Polemiki z ateistami

ODPOWIEDZ
Biserica Dumnezeu

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-05, 17:54

Jestem lefebrystą ( moja droga do Kościoła prowadziła przez Bractwo św. Piusa X ), dlatego mam pojęcie o czym piszesz.
Tym niemniej pomimo kontrowersji, ktore nastapily szczególnie po SV II i które przysparza osoba papieża Franciszka nauczanie w Kościele jest ortodoksyjne.
Gdyż panuje pełna zgoda co do nauki dogmatów i nauka dogmatów pozostaje wciąż ta sama i taka sama.
A te są wykładnia ortodoksji.

Nie wiem, czy zetknąłeś się ze światem kościołów wschodnich pozostających w łączności z Kościołem Rzymsko-katolickim.
Otóż przytoczę tylko sprawę unitów - jest to kościół prawosławny, który przyjął wszystkie dogmaty katolickie, pozostając w całej reszcie w praktyce duszpasterskiej i liturgicznej przy nauce i kulcie prawosławnym.
Jest to kościół w jedności z papieżem, w liturgii prawoslawny, w obrządku wschodni.
Tak wiec kościół unitów jest kościołem katolickim, istniejącym od jakichs 500 lat i pozostajac w jedności z Kościołem, ktory byl ten sam przed SV II, jak i po SV II.

Inna kwestia jest czystość nauczania, a inna dogmaty.
Ostatnio zmieniony 2019-10-05, 18:50 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Biserica Dumnezeu

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-09, 15:40

Widzę, że polemika z ateistami zamarła. Czyżby już nie było ateistów :p

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: ToTylkoJa » 2019-10-09, 18:16

Nie każdy ma tyle wolnego czasu, co ja, coby tak prokastrynować na tego typu stronach.

Biserica Dumnezeu

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-09, 18:44

A do czego Ci potrzebne to zwlekanie?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: ToTylkoJa » 2019-10-09, 19:22

Do dobrego samopoczucia.
Gdybym tylko manewrowała między książkami a pracą, to bym musiała się rzucić z okna, albo coś.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-09, 20:55

ToTylkoJa pisze: 2019-10-09, 18:16 Nie każdy ma tyle wolnego czasu, co ja, coby tak prokastrynować na tego typu stronach.
prokastrynować - odwlekać, odkładać na potem (https://sjp.pl/prokrastynowa%C4%87)
Pierwszy raz widzę to słowo. Szacun!

Kalart

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Kalart » 2019-10-10, 14:57

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-10-09, 15:40 Widzę, że polemika z ateistami zamarła. Czyżby już nie było ateistów :p
Są, są. Tylko o czym dyskutować?
Osobiście miałbym ochotę na dyskusję o relacjach między wszechwiedzą a wolną wolą przy uwzględnieniu różnicy między obserwatorem a stwórcą - ale to raczej ze @sceptyczny. Ciekaw jestem jak ktoś wierzący i znający się nieco na filozofii akceptuje tę sprzeczność.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-10, 14:58

Bardzo prosto. nie ma żadnej sprzeczności.

Kalart

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Kalart » 2019-10-10, 15:00

Dlatego wolałbym dyskusję ze sceptycznym. On przynajmniej wie, co to jest argument.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-10, 15:24

Kalart pisze: 2019-10-10, 15:00 Dlatego wolałbym dyskusję ze sceptycznym. On przynajmniej wie, co to jest argument.
Argumenty podaje się na tezy, a nie w odpowiedzi na ich gołosłowne wygłoszenie :))

Awatar użytkownika
sceptyczny
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 15 wrz 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: sceptyczny » 2019-10-10, 15:28

@Kalart
dziękuję za uznanie;)

Ogólnie a propos pojęć /wszechwiedza/wolna wola <- nota bene z ankiet wynika, że znaczna część współczesnych filozofów twierdzi, że samo pojęcie 'wolnej woli' jest wewnętrznie sprzeczne - i innych w ramach wprowadzenia pomocne może być to o czym wspominałem tutaj od jakiejś połowy - choć baaaaardzo słaba forma, przyznaję;)
Ostatnio zmieniony 2019-10-10, 15:28 przez sceptyczny, łącznie zmieniany 2 razy.

