Modlitwa za dusze w czyśćcu

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Efezjan » 2019-08-23, 12:18

Eden pisze:I weź się tu dogadaj?! Dasz radę, Efezjan?...
Na jakiej podstawie nie chcesz uznać księgi deuterokanonicznej? Jest ona w Biblii, choćbyś pękł. To, że protestanci ją odrzucili i wyrzucili ze swojej Biblii, bo nie pasowała do ich krętactw, to inna sprawa. Kościół uznaje tę księgę od 1700 lat. Inne Kościoły również - choćby Kościoły wschodnie, Katolickie kościoły wschodnie. Tylko protestantom ona śmierdzi. Zatem ponad 90% chrześcijan nie ma z nią problemów, a tylko różnym Edenom ona wadzi.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-23, 12:30

Tak się składa, ze autorzy NT posługiwali się Septuaquintą (a więc także księgami, które, Edenie, kwestionujesz).
Nie wszyscy wiedzą, ze na około 350 miejsc w Nowym Testamencie, w którym jest cytowany Stary Testament, w ok.300 miejscach jest to cytat oparty na Septuagincie właśnie.

Zresztą w czasach Chrystusa Księgi Deuterokanoniczne były powszechnie używane; w Qumran znaleziono fragmenty wszystkich ksiąg wtórnokanonicznych z II i I wieku przed naszą erą

Obecny kanon żydowski (nie zawierający ksiąg deuterokanonicznych) został uchwalony przez Żydów po zburzeniu Jerozolimy, a więc grubo po Chrystusie .
Żydzi przyjęli węższy kanon, odrzucając księgi Machabejskie (Machabeusze zawarli sojusz z Rzymem, czego faryzeusze nie mogli im darować), Księgi Tobiasza, Księgi Judyty, Księgi Mądrości, Księgi Syracydesa. Nie miało to jednak nic wspólnego z chrześcijanami - a raczej miało „ujemny” - część badaczy twierdzi, że Żydzi na synodzie w Jamni w roku 90 n.e. właśnie dlatego odrzucili Septuagintę, że została ona przyjęta przez chrześcijaństwo . Jest to o tyle prawdopodobne, że nawet spośród kanonu hebrajskiego wybrano te wersje, które najmniej nadawały się do udowadniania że Jezus jest Mesjaszem. Całość opatrzono klątwami na Żydów którzy uwierzyli w Chrystusa , wyłączając ich ze społeczności Izraela.

Mała anegdotka: Był problem z Księgą Koheleta – w końcu Żydzi włączyli ją do kanonu w przekonaniu że jest to księga… antychrześcijańska (nie wiedzieć czemu za "antychrześcijański" uznali werset Koh 12,12 - być może mieli na mysli Nowy Testament).

Tak więc należy powiedzieć jasno: obecnie używany przez dużą część protestantyzmu, pozbawiony 7 ksiąg kanon ST to nic innego, jak ustalony przez rabinów w obliczu rozpowszechniającego się chrześcijaństwa kanon faryzejski.

Twierdzi się nawet, że odrzucając zarówno księgi deuterokanoniczne jak i układ ksiąg Septuaquinty Żydzi odrzucili w ogóle dotychczasowy (mesjański) sposób rozumienia Pisma .
Mało się dziś o tym mówi, iż przed Chrystusem Żydzi uważali Septuaquintę za „największe wydarzenie od stworzenia świata”
Mimo uchwał w Jamni, wiele synagog nadal używało ksiąg deuterokanonicznych – niektóre jeszcze bardzo długo (np. w Kairze, w 1896 roku znaleziono na strychu synagogi rękopis z XI wieku zawierający Księgę Syracydesa.) .
Lud Boży rozwijał się już wówczas niezależnie synagogi i nie musiał się kierować orzeczeniami odrzucających Chrystusa judaistów.
Ostatnio zmieniony 2019-08-23, 12:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Eden » 2019-08-23, 13:33

Czemu 7 ksiąg katolicy nazywają: deuterokanonicznymi, a 66 innych (tych, co protestanci przyjmują): protokanonicznymi?

