Czyściec - czy istnieje?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-21, 14:43

Nie prowokuj, bo się nie dam sprowokować. Napisałem, jakie są warunki bym z Tobą dyskutował. A do tego czasu:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2019-07-21, 14:44 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: robbo1 » 2019-07-21, 14:53

Rozumiem ,że nikt nie zwróci ci uwagi.
A warunki to stawiaj swoim uczniom ,nad tymi masz pewnie pewną władzę.
Nade mną żadnej.
Zwyczajna ucieczka i tyle.Żegnam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Andej » 2019-07-21, 14:58

No i co? Kto będzie miał ostatnie słowo?
Kto, kogo przegada?
Tu chodzi o honor!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: robbo1 » 2019-07-21, 16:28

Ja naprawdę w tym szumie i chaosie zechciałem uporządkować temat,tak jakby nastroić radio,żeby można było wszystkiego słuchać w spokoju i spokojnie.
W tym celu zaczynam od zera.
Podałem propozycję rozmowy.
I w zamian wypomnienie "trollowania".
Szkoda.
Ostatnio zmieniony 2019-07-21, 17:44 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-21, 21:04

Uwaga - tu radio "robbo": nadajemy program z serii "Mity i falsze antykatolickiej propagandy".

robbo1

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: robbo1 » 2019-07-23, 18:53

Jak zwykle wnosisz tyle do rozmowy co wiatr na pustyni.
W mity to wierzycie wy czego dowodzi książka ,którą napisał Philippe Walter "Mitologia chrześcijańska".
Tylko,że nie wydaje mi się ,żebyś miał najmniejsze pojecie o obecności mitów w katolicyzmie.
Wchłonięcia przez nie p o g a ń s k i c h zwyczajów i uroczystości,które namiętnie zaadoptowano.

Biserica Dumnezeu

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-23, 22:23

Niestety - blad.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Dezerter » 2019-07-23, 23:29

robbo1 pisze: 2019-07-23, 18:53 Jak zwykle wnosisz tyle do rozmowy co wiatr na pustyni.
W mity to wierzycie wy czego dowodzi książka ,którą napisał Philippe Walter "Mitologia chrześcijańska".
Tylko,że nie wydaje mi się ,żebyś miał najmniejsze pojecie o obecności mitów w katolicyzmie.
Wchłonięcia przez nie p o g a ń s k i c h zwyczajów i uroczystości,które namiętnie zaadoptowano.
Niech odpowiedzią będzie ten tekst
Może próbę odpowiedzi na to pytanie zilustruję fragmentem z książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”. W rozważaniu o znaku chleba, który staje się podczas Eucharystii Ciałem Boga, Papież przypomina, że w religiach świata podobne symbole były punktem wyjścia wielu mitów o śmierci i zmartwychwstaniu bóstw, w których człowiek wyrażał swoją nadzieję na życie otwierane przez śmierć. Wynikałoby z tego, że nawet pomysł na Eucharystię miałby swoje źródła w pogańskich mitach. Czy jest to jednak argument przeciwko prawdziwej obecności Jezusa w Eucharystii?
Ojciec Święty przypomina proces nawrócenia słynnego pisarza brytyjskiego Clive Staplesa Lewisa. Benedykt XVI pisze: „Pisarz ten przeczytał dwunastotomowe dzieło poświęcone owym mitom i doszedł do przekonania, że również ten Jezus, który wziął w swe ręce chleb i powiedział «To jest Ciało moje», jest tylko kolejnym bóstwem ziarna, królem ziaren, który oddaje swe życie za życie świata. Któregoś dnia jednak, w rozmowie z pewnym zadeklarowanym ateistą usłyszał od niego, że dowody na historyczność Ewangelii są zaskakująco mocne. I wtedy przyszła mu myśl: «Dziwne to. Cała ta historia z umierającym bogiem wygląda tak, jakby się kiedyś rzeczywiście wydarzyła».
Chrześcijaństwo nie jest mitem. To się rzeczywiście wydarzyło! Jezus nie jest mitem, jest Człowiekiem z ciała i krwi, tkwi mocno w historii. Możemy udać się do miejsc, gdzie On bywał, dzięki świadkom możemy słyszeć Jego słowa. Umarł i powstał z martwych. Tak jakby tajemnica Męki zawartej w chlebie czekała niejako na Niego, by Go objąć swym zasięgiem. Mity czekały na Tego, w którym przedmiot pragnień stał się rzeczywistością”.
Ten fragment z książki Ojca Świętego uświadamia nam, że jeśli nawet jakieś mity opisywały rzeczywistość, która się wypełniła w Jezusie Chrystusie, to były one jakąś figurą tego, co naprawdę wydarzyło się w Nim. Możemy być więc spokojni o to, że chrześcijaństwo nie jest mitologią, bo Jezus nie jest mitycznym Bogiem, ale jako prawdziwy człowiek wszedł w historię, a jego czyny, które rozpamiętujemy, naprawdę zostały dokonane.

