grzech w grzechu

ODPOWIEDZ
Basic

grzech w grzechu

Post autor: Basic » 2019-08-10, 19:18

Jeśli ktoś popełnił grzech ale z nim jest powiązany bardzo prawdopodobnie inny grzech, ale jakoś to zignorował nie wziął do siebie. ROZMYŚLAŁ ale ostatecznie zapomniał może odpuścił to czy wyznany ten główny grzech daje ważność spowiedzi czy nie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: grzech w grzechu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-10, 19:54

Basic pisze: 2019-08-10, 19:18 Jeśli ktoś popełnił grzech ale z nim jest powiązany bardzo prawdopodobnie inny grzech, ale jakoś to zignorował nie wziął do siebie. ROZMYŚLAŁ ale ostatecznie zapomniał może odpuścił to czy wyznany ten główny grzech daje ważność spowiedzi czy nie?
Strasznie skomplikowany opis...
Nadto załóżmy że coś powiemy - co Ci to da? Jedyną autorytatywną odpowiedź może dac Ci spowiednik.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: grzech w grzechu

Post autor: Dezerter » 2019-08-10, 21:39

Basic pisze: 2019-08-10, 19:18 Jeśli ktoś popełnił grzech ale z nim jest powiązany bardzo prawdopodobnie inny grzech, ale jakoś to zignorował nie wziął do siebie. ROZMYŚLAŁ ale ostatecznie zapomniał może odpuścił to czy wyznany ten główny grzech daje ważność spowiedzi czy nie?
Skoro zapominałeś, to jest przecież formułka, którą mówisz na końcu (mówisz?)
"już więcej grzechów nie pamiętam"
skąd wątpliwości?
jeśli sumienie ci wypomina, to idź do spowiedzi
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: grzech w grzechu

Post autor: takisobie » 2019-09-13, 23:20

Widzę często tego typu pytania sie tu trafiają i mnie to nie dziwi bo też tak miałem ale w ogóle wybierając się do spowiedzi nie ma co podchodzić jak do rozliczenia pitu z urzędem skarbowym.

Magnolia

Re: grzech w grzechu

Post autor: Magnolia » 2019-09-13, 23:26

takisobie pisze: 2019-09-13, 23:20 Widzę często tego typu pytania sie tu trafiają i mnie to nie dziwi bo też tak miałem ale w ogóle wybierając się do spowiedzi nie ma co podchodzić jak do rozliczenia pitu z urzędem skarbowym.
A jak należy podchodzić?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: grzech w grzechu

Post autor: Andej » 2019-09-14, 07:34

Należy podchodzić odpowiedzialnie i rzetelnie. Ale też ze świadomością Miłosierdzia Bożego. Z poczuciem winy i chęcią poprawy.

A grzech pominięty należy przypomnieć przy następnej spowiedzi. A także powiedzieć o posiadanych wątpliwościach. Ten, który dostał prawo rozgrzeszania, ma też prawo i obowiązek wyjaśnienia problemów związanych ze spowiedzią.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