Biserica Dumnezeu

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-23, 14:41

Zajrzyj do cioci Wiki, a pozniej na strony teologiczne katolickie.
Dowiesz sie wowczas rzeczywistej prawdy, a nie "tyz prowdy".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-23, 18:33

Eden pisze: 2019-08-23, 13:33 Czemu 7 ksiąg katolicy nazywają: deuterokanonicznymi, a 66 innych (tych, co protestanci przyjmują): protokanonicznymi?
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa istotnym zagadnieniem była polemika z Żydami n/t Jezusa. Pod koniec drugiego wieku (np. w pismach Melitona z Serdes) począł się wśród chrześcijan rozpowszechniać podział na księgi które się nadają i które nie nadają się do dyskusji z Żydami (bo Żydzi ich nie uznają) i udowadniania im tego że Jezus jest Mesjaszem.
Nazwa „deuterokanoniczne” została wymyślona dopiero przez, żyjącego w XVI wieku, Sykstusa Sieneńskiego OP [+1569]
Pewno nie wiesz, ale „deuterokanonicznymi” zostały także nazwane niektóre księgi Nowego Testamentu. (1. List do Hebrajczyków, List św. Jakuba, 2 List św. Piotra, 2 List św. Jana, 3 List św. Jana, List św. Judy, Apokalipsa)
Skąd w ogóle wziął się ów podział?

Jak widzisz, co "cudowny argument" to wpadka ;)
Ostatnio zmieniony 2019-08-23, 18:33 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Eden » 2019-08-23, 18:49

Z tych "wpadek" ciąży nie będzie - nie urodzę się katolikiem!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-23, 18:54

Eden pisze: 2019-08-23, 18:49 Z tych "wpadek" ciąży nie będzie - nie urodzę się katolikiem!
Czy coś takie teksty - Twoim zdaniem - wnoszą do rozmowy?

Biserica Dumnezeu

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-23, 21:00

Eden musi tak pisac, gdyz nawet pasztetowa przy Edena "argumentach " jawi sie jako szynka extra luksusowa.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Efezjan » 2019-08-24, 19:57

Eden pisze: 2019-08-23, 18:49 Z tych "wpadek" ciąży nie będzie - nie urodzę się katolikiem!
Gdzieś słyszałem, że słaby katolik staje się protestantem, a silny protestant katolikiem. Wybór należy do ciebie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Simon » 2019-09-23, 22:31

Eden pisze: 2019-08-23, 13:33 Czemu 7 ksiąg katolicy nazywają: deuterokanonicznymi, a 66 innych (tych, co protestanci przyjmują): protokanonicznymi?
Podział na księgi protokanoniczne i deuterokanoniczne pochodzi od Sykstusa ze Sieny, który oparł się na teorii o dwóch kanonach: Pierwszym, istniejącym na terenie Palestyny, który zawierał wyłącznie księgi uznawane za natchnione przez faryzeuszów, a po nich przez protestantów, oraz drugim, istniejącym w diasporze, który zawierał między innymi te siedem ksiąg odrzuconych przez protestantów, a obecnych w Septuagincie. Dlatego też księgi Pisma Świętego, które znajdowały się zarówno w pierwszym jak i drugim kanonie Sykstus nazwał protokanoniczymi (od greckiego "protos" - pierwszy), a te, które były obecne tylko w drugim kanonie, deuterokanonicznymi (od greckiego deuteros - "drugi").

Jak więc widzisz, nazwa deuterokanoniczne nie oznacza, jak się wielu protestantom wydaje, że księgi te są "gorsze" lub mniej wartościowe od protokanonicznych lecz wskazuje jedynie, że księgi te były obecne w drugim kanonie, istniejącym w diasporze.Księgi deuterokanoniczne są tak samo nieomylnym, natchnionym Słowem Bożym jak księgi protokanoniczne.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Efezjan » 2019-09-24, 23:37

mondfa pisze: 2018-11-08, 18:54 Ja kiedyś miałam ogromny dylemat, bo rodzina zmarłego poprosiła mnie bym poprowadziła różaniec. I swoje wątpliwości przedstawiłam ojcowi Placydowi to napisał mi, że modlitwa i różaniec, który prowadziłam przez 3 dni była ważna. A nie mogę być w stanie łaski.
Jakie niektórzy mają dziwne podejście do modlitwy... Ważna, nieważna? I sekretarki pana Boga /szepce na ucho, że modlitwa nieważna/ muszą wszystko zmierzyć, zważyć i zaopiniować. A tymczasem modlitwa to relacja miłości. Czy miłość może być nieważna? Nie żartujmy.