Na listy odpowiada ks. dr Andrzej Przybylski, duszpasterz akademicki z Częstochowy.
https://www.niedziela.pl/artykul/85417/ ... -mitologia
Ostatnio zmieniony 2019-07-23, 23:31 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

robbo1

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: robbo1 » 2019-07-25, 19:42

Znam książki C.S.Lewisa,i to nie tylko jego :
"OPOWIEŚCI Z NARNII"
Jak i jego dzieje nawrócenia.
Tylko,że nic nie zmieni tego,że katolicyzm "zjadł" nie oparte na staro i nowotestamentowym nauczaniu wyobrażenia,które wykoślawiły obraz prawdy o pierwotnym chrześcijaństwie.
Podana przeze mnie publikacja wymownie to pokazuje i ukazuje.
Niestety.
Nie w mniejszym stopniu ,a nawet wyraźniej ukazuje to Klaus Rudiger- Mai w książce:
"TAJEMNE RELIGIE".
Przy czym rozumiem,że nie wszystkie zwyczaje np.widoczne w waszych świętach ,muszą z zasady być złe ,czy demoniczne.
Przy czym wiele z nich według dawnych wyobrażeń miało sprzyjać wypędzaniu demonów,goszczeniu zmarłych itp.
patrz."SZCZODRY WIECZÓR ,SZCZODRY DZIEŃ"NM.Ziółkowska
Tak naprawdę czyściec jest jednym z takich "zaadoptowanych" poglądów wywodzących się "pogańskich religii".
Sami przyznajecie,że wasze wyobrażenia o nim,jak i jego istnienie znajduje poparcie w dawnych i niechrześcijańskich poglądach.
I tam znajdujecie usprawiedliwienie na jego istnienie.
Sto razy łatwiej niż w staro,czy nowotestamentowym nauczaniu.
Nie było cię chwilę,[albo nie dostrzegłem twojej obecności]i miło cię ponownie usłyszeć.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-07-25, 19:44 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Dominik » 2019-07-25, 20:00

Robbo1, masz coś do zarzucenia to podaj konkrety. Kolejny taki post zakończy się ostrzeżeniem.

Dodano po 1 minucie 46 sekundach:
a,,, i nowe konkrety, bez wałkowania tego co już było,, bo dyskusja sensu nie będzie miała.

Biserica Dumnezeu

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-25, 21:35

Zamknijcie po prostu watek.

Dominik

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Dominik » 2019-07-25, 21:47

Mam ochotę go wyczyścić z postów niezwiązanych z tematem. Na tej 17 stronie żaden post nie jest na temat, może tylko Dezertera.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Dezerter » 2019-07-25, 22:05

robbo1 pisze: 2019-07-25, 19:42 Znam książki C.S.Lewisa,i to nie tylko jego :
"OPOWIEŚCI Z NARNII"
Jak i jego dzieje nawrócenia.
Tylko,że nic nie zmieni tego,że katolicyzm "zjadł" nie oparte na staro i nowotestamentowym nauczaniu wyobrażenia,które wykoślawiły obraz prawdy o pierwotnym chrześcijaństwie.
Podana przeze mnie publikacja wymownie to pokazuje i ukazuje.
Niestety.
Nie w mniejszym stopniu ,a nawet wyraźniej ukazuje to Klaus Rudiger- Mai w książce:
"TAJEMNE RELIGIE".
Przy czym rozumiem,że nie wszystkie zwyczaje np.widoczne w waszych świętach ,muszą z zasady być złe ,czy demoniczne.
Przy czym wiele z nich według dawnych wyobrażeń miało sprzyjać wypędzaniu demonów,goszczeniu zmarłych itp.
patrz."SZCZODRY WIECZÓR ,SZCZODRY DZIEŃ"NM.Ziółkowska
Tak naprawdę czyściec jest jednym z takich "zaadoptowanych" poglądów wywodzących się "pogańskich religii".
Sami przyznajecie,że wasze wyobrażenia o nim,jak i jego istnienie znajduje poparcie w dawnych i niechrześcijańskich poglądach.
I tam znajdujecie usprawiedliwienie na jego istnienie.
Sto razy łatwiej niż w staro,czy nowotestamentowym nauczaniu.
Nie było cię chwilę,[albo nie dostrzegłem twojej obecności]i miło cię ponownie usłyszeć.
Pozdrawiam.
Byłem na urlopie i ewangelizowałem na Przystań z Jezusem przy Sunrise Festival - Świadków tam nie było widać ;) , a żniwo wielkie ...
Wiele osób usłyszało Dobrą Nowinę, że Jezus ich zbawił , przyjęło ją i wyznało ustami, że Jezus jest ich Panem i Zbawicielem
a czy ty to już czyniłeś?
Kiepskie i bezwartościowe lektury czytasz - zamiast nich polecam apokryfy NT, czyli pisma starożytnych chrześcijan. Gdybyś je czytał zamiast broszurek wiedział byś, że KK jest zdumiewająco bliski wierze starożytnych chrześcijan - wiem , bo czytałem.
Nie opowiadaj pierdołów w stylu jakichś ogólników, tylko załóż jakiś konkretny temat o jednym i zobaczymy, czy to czy inne święto, ma źródła chrześcijańskie, czy nie. To co robisz aktualnie to rzucanie oszczerstw i oskarżeń bez pokrycia :( słabe to i nie ma na to zgody, albo zaczniemy merytoryczną dyskusję bez ogólników, albo będą konsekwencje.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Zablokowany

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”