Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
mbh69
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 5 paź 2019
Lokalizacja: Niemczech, koło Oldenburgu
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: mbh69 » 2019-10-05, 19:54

Jestem Bogdan, mam 50 lat, jestem rumunem, mieszkam i pracuję w Niemczech, kolo Oldenburgu. Jestem katolikiem, znalazlem Polska Misja Katolicka w Oldenburg przypadkowo, 8 lat temu . Czułem, ze znalazlem prawdziwą wiarę, wczesniej bylismy na Mszy Świętej tylko po niemiecku i nie podobała mi sie. Dlatego zacząlem uczyć sie polskiego, żeby rozumieć też kazanie. Rozumiem niestety tylko w ogóle, ale jestem zadowolony. (przepraszam, nie mam polskiej klawiatury, ale mam nadzieję ze można zrozumieć)
Ostatnio zmieniony 2019-10-05, 20:49 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłam literówki, Magnolia

Magnolia

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: Magnolia » 2019-10-05, 20:46

Witaj Bogdanie.
Szukasz tu rozwoju wiary? Czy masz jakieś wątpliwości?

Wybrałeś sobie trudny język do nauki. Jestem pełna podziwu. I to żeby słuchać Słowa Bożego i kazań. Wnioskuję że wiara dla Ciebie jest bardzo ważna. 👍

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: Quinque » 2019-10-05, 21:22

Powodzenia życzę w nauce. Swoją drogą, w Rumunii nie dominuje prawosławie?
Dlaczego zatem wybrałeś religię katolicką?
Ostatnio zmieniony 2019-10-05, 21:23 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: Dezerter » 2019-10-05, 21:43

Witamy na naszym forum, czuj się dobrze i dyskutuj owocnie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-05, 21:50

Właśnie wróciłem z Rumunii - piękny kraj.
Zdziwiłem się, bo nie wiedziałem, że jest tak pobożny.

mbh69
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 5 paź 2019
Lokalizacja: Niemczech, koło Oldenburgu
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: mbh69 » 2019-10-05, 22:42

Witaj Magnolia,
Modlę się, że mam dalej wiarę. (stosuję znowu mój komputer, wcześniej pisałem na smartphone bez polskich litery).
Jeszcze nie mam wątpliwości i modlę sie, że nie dostaje. Dla mnie ten forum jest interesujący, bo mam możliwość czytać rożne zdanie, rożne argumenty które mi pomagają poźniej w innych rozmowę z ludźmi, którzy nie wierzą.
Tutaj w Niemczech ludzie stracili wiarę, zostali indoktrynowali (polityczny poprawność) i to jest bardzo trudny, albo niemożliwy stosować argumenty chrześcijańskie.
Na przykład, kiedy jeden pacjent mi powie, że on musi odebrać sobie życie, jako chrześcijanin, powiedziałbym mu że on (przez ten grzech) idzie na pewne w piekło. Ale taka osoba po prostu nie wierzy, mu jest to obojętne. Poza tym, tutaj jest zakazony mówić o religii w szpitalu. Jeden raz miałem pacjentkę z depresją, która była aktywna w ewangelicznym Kościele. Zapytałem ją: "Czy wie pani, jak osoba religijna, że jeżeli pani odbierze sobie życie, pani idzie w piekła?" Ona mi odpowiedziała: "Czy pan doktor chce mi grozić ?" Dlatego zrezygnowałem stosować takie argumenty.
Co mnie tyczy, modlę się codzienne, i czuję jak Pan Bóg mi pomaga. Kiedy byłem w Rumunii, chodziłem każdy dzień do Msza Swięta. Tutaj nie mamy ta możliwości, przynajmniej nie w mieście. Tutaj (po niemiecku) mamy tylko w środę i w niedzielę, Inaczej jedziemy codzienne (odlegości 15-60 km) w różne miejsce na Mszę Świętą, po polsku mamy tylko w Oldenburg (wtorek, piątek, sobota i niedziela) i Wilhelmshaven (każda 2,4 5 niedziela w miesiącu). Mimo tego, kiedy mam czasem, jedziemy do kościoła też w ciągu tydzień.