Kalart

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Kalart » 2019-10-10, 15:36

@Marek_Piotrowski Z tobą już na ten temat dyskutowałem i wiem, że argumentów nie masz. Drugi raz błędu popełniać nie zamierzam. Jak ktokolwiek inny będzie miał ochotę na dyskusję na ten temat, mogę napisać szerzej na ten temat.

@sceptyczny
Cóż. To nie ankiety, ale argumenty powinny się liczyć. Mnie naprawdę nie interesuje, co twierdzą choćby absolutnie wszyscy filozofowie - bo to argumenty z autorytetu. Interesują mnie ich argumenty. Niestety, dostrzegam błędne wnioskowanie w wielu czytanych przeze mnie tekstach, a raczej trudno polemizować z nieżyjącym od wieku ich autorem :)
Przewinąłem na szybko Twój filmik - za dużo skupiania się na językowych kwestiach. No i odwieczne odwołania do św. Tomasza z Akwinu - za którym nie przepadam za jego pseudologiczność i marną kalkę argumentów filozofów antyku.

Magnolia

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Magnolia » 2019-10-10, 15:59

@Kalart , a już miałam Cię chwalić, że na taki poziomie dyskutujesz, że miło poczytać... no ale już zdążyłeś się "popsuć..", szkoda że nie doceniasz rozmówców.

Szanuj, że ktoś Ci tłumaczy czego nie rozumiesz.
Ostatnio zmieniony 2019-10-10, 16:19 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-10, 16:26

Dowiemy się, czemu to rzekomo wolna wola miałaby być sprzeczna z wszechwiedzą Boga, czy tak sobie będziesz zamiast tego Kalarcie recenzował rozmówców, którzy nie podzielają Twojego zachwytu dla Twojej (mniemanej) merytoryczności?

Awatar użytkownika
sceptyczny
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 15 wrz 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Polemiki z ateistami

Post autor: sceptyczny » 2019-10-10, 17:44

Kalart pisze: 2019-10-10, 15:36 @sceptyczny
Przewinąłem na szybko Twój filmik - za dużo skupiania się na językowych kwestiach. No i odwieczne odwołania do św. Tomasza z Akwinu - za którym nie przepadam za jego pseudologiczność i marną kalkę argumentów filozofów antyku.
Mam nadzieję, że również nie uważasz tego za cokolwiek 'ad rem' a jedynie za wyraz swego gustu i ukazanie znajomości filozofii;) w kwestii logiki polecam prace ojca Józefa Bocheńskiego OP, choć on w kwestii oceny logiki scholastycznej (w tym Tomasza) raczej by się z Tobą nie zgodził. A zajmował się historią logiki (w jego pracach oczywiście znajdziej jakieś tam argumenty, których przytaczał tu nie będę - żeby nie było, że używam jakiegoś odwołania do autorytetu, ino polecam literature).

Dodano po 4 minutach 43 sekundach:
Kalart pisze: 2019-10-10, 15:36 raczej trudno polemizować z nieżyjącym od wieku ich autorem :)
To oczywista bzdura. Znaczna ilość tekstów filozoficznych to w zasadzie polemiki z nieżyjącymi autorami.* Śmiało pisz takie opracowania i ślij do czasopism. Możesz raz doznać uznania, a raz kontry i może nawet zrozumiesz coś, w czym wcześniej widziałeś sprzeczność;) w tym pomaga też świadomość tego jak działa ludzki język, dlatego też do tego się odnoszę.

*przykłady: polemika Quine'a z kantowskim rozróżnieniem analityczne/syntetyczne, polemika Dennetta z ujęciem dualizmu przez Kartezjusza, czy choćby dość słaba próba polemiki Dawkinsa z Tomaszem z Akwinu, o której słabości piszą też ateiści np. ten https://utilitymon.blogspot.com/2011/08 ... i.html?m=1
Ostatnio zmieniony 2019-10-10, 19:08 przez sceptyczny, łącznie zmieniany 6 razy.

ODPOWIEDZ