Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: takisobie » 2019-10-05, 18:07


Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard.Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-05, 18:21

Dogmat to dogmat ( dotyczy niezbywalnych prawd wiary ) ... a nauczanie bieżące ( pastoralne ) nie jest dogmatem.
Gdyby sprawa święceń była dogmatem, to ten dogmat musiałby obowiazywać od zawsze. A tak nie bylo i nie jest.
Jest to sprawa obyczaju, dyscypliny kościelnej - i może być zmienna.
Inne pytanie - czy dobrze jest zmieniać dotychczasowa dyscyplinę kościelną.

Ten filmik to mnóstwo nieporozumień i jakichś tendencyjnych komentarzy.
Ostatnio zmieniony 2019-10-05, 18:42 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Magnolia

Re: Synod amazoński, ostry list kard.Mullera

Post autor: Magnolia » 2019-10-05, 18:43

@takisobie Ani słowa komentarza tak od siebie? Czemu wklejasz ten filmik? Polecasz go albo masz jakieś wątpliwości?

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Synod amazoński, ostry list kard.Mullera

Post autor: takisobie » 2019-10-05, 19:22

Magnolia pisze: 2019-10-05, 18:43 @takisobie Ani słowa komentarza tak od siebie? Czemu wklejasz ten filmik? Polecasz go albo masz jakieś wątpliwości?
Wklejam bo to nadchodzące wydarzenie dotyczące Kościoła. Kolejna sprawa ciekawe co będzie po , czy będą jakieś zmiany w kwestii święceń na kapłanów. Ogólny przed synodalny komentarz to moim zdaniem cytowany list kard.Mullera dlatego wstawiam dla zainteresowanych.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard.Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-10-06, 14:35

Do tych "z kapelusza" i tendencyjnych komentarzy tego dziennikarza się nie odniosę, bo to jakieś jego prywatne opiniei szkoda na nie czasu
od 8minuty zdaje się, że przytacza wspomnianego kardynała
"Nauczanie Magisterium KK jest ponad Objawienie" - jest to ewidentne kłamstwo i niekatolickie nauczanie chyba samego kardynała,bo na pewno nie Papieża, Soborów, ani Mgisterium (więc albo kłamie, albo wprowadza w błąd)

Święcenia - co do biskupów i prezbiterów nie ma wątpliwości, natomiast co do diakonów należy wspomnieć, że diakonisy były w historii Kościoła, więc dla mnie sprawa otwarta.

Kardynał jednak na koniec swego Listu składa deklarację wierności i jedności z Papieżem i całym Kościołem - i dobrze robi, że nie wyklucza siebie.
Ja będę pierwszy, który zaprotestuje, gdy papież, synod, lub inne gremium (poza Soborem Powszechnym) zaczną głosić "inną Ewangelię". Wierze, że ogromna większość piszących na tym forum, przyłączy się do protestu, bo to jest forum z Chrystusem, a nie z Franciszkiem.pl ;) .
Ale jak na razie nie czas protestować.
Ostatnio zmieniony 2019-10-06, 14:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-06, 23:46

Święcenia - co do biskupów i prezbiterów nie ma wątpliwości, natomiast co do diakonów należy wspomnieć, że diakonisy były w historii Kościoła, więc dla mnie sprawa otwarta.
Nie całkiem.

Motto:
"Odnośnie do diakonis, (...) przypominamy, że ponieważ nie miały „nałożenia rąk”, z całą pewnością muszą być zaliczone do stanu świeckiego.'"/Sobór w Nicei, fragment kanonu IXX/

1
Diakonat kobiet istniał za Zachodzie (do VI wieku) i na Wschodzie (do XI wieku). Mamy o diakonisach wzmianki w Listach Pawła (Rz, 16,1-2; 1 Tm 3,11).

2
Funkcja diakonis nie była jednak tym, co dziś się kojarzy z diakonatem - w żadnym wypadku nie był to też wstęp do kapłaństwa. Jest taki dokument z pierwszej połowy III wieku, który nazywa się "Didaskalia Apostolorum" i który mówi o tym czym diakonisy się zajmowały i jaka była różnica w stosunku do prezbiterów i diakonów mężczyzn: diakonisy nie mogły błogosławić ani wykonywać czynności diakona czy prezbitera. Za to pomagały prezbiterowi przy chrzcie kobiet (np. diakon namaszczał przy chcrzcie olejami tylko głowę chrzczonych kobiet, pozostałe miejsca diakonisy).
Diakonisa stała też przy drzwiach świątyni przeznaczonych dla kobiet (diakon przy drzwiach "męskich").
Diakonisy były też "przyzwoitkami" dla kobiet, przychodząccych do biskupa lub diakona, zajmowały się też chorymi, odwiedzaniem więżniów, katechizacją katechumenów.
Sobór Nicejski i Chalcedoński określiły, że diakonat kobiet nie jest święceniem (jak diakonat męski) tylko "chirotezją" (coś podobnego do święceń, ale nie mające charakteru sakramentalnego - bardziej forma nadania funkcji)

3
Dodam, że to jest właśnie forma posługi diakona, jaka jest obecna w Listach Pawła, który wspomina że wybrano diakonów po to by rozdawali żywność wdowom.

