Zapowiedź kary dla Achaba

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Afar

Zapowiedź kary dla Achaba

Post autor: Afar » 2019-09-05, 22:11

Poniżej załączam fragment 1 Krl 20, 35-43.

35 Pewien człowiek spośród uczniów prorockich rzekł, z rozkazu Pana, do swego współtowarzysza: «Uderzże mnie!» Ale ów człowiek nie chciał go uderzyć. 36 Wówczas mu rzekł: «Ponieważ nie posłuchałeś głosu Pana, oto skoro tylko odejdziesz ode mnie, napadnie na ciebie lew!» Kiedy odszedł od niego, lew upatrzył go sobie i zabił go. 37 [Ów człowiek] znalazł sobie innego człowieka i rzekł: «Uderzże mnie!» Wtedy ten człowiek wymierzył mu taki cios, że go zranił. 38 A ów prorok poszedł i stanąwszy królowi izraelskiemu na drodze, nie dał się poznać, dzięki przepasce na oczach. 39 A kiedy król go mijał, wtedy on zawołał do króla i rzekł: «Twój sługa wszedł w wir walki i oto jakiś człowiek oddalił się i przyprowadziwszy kogoś do mnie, powiedział: "Pilnuj tego człowieka. Jeśliby go zabrakło, to będziesz musiał za jego życie oddać twoje życie albo będziesz musiał zapłacić talent srebra". 40 I właśnie zdarzyło się, że kiedy twój sługa rozglądał się tu i tam, wówczas [pilnowany] znikł». Król izraelski wówczas mu powiedział: «Taki niech będzie na ciebie wyrok, ty sam rozstrzygnąłeś». 41 A on szybko odsunął opaskę ze swoich oczu. Dopiero wtedy król izraelski spostrzegł, że to jest jeden z proroków. 42 Wówczas powiedział mu: «Tak mówi Pan: Za to, że wypuściłeś ze swojej ręki człowieka, który podlega mojej klątwie, będziesz musiał za jego życie oddać twoje życie i twój lud za jego lud». 43 Król izraelski odjechał więc niezadowolony i rozgniewany. Niebawem przyjechał do Samarii.


Nie rozumiem tego fragmentu. Przede wszystkim proszę opowiedzieć co tu się wydarzyło :!: Dlaczego Bóg wydaje tak "prymitywne" polecenie prorokowi, a za to, że nie zostało wyegzekwowane, tak srodze karze??? Na czym polega przewinienie króla izraelskiego??? I wreszcie w jaki sposób opowieść może ubogacić nas moralnie? Jakie nauki z niej płyną?

Biserica Dumnezeu

Re: Zapowiedź kary dla Achaba

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-09, 00:51

Jaki jest cel tego fragmentu Biblii? Jaki jest sens cytowania tekstu, gdy nie poznalismy celu jego napisania i przytoczenia?
A w jaki sposob za dwa tysiace lat nasze slowa, style wypowiedzi czy intencje w nich zawarte zostana zrozumiane przez nastepne pokolenia? I czy zostana zrozumiane wlasciwie? I czy w ogole zostana zrozumiane?
Mysle, ze nalezy caly rozdzial poprzedzajacy i nastepujacy po tym fragmencie przeczytac, aby moc w jakis sposob pojac kontekst zapisanego wydarzenia.

Magnolia

Re: Zapowiedź kary dla Achaba

Post autor: Magnolia » 2019-09-09, 06:38

Znalazłam komentarz do wcześniejszego rozdziału Księgi Królewskiej, może rzuci światło co sie działo wczesniej:

https://biblia.wiara.pl/doc/423391.XIX- ... LA-ROK-A#1

Tło historyczne:
http://www.verbasacra.pl/archiwum/krolewskapoz-t.htm

Magnolia

Re: Zapowiedź kary dla Achaba

Post autor: Magnolia » 2019-09-09, 17:01

TU mamy szersze wyjaśnienie w kontekście kilku opowieści z Księgi Królewskiej :
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/pr ... _kara.html

ODPOWIEDZ