Różaniec

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Eden

Re: Różaniec

Post autor: Eden » 2019-08-13, 15:15

Marek_Piotrowski pisze: 2019-08-13, 14:38 Modląc się za zmarłych, modlimy się za zbawionych przechodzacych proces doskonalenia - pomagamy zlikwidować duchowe skutki grzechów.
Oni już mają odpuszczone grzechy. Gdyby nie mieli, byliby w piekle - a tam im pomóc modlitwą (ani w żaden inny sposób) nie jesteśmy w stanie.
A kto, i jak ma wiedzieć, czy ktoś jest w piekle (wtedy modlitwa nieskuteczna), czy w niebie (wersja optymalnie najlepsza - modlitwa niepotrzebna), czy w czyśćcu (i tu modlitwa ma być pomocna)?!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Różaniec

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-13, 15:26

Pan Bóg jedynie. Ale modlitwa nie ginie.
Ostatnio zmieniony 2019-08-13, 15:26 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Różaniec

Post autor: Eden » 2019-08-13, 16:40

Marek_Piotrowski pisze: 2019-08-13, 15:26 Pan Bóg jedynie. Ale modlitwa nie ginie.
Żeby tylko nie była źle ukierunkowana... [-x

Magnolia

Re: Różaniec

Post autor: Magnolia » 2019-08-14, 22:23

Modlitwa jest dobrem jeśli jest w czyjejś intencji, modlimy się o dobro dla kogoś, takie jest założenie. Więc Bóg jako Dobro Najwyższe z pewnością zrobi jakieś dobro z takiej modlitwy.

PiotrG

Re: Różaniec

Post autor: PiotrG » 2019-08-15, 00:42

Różaniec to piękna modlitwa w swojej prostocie i doskonale silna przeciw pokusom szatana. Dla mnie największą formą tej modlitwy jest Nowenna Pompejańska - sam wiele razy odmawiałem i teraz patrząc z perspektywy czasu jestem zdumiony jak zmieniło się moje życie. Z tego co można przeczytać w internecie to Pompejanka jest jest jedną z największych dróg dotarcia do Maryi. Nowenna Pompejańska na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale rzeczywiście jest prosta - szczegółowa instrukcja i świadectwa znajdziecie tutaj. Czy ktoś z Was również odmawia lub zastanawia się czy rozpocząć? Jeżeli tak - to jak najbardziej zachęcam :)

Eden

Re: Różaniec

Post autor: Eden » 2019-08-15, 05:16

Czy można nie odmawiać różańca i być zbawionym?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Różaniec

Post autor: Andej » 2019-08-15, 07:55

Można. To nie warunek. To ułatwienie. Rozważania pomagają odpowiadać na życiowe pytania, znajdować drogę, naśladować Jezusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Różaniec

Post autor: Magnolia » 2019-08-15, 08:56

Eden pisze: 2019-08-15, 05:16 Czy można nie odmawiać różańca i być zbawionym?
Można, to tylko jedna z form modlitwy. Istotna jest sama modlitwa. Tu mamy możliwość wyboru jak chcemy się modlić.
Ja kiedyś na spowiedzi wyznałam, że nie lubię różańca i mnie usypia, a rozważać wcale nie umiem.
Usłyszałam: Nie musisz, wybierz sobie inną modlitwę jest tyle do wyboru.

Wybrałam koronkę, :))
Ale gdy na forum rozważaliśmy tajemnice różańcowe codziennie to przyznam, że czułam się ubogacona rozważaniami.
O Maryji mamy kilka wątków na forum, nawet sporo, bo wiele ludzi ma wątpliwości, może tam podyskutujemy?

Brajan

Re: Różaniec

Post autor: Brajan » 2019-10-11, 17:47

Każdemu zdarza się zapominać różne rzeczy i nie jest w tym nic złego, a wręcz odwrotnie - przyznanie się to oznaka odwagi :)
Ja też jakiś czas temu przy odmawianiu różańca skorzystałem z małej ściągi (jakoś ta była dla mnie najłatwiejsza). Chwilka wystarczyła i znów wiedza wróciła, a modlitwa zawsze pomaga.
http://skiptoinfo.com/religia,53/modlit ... raniec,43/

Dodano po 2 minutach 50 sekundach:
Andej pisze: 2019-08-15, 07:55 Można. To nie warunek. To ułatwienie. Rozważania pomagają odpowiadać na życiowe pytania, znajdować drogę, naśladować Jezusa.
Pięknie powiedziane. Dodałbym jeszcze, że wprowadzają dużo spokoju do naszej duszy co jest ciężko w dzisiejszych czasach, gdy wszystko uderza w człowieka z każdej strony walcząc o jego uwagę.

Magnolia

Re: Różaniec

Post autor: Magnolia » 2019-10-25, 16:39

Nasz Krąg Domowego Kościoła poprowadził różaniec w parafii. Koleżanka napisała rozważania, którymi sie podzielę, gdyby ktos chciał wykorzystać u siebie w parafii to oczywiście można.

Tajemnice radosne
1. Zwiastowanie
Pan Bóg znał Maryję od chwili poczęcia, zachował ją od grzechu pierworodnego. Ale to był tylko początek, Maryja od urodzenia nie znała zadania, jakie wyznaczył Jej Bóg, ale się do niego przygotowywała. Można powiedzieć, że przygotowywała się do przyjęcia jakiegokolwiek Bożego polecenia. Dlatego odpowiedziała „TAK” Archaniołowi.
Prośmy o dobre przygotowanie młodych ludzi do zadań, jakie stoją przed nimi: prośmy, aby swe dni przeżywali tak, by w przyszłości mogli być dobrymi małżonkami i rodzicami.

