Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Kohsis

Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Kohsis » 2019-07-12, 01:08

Czekam na odpowiedź.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-07-12, 07:50

Rozumiem, że kolega niepełnoletni?

Magnolia

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Magnolia » 2019-07-12, 08:23

Nie zastąpimy Ci sumienia. Naprawdę każdy z nas musi kształtować swoje sumienie przez całe życie. A dzieje się to poprzez słuchanie kazań, czytanie Pisma św, rozmowę ze spowiednikiem i poprzez stawanie w prawdzie wobec przykazań.
mamy tu cały dział wątków odnośnie spowiedzi, poczytaj, pooglądaj filmy tam zebrane, abyś się lepiej poczuł w tym temacie. Bo przecież nie jesteśmy Tobą, nie wiem ile masz lat, ile lat miał kolega, ile było tych piw, czy się upił czy poniósł szkodę na zdrowiu (szczególnie jesli był nieletni itd.)
Ty pytasz o kupno jednego piwa, a On pod wpływem tego piwa mógł prowadzić auto i kogoś potrącić itd
To są szczegóły które wpływają na ocenę tego zakupu piwa (te w nawiasie).
Mogę jedynie Cię uspokoić, że sam zakup piwa nie ma ciężkiej materii.

Eden

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Eden » 2019-07-12, 08:39

A najlepiej to:
# samemu nie pić alkoholu;
# nikomu nie kupować (a jak ktoś prosi o datek - stojąc pod monopolowym - to lepiej zaproponować bułkę).

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Viridiana » 2019-07-12, 11:02

Zależy od sytuacji. Sama nie umiem do końca tego rozeznawać (dlatego od alkoholu trzymam się z dala).
Trzeba tu zwrócić uwagę na to, ile lat miał kolega, czy to wpłynęło na jego stan zdrowotny, czy go to nie zachęca do grzechu.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Efezjan » 2019-07-12, 11:35

Kohsis pisze: 2019-07-12, 01:08 Czekam na odpowiedź.
Z tego, co wiem, jesteś niepełnoletni... A zatem ty sam grzeszysz, kupując alkohol. Grzeszy osoba, która ci go jako nieletniemu sprzedaje. Grzeszy również kolega /jeśli jest niepełnoletni/, pijąc go później.

Radzę nie kumać się z alkoholem - najlepiej obchodzić szerokim łukiem. To trucizna. Sam chcę od sierpnia być abstynentem alkoholowym.
I zgłoś na policję ten punkt, gdzie sprzedano ci alkohol z informacją, że masz dane, że sprzedają tam alkohol nieletnim. Policjant w cywilu może zrobić prowokację i jeśli potwierdzi, sklep straci licencję na sprzedaż alkoholu.

Napisz później, jak sprawa wygląda.
Ostatnio zmieniony 2019-07-12, 11:36 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Kohsis

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Kohsis » 2019-07-13, 23:49

Magnolia pisze: 2019-07-12, 08:23 Nie zastąpimy Ci sumienia. Naprawdę każdy z nas musi kształtować swoje sumienie przez całe życie. A dzieje się to poprzez słuchanie kazań, czytanie Pisma św, rozmowę ze spowiednikiem i poprzez stawanie w prawdzie wobec przykazań.
mamy tu cały dział wątków odnośnie spowiedzi, poczytaj, pooglądaj filmy tam zebrane, abyś się lepiej poczuł w tym temacie. Bo przecież nie jesteśmy Tobą, nie wiem ile masz lat, ile lat miał kolega, ile było tych piw, czy się upił czy poniósł szkodę na zdrowiu (szczególnie jesli był nieletni itd.)
Ty pytasz o kupno jednego piwa, a On pod wpływem tego piwa mógł prowadzić auto i kogoś potrącić itd
To są szczegóły które wpływają na ocenę tego zakupu piwa (te w nawiasie).
Mogę jedynie Cię uspokoić, że sam zakup piwa nie ma ciężkiej materii.

No dobra po 1 wypiliśmy mu kupiłem potem jak z nas zeszło każdy rowerem wrócił do domu. Czyli nie espominać o tym na spowiedzi?

Dominik

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Dominik » 2019-07-14, 06:43

Raczej nic więcej Ci nie pomożemy.
Nie wiemy ile lat ma kolega, jaką ma podatność na alkohol.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Efezjan » 2019-07-14, 08:15

Kohsis pisze: 2019-07-13, 23:49
Magnolia pisze: 2019-07-12, 08:23 Nie zastąpimy Ci sumienia. Naprawdę każdy z nas musi kształtować swoje sumienie przez całe życie. A dzieje się to poprzez słuchanie kazań, czytanie Pisma św, rozmowę ze spowiednikiem i poprzez stawanie w prawdzie wobec przykazań.
mamy tu cały dział wątków odnośnie spowiedzi, poczytaj, pooglądaj filmy tam zebrane, abyś się lepiej poczuł w tym temacie. Bo przecież nie jesteśmy Tobą, nie wiem ile masz lat, ile lat miał kolega, ile było tych piw, czy się upił czy poniósł szkodę na zdrowiu (szczególnie jesli był nieletni itd.)
Ty pytasz o kupno jednego piwa, a On pod wpływem tego piwa mógł prowadzić auto i kogoś potrącić itd
To są szczegóły które wpływają na ocenę tego zakupu piwa (te w nawiasie).
Mogę jedynie Cię uspokoić, że sam zakup piwa nie ma ciężkiej materii.