cytat:
s. Małgorzata Chmielewska: - Czy można odmawiać różaniec tak czy tak? Słuchajcie, jeżeli sobie robimy problem... Z modlitwą jest jak z miłością. Nie ma podręcznika do miłości. Oczywiście Ewangelia jest wskazówką i podręcznikiem do miłości, ale prawdziwej (...) My ciągle mamy przynajmniej w głowę wbite, że są pewne zasady, regułki modlitwy. One są niektóre i można się nimi posługiwać. Jak się nie nauczę na pamięć tej regułki, to moja modlitwa jest nieważna. To jest w ogóle absurd. (...) Czytam czasami na facebooku: 'Jedyna skuteczna modlitwa'.
- Tak to jest najlepsze /Szymon Hołownia/
- 85% wydajności, tak jest.
- Proszę Państwa, po prostu śmiech, ale i żal mnie bierze, dlatego że w jaki sposób ludzie traktują Pana Boga i...
- Jak cudomat.
- No jak cudomat. Dokładnie.
- Wkładasz modlitewki, wypadają łaski.


Tu więcej:

Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-10-28, 13:28

Pan Jezus ojawił się św. Gertrudzie Wielkiej i powiedział, że jednorazowe odmówienie tej modlitwy uwalnia tysiąc dusz z czyśćca.

____________________________________________________________________

1. O Jezu, w łączności z Twoją Przenajdroższą Krwią przelaną na Krzyżu i ofiarowaną w każdej Mszy Świętej, ofiaruję Tobie moje modlitwy, prace, radości, troski i cierpienia dla uwielbienia Twojego Świętego Imienia w połączeniu ze wszystkimi pragnieniami Najświętszego Serca Twego; na wynagrodzenie za grzechy, za nawrócenie grzeszników, za zjednoczenie wszyskich chrześcijan i za nasze w końcu zjednoczenie z Tobą w Niebie.
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci drogocenną Krew Chrystusa przez Najświętsze Serce Jezusa i Maryi na otrzymanie darów Ducha Świętego dla ratowania dusz. Amen.
Ojcze Niebieski, ofiaruję Ci przez Maryję, nieskończoną ilość razy, przez całą wieczność, w imieniu wszystkich i za wszystkie dusze, Miłość Ducha Świętego ze wszystkmi jej skutkami w życiu doczesnym i wiecznym. Amen.

2. Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Najdroższą Krew Boskiego Syna Twego Pana naszego, Jezusa Chrystusa w połączeniu ze wszystkimi Mszami Świętymi na całym świecie dzisiaj odprawianymi, za dusze w czyśćcu cierpiące, za umierających, za grzeszników na świecie, w kościele Powszechnym, za grzeszników w mojej rodzinie a także w moim domu. Amen.

Obrazek do pobrania
Obrazek

https://radioniepokalanow.pl/niezwykla- ... z-czyscca/

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2019-10-29, 22:02

Dzięki Magnolio - bardzo ciekawa i mocna modlitwa
tylko ten obrazek a właściwie ten tekst o 1000 duszach x_x :-\
i to pod tekstem (bardzo dobrym i potrzebnym) Efezjana
- Proszę Państwa, po prostu śmiech, ale i żal mnie bierze, dlatego że w jaki sposób ludzie traktują Pana Boga i...
- Jak cudomat.
- No jak cudomat. Dokładnie.
- Wkładasz modlitewki, wypadają łaski.
... i to tysiącami :-\
Ostatnio zmieniony 2019-10-29, 22:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Efezjan » 2019-10-29, 22:07

