Czyszczenie śmieci w systemie

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
Kasia

Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Kasia » 2019-08-15, 17:16

Korzystając z dostępności na forum takiego działu, chciałam poprosić o poradę dotyczącą oczyszczania komputera. Od prawie siedmiu lat mam laptop, na początku system Windows 8, obecnie 10. Działa dobrze i nie mogę narzekać, ale przez te kilka lat zrobił się istny śmietnik – przede wszystkim pozostałości po już usuniętych programach; różne foldery i pliki. Nie ufam zewnętrznym narzędziom do czyszczenia systemu czy rejestru (poza tym to kolejne programy), a usuwanie ręczne jest żmudne, niebezpieczne i nieefektywne. Czy istnieje możliwość, by zrobić porządki (a jeżeli tak, to jak), czy jeżeli laptop działa dobrze, to lepiej nie ryzykować?
Ostatnio zmieniony 2019-08-15, 17:17 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Eden » 2019-08-15, 19:46

Śmiało polecam to narzędzie:
http://franmo.pl/

Kasia

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Kasia » 2019-08-15, 21:03

Wygląda interesująco (i strona bardzo dobrze się prezentuje), ale to kolejny program. Nie zaśmieci mi systemu? Nie ściągnie mi jakiegoś dodatkowego oprogramowania, jak to czasem bywa, gdy się pobiera coś darmowego i w pakiecie dostaje się jakąś dodatkową, niepotrzebną aplikację? Czy nie da się czyścić systemu z poziomu narzędzi Windowsa? Pamiętam, jak kiedyś jakiś zaznajomiony z komputerami człowiek odradzał mi takie programy. Widzę, że Odkurzacz nie czyści rejestru, ale to chyba dobrze.

Magnolia

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Magnolia » 2019-08-15, 21:13

Mój mąż doradza by nie ruszać, jesli nie ma problemu z pracą laptopa.

Kasia

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Kasia » 2019-08-15, 21:19

Dziękuję za odpowiedź. Nie ma, chociaż od kilku dni pojawia się niebieski ekran. Może to przez niedawną większą aktualizację Windowsa. Poza tym laptop działa dobrze i ma dużo wolnego miejsca na dysku. Co się dało, pokasowałam ręcznie (np. foldery z nazwami usuniętych już programów).

Magnolia

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Magnolia » 2019-08-15, 21:23

a ten niebieski ekran to kiedy Ci się pojawia?

Kasia

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Kasia » 2019-08-15, 21:27

Bez konkretnej przyczyny, kiedy laptop jest włączony. Ostatni raz podczas wyłączania. Niebieski ekran w Windows 10 to już nie to samo, co w starszych wersjach. Można zeskanować kod QR i dowiedzieć się, gdzie leży problem, ale nie mam smartfona.

Dominik

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Dominik » 2019-08-15, 22:10

Kod błędu powinien wystarczyć, może jakaś nazwa pliku który go powoduje na niebieskim ekranie. Szukaj go obok QR na dole.

Ja mam laptopa Lenovo, to miałem z tym ekranem problemy dwa lata temu (Windows 10). Raz powodowały go sterowniki do WiFi. Po kilku miesiącach po aktualizacji Windowsa zaczęły się znowu problemy z niebieskim ekranem, okazało się że tym razem sterowniki do karty graficznej powodowały problemy.

Kasia

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Kasia » 2019-08-15, 22:17

Też mam laptop Lenovo i niebieski ekran się już kiedyś zdarzał, zwykle po aktualizacji problem znikał. Ostatnio wyświetla mi się jakieś powiadomienie o Intel Update Manager, przed wyłączeniem systemu mam też komunikat, że jakiś program (prawdopodobnie właśnie ten) pracuje i nie wiem, o co w tym chodzi, a boję się ruszać, bo to chyba sterowniki – i to wszystko po aktualizacji. To była dość duża aktualizacja, chyba ta, z którą niektórzy mieli kłopoty, bo im się zamykanie systemu zapętlało.

bambam

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: bambam » 2019-08-15, 22:46

Co jakiś czas warto wszystko co istotne zrzucić na dysk zewnętrzny a kompa sformatować.

