Z ziemi do nieba

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.

O wniebowzięciu Maryi (z ciałem i duszą) przekonuje mnie:

Biblia
1
11%
tradycja kościelna
4
44%
osobiste odczucie
0
Brak głosów
nie wierzę w to
4
44%
 
Liczba głosów: 9

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Z ziemi do nieba

Post autor: Simon » 2019-10-10, 22:51

Dezerter pisze: 2019-10-10, 22:44 Nie do końca mogę się zgodzić, bo wersja z II wieku się nie zachowała - mamy dopiero redakcję z V wieku
Apokalipsa Pawła – apokryf nowotestamentowy.

Pierwotny, niezachowany tekst grecki powstał prawdopodobnie w Egipcie w II lub III wieku; utwór znany jest na szerszą skalę dopiero w przeredagowanej wersji od wieku V[1]
za Apokryfy Nowego Testamentu. Marek Starowieyski (red.). T. III. Listy i apokalipsy chrześcijańskie. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2003, s. 241-244. ISBN 83-7097-789-8.
Nie znam przypadku, by ktokolwiek o tym fragmencie wspominał do połowy IV wieku - a temat kiedyś prześledziłem dokładnie.

Wyraziłem się nieprecyzyjnie.Chodziło mi oczywiście o to, że utwór ten powstał ok. 150-250 r. a to pokazuje, że wiara w to, że Maryja jest niebie istniała na długo przed VI/VII wiekiem.
Ostatnio zmieniony 2019-10-10, 22:54 przez Simon, łącznie zmieniany 2 razy.

Biserica Dumnezeu

Re: Z ziemi do nieba

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-11, 08:36

Bardzo ważne jest uświadomienie sobie tego, że nawet Pismo Święte powstaje na podstawie spisu przez autorów natchnionych, który jest konsensusem i zbiorem przekonania wspólnoty.
Do tego dokłada sie wykład, który rownież bazuje na przekonaniu - tak wiec wiele dziel pisanych nie zostaje włączonych do kanonu Pisma Świętego, choć opisuje takie samo przekonanie wspólnoty , co samo Pismo Święte.
Jednak streścić zasady i fundamenty wiary nie jest możliwe za pomocą wszystkich dzieł pisanych, dlatego sama Biblia jest streszczeniem szerszego wykladu.

O tym, że Maryja jest w niebie świadczy ( i jest dowodem bezsprzecznym ) przekonanie wszystkich kościołów przedchalcedońskich choćby, które na długo przed rozejściem się na różne odłamy głosiły te naukę.
Stąd jest ona obecna we wszystkich kościołach katolickich, prawosławnych i wschodnich.
Zanegowana tak naprawdę przez herezje - te wczesne ( jednostkowe) i dopiero jako nauka doktrynalna wprowadzona do regularnego nauczania po rewolcie Lutra.
Ale ta nauka nie ma żadnego uzasadnienia ( nauka luterańska i wywodzące sie z niej odłamy anabaptystyczne ) ani biblijnego, ani dogmatycznego.
Ostatnio zmieniony 2019-10-11, 08:46 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Z ziemi do nieba

Post autor: Dezerter » 2019-10-11, 20:37

Simon pisze: 2019-10-10, 22:51
Dezerter pisze: 2019-10-10, 22:44 Nie do końca mogę się zgodzić, bo wersja z II wieku się nie zachowała - mamy dopiero redakcję z V wieku
Apokalipsa Pawła – apokryf nowotestamentowy.

Pierwotny, niezachowany tekst grecki powstał prawdopodobnie w Egipcie w II lub III wieku; utwór znany jest na szerszą skalę dopiero w przeredagowanej wersji od wieku V[1]
za Apokryfy Nowego Testamentu. Marek Starowieyski (red.). T. III. Listy i apokalipsy chrześcijańskie. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2003, s. 241-244. ISBN 83-7097-789-8.
Nie znam przypadku, by ktokolwiek o tym fragmencie wspominał do połowy IV wieku - a temat kiedyś prześledziłem dokładnie.

Wyraziłem się nieprecyzyjnie.Chodziło mi oczywiście o to, że utwór ten powstał ok. 150-250 r. a to pokazuje, że wiara w to, że Maryja jest niebie istniała na długo przed VI/VII wiekiem.
Jak każdy zmarły chrześcijanin w opinii świętości, a nawet - jak wynika z tej samej Apokalipsy Pawła i prorocy ST
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

robbo1

Re: Z ziemi do nieba

Post autor: robbo1 » 2019-11-06, 14:47

Odniosę się do jednego miejsca wypowiedzi,że nie istniała potrzeba istnienia świadków tego wniebowzięcia itp.ponieważ to wydarzenia to nie wydarzenie
typowo w pełnym tego słowa znaczeniu,tylko eschatologiczne itp.
Rodzi to jednak wątpliwości natury wiarygodności .
Jeżeli miało miejsce zmartwychwstanie to nieistnienie "świadków" itp.stawia niekorzystnie to wydarzenie.
Jeżeli nie nastąpiła nawet śmierć,to stawia to wydarzenie ponad wszystko.
W 1 Kolr.15:3 czytamy o dowodach na zmartwychwstanie.
Jak o to,że "umarł za nasze grzechy".

ODPOWIEDZ