Dezerter pisze: 2019-10-29, 22:02 Dzięki Magnolio - bardzo ciekawa i mocna modlitwa
tylko ten obrazek a właściwie ten tekst o 1000 duszach x_x :-\
i to pod tekstem (bardzo dobrym i potrzebnym) Efezjana
- Proszę Państwa, po prostu śmiech, ale i żal mnie bierze, dlatego że w jaki sposób ludzie traktują Pana Boga i...
- Jak cudomat.
- No jak cudomat. Dokładnie.
- Wkładasz modlitewki, wypadają łaski.
... i to tysiącami :-\
Nie wiem, Dezerterze, ale są tacy ludzie. Są też tacy, którzy uprawiają 'katolicyzm kucany' jak nazwał go ks. Jan Kaczowski - zamiast uklęknąć, kucają, zamiast się żegnać, drapią się po klacie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-10-29, 23:31

Ja się nie mogłam powstrzymać ;)

Poza tym, przecież nie ja sobie to wymyśliłam, tylko taką modlitwę i obietnicę przekazała nam mistyczka św Gertruda Wielka... będziesz dyskutował z obietnicą Bożą daną świętej? ;)

A św Faustyna jak szydełkowała to modliła się i targowała z Jezusem: "jedno oczko to jedna dusza z czyśćca", A Jezus na to: "zarozumiała jesteś Faustyno, Ale odkryłaś moją tajemnicę. Ja nie umiem dawać mało!"
cytat z książki : "Wstań! Albo będziesz święty albo będziesz nikim, ks Pawlukiewicza."

Warto jeszcze przeczytać to:
https://adonai.pl/wiecznosc/?id=91

Dodano po 51 minutach 29 sekundach:
Znalazłam jeszcze litanię za dusze czyśćcowe, pamietajmy, że modlitwa za zmarłych to uczynek miłosierdzia.

Litania za dusze czyśćcowe
Kyrie eleison.
Chryste eleison. Kyrie eleison.
Chryste usłysz nas.
Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże,
zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże,
Święta Maryjo,
módl się za nim (nią).
Bramo niebieska,
Królowo Wniebowzięta,
Święty Michale,
Święty Janie Chrzcicielu,
Święty Józefie,
Święty N. (imię Patrona zmarłego)
Wszyscy Święci i Święte Boże,
Bądź mu (jej) miłościw, wybaw go (ją), Panie.
Od zła wszelkiego,
Od cierpień w czyśćcu,
Przez Twoje wcielenie,
Przez Twoje narodzenie,
Przez Twój chrzest i post święty,
Przez Twój krzyż i mękę,
Przez Twoją śmierć i złożenie do grobu,
Przez Twoje zmartwychwstanie,
Przez Twoje cudowne wniebowstąpienie,
Przez zesłanie Ducha Świętego,
Przez Twoje przyjście w chwale,
Prosimy Cię, abyś nam odpuścił grzechy, wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś dał nam pragnienie nieba,
Prosimy Cię, abyś nas zachował od nagłej i niespodziewanej śmierci,
Prosimy Cię, abyś uchronił nas, naszych krewnych i dobrodziejów od wiekuistego potępienia,
Prosimy Cię, abyś naszym dobroczyńcom dał wieczną nagrodę,
Prosimy Cię, abyś wprowadził do wiekuistej światłości naszych nauczycieli i wychowawców,
Prosimy Cię, abyś okazał miłosierdzie ofiarom wypadków, katastrof i wojen,
Prosimy Cię, abyś dał wszystkim wiernym zmarłym wieczny odpoczynek,
Prosimy Cię, abyś pozwolił im radować się chwałą zmartwychwstania,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módlmy się:
Boże, Ty sprawiłeś, że Twój Syn zwyciężył śmierć i wstąpił do nieba, daj Twoim zmarłym sługom udział w Jego zwycięstwie nad śmiercią, aby mogli na wieki oglądać Ciebie, swojego Stwórcę i Odkupiciela.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
Amen.
https://egzorcyzmy.katolik.pl/litania-z ... czysccowe/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”