Tartar

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tartar

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-21, 12:41

To jednak trochę co innego: w zdaniu jakie przytoczyłeś jest mowa o różnych czasach - na początku zdania o przyszłości (hipotetycznej). Jest tu odniesienie w przysiędze - wówczas i dziś.

Eden

Re: Tartar

Post autor: Eden » 2019-07-21, 13:31

Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-21, 12:41 To jednak trochę co innego: w zdaniu jakie przytoczyłeś jest mowa o różnych czasach - na początku zdania o przyszłości (hipotetycznej). Jest tu odniesienie w przysiędze - wówczas i dziś.
Trochę nie chce mi się szukać po Biblii, ale widziałem też gdzieś opracowanie, które pokazywało, że użycie "dziś" nie jest czymś nieobecnym w Biblii - a użytym po to, aby DOBITNIE PODKREŚLIĆ, że chodzi o tę oto chwilę...
Łotr na Golgocie był w takim szczególnym dniu, wyjątkowej chwili: gdy był tak bardzo "zgnojony", to wtedy, DZIŚ, Jezus daje mu taką obietnicę...!!
W tym kontekście to jest dopuszczalne.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tartar

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-21, 14:02

Podejdźmy do sprawy inaczej; chrześcijaństwo przez tysiąclecia rozumiało ten werset jednoznacznie. Nagle zjawiają sie ludzie, którzy rozumieją go inaczej, bo nie pasuje do ich doktryn.
Czy jest to wiarygodne?

Eden

Re: Tartar

Post autor: Eden » 2019-07-21, 14:34

Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-21, 14:02 Podejdźmy do sprawy inaczej; chrześcijaństwo przez tysiąclecia rozumiało ten werset jednoznacznie. Nagle zjawiają sie ludzie, którzy rozumieją go inaczej, bo nie pasuje do ich doktryn.
Czy jest to wiarygodne?
Wiem, że tradycja to "siła", ale opieranie się na Biblii ma rangę wyższą, a ona nie wyklucza tego, aby "dziś" było DZIŚ - jako moment ogłoszenia czegoś tak wyjątkowego, w szczególnej sytuacji...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tartar

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-21, 14:40

Tylko że to nie wynika z "opierania się na Biblii" lecz z próby dopasowania Biblii do swych wierzeń.

Eden

Re: Tartar

Post autor: Eden » 2019-07-21, 15:33

Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-21, 14:40 Tylko że to nie wynika z "opierania się na Biblii" lecz z próby dopasowania Biblii do swych wierzeń.
"Opieranie" w sensie tym, że Biblia zna przypadki użycia "dziś" w sensie SZCZEGÓLNYM!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tartar

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-21, 16:22

Po pierwsze, nawet gdyby tak było, to ani trochę nie świadczy że usprawiedliwione jej takie użycie w omawianym fragmencie.
Po drugie... podtrzymuję, że takiego użycia w NT nie ma.


Sprawdźmy: mowa tu o słowie "dziś" (σημερον, sēmeron STRONG 4594).
Oto jego wystąpienia:

Mt 6,11 ”Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;”
Mt 6:30 bt5 ”Jeśli więc ziele polne, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, ludzie małej wiary?”
Mt 11,23 ”A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, zostałaby aż do dnia dzisiejszego.”
Mt 16:3 bt5 ”rano zaś: „Dziś burza, bo niebo się czerwieni i jest zasępione”. Wygląd nieba umiecie rozpoznawać, a znaków czasu nie potraficie?”
Mt 12,28 ”Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże.”
Mt 27:8 bt5 ”Dlatego pole to aż po dziś dzień nosi nazwę Pola Krwi.”
Mt 27,19 ”A gdy on odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu.”
Mt 28,15 ”Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.”
Mk 14,30 ”Odpowiedział mu Jezus: Zaprawdę, powiadam ci: dzisiaj, tej nocy, zanim kogut dwa razy zapieje, ty trzy razy się Mnie wyprzesz.”
Łk 2:11 bt5 ”dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.”
Łk 4:21 bt5 ”Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli.”
Łk 5,26 ”Wtedy zdumienie ogarnęło wszystkich; wielbili Boga i pełni bojaźni mówili: przedziwne rzeczy widzieliśmy dzisiaj.”
Łk 12:28 bt5 ”Jeśli więc ziele, które dziś jest na polu, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to o ileż bardziej was, ludzie małej wiary!”
Łk 13:32 bt5 ”Lecz On im odpowiedział: Idźcie i powiedzcie temu lisowi: Oto wyrzucam złe duchy i dokonuję uzdrowień dziś i jutro, a trzeciego dnia będę u kresu.”
Łk 13:33 bt5 ”Jednak dziś, jutro i pojutrze muszę być w drodze, bo rzecz to niemożliwa, żeby prorok zginął poza Jeruzalem.”
Łk 19:5 bt5 ”Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu.”
Łk 19:9 bt5 ”Na to Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama.”
Łk 22:34 bt5 ”Lecz Jezus odrzekł: Powiadam ci, Piotrze, nim zapieje dziś kogut, ty trzy razy wyprzesz się tego, że Mnie znasz.”

Łk 23:43 bt5 ”Jezus mu odpowiedział: Zaprawdę, powiadam ci: Dziś będziesz ze Mną w raju.”
Łk 24:21 bt5 ”A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Ale po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało.”
Dz 4,9 ”Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek uzyskał zdrowie,”
Dz 13:33 bt5 ”że Bóg spełnił ją wobec nas jako ich dzieci, wskrzesiwszy Jezusa. Tak też jest napisane w psalmie drugim: Ty jesteś moim Synem, Ja Ciebie dziś zrodziłem.”
Dz 19,40 ”Grozi nam bowiem oskarżenie o dzisiejsze rozruchy, gdyż nie ma żadnego powodu, którym moglibyśmy wytłumaczyć to zbiegowisko. Po tych słowach rozwiązał zebranie.”
Dz 20,26 ”Dlatego oświadczam wam dzisiaj: nie jestem winien niczyjej krwi,”
Dz 22,3 ”Ja jestem Żydem - mówił - urodzonym w Tarsie w Cylicji. Wychowałem się jednak w tym mieście, u stóp Gamaliela otrzymałem staranne wykształcenie w Prawie ojczystym. Gorliwie służyłem Bogu, jak wy wszyscy dzisiaj służycie.”
Dz 24,21 ”Chyba jedynie tego, że stojąc wśród nich zawołałem głośno: Sądzicie mnie dzisiaj z powodu wiary w zmartwychwstanie umarłych.”
Dz 26,2 ”Uważam to za szczęście, że mogę dzisiaj bronić się przeciwko wszystkim zarzutom, jakie stawiają mi Żydzi, przed tobą, królu Agryppo,”
Dz 26,29 ”A Paweł: Dałby Bóg, aby prędzej lub później nie tylko ty, ale też wszyscy, którzy mnie dzisiaj słuchają, stali się takimi, jakim ja jestem, z wyjątkiem tych więzów.”
Dz 27,33 ”Kiedy zaczynało świtać, Paweł zachęcał wszystkich do posiłku: Dzisiaj już czternasty dzień trwacie w oczekiwaniu, o głodzie i bez żadnego posiłku.”
Rz 11,8 ”jak jest napisane: Dał im Bóg ducha odurzenia; takie oczy, by nie mogli widzieć, i takie uszy, by nie mogli słyszeć aż po dzień dzisiejszy.”
2Kor 3,14 ”Ale stępiały ich umysły. I tak aż do dnia dzisiejszego, gdy czytają Stare Przymierze, pozostaje nad nimi ta sama zasłona, bo odsłania się ona w Chrystusie.”
2Kor 3,15 ”I aż po dzień dzisiejszy, gdy czytają Mojżesza, zasłona spoczywa na ich sercach.”
Hbr 1:5 bt5 ”Do którego bowiem z aniołów powiedział [Bóg] kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem? I znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem?”
Hbr 3:7 bt5 ”Dlatego, jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie,”
Hbr 3:13 bt5 ”lecz zachęcajcie się wzajemnie każdego dnia, póki trwa to, co zwie się dziś, aby ktoś z was nie uległ zatwardziałości przez oszustwo grzechu.”
Hbr 3:15 bt5 ”W tym, co jest powiedziane: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych jak podczas buntu,”
Hbr 4:7 bt5 ”dlatego Bóg na nowo wyznacza pewien dzień - dziś - po upływie dłuższego czasu, mówiąc przez Dawida, jak to przedtem zostało powiedziane: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych!”
Hbr 5:5 bt5 ”Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale [uczynił to] Ten, który powiedział do Niego: Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem,”
Hbr 13:8 bt5 ”Jezus Chrystus - wczoraj i dziś, ten sam także na wieki.”
Jk 4:13 bt5 ”Teraz wy, którzy mówicie: Dziś albo jutro udamy się do tego oto miasta i spędzimy tam rok, będziemy uprawiać handel i osiągniemy zyski,”
(Wbrew wielu tłumaczeniom, słowo to w ogóle nie występuje w Łk 22:61 i w J 5:10)