Witaj Quinque,
To jest prawda, w Rumunii dominuje prawosławie. My jesteśmy mniejszość katolicka, szczególne w Siedmiogród (Transilvania). Moi dziadkowie (o strony mamy i taty) było dwóch księży greko-katolickich, oni zostali prześladowani w czasie komunizmu (u grecki-katolicki jest pozwolenie, że ksiądz są żonaty, są prawie jak u prawoslawiu, ale należy do papież w Rzym). Ja chodziłem do kościoła do węgierski mniejszość (rzymski katolicki) w czasie komunizmu (uczałem się w ten sposób też trocheczkę węgiersku) i póżniej (po "Rewolucii" w grudniu 1989) też do grecki-katolickie Kościele (dogmatyczny jest tym sam, tylko rytuały są różne). Tutaj w Niemczech są tylko rzymsko-katolicki.

Witaj Dezerter, dziękuje.

Witaj Marek, dziękuje.
Byłem w lipcu i sierpniu w Rumunii na urlopie z moją rodzinę, podróżowaliśmy po Polsce, bardzo mi podoba w Polsce jako kraju, każdy raz nocowaliśmy w Krakowie o odwiedziliśmy Stare Miasto w Krakowie, jest bardzo piękne.
Ostatnio zmieniony 2019-10-06, 10:42 przez Anonymous, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Magnolia

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: Magnolia » 2019-10-06, 10:52

Bogdanie, Twoje wyznania robią coraz silniejsze wrażenie na mnie. Twoja wiara i pobożność są wspaniałe, piękne.

Niedawno odwiedziła naszą parafię osoba, która mieszkała 25 lat w Niemczech i niestety mówiła to samo o braku wiary wśród Niemców, o upadających parafiach i ludziach, którzy odwracają się od Boga.
Tym piękniejsza jest Twoja postawa.
Ta Pani była u nas ze świadectwem i koncertami na 5 mszach świętych w niedzielę i była pod wrażeniem że na każdej mszy św kościół był pełny ludzi w różnym wieku. To jest coś, czego my nie zauważamy, bo w tym się wychowaliśmy, ale to nas z pewnością wyróżnia na tle Europy. Pewien Portugalczyk, młody człowiek, którego gościłam kilka lat temu, płakał ze wzruszenia widząc u nas pełen kościół ludzi.
Jesteśmy bardzo wielkimi szczęściarzami, że mamy tak wiele kościołów i codzienne msze św., a często tego nie doceniamy. Oby nie zabrakło u nas kapłanów, którzy będą nam służyć.

Polecę Ci dobre kazanie, które wczoraj u nas zostało opublikowane:
viewtopic.php?f=41&t=1052&start=45#p193086
Oraz polecę biblioteczkę wiedzy, gdzie znajdziesz wiele cennych materiałów do rozmów z niewiernymi. Ale jeśli nie ma dobrej woli do rozmowy, to nie zmuszaj do rozmowy, bo to jak rzucanie "pereł przed wieprze" - nie dotrze.
viewforum.php?f=80

Niech Ci Bóg błogosławi.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: ToTylkoJa » 2019-10-06, 13:15

A ja się wtrącę.
Jeśli lekarz powiedziałby mi "za to pójdziesz do piekła", to bym go wyśmiała i to całkiem dosłownie.
Ale gdyby powiedział "to jest twój wybór, ale chcę, żebyś wiedziała, że będę się modlić, żebyś podjęła właściwą decyzję", to ma totalnie inny wydźwięk i, osobiście, zastanowiła bym się drugi raz nad tą decyzją.

mbh69
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 5 paź 2019
Lokalizacja: Niemczech, koło Oldenburgu
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: mbh69 » 2019-10-07, 00:59

Magnolia, wy macie w Polsce bardzo dobrymi kapłanów, to jest najważniejsze.
Teraz z Niemczech są tacy kapłanami, że już nie dziwię się. Byłem do spowiedzi i on (niemiecki kapłan) mi powiedział: "a, to nie jest grzech!". Zapytałem go: "czy zmieniała się etyka chrześcijańska?", "No, tak, zmieniała się! Ale, jeżeli pan nalega, dam panu rozgrzeszenie"
Jak można twierdzić, jak kapłan katolicki, że etyka chrześcijańska zmieniała się?
Lepiej uczę się bardzo trudnę języka, ale rozmawiam potem po polsku z dobrym kapłanem.

