, ze majac takie nastawienie, mozna nastawic sie na nudzenie w kazdym aspekcie wlasnego osobowego zycia.

Sadze wobec tego, ze pytanie powinno brzemiec: dlaczego JA ( JA Praktyk, JA Biserica, JA iksinski i beksinski nudze sie ...)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: ToTylkoJa » 2019-07-14, 21:28

Tylko największym problemem jest to, że to mszę właśnie są "wizytówką".
Dla Was to ogromne przeżycie, ale dla mnie np. w tamtym okresie, gdzie dopiero zastanawiałam się nad tym, jak ja to wszystko odbieram? BLEH. Bardziej atrakcyjne dla mnie jest siedzenie na polskim, a ja bardzo polskiego nie lubię.
Cały problem polega na tym, że trudne jest rozeznanie się, czy to jest dla mnie, jeśli chce się to zrobić szczerze.
Ja musiałam przeprowadzić wiele rozmów, być na kilku naszych, wiele czytać, zajrzeć na to forum (tu się zasiedziałam). Z czystym sercem mogę twierdzić, że odkąd zadeklarowałam się, że nie wiem, czy wierzę minęło jakieś 1,5 roku, a ja nadal nie wiem.
Msze wytłumaczyły mi jeszcze mniej, niż głupie pytania do księdza.
Msze nie zachęciły mnie do powrotu. Przeciwnie. Jestem prawie pewna, że to mnie zniechęciło i miałam wtedy zastój w tym wszystkim.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Praktyk » 2019-07-14, 21:46

@Dezerter, ty kiedyś napisałeś coś takiego, że twój znajomy ksiądz powiedział ci, że ze smutną miną nikogo nie nawrócisz. ( Czy coś podobnego ) . Chyba o to mi tu trochę chodzi.

Przecież Jezus nie nakazywał nam być poważnymi i smętnymi w wierze. Prawdziwa wiara powoduje miłość, radość, ciepło, odwagę... itd...
Czy msza to pokazuje ? Czy pokazuje, że katolik z powodu wiary jest radosny ?

Takiego katolika pokazują dni młodzieży, pokazują czasem misjonarze. Ale klasyczna co-niedzielna msza bardzo rzadko.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-14, 21:55

Jak widzę, szucie na Mszy Świętej nie tego, co ona przynosi (a raczej tego, co niekiedy ubocznie przynosi, ale co nie jest jej istotą).

W ogóle mierzi mnie takie podejście - starajcie się o mnie, by mi sie nie nudziło, bym miał pociechę emocjonalną, to co mnie nudzi to złe.
Wejdźcie w to, czym Msza Święta jest, zamiast nawoływać by Was zabawiano.

Antagonista

Re: Dlaczego Msze są takie nudne

Post autor: Antagonista » 2019-07-14, 22:08

Msza Święta jest przede wszystkim ofiarą, ponowieniem ofiary Jezusa Chrystusa. Tak zawsze Kościół nauczał. Nie bez powodu ksiądz Szymon Bańka, FSSPX nazwał Nową Mszę - największą katastrofą w historii Kościoła, "[...] bo skoro trzeba tłumaczyć czym jest Msza Święta, to znaczy, że coś poszło bardzo nie tak".

ODPOWIEDZ