4
Ciekawostka: w diecezji Padwa we Włoszech istnieje instytucjonalna forma diakonatu kobiet (tzw diakonisy diecezjalne). Jest zorganizowana nie na zasadzie diakonatu męskiego w dzisiejszym rozumieniu, tylko na zasadach diakonatu kobiet z pierwszych wieków, a więc głoszą, wychowywują do wiary, pomagają w dziełach charytatywnych, animują liturgię, udzielają Komunię Świętą, zarządzają szkołami katolickimi.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-07, 09:18

Też coś czułem, że jest inaczej z tymi diakonisami. A tu mamy konkrety ( brawo Marek )!
Ostatnio zmieniony 2019-10-07, 10:01 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiałam literówki, Magnolia

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-10-07, 22:08

Punkt 4
jest jak najbardziej zgodny z moimi np. oczekiwaniami i (jak mniemam ) oczekiwaniami kobiet
Myślę, że Franciszek nie chce się wcale posunąć się dalej
a nawet jeśli, to pomyślmy i rozważmy jak na synodzie ;)
... zakonnica/diakonisa prowadząca pogrzeb, adorację z wystawieniem, chrzest, czy nawet ślub, nie wspominając już o wielu nabożeństwach, jest dla mnie jak najbardziej do zaakceptowania

Rzucam hasło - Magnolia na diakonisę :!: :) ;)
Ostatnio zmieniony 2019-10-07, 22:10 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Magnolia » 2019-10-07, 23:17

Dezerter pisze: 2019-10-07, 22:08
Rzucam hasło - Magnolia na diakonisę :!: :) ;)
Nie, dziękuję, nie czuję powołania.

Ale znalazłam więcej na temat synodu dla Amazonii:

https://ekai.pl/przewodnik-po-synodzie- ... i-dossier/
bardzo obszerny artykuł.
Ostatnio zmieniony 2019-10-09, 13:47 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Albertus » 2019-10-09, 21:24

Dezerter pisze: 2019-10-07, 22:08
... zakonnica/diakonisa prowadząca pogrzeb, adorację z wystawieniem, chrzest, czy nawet ślub, nie wspominając już o wielu nabożeństwach, jest dla mnie jak najbardziej do zaakceptowania
Pytanie tylko czy byłoby to obecnie korzystne dla Kościoła?

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-10, 20:01

Przekonaj nas, że byłoby to niekorzystne dla Kościoła - obecnie i w przyszłości.
Ostatnio zmieniony 2019-10-10, 20:52 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Albertus » 2019-10-10, 21:07

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-10-10, 20:01 Przekonaj nas, że byłoby to niekorzystne dla Kościoła - obecnie i w przyszłości.
chyba nie przeczytałeś uważnie. To nie była teza ale pytanie. Wyrażające wątpliwość ale nie przesądzające.

Chętnie posłucham argumentów zarówno "za' jak i "przeciw".

W pytaniu tym była mowa o "obecnym" stanie Kościoła.

Otóż wydaje mi się że być może nie byłoby niczego złego gdyby takie rzeczy o których pisał Dezerter pojawiły się w Kościele o ile nie wynikałby one przenikania ducha świata a w szczególności wojującego feminizmu i lewicowej rewolucji dążącej do destrukcji tradycyjnego prządku społecznego.
Ostatnio zmieniony 2019-10-10, 21:18 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-10-10, 21:27

Albertus pisze: 2019-10-09, 21:24
Dezerter pisze: 2019-10-07, 22:08
... zakonnica/diakonisa prowadząca pogrzeb, adorację z wystawieniem, chrzest, czy nawet ślub, nie wspominając już o wielu nabożeństwach, jest dla mnie jak najbardziej do zaakceptowania
Pytanie tylko czy byłoby to obecnie korzystne dla Kościoła?
Bardzo łatwo - wszystkie wymienione rzeczy robi aktualnie ksiądz - znam wielu - prawie każdy z nich na nic nie ma czasu - nie ma czasu dla wspólnot, nie ma czasu dla parafian tych indywidualnych i grup parafialnych, nie ma czasu by pojechać np. na Sesje Apologetyczną, ewangelizację, czy zwykłe pójście na spacer, do ludzi, w parafię, by z nimi być i duszpasterzyć :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-10, 21:50

Dezerter dobrze to uargumentowal. Takie funkcje nie sa zwiazane z kaplanstwem.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Albertus » 2019-10-10, 22:41

Dezerter pisze: 2019-10-10, 21:27
Albertus pisze: 2019-10-09, 21:24
Dezerter pisze: 2019-10-07, 22:08
... zakonnica/diakonisa prowadząca pogrzeb, adorację z wystawieniem, chrzest, czy nawet ślub, nie wspominając już o wielu nabożeństwach, jest dla mnie jak najbardziej do zaakceptowania
Pytanie tylko czy byłoby to obecnie korzystne dla Kościoła?
Bardzo łatwo - wszystkie wymienione rzeczy robi aktualnie ksiądz - znam wielu - prawie każdy z nich na nic nie ma czasu - nie ma czasu dla wspólnot, nie ma czasu dla parafian tych indywidualnych i grup parafialnych, nie ma czasu by pojechać np. na Sesje Apologetyczną, ewangelizację, czy zwykłe pójście na spacer, do ludzi, w parafię, by z nimi być i duszpasterzyć :!:

Moim zdaniem pogrzeb który jest pożegnaniem członka wspólnoty jest niezwykle ważnym elementem duszpasterstwa i może być bardzo dobrą okazją do ewangelizacji szczególnie że na pogrzeby przychodzą ludzie którzy czasem już w ogóle do kościoła nie chodzą, podobnie ślub zawiązanie podstawowej wspólnoty jaką jest małżeństwo i rodzina i oczywiście chrzest - powitanie nowego członka wspólnoty...

ODPOWIEDZ