ToTylkoJa, powiedziałem, pacjentka twierdziła, że ona jest bardzo religijna (aktywna w ewangelickiej społeczności), dlatego próbowałem przypominać jej jakie są konsekwencje po takim grzechu (samobójstwie), bo myślałem, ona ma wychowanie religijne. Ta była jedyna sytuacja, kiedy stosowałem taki argumenty religijny. Ludzie w Niemczech po prostu nie mają wiarę. Dlatego nie stosuję argumentów religinych z pacjentami.
Dalej, nie mogę powiedzieć "to jest twój wybór", ja mam odpowiedzialność za każdego pacjenta. Nie mogę akceptować, że ona umarła na oddziale (swój wybór), potem miałbym problemami z policjantami i prokuratorami. Jeżeli nie mogę przekonywać jej i wyrzucać tej myśli, według mnie muszę transferować ją na oddział zamknięty i nadzorować ją dalej (oprócz tego, rozmowy, lekarstwa).
Ostatnio zmieniony 2019-10-07, 06:53 przez Anonymous, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: poprawiłam pisownię, literówki, Magnolia

Magnolia

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: Magnolia » 2019-10-07, 07:05

Bogdanie, właśnie to w Tobie podziwiam, że uczysz się polskiego, aby porozmawiać o wierze, bo doceniasz polskiego kapłana, czy polskie msze św.
Był u nas misjonarz (murzyn), który opowiadał, jak uczył się chińskiego i już po pół roku potrafił mówić kazanie po chińsku, ale gdy został skierowany do Polski na misje, to uczył się dwa lata zanim potrafił powiedzieć kazanie. Nasz język jest trudny, a Tobie idzie wspaniale.
Poprawiam Twoje wypowiedzi na bardziej poprawne po polsku, abyś mógł przeczytać je jeszcze raz i zobaczyć jaka jest poprawa odmiana. Uczymy się na błędach. Robisz naprawdę niewiele błędów. Ciekawa jestem jak długo się uczysz i od kogo?

Niestety obserwujemy, ze w Kościele niemieckim etyka katolicka bardzo się zmieniła pod wpływem nacisków wiernych, ale nie sa to dobre zmiany. Głównie dlatego że są dalekie od Pisma św. Słyszymy też informacje, że Kościół niemiecki wypowiada posłuszeństwo papieżowi. To jest bardzo smutne. Bo Kościół pod wpływem Ducha świętego powinien być jeden, powinien się jednoczyć. Podziały nie są od Ducha św. A tam dochodzi do wielu podziałów.
Mądrze wybierasz ortodoksyjną naukę katolicką, jeśli dbasz o swoje zbawienie.

Jako lekarz masz z pewnością wiele dylematów, bo życie jest wielką wartością. Wybrałeś sobie trudną drogę, ale jestem pewna że za wierność etyce katolickiej czeka CIę nagroda w niebie.

mbh69
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 5 paź 2019
Lokalizacja: Niemczech, koło Oldenburgu
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: mbh69 » 2019-10-07, 22:23

Magnolia, dziękuje dla twoje wiadomości. Jesteś bardzo miła, ale wiem że robię błędy. Wiem nie zawsze stosuję odpowiednią końcówkę po polsku. Rzadko wiem o rzeczowniku jaki przypadek jest i jaka końcówka. Z czasownikami jest jeszcze trudniej, bo po prostu nie czuję, kiedy muszę stosować dokonane i kiedy niedokonane i tak dalej. Moja jedyna nadzieja jest, że piszę zrozumiale, chociaż z błędami. Potem, kiedy czytam z forum, właśnie, mi potrzebuje słownik (kupiłem w Polsce wielki słownik niemiecko-polski i polsko-niemiecko i też wielki słownik rumuńsko-polski od Universytet Jagiellonski; mam też słownik polsko rumuński od rumunske wydawnictwo). Jeżeli korygujesz mnie, to mi pomaga też (chociaż byłoby lepiej jak prywatna wiadomość, żeby nie mieszać forum z gramatyką).
Zaczynałem uczyć się polskiego w styczniu 2012 i mogłem chodzić do spowiedzi po polsku dopiero w listopadzie 2014. Ale rozmawiać (na ulicy, w Polsce) mogłem dopiero od marzec 2017, ludzi w Krakowie nie mieli cierpliwości i próbowali odpowiedzieć po angielsku albo po niemiecku.

