Pytania do Świadków Jehowy

enosz

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: enosz » 2019-07-27, 01:41

Dominik pisze: 2019-07-26, 22:20
Ja mam takie pytania:
- czy możecie pisać na katolickich forach?
Oczywiści. A dlaczego nie mielibyśmy mieć możliwości pisać na Katolickich forach? Co to Katolik to nie człowiek? A może przeszkadzam ci i delikatnie chcesz mi dać do zrozumienia żebym się z tond wyniósł bo ci przeszkadzam?

- czy możecie czytać opracowania katolickie? Jeśli nie, to jak chcecie dyskutować na forum?
Oczywiście. I to wnikliwie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-07-27, 09:39

Czy możecie przestrzegać obowiązującego regulaminu? Napisany jest dla ludzi. Wszystkich uczestników niniejszego Forum. Jest tam szereg zakazów, jak i nakreślone cele. Regulamin obowiązuje wszystkich.

Czy możecie przestrzegać obowiązującego regulaminu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Dominik » 2019-07-27, 10:09

@enosz dzięki za odpowiedz. Kiedyś słyszałem, że nie możecie czytać katolickich gazetek, więc chciałem zweryfikować autentyczność tej informacji.

enosz

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: enosz » 2019-07-29, 19:10

Andej pisze: 2019-07-27, 09:39 Czy możecie przestrzegać obowiązującego regulaminu? Napisany jest dla ludzi. Wszystkich uczestników niniejszego Forum. Jest tam szereg zakazów, jak i nakreślone cele. Regulamin obowiązuje wszystkich.

Czy możecie przestrzegać obowiązującego regulaminu?
A w którym miejscu łamiemy regulamin? Temat jest pytania do ŚJ Dominik zadał mi pytanie, ja mu odpowiedziałem. Czego się czepiasz?
Ostatnio zmieniony 2019-07-29, 19:12 przez enosz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-07-29, 21:49

I po co ta agresja? Nie unoś się, bo możesz spaść.

Przeczytaj Regulamin. W szczególności paragraf 5.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-30, 12:08

enosz pisze: 2019-07-27, 01:41 Oczywiście. I to wnikliwie.
Po to by rozważyć co napisali, po to by się pooburzać, czy po to żeby spróbować znaleźć (w swoim przekonaniu) haka? ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-07-30, 12:30

Pytanie: Jak brzmi imię Boga?

Chodzi mi o brzmienie, zapis dźwiękowy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

enosz

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: enosz » 2019-07-31, 15:45

Andej pisze: 2019-07-30, 12:30 Pytanie: Jak brzmi imię Boga?

Chodzi mi o brzmienie, zapis dźwiękowy.
:)Nie trzeba uczonym żeby wiedzieć iż w czasach pobytu Jezusa na ziemi nie było rejestratorów dźwięku, więc zapisu dźwięku nie ma.

Magnolia

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Magnolia » 2019-07-31, 17:36

U nas brzmienia Imienia Boga uczą się dzieci na katechezie i to jednej z pierwszych. Ja tak miałam ... a Ty nie znasz?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Dezerter » 2019-07-31, 22:21

Magnolia pisze: 2019-07-31, 17:36 U nas brzmienia Imienia Boga uczą się dzieci na katechezie i to jednej z pierwszych. Ja tak miałam ... a Ty nie znasz?
Jak można Świadka JEHOWY pytać o wymowę Tetragramu JHWH?
Moim zdaniem najwłaściwszy jest
JaHWeH (H jest bezdźwięczne stąd Jahwe)
ale możliwy jest również
JeHoWaH (... stąd Jehowa)
A prawda jest taka, że zburzenie Jerozolimy i śmierć (prawie) wszystkich kapłanów Świątyni i wypędzenie żydów z Ziemi Świętej + wprowadzony zakaz wymawiania Imienia spowodowały przerwanie jego wymagania/tej Tradycji. To co nam pozostało to naukowe próby odtworzenia i większe lub mniejsze prawdopodobieństwo.
Katolicy przez całe wieki używali również Jehowa , więc temat dla mnie jest bezprzedmiotowy i czysto akademicki, lingwistyczny.
Ostatnio zmieniony 2019-07-31, 23:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-08-01, 09:53

Dezerter pisze: 2019-07-31, 22:21 ... Jak można Świadka JEHOWY pytać o wymowę Tetragramu JHWH? ,...
Można w sposób dowolny. Na przykład pisemnie.
Chodzi o to, że niepoprawnie wymawiając JHWH wcale nasze modlitwy nie trafiają do Boga, skoro głoszą, że do Boga można się zwracać jedynie używając Jego Imienia.? Jeśli nie jest znana wymowa, to oznacza, że żaden człowiek nie oddaje ustnie czci Bogu.
Jeśli JEHOWA jest jedynym prawdziwym imieniem, to znaczy, że wymowa tegoż musi być identyczna we wszystkich językach, miejscach i czasie. Tak w czasach Mojżesza, jak Jezusa oraz obecnych. W przeciwnym razie nie jest to imieniem Boga.

Ty Dez zupełnie tego nie rozumiesz. Dla Ciebie imion Boga w Piśmie świętym jest wiele. Wiesz doskonale, że w Biblii jest wielokrotnie podane Imię Boga, i za każdym razem inne. Ale tu chodzi o to, że są ludzie uważający, że imię jest tylko jedno. Że tylko używając tego określenia nasze modlitwy odnoszą się do Jedynego. A jeśli tak jest, to nie zapis się liczy, ale wymowa. Zapis jest czymś wtórnym. Najpierw był wyłącznie przekaz ustny. Dźwiękowy.

Dlatego twierdzę, że DŹWIĘK ma w tym wypadku zasadnicze znaczenie. Sposób wymowy, a nie zapis. Zapis można czytać w sposób różny. I w ten sposób fałszować Imię. Jeśli Imię jest JEDNO, to musi mieć JEDNOLITE brzmienie PRZEZ CAŁY OKRES DZIEJÓW LUDZKICH, na całym obszarze zamieszkałym przez ludzi.

I to mnie nurtuje. Konsekwencja. Czy IMIĘ jest JEDNO? Czy jest ich wiele? A każda grupa ludzi ma prawo do odmiennego nazywania Boga?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Dezerter » 2019-08-01, 16:55

Chyba masz rację, że nie rozumiem.
Ja jak się modlę to modlę się do Boga Najwyższego a kończę "w Imię Jezusa Chrystusa Pana mojego - amen".
Żydzi nie wymawiają, bo wiedzą, że nie wiedzą, jak wymawiać Imię Tego Który Jest.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-08-02, 18:25

Mam jedno imię.
Mam na imię Zofia. To jedyne imię, jakie noszę.
Ale jeśli powiesz do mnie: Zoe, Zosia, Zosiek, Zocha, Sophie i kilka innych, będę wiedziała, że mówisz do mnie.

enosz

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: enosz » 2019-08-12, 23:30

Magnolia pisze: 2019-07-31, 17:36 U nas brzmienia Imienia Boga uczą się dzieci na katechezie i to jednej z pierwszych. Ja tak miałam ... a Ty nie znasz?
? ale to uczycie się brzmienia imienia Bożego ogólnie ustalonego przez duchowieństwo twojego Kościoła czy chcesz przez to powiedzieć że to jest to jedyne prawidłowe brzmienie tego imienia jakim posługiwali się np. pierwsi uczniowie Jezusa?

Dodano po 16 minutach 29 sekundach:
ToTylkoJa pisze: 2019-08-02, 18:25 Mam jedno imię.
Mam na imię Zofia. To jedyne imię, jakie noszę.
Ale jeśli powiesz do mnie: Zoe, Zosia, Zosiek, Zocha, Sophie i kilka innych, będę wiedziała, że mówisz do mnie.
I to jest sedno tej kwestii. Twoje imię Zosia nadaje tobie osobowość i mniej istotne jest to czy to imię ktoś wypowie poprawne czy niewyraźnie zawsze wiesz że o ciebie chodzi. Szatan dobrze o tym wie, o czym upewniają go Katoliccy uczeni że to co nie ma imienia nie istnieje jest bez znaczenia. Po prostu nie ma osobowości. szatan dąży do tego by Boga Ojca pozbawić osobowości i w ten sposób wyeliminować go z życia publicznego i z świadomości ludzi. I w tej kwestii KrK bardzo dokładnie współpracuję z szatanem nakazując nieużywanie tego imienia w liturgii, pieśniach i modlitwach czym doprowadza do całkowitego zapomnienia tego imienia w umysłach prostych wiernych

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-08-13, 08:02

enosz pisze: 2019-08-12, 23:30 ? ale to uczycie się brzmienia imienia Bożego ogólnie ustalonego przez duchowieństwo twojego Kościoła czy chcesz przez to powiedzieć że to jest to jedyne prawidłowe brzmienie tego imienia jakim posługiwali się np. pierwsi uczniowie Jezusa? ...
Tak twierdzisz? Ale nie potrafisz podać "brzmienia tego imienia"! Dlaczego? Tajne? Co powstrzymuje? Widać, nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie!

[
enosz pisze: 2019-08-12, 23:30 ... I to jest sedno tej kwestii. Twoje imię Zosia nadaje tobie osobowość i mniej istotne jest to czy to imię ktoś wypowie poprawne czy niewyraźnie zawsze wiesz że o ciebie chodzi. Szatan dobrze o tym wie, o czym upewniają go Katoliccy uczeni że to co nie ma imienia nie istnieje jest bez znaczenia. Po prostu nie ma osobowości. szatan dąży do tego by Boga Ojca pozbawić osobowości i w ten sposób wyeliminować go z życia publicznego i z świadomości ludzi. ...
Dlatego właśnie Imię Boga jest przez nas tak szanowane. Dlatego używamy imion (sic l.mn.) przekazanych w Piśmie. A także imion, które jednoznacznie wskazują na Tego, Który Stworzył. A wszystko to wynika z miłości, jaką do Niego pałamy. Kasia ma rację, słowa trafiają do adrsata.

[
enosz pisze: 2019-08-12, 23:30 ... I w tej kwestii KrK bardzo dokładnie współpracuję z szatanem nakazując nieużywanie tego imienia w liturgii, pieśniach i modlitwach czym doprowadza do całkowitego zapomnienia tego imienia w umysłach prostych wiernych
TU zauważyłem symptomatyczne pokręcenie form. Zgadzam się z tym zwierzeniem: "dokładnie współpracuję z szatanem". Istotnie, usiłując robić wodę z mózgu współpracujesz. To dobrze, że się do tego przyznajesz. Ale źle, że to robisz.
Natomiast zupełnym skandalem jest bezpodstawne oskarżanie Kościoła, że współdziała w tym zgubnym dziele. W zasadzie takie oskarżenie zasługuje na zablokowanie dostępu do Forum. Oficjalnie ostrzegam, że jeśli znów pojawią się bezpodstawne oskarżenia Kościoła, to spotkasz się z sankcjami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”