Inne liturgie niż rzymska

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Kasia

Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Kasia » 2019-08-03, 12:36

Nie wiem, czy dobrze zatytułowałam temat, jeśli więc zajdzie taka potrzeba, proszę o poprawę. Dyskusja ma być trochę wymianą informacji, trochę pogawędką o innych liturgiach w Kościele katolickim niż najbardziej popularna liturgia rzymska. O Mszy Trydenckiej już coś jest na forum, a ja chciałabym poruszyć kwestię mniej znanych rytów. Czy jest na forum ktoś, kto brał udział w liturgii np. grekokatolickiej, wspólnoty neokatechumenatu, Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich? Chętnie zapytałabym też o liturgie bardziej orientalne, ale coś mi się wydaje, że na forum chyba nie znajdzie się nikt, kto by w takowych brał udział. ;) Proszę zatem o podzielenie się doświadczeniem, spostrzeżeniami itd.

Nie brałam nigdy udziału w żadnej innej liturgii niż najbardziej znana Msza Święta rzymska (nie nadzwyczajna, trydencka), ale mogę się podzielić kilkoma bardzo krótkimi ciekawostkami.

1. Kiedyś pisałam w internecie z dziewczyną, która została zaproszona na Eucharystię neokatechumenatu (podobno ta wspólnota woli określenie Eucharystia niż Msza Święta). Ogólnie wspominała to jako dobry czas, bo nie skończyło się na jednorazowym zdarzeniu, ale zrezygnowała, ponieważ nie potrafiła przekonać się do przyjmowania Komunii na rękę, co w neokatechumenacie jest normą.

2. W rycie mozarabskim istnieje jakaś ciekawa tradycja związana z Wielkim Piątkiem. Nie pamiętam, co to było, może mi ktoś przypomni, bo warte uwagi, a wyleciało mi z głowy. :)

3. W Warszawie jest klasztor Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Ich liturgia może zaskoczyć. Z jednej strony śpiewy na nutę wschodnią, z drugiej... tak do końca nie wiem, jak to nazwać. Trochę po protestancku? Są filmiki.



Magnolia

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Magnolia » 2019-08-03, 13:36

Znalazłam się kiedys w tym kościele, przechodziłam w pobliżu i wstąpiłam, niezwykle surowy w swojej atmosferze, niezwykła cisza i skupienie. Nawet nie wiedziałam jaka to parafia, czy wspólnota.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Dezerter » 2019-08-03, 20:29

A ja spytam czy ktoś był na wspólnotowej Eucharystii Koinoi Jan Chrzciciel? Z opowieści wiem, że ich Eucharystia jest równie inna co Neonków. " Nigdy nie klękają" - mówiła mi osoba, która wie z pierwszej ręki.

Dzięki Kasiu za filmiki - tak dla porządku - chodzi tylko o liturgie katolickie?

Na ostatnim filmie, te siostry bliżej ołtarza, rozdają krew Pańską z Kielicha - to jedyny znany mi przypadek, gdy robi to kobieta.
Ostatnio zmieniony 2019-08-03, 21:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kasia

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Kasia » 2019-08-03, 21:44

Dezerter pisze: 2019-08-03, 20:29 Dzięki Kasiu za filmiki - tak dla porządku - chodzi tylko o liturgie katolickie?
Tak, tylko katolickie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-03, 22:00

Dezerter pisze: 2019-08-03, 20:29 A ja spytam czy ktoś był na wspólnotowej Eucharystii Koinoi Jan Chrzciciel?
Jak wiesz, ja byłem. Ale dawno temu.
Obawiam się, ze nie jest tu "inna liturgia" w sensie katolickim, tylko "kult własnego pomysłu".

Kasia

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Kasia » 2019-08-03, 22:03

Chciałam jeszcze dodać, że pod jednym z filmików Wspólnot Jerozolimskich znalazłam komentarz o liturgicznej katastrofie. Słabo widzę, dlatego się nie wypowiadam, ale czy naprawdę ich liturgia bardzo się różni od rzymskiej (czy to jakaś inna forma liturgii rzymskiej?)? Jeśli to jest dozwolone, to chyba nic złego w tym nie ma?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Dezerter » 2019-08-03, 22:32

Marek_Piotrowski pisze: 2019-08-03, 22:00
Dezerter pisze: 2019-08-03, 20:29 A ja spytam czy ktoś był na wspólnotowej Eucharystii Koinoi Jan Chrzciciel?
Jak wiesz, ja byłem. Ale dawno temu.
Obawiam się, ze nie jest tu "inna liturgia" w sensie katolickim, tylko "kult własnego pomysłu".
Rzeczywiście nie klękaliście nawet przy przemienieniu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-03, 23:25

Wówczas jeszcze klękaliśmy. Rewolucja posuwa się stopniowo...
Odprawialiśmy Eucharystię w domu prywatnym (bez wiedzy biskupa) i szafowały osoby nie będące szafarzami (chodziły z miseczką i każdy brał).
Pisano mi, ze parę lat po moim odejściu wprowadzono (przy znaku pokoju) na "wewnętrznych" Mszach tekst "pokój i powodzenie materialne (!) z Tobą" (nie wiem czy jeszcze się to praktykuje).
Ale tu nie chodzi o klękanie (np. w liturgii wschodniej się nie klęka, w krajach wiązanych ze Wschodem nawet na liturgii rzymskiej - np. w Macedonii).
Chodzi o to, że wiadomo jakie są mszały i liturgie w Kościele - i wszelkie manipulacje są bardzo niebezpieczne.
Ostatnio zmieniony 2019-08-04, 10:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-05, 16:48

Z powodu wyjazdow w rozne kraje zmuszony bylem ( i jestem ) do uczestnictwa we Mszy sw. odprawianej w nieznanych czy malo rozumianych przeze mnie jezykach.
Rowniez w kraju , w ktorym prawoslawie jest dominujace znalazekm sie na Mszy sw. w rycie greko-katolickim.
Msze te odprawiaja ojcowie franciszkanie konwentualni ( w tym akurat kosciele 9.
Powiem jedno - nie rozumialem z poczatkiu ani slowa ( teraz juz wiem , kiedy jest credo, kiedy ojcze nasz i pare innych elementow lapie ) ... ale tak przezyc msze, aby ja przezyc w uwielbieniu Boga, to chyba nigdy na NOM mi sie nie udalo. Stad tez i moje nawrocenie na katolicyzm dokonalo sie dzieki bractwu sw. Piusa X i Mszy trydenckiej - podobna wznioslosc.
A co do greko- katolickiego obrzadku: melodyka piesni ( sama melodyka i forma ) jest na tyle wzniosla, ze nie znajac i nie rozumiejaxc slow w piekny sposob modle sie i oddaje czesc Bogu.
Gdy jest czytana ewangelia - wszyscy klecza.
Glowne czynnosci liturgiczne sa wykonywane przez kaplan przpodem do oltarza ( plecami do wiernych ).
Jest kilkaukrotnr okadzanie calego koscila - wszyscy wierni zwracaja sie ku kaplanowi idacemu z kadzidlem i zegnaja sie sie krzyzem. Obrzed prosta, a jakze wspanialy, Juz sam z siebie wzmacnia poboznosc.
nastepuje zawsze uroczyste wyniesienie Pisma Swietego do wiernych ... towarzysza temu piekne modlitwy, nie zwykla recytacja, ale przyspiew. Chocbys nie chcial, to mimowolnie sam zaczynasz sie sklaniac ku obrzedom i w nich brac udzial ...
i tak mozna dalej, idalej.
Na zakonczenie jest rowniez ciekawy zwyczaj udzielania do domow poswieconego chleba - kazdy moze wziac dla rodziny tyle kawlakow, ile zechce ( no, chyba ze zabraknie w koszu ).
To, co nastapila po Soborze Watykanskim II ( w zmiane liturgii Mszy sw. ) zostalo dokonane w wiekszosci wbrew zaleceniom Soboru ... i mamy teraz Liturgie bardzo okaleczona.
Na szczescie jest i powraca coraz szerzej luturgia trydencka, i na szczescie nikt nie zdolala zniszczyc liturgii obrzadkow wschodnich czy greko-katolckiej.

Pragne dodac ( juz o tym gdzies wspominalem ) ze ten kosciol z ta liturgia w tym okreslonym miejscu jest pelen wiernych ... przychodza nawet prawoslawni.
Sa rowniez koscioly z nowa liturgia ( nieliczne ) ...i sa prawie puste.

To o czyms swiadczy.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Inne liturgie niż rzymska

Post autor: Efezjan » 2019-08-06, 19:35

Pascha u grekokatolików:

Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”