Nieco podobne są jedynie wystąpienia Dz 4,9 oraz Dz 20,26, ale jednak inne.
Na pierwszy rzut oka może się zdawać że konstrukcja występuje w Hbr 3:7 i Hbr 3,15 - ale Hbr 4,7 pokazuje, że jednak nie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Tartar

Post autor: Efezjan » 2019-07-21, 19:14

Eden pisze: 2019-07-21, 14:34
Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-21, 14:02 Podejdźmy do sprawy inaczej; chrześcijaństwo przez tysiąclecia rozumiało ten werset jednoznacznie. Nagle zjawiają sie ludzie, którzy rozumieją go inaczej, bo nie pasuje do ich doktryn.
Czy jest to wiarygodne?
Wiem, że tradycja to "siła", ale opieranie się na Biblii ma rangę wyższą, a ona nie wyklucza tego, aby "dziś" było DZIŚ - jako moment ogłoszenia czegoś tak wyjątkowego, w szczególnej sytuacji...
Skąd twierdzenie, że opieranie się na Biblii ma rangę wyższą?

Bez Tradycji nie ma Biblii, więc nie można Biblii stawiać ponad nią.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tartar

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-21, 19:29

Biblia jest częścią Tradycji, ale też mamy orzeczenie, że nie można uznać za Tradycję czegoś sprzecznego z Biblią.
Niemniej tu takiego konfliktu nie mamy; mamy zapisaną Tradycję (czyli Ewangelię) której sposób rozumienia podaje ta sama Tradycja, z której Ewangelię zapisano.

Eden

Re: Tartar

Post autor: Eden » 2019-07-21, 20:02

Efezjan pisze: 2019-07-21, 19:14 Skąd twierdzenie, że opieranie się na Biblii ma rangę wyższą?

Bez Tradycji nie ma Biblii, więc nie można Biblii stawiać ponad nią.
Dziwne pytanie... :-s To wg Ciebie można przyjąć za prawdę coś, co jest tradycją, i nie liczyć się z tym, co Bóg mówi przez Swoje Słowo?!
Taki przychodzi mi przykład - w średniowieczu byli tacy, co tradycyjnie się umartwiali aż do krwi, a może i na śmierć (choćby biczując się, aż krwią spływali...); robiono tak, aby zyskać u Boga może przebaczenie grzechów, może zbawienie, może co innego (zależy, jakie kto miał intencje w tej tradycji ulokowane, prawda?).

Ale Pismo św. nie zaleca niczego takiego JAKO SPOSÓB na zyskanie czegoś u Boga (dziś już nikt tego nie praktykuje; no, może są jakieś jednostki, albo tradycyjni "krzyżownicy", co się na Filipinach dają ukrzyżować, aby za grzechy żałować... To też ich tradycja - czy dobra? Czy biblijna?!).