Eden

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Eden » 2019-08-16, 04:50

Kasia pisze: 2019-08-15, 21:03 Wygląda interesująco (i strona bardzo dobrze się prezentuje), ale to kolejny program.
Wypróbuj, a jak się nie spodoba, to usuń (nie pamiętam, by coś z nim się dodatkowo ładowało - raczej nie, a jeśli by chciało, to nie zgódź się).
Zobaczysz ile śmiecia Ci Odkurzacz znajdzie!

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Efezjan » 2019-08-16, 12:16

Kasia pisze: 2019-08-15, 21:03 Wygląda interesująco (i strona bardzo dobrze się prezentuje), ale to kolejny program. Nie zaśmieci mi systemu? Nie ściągnie mi jakiegoś dodatkowego oprogramowania, jak to czasem bywa, gdy się pobiera coś darmowego i w pakiecie dostaje się jakąś dodatkową, niepotrzebną aplikację? Czy nie da się czyścić systemu z poziomu narzędzi Windowsa? Pamiętam, jak kiedyś jakiś zaznajomiony z komputerami człowiek odradzał mi takie programy. Widzę, że Odkurzacz nie czyści rejestru, ale to chyba dobrze.
Obok ikonki startu masz lupę wpisz tam: %temp% enter. Pojawią się wszystkie pliki tymczasowe. Potem jednocześnie naciśnij <ctrl><a>, prawy przycisk myszy usuń. Pliki lądują w koszu. Wchodzimy do kosza i usuwamy.
Czyszczenie dysku C narzędziem Windows wbudowanym w system.

Eksplorator plików - na liście szukamy dysku C - prawoklik myszki - właściwości - oczyszczanie dysku.
Ostatnio zmieniony 2019-08-16, 12:17 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Kasia

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Kasia » 2019-08-16, 17:13

Eden pisze: 2019-08-16, 04:50 Wypróbuj, a jak się nie spodoba, to usuń (nie pamiętam, by coś z nim się dodatkowo ładowało - raczej nie, a jeśli by chciało, to nie zgódź się).
Ale to kolejny program, który zostawi ślad w systemie. Na razie skorzystam z rady Magnolii i nie będę instalować takich narzędzi.
Efezjan pisze: 2019-08-16, 12:16 Obok ikonki startu masz lupę wpisz tam: %temp% enter. Pojawią się wszystkie pliki tymczasowe. Potem jednocześnie naciśnij <ctrl><a>, prawy przycisk myszy usuń. Pliki lądują w koszu. Wchodzimy do kosza i usuwamy.
Tej sztuczki nie znałam, już zrobione, dziękuję. :)
bambam pisze: 2019-08-15, 22:46 Co jakiś czas warto wszystko co istotne zrzucić na dysk zewnętrzny a kompa sformatować.
Dlaczego? Windows od ósemki jest systemem na tyle stabilnym, że można długo z niego korzystać bez formatowania. Poza tym formatowanie nie daje gwarancji usunięcia wszystkiego – albo dane są nadpisywane, albo w ich miejsca pojawiają się zera. Poza tym laptop był bez płyty instalacyjnej, więc jeśli nawet chciałabym sformatować partycję systemową, to mogłabym mieć problem. Choć podobno i tutaj niedługo pojawi się rozwiązanie, bo Microsoft chce wprowadzić opcję instalowania systemu z chmury (chyba że coś źle zrozumiałam).

Dominik

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Dominik » 2019-08-17, 13:28

Nie musisz mieć płyty instalacyjnej. Zapewne masz ukrytą partycje na dysku, a na niej "instalkę" zwaną recorvery.

Kasia

Re: Czyszczenie śmieci w systemie

Post autor: Kasia » 2019-08-17, 14:02

Chyba mam, ale służy ona raczej do zachowania plików systemowych, a nie Windowsa.

Kiedy pisałam ten post, znowu pojawił się niebieski ekran. Kod: IRQL NOT LESS OR EQUAL. Czyli teoretycznie problem ze sterownikiem, tak, jak myślałam. Ale przecież wszystkie aktualizacje są zainstalowane.

Cieszę się tylko, że to nie problem ze sprzętem, bo w dawnych wersjach Windowsa niebieski ekran zapowiadał pożegnanie się z dyskiem twardym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”