No dobra po 1 wypiliśmy mu kupiłem potem jak z nas zeszło każdy rowerem wrócił do domu. Czyli nie espominać o tym na spowiedzi?
Wspominać jeśli:
1. jesteś niepełnoletni
2. kolega jest niepełnoletni.

Załatwić też tę sprawę z punktem, gdzie /jeśli zrobiono to nielegalnie/ sprzedano ci alkohol. To nie są żarty.
https://natemat.pl/150289,juz-ponad-90- ... zyzwolenie

To jest szok. Kochani, reagujmy. Naprawdę chcemy, by ci młodzi stali się w przyszłości alkoholikami i umarli w wieku około 50 lat? Musimy być zdrowym społeczeństwem bez jakichkolwiek nałogów.

Kilka milionów ludzi nadużywa alkoholu. Ponad 90% młodych /nieletnich/ sięga po alkohol. X(
Jeśli się nie obudzimy, zostaniemy zniszczeni jako naród.
Mówmy piszmy, że alkohol sieje naprawdę spustoszenie w narodach, ogłupia je i zniewala. Dokąd zmierzamy? Jeśli się nic nie poprawi, to do samounicestwienia. Nie zmogli nas wrogowie, nie zmogły zabory, ale możemy zostać zniszczeni przez alkohol. To mnie coraz bardziej utwierdza, by być abstynentem. Khosisie, nie pij proszę. To naprawdę nigdy nie kończy się dobrze, a jeszcze gdy robią to nieletni... Tu wykład na ten temat o alkoholizmie w Rosji:
Ostatnio zmieniony 2019-07-14, 09:20 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Viridiana » 2019-07-14, 13:00

Kohsis pisze: 2019-07-13, 23:49 No dobra po 1 wypiliśmy mu kupiłem potem jak z nas zeszło każdy rowerem wrócił do domu. Czyli nie espominać o tym na spowiedzi?
Lepiej wspomnieć.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Efezjan » 2019-07-14, 14:49

Viridiana pisze: 2019-07-14, 13:00
Kohsis pisze: 2019-07-13, 23:49 No dobra po 1 wypiliśmy mu kupiłem potem jak z nas zeszło każdy rowerem wrócił do domu. Czyli nie espominać o tym na spowiedzi?
Lepiej wspomnieć.
I więcej nie pić tego świństwa. Sok owocowy jest zdrowy. No i nie jest trucizną, Khosisie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Barilla
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 10 cze 2020
Been thanked: 3 times

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Barilla » 2020-07-10, 18:38

Oj, z tym sokiem owocowym też bym uważała. W dzisiejszych czasach jest tam tyle chemii i cukru... Radzę jedynie samemu robić :P

TOMVAD 45

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-13, 23:20

Kohsis pisze: 2019-07-12, 01:08 Czekam na odpowiedź.
Jeśli obie osoby są pełnoletnie to nie ma grzechu w ogóle- jeśli jest to tylko wypicie po koleżeńsku piwa. Natomiast grzech byłby wtedy gdyby osoba była niepełnoletnia lub gdyby było to picie w dużej ilości,gdyż wciąga się wtedy w nałóg alkoholizmu a więc działanie niszczące zdrowie. Tyle że w przypadku osób niepełnoletnich to można nawet mówić o podwójnym lub potrójnym grzechu - jeśli osoba niepełnoletnia przyjmuje sakramenty. Po pierwsze łamanie prawa jest już grzechem- ciężar grzechu w zależności od ciężaru winy.Po drugie wciąganie niepełnoletniej osoby w nałóg przez co niszczy się jej zdrowie co jest grzechem ciężkim. Po trzecie - jeśli przyjmuje sakramenty to obowiązuje go przyrzeczenie że do pełnoletności nie będzie się spożywać alkoholu co też jest grzechem ciężkim.

Tak więc wiele zależy od tych podstawowych czynników a więc wieku i ilości alkoholu.

Magnolia

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: Magnolia » 2020-07-14, 06:09

TOMVAD 45 pisze: 2020-07-13, 23:20 Tyle że w przypadku osób niepełnoletnich to można nawet mówić o podwójnym lub potrójnym grzechu - jeśli osoba niepełnoletnia przyjmuje sakramenty. Po pierwsze łamanie prawa jest już grzechem- ciężar grzechu w zależności od ciężaru winy. Po drugie wciąganie niepełnoletniej osoby w nałóg przez co niszczy się jej zdrowie co jest grzechem ciężkim. Po trzecie - jeśli przyjmuje sakramenty to obowiązuje go przyrzeczenie że do pełnoletności nie będzie się spożywać alkoholu co też jest grzechem ciężkim.

Tak więc wiele zależy od tych podstawowych czynników a więc wieku i ilości alkoholu.
Doprecyzuję tą wypowiedź.
Nie ma potrójnego grzechu, ale są trzy różne grzechy.
Trzecim grzechem jest łamanie przyrzeczenia z Pierwszej Komunii św, przy okazji której zwykle składa się takie przyrzeczenie.

pozdrawiam

TOMVAD 45

Re: Czy kupienie koledze piwa to grzech ciężki czy lekki?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-14, 10:32

Tak Magnolio, ująłem to w taki trochę ludzki język, ale dokładnie jest tak że są to trzy grzechy. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi,to doprecyzowanie. Pisząc to założyłem po prostu że ludzie są inteligentni i zrozumieją że chodzi o trzy grzechy. Ale ważne aby ludzie rozumieli to doładnie.

ODPOWIEDZ