2. Nawiedzenie Świętej Elżbiety
Gdy Maryja dostrzegła, że Elżbieta potrzebuje pomocy, od razu, pomimo bycia brzemienną, wyruszyła w długą drogę, aby odwiedzić swoją kuzynkę, być blisko niej i się o nią troszczyć. Pokazała tym samym swą gotowość do poświęcenia się dla drugiego człowieka. Maryja uczy nas, że bardzo ważne jest budowanie dobrych codziennych relacji ze wszystkimi ludźmi: ze współmałżonkiem, z krewnymi, przyjaciółmi, znajomymi z pracy, a nawet z naszymi nieprzyjaciółmi.
Prośmy za wszystkich przyjaciół naszych rodzin, szczególnie za tych, którzy pomagają naszym bliskim zmagającym się z chorobami i różnymi trudnościami.

3. Narodzenie Pana Jezusa
Jezus – Zbawiciel Świata przyszedł na świat w zwykłej ludzkiej rodzinie, która doświadczała wielu różnych trudów codzienności. Maryja i Józef nie mieli nawet gdzie się zatrzymać i nie wiedzieli co tak naprawdę ich czeka w niedalekiej przyszłości - na pewno niemieli poczucia stabilizacji. Byli jednak pełni nadziei płynącej z ich wzajemnej miłości małżeńskiej. Potrafili też wsłuchiwać się w głos Boga i realizować w swoim życiu to, do czego Bóg ich wzywał.
Prośmy o to, by wszystkie chrześcijańskie rodziny potrafiły wprowadzać w życie Słowo Boga zawarte w Piśmie Świętym i wspólnie się modlić.

4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
Maryja i Józef ofiarowali w świątyni coś, co mieli najcenniejszego – swoje dziecko. Oni wiedzieli, że wszystko, co człowiek posiada - ma od Boga, od którego wszystko tak naprawdę należy. Dobry Bóg stworzył świat i dał nam życie, abyśmy je jak najlepiej wykorzystali. Każdy dzień jest nową okazją do odpowiedzi na to zaproszenie - tu i teraz.
Prośmy o to, byśmy wzorem Maryi i Józefa potrafili ofiarować Bogu samych siebie, wszytko co mamy, naszą wspólną rodzinną drogę. Byśmy potrafili poświęcać to, co posiadamy, swój czas, swoje zdolności, dla innych ludzi.

5. Znalezienie Pana Jezusa w świątyni
Świątynia to miejsce, w którym każdy może szukać bliskości z Bogiem. I tam właśnie często przebywał i nauczał Jezus. Spotkanie ze Stwórcą w modlitwie, rozważaniu Słowa Bożego i w sakramentach, jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z chwilami zwątpienia i pokusy. Jest też kluczem do odczytywania znaków, jakie Bóg stawia na ścieżkach naszego życia.
Módlmy się, aby każdy z sakramentów świętych przyjmowanych przez dzieci stawał się okazją przybliżenia się do Pana Boga wykorzystaną przez rodziców, rodzeństwo czy dziadków.


Na zakończenie:

Modlitwa do Świętej Rodziny ułożona przez Ojca Świętego Franciszka z okazji nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów w Watykanie w 2014r.

Jezu, Maryjo Józefie w Was kontemplujemy blask prawdziwej miłości, do Was zwracamy się z ufnością. Święta Rodzino z Nazaretu, uczyń także nasze rodziny środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy, autentycznymi szkołami Ewangelii i małymi Kościołami domowymi. Święta Rodzino z Nazaretu niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza przemocy, zamknięcia i podziałów: ktokolwiek został zraniony albo zgorszony niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia. Święta Rodzino z Nazaretu, dopomóż* przywrócić wszystkim świadomość sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny, jej piękna w Bożym zamyśle. Jezu, Maryjo i Józefie usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.

*zmiana, w oryginale było „oby przyszły Synod Biskupów mógł”

Bratek

Różaniec

Post autor: Bratek » 2020-04-26, 21:25

Czym jest dla Was różaniec? Modlitwa pomaga w codzienności?

Dla mnie to przede wszystkim omawiane najważniejszych wydarzeń Jezusa Chrystusa, aczkolwiek poprzez samą modlitwę, różaniec daje mi siłę i spokój. :x

Biserica Dumnezeu

Re: Różaniec

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-26, 21:32

Wielka podpora i wielkie ukojenie. Nawet jesli tak rzadko potrafie odmowic Go choc w czesci naprawde dobrze.

Magnolia

Re: Różaniec

Post autor: Magnolia » 2020-04-26, 21:34

Nigdy tego nie poczułam, żeby różaniec dawał mi siłę i spokój. Możecie mi to przybliżyć?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Różaniec

Post autor: sądzony » 2020-04-26, 21:38

Ja nie umiem modlić się różańcem, choć wydaje mi się, że to może być (wybaczcie wyrażenie) "niezła" forma modlitwy.
Kojarzy mi się z mantrą.

Uwielbiam natomiast sam różaniec jako (przepraszam, za wyrażenie) "przedmiot".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Różaniec

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-26, 22:53

Akurat niedawno pisałem na ten temat artykuł dla "Królowej Różańca Świętego". Niestety, na sieci jest tylko fragment https://krolowa.pl/przestarzaly-rozaniec/

ODPOWIEDZ