10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Biserica Dumnezeu

Re: 10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-17, 20:53

A jeśli nastąpiła, choć jej nie widzisz?
Czy widzisz rozum?
Ostatnio zmieniony 2019-10-17, 22:12 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

robbo1

Re: 10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Post autor: robbo1 » 2019-10-21, 19:08

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-10-17, 20:53 A jeśli nastąpiła, choć jej nie widzisz?
Czy widzisz rozum?
Rozum przyjacielu to zdolność np.do analitycznego myślenia,czy wyciąganie wniosków z przetworzonych danych.
W istocie nie u wszystkim dostrzegam zdolności do operowania abstrakcyjnymi pojęciami.
Tylko,że rozum to posiadania takich zdolności.
A w przypadku eucharystii pozostaje wiara,że ma miejsce to czego nie widać,jak i owocu tego czego nie widać.
Rezultatu niewidocznej przemiany.
Nie tak jak w przypadku przemiany "wody wino".
Nie ma.

Magnolia

Re: 10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Post autor: Magnolia » 2019-10-21, 19:49

Tu sie mylisz Robercie. Widać tą przemianę w ludziach, którzy karmią się Jezusem. Nie we wszystkich, ale Ci, którzy przyjmują Go świadomi i pragną współpracowac z Jego łaską to wychodzą ze mszy św przemienieni. W sercach mają pokój i miłość do bliźniego.

Mówisz że nie u wszystkich dostrzegasz zdolność do operowania pojęciami abstrakcyjnymi? Dobre sobie! Pokaż że Ty potrafisz myśleć abstrakcyjnie!


Magnolia

Re: 10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Post autor: Magnolia » 2019-10-25, 16:19

Marek_Piotrowski pisze: 2018-01-28, 21:30 Gdy czytałem wątek, przede wszystkim rzuciło mi się w oczy, że utożsamiacie spożywanie Chleba wyłącznie z Ciałem, a picie wina - z Krwią Chrystusa.
O ile w warstwie symbolicznej jest to jakoś zrozumiałe (nawet Chrystus tak sugerował w słowach konsekracji), o tyle w sensie sakramentalnym tak nie jest.
Nie ma mozliwości spożycia "tylko Krwi" albo "tylko CIała" - zarówno w chlebie, jak i w winie jest Ciało i Krew.

Popatrzmy:
  • „Kto spożywa chleb lub pije Kielich Pański niegodnie, winien będzie Ciała i Krwi Pańskiej”[1 Kor 11,27] - jak widać spożycie chleba lub wina pociąga odpowiedzialność za Ciało i Krew.
  • „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.” [J 6,51-58] - jak widać obietnice odnośnie Ciała i Krwi oraz Ciała osobno są tu stosowane zamiennie. Podobna sytuacja jest w 1 Kor 10,16-17.
Z czego wynika takie podejście? Z tego, że Jezus mówiąc o Ciele i Krwi nie nakazał nam spożywania „osobno” swojej Krwi i Ciała. Użyty tu idiom Ciało i Krew (gr. „sarks kai haima”) oznacza całego człowieka, a nie dwa niezależne „składniki” Ofiary.
Ta świadomość istniała już we wczesnym Kościele apostolskim: wprawdzie podczas Eucharystii przyjmowano sakrament w obu postaciach, jednak do chorych zanoszono Go jedynie w postaci chleba. Wymowna jest też nazwa „Łamanie chleba” jaką chrześcijanie nadali Eucharystii (Dz 20,7; Łk 24,35; Dz 2;42)

Polecam artykuł bp. Siemieniewskiego http://analizy.biz/marek1962/_cialokrew.html

p.s przeniosłam z innego wątku.

Magnolia

Re: 10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Post autor: Magnolia » 2019-10-30, 21:11

Ostatnio zmieniony 2019-10-30, 21:12 przez Magnolia, łącznie zmieniany 3 razy.

Magnolia

Re: 10 niezwykłych faktów o mocy Eucharystii

Post autor: Magnolia » 2019-11-06, 20:16

Kolejny odcinek z serii. Nie oglądacie? czy nie macie zupełnie pytań/refleksji/wątpliwości?


ODPOWIEDZ