Zatem, @Efezjan, czy nie ma dla Ciebie znaczenie to, czy się opierasz na Biblii czy na ludzkiej tradycji? Ludzkiej: bo Bóg nigdzie nie zalecił biczowania się, albo krzyżowania, prawda?...
Dlatego piałem o "wyższej randze" Pisma św. bo dla mnie to oczywiste, że nim trzeba sprawdzać coś, co chcemy zbadać, czy jest wolą Boga, czy nie; w myśl tej prawdy:
2Tm 3:16-17 bt5
Wszelkie Pismo [jest] przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
Mam nadzieję, że teraz już lepiej rozumiesz moje stanowisko...
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tartar

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-21, 20:12

Eden pisze: 2019-07-21, 20:02
Efezjan pisze: 2019-07-21, 19:14 Skąd twierdzenie, że opieranie się na Biblii ma rangę wyższą?

Bez Tradycji nie ma Biblii, więc nie można Biblii stawiać ponad nią.
Dziwne pytanie... :-s To wg Ciebie można przyjąć za prawdę coś, co jest tradycją, i nie liczyć się z tym, co Bóg mówi przez Swoje Słowo?!
Nie mamy tu takiego przypadku, więc po co o tym mówić?
Eden pisze:Taki przychodzi mi przykład - w średniowieczu byli tacy, co tradycyjnie się umartwiali aż do krwi, a może i na śmierć (choćby biczując się, aż krwią spływali...); robiono tak, aby zyskać u Boga może przebaczenie grzechów, może zbawienie, może co innego (zależy, jakie kto miał intencje w tej tradycji ulokowane, prawda?).

Ale Pismo św. nie zaleca niczego takiego JAKO SPOSÓB na zyskanie czegoś u Boga (dziś już nikt tego nie praktykuje; no, może są jakieś jednostki, albo tradycyjni "krzyżownicy", co się na Filipinach dają ukrzyżować, aby za grzechy żałować... To też ich tradycja - czy dobra? Czy biblijna?!).
Co do obu przypadków skrajnej pokuty - oba zostały potępione przez Kosciół.
Natomiast co do samej zasady umartwiania - masz błędne pojęcie. Biblia wielokrotnie zaleca pokutę. Na przykład:
"Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły, siedząc w worze pokutnym i w popiele."/Łk 10,13/
"Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone,"/Dz 3,19/
"Lecz nawoływałem najprzód mieszkanców Damaszku i Jerozolimy, a potem całej ziemi judzkiej, i pogan, aby pokutowali i nawrócili się do Boga, i pełnili uczynki godne pokuty."/Dz 26,20/
"Dlatego pominąwszy podstawowe nauki o Chrystusie przenieśmy się do tego, co doskonałe, nie zakładając ponownie fundamentu, jaki stanowią: pokuta za uczynki martwe i /wyznanie/ wiary w Boga,"/Hbr 6,1/

Zatem, Efezjan, czy nie ma dla Ciebie znaczenie to, czy się opierasz na Biblii czy na ludzkiej tradycji? Ludzkiej: bo Bóg nigdzie nie zalecił biczowania się, albo krzyżowania, prawda?...
Efezjan niczego takiego nie powiedział. Natomiast jak najbardziej mamy opierać się na Tradycji (apostolskiej - czy nazwiesz ją "ludzką" o to mniejsza).
Dlatego piałem o "wyższej randze" Pisma św. bo dla mnie to oczywiste, że nim trzeba sprawdzać coś, co chcemy zbadać, czy jest wolą Boga, czy nie; w myśl tej prawdy:
2Tm 3:16-17 bt5

Wszelkie Pismo [jest] przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
Pismo jednak zrównuje Pismo i Tradycję z którego powstało. W istocie Pismo i to, co nazywamy "Tradycją" (od łacińskiego słowa "Przekaz" ) to jedno i to samo - jedno i drugie jest... Tradycją:
„Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu.”(2 Tes 2,15)
W świetle tego nie dziwią takie polecenia jak:
1Kor 11:2 bt5 "Pochwalam was, bracia, za to, że we wszystkim pomni na mnie jesteście i że tak, jak wam przekazałem, zachowujecie tradycje."
oraz
„Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który postępuje wbrew porządkowi, a nie według tradycji, którą przejęliście od nas.”(2 Tes 3,6)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Tartar