Inny niemiecki ksiądz czyta fragment Ewangelii poniekąd ocenzurowany. To był przkład (parabola) w talentami. On czyta tylko o pracownik z 5 talenami i o pracownik z 2 talentami. Potem ... nic. To byl fragment Ewangelii. Pózniej, po mszy świętej, zapytałem go: "dlaczego On nie czyta dalej o pracowniku z jednym talentem, jak była potem kara?" On mi odpowiedział: "nie chcę przerażać ludzi w kościele!" Ja zostałem i tylko dziwiłem się po takiej odpowiedzi. Jak to jest możliwe. Bez ostatniego pracownika straci się sens ten fragment. Albo, czy jest lepiej nie przerażać ludzi w kościele i oni robią dalej grzechów, bo nikt nie wyjaśnia jaka jest prawda, jaki jest fałsz?
Moim zdaniem każdy fragment Ewangelii nauczy zawsze coś ważnego (kiedy fragment jest zupełny, cały)
Tutaj w szpitalu dziwię się dalej. Jestem psychiatrą (mam jako lekarz tą specjalizację). Wiele chorób psychicznych są skutkiem grzechów (bezpośredni albo pośrednio). Jeżeli człowiek ma myśli samobójcze i nie wierzy że piekło nie istnieje, jest trudno udaremnić ten zamiar.
Kiedy rodzice rozstają się, dzieci zostają i cierpią, potem jak dorosłe mają chroniczne depresje, albo problemów osobowości, albo problemów z alkoholem albo narkotykami. Miałem pacjenta. On mi powiedział, kiedy on miał 11 lat, był rozwód rodzicieli, Został z mamę, ale ona miała nowego przyjaciela i inne dziecko z nim, on (pacjent) był zawsze ostatni. On poszedł do swojego taty, ale jego tata miał też nową przyjaciółkę i inne dziecko i on (pacjent) był znowu ostatni. Słyszę codziennie bardzo wiele taki smutnych przykładów.
Mam siłę pracować dalej tylko dlatego, bo Pan Bóg mi pomaga, ja czuję Jego łaskę.
Ostatnio zmieniony 2019-10-07, 23:09 przez Anonymous, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: poprawiłam pisownię, literówki, Magnolia

bambam

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: bambam » 2019-10-20, 01:14

Kłaniam się.
Byłem w Rumunii rok temu, jechałem przez trasę transfogarską.

mbh69
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 5 paź 2019
Lokalizacja: Niemczech, koło Oldenburgu
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Niech bedzie pochwalony Jesus Chrystus

Post autor: mbh69 » 2019-10-23, 20:50

Byłem też w Făgăraș, tym roku. Jest bardzo wygodny dojazd (zamiast pójść na pieszo) do wysokości 2033 m n.p.m (Lacul Bâlea w Făgăraș) i potem poszliśmy na wędrówkę. To jest podobne do Wysokich Tatr; byłem też, ale na słowackiej stronie, kolejką linową (do Lomniski Szczyt). To było bardzo piękne. Byliśmy w Zakopanie, lubię to miasto, ale stamtąd na pieszo byłoby dużo za długo (jak ma się czas) i nie mieliśmy czasu (zostaliśmy tylko jeden dzień, kiedy jechaliśmy do Rumunii).
Ostatnio zmieniony 2019-10-23, 20:57 przez Anonymous, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: poprawiłam literówki i pisownię, Magnolia

ODPOWIEDZ