Post autor: Efezjan » 2019-07-21, 20:14

Owszem, Edenie. Chodzi Ci, by nie dodawać. Ludzka tradycja itd. Owszem, rozumiem. Ale Biblia skądś się wzięła, ktoś ustalił kanon, ktoś tę Biblię od 2 tys. lat /prawie/ interpretuje. Przecież ewangelia zanim została spisana, była przekazywana ustnie. I o ten przekaz chodzi: Apostołowie, ich następcy, biskupi wkładają ręce na prezbiterów, prezbiterzy zostają biskupami i wkładają ręce na kolejnych prezbiterów i tak aż do naszych czasów. Bez Tradycji po prostu się nie da. To tyle z moje strony. Nie chcę po raz tysięczny powtarzać tego, co fajnie jest wyjaśnione w książce Marka Piotrowskiego, Dlaczego ufam Kościołowi. Przeczytaj i jak będziesz miał pytania dotyczące Tradycji, sola scriptura itd. to wiesz, gdzie nas szukać.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

robbo1

Re: Tartar

Post autor: robbo1 » 2019-08-08, 21:23

Według B.P red.ks.Marian Wolniewicz tłum .werset 2 Tes.2:15 :
"Trwajcie więc ,bracia, niewzruszenie w nauce,którą otrzymaliście czy to przez ustne nauczanie,czy to przez nasz list
I o to idzie w tej wypowiedzi.
Nie występuję przeciw wypowiedzi "tradycji".
Tylko,że w tym miejscu idzie o trwaniu w usłyszanej nauce ,niezależnie od jej przekazu.
Na pewno wiele z nich zostało "przekazanych ustnie".
Przy czym pewne jest,że tradycyjny przekaz może trwać w wierności,może jednak nie trwać.
Wiemy,że można "porzucić przykazanie"i zamiast tego "trzymać się ludzkiej t r a d y c j i".
Mk.7:8
Oczywiście np.w 1 Kor.11:2 jest zachęta do "zachowywania tradycji".
W Kol.2:8 zachęta do uciekania przed oszustwem "opartym tylko na tradycji".

Tak to widzimy,że nie każda tradycja godna jest pochwały,i sama w sobie musi oznaczać prawdy za nimi ukryte.
A wyobrażenia na temat analizowanego w temacie miejsca [stanu] nigdy nie były jednoznaczne.
I mogą ulec zmianie,tak jak w katolicyzmie zmieniono wyobrażenia,czym jest "szeol".
Dawne opisy,wyjaśnienia,tego czym jest [szeol] nie odpowiadają współczesnym.
Te współczesne podaje M.Piotrowski.
Dawne podawałem ja.
Te jednak nadal przez wielu ciągle uznawane są jako ważne.
A i tego,czym jest to miejsce [Tartar] odmiennie tłumaczą katoliccy myśliciele.
Ostatnio zmieniony 2019-08-08, 21:25 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Tartar

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-09, 00:44

Oto skutki niedoucznia. Przeciwstawiasz Tradycję przekazanej nauce, nie wiedząc, że "Tradycja" (gr.Paradosis ) to po prostu przekaz.
I cały wywód na nic :))

robbo1

Re: Tartar

Post autor: robbo1 » 2019-08-19, 19:57

Tylko,że wielowiekowy p r z e k a z ,niekoniecznie musi sięgać ,aż pierwotnego nauczania.
Może być wielowiekowy,co nie oznacza pierwotny.
I nie każdy "zwyczaj" jest prawowierny.
W Jana 18:39 czytamy :
"jest u was zwyczaj" B.T wyd.V inni "tradycja" gr. synetheia
W istocie gr. paradosin to "przekaz".
To oznacza ,i jest tłum.przez przekazanie,tradycja,nauka.
Nie wiem więc w czym zawiniłem w swoim wyjaśnieniu.
Przekaz może mieć uzasadnienie,ewentualnie nie.
Tyle.
Ostatnio zmieniony 2019-08-19